met kask

aykutaykut

Üye
Tepki
0
elimde sıfır kutusunda met stradivarius