metrobüsler için düşündüğüm fikir

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
arkadaşlar aylardır düşünüyorum diğer şehirlerde 1,2 otobüse yapıldı bende bunu metrobüsler için düşünüyorum ben şuan k.maraştayım 1 ay sonra istanbula taşınacağım ve bisiklet kurye işine başlayacağım başladığımda uzak mesafelere gitmek sorun olacak otobandan gitmeye kalksam bütün arabalar beni sıkıştıracak ağır yaralanmalara hatta ölümüme bile sebebiyet verebilir metrobüse sokmaya kalksam imkanı yok almazlar ondan dolayı bu fikri düşündüm metrobüsün önüne bir aparat takılacak 2,3 adet bisiklet alacak metrobüse binerken 1 kişi kendiniz için basacaksınız 1 kişide bisikletiniz için özel olarak çıkarttığınız bisiklet akbiliylen basacaksınız (onuda yetkililerle konuşup bu sistemin yapılmasını sağlayacağım) daha sonra engelli yerinden bisikleti geçirip otobüsün önünde bulunan yere hemen koyacaksınız 5 saniye bile sürmeyecektir şöförü bekletip yolcularıda sinirlendirmemiş olacaksınız hemen koyup otobüse bineceksiniz aynı sistem otobüsler içinde uygulanabilir istanbula geldiğimde yetkililerle konuşacağım eğer olmaz derlerse imza kampanyası düzenleyeceğim ve istanbula yaptıracağım bunu 1 metrobüs günde ortalama 15-20 milyar para kazanıyor otobüsün önüne takacakları parçada en fazla 50-100 tl'lik bir parça hayırlısıyla uğraştırmaz yetkililer bakalım örnek bir resimde koyayım :):)
http://bisikletliler.org/wp-content/uploads/2012/09/otob%C3%BCs-de-bisiklet-ta%C5%9F%C4%B1ma-4.jpg

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Scudo

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
@mehmet ertuğrul duyan
Umarım olumlu cevaplar alırsınız. Benim pek umudum olmasada ' inşallah ' diyorum.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Engin ATAL

yılmayacağım pes etmeyeceğim gerekirse eylem yapacağım imza kampanyası düzenleyeceğim her şeyi yapacağım her ne olursa olsun istanbula bu sistemi getireceğim

• Beğen
Tepkiler: Santibag

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
@mehmet ertuğrul duyan

Siyasetçi gibi konuştunuz :)) Oylarım sizeee

• Beğen
Tepki
22
Bisiklet
Salcano
aynı şey yavaş yavaş türkiyede faaliyete geçiyor. BYSÇ grubu bunu tanıtmıştı 2-3 hafta önce istanbul için :) (link)

otobüslerde yapılabilir metrobüs zor sıralandıkları zaman en öne gidene sen bisikleti yerleştirene kadar metrobüsün seriliğinden eser kalmayabilir. veya herkes bizim gibi seri de olmayabilir orta yaşın üstünde bisiklet severlerimizi de düşünmek gerekir.

Otobüslerde uygulamaya geçilecek metroda da ekstra 1 vagon olsa da oraya bisiklet koysak fena olmaz akşam saatlerinde bisikleti geçin kendinizi sığdıramayabiliyorsunuz metroya.

Kendi şehrinizde otobüsler için harekete geçilmesi amacıyla birşeyler yapabilirsiniz tabii örgütlendikten sonra :)

• Beğen
Tepkiler: mfurkanacar

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Bisikletle beraber öne oturma imkanı olsa süper olur. Ferah ferah seyahat edersiniz :D

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Onur Demir CE

kolay koyulabilmesi için aparat yapılabilir yani 5 saniye ile sürmez siz bisikleti oraya koyarken 5,10 dakikanızı geçirmeyeceksiniz metrobüsün seriliğinde hiç bir bozulma olmayacak ve seri şekilde koyabileceksiniz yani orada saatlerce kabloları bağlamaya çalışmayacaksınız bu arada verdiğiniz link sadece otobüsler için benim düşündüğüm metrobüsler için

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@mtkeskin

ilk önce bisiklet koyulabilsin sonra düşünürüz onu :D :D :D :D

• Beğen
Tepkiler: Enes Gürel

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Engin ATAL

imzadada yazdığı gibi ''HİÇ BİR ŞEY İMKANSIZ DEĞİLDİR'' türkiyede bisiklet kültürü artsın her kez bisiklete binsin diye kendi çapımızda uğraşıyoruz işte :) inşallah yaptıklarım boşa çıkmaz ama sizinde bisikletforum olarak arkamda olmanız gerekiyor tek başıma bu mücadeleyi kazanmam imkansız mahallenin delisi gibi belediyede yetkililerle tartışır dururum tek başıma olursam :D :D :D :D

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
@mehmet ertuğrul duyan

:D Sonuna kadar destek veririz , yeter ki isteklerimiz olsun. Türkiye'de herşey geç gelişiyor. Keşke avrupa hızını yakalayabilsek.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Engin ATAL

türkiyede her kezin aklına bir fikir geliyor boşver kimse umursamaz yapılmaz deniliyor halbuki düşüncesinibildirse sonuna kadar arkasında olsa yapılır avrupada böyle yapılıyor aklınıza bir fikir geldimi bisiklet hakkında yekililere bildirip mücadele edin elbet sonununda yapılacaktır millet böyle yapmıyor sonra avrupa çok gelişmiş çok güzel türkiye çok geri çok kötü deniliyor

• Beğen

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
istemenin bir zararı olmaz, olsa çokta güzel olur.
ancak bisikleti yerleştirdikten sonra, özellikle yoğun saatlerde metrobüse binememe ihtimaliniz var.
metro gibi bir saat kısıtlaması ile mümkün olabilir bence.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@aertan
eğer yoğunluk olduğu taktirde yoğunluğa bağlı olarak garajlarda duran metrobüsler çıkıyor ben bayramda ve öncesinde istanbuldaydım hiç binemediğim zaman olmadı illaki 1,2 kişilik yer her zaman mevcut olur bu düşündüğüm fikride %90 yaptıracağım

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Mehmet Bey;

Öncelikle güzel bir düşünce ortaya atmışsınız ama daha evvel İstanbul'da toplu taşıma araçlarını kullandınız mı bilmiyorum (Kahramanmaraş'ta ikamet ettiğinizi belirttiğiniz için söyledim bunu).

Bisikletliler derneğinin çabaları ile hayata geçecek olan ve BYSÇ'nin sayfasında duyurulan haberi "O otobüsler için ama" diye bir kenara atmanızı İstanbul'da yaşamamış olmanıza veriyorum. :) Sizin önerdiğiniz düzenek ile otobüslerde hayat bulacak olan düzenek prensipte aynı şey aslında (gerçi bu bir sıkıntı değil).

Gelelim asıl mevzuya; İstanbul'un trafik keşmekeşi içerisinde (özellikle de metrobüs gibi sürekli tıklım tıkış kullanılan toplu taşıma hizmetlerinde) bu tür bir uygulamanın sıkıntılar yaratacağı aşikar. Siz bisikleti 10 saniyede oraya monte edebiliyor olabilirsiniz ama orta yaş üzerindeki bisiklet severlerin sizinle aynı performansı göstermesi biraz zor. Ayrıca metrobüse binebilmek sıradan bir yolcu için bile hayatta kalma mücadelesi gibidir (Bunu ancak yaşayan bilir) ve trafiğin yarattığı stres nedeniyle İstanbullular trafik içerisinde bekleme toleransını oldukça düşük tutup anında söylenmeye başlar (Evet evet, 5 saniyenin hesabını yapıp 6. saniyede parlamaya başlıyoruz. Hoş görü, tahammül sıfır). Hele bir de metrobüs içerisinde, bu bekleme olayı yüzünden curcuna çıkarsa seyreyleyin o zaman cümbüşü.

Dediğim gibi, düşünceniz teoride güzel ve uygulanabilir olarak görünüyor ancak pratikte İstanbul halkı buna henüz hazır değil. Toplu taşıma araçlarında bisiklet taşıma olayı pilot olarak otobüslerde faaliyete geçsin, uygulamanın gidişatına göre zaten iyice yaygınlık kazanmaya ve halkın da ön yargılarını yıkarak buna alışmasına zemin hazırlar zaten. Bunun yaygınlık kazanmasıyla birlikte metrolar ve metrobüsler içinde gerekli düzenlemeler zaman içerisinde yapılır. Ne yazık ki bir gecede olacak iş değil bu (en azından İstanbul şartları için böyle). :)

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Sefa.

15 yıl istanbulda yaşadım doğma büyüme oralıyım 2 yıl önce k.maraşa taşındım k.maraşla hiç bir ilgim yok akrabalarım hepsi istanbulda dedem dedemin dedeside istanbulda yaşamıştır. istanbulda yolculuk sıkıntısını biliyorum evet trafiğide biliyorum ama bence yapılması gerek çinde bile yapılabiliyorsa oranın toplu taşıma araçlaırnı biliyorsunuzdur bir günde 2 milyar kişi toplu taşıma araçlarını kullanıyor burada niye yapılmasın önüne monte etmeyide düşünüyorum oraya koyup baplamaktan ziyade oraya kaldırıp üstüne bir parça indirip oraya sabitlenebilir

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
"Ben yapılmasın, çok mantıksız düşünüyorsunuz" demiyorum zaten. Aksine, bir bisiklet kullanıcısı olarak böyle bir imkan benim de işime gelir açıkçası.
Ama dediğim gibi, "İstanbul halkı henüz böyle bir şeye hazır değil" maalesef. Hazır otobüsler için böyle bir atılım varken İETT'nin, İBB'nin (ya da bununla kim ilgilenecek ise o kurumun) metrobüsler için buna sıcak bakacağını düşünmüyorum. Pilot uygulama olarak bir kaç otobüs hattına bu aparatları monte ederler, bakıyorlarki halk ciddi anlamda bundan yararlanmaya başlıyor bunu yavaş yavaş tüm İstanbul'a ve ulaşım araçlarına uygulayacak şekilde projeyi genişletirler zaten. :)

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Sefa.
evet haklısınız ilk pilot olarak yapılabilir bu arada halkımız hazır değil demişsiniz peki bu halk ne zaman hazır olacak 50-60 yıl sonramı zaten halkımız hazır değil diye diye diğer ülkelerden geri kaldık halk hazır değilse bütün halkımız geri arkadaş halkımız yeni hiç bir şeyi istemiyor karşı çıkıyor sonra gelip sürekli biz niye diğer ülkelerden geriyiz diyorlar

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bindiği otobüsün yanından bisikletliler geçtiği için "Gideceğimiz yere gecikiyoruz, sıkıştır şunları. İlle pala ile mi dolaşalım" diyen insanlarımız olduğu sürece, evet halkımız bu tür şeylere ne yazık ki hiçbir zaman hazır olmayacak. Haklısınız, ufaktan ufaktan bazı şeylere başlanması gerekiyor ama bu tür şeyler tek bir gecede olacak şeyler değil ne yazık ki. :)

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Sefa.

bende zaten 1 gecede olacak demiyorum ama ülkemiz hazır değil diye diye ileriye atarsak 2000-3000 yıl sonra bile tükiyede bunlar olmayacaktır
halkımız şuanda bisiklete dair her şeye karşı çıkıyor o olmaz bu olmaz trafikte sıkıştırılıyor serseriler tarafından itilip kakılıyor bizim için yapılan hiç bir şey yok sürekli bütün türkiye tarafından itilip kakılıyoruz tayt giyince her kez bağırarak uzaylı,nonoş tabirleri kullanılıyor yenimlen diyorum bunları gördükçe türk olmaktan utanıyorum arkadaşlar durumumuz hiçde iç açıcı değil bizden çok geri olan ülkelerde bile bisiklet kültürü çok fazla

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
arkadaşlar iett'yi aradım metrobüslerle ilgilenen yere aktardılar detaylı bir şekilde konuştum tamam dediler siz istanbula geldiğinizde daha detaylı bir şekilde konuşalım fikirlerinizi filan adreslerini verdiler istanbula gidince ilk işim gidip orayla konuşmak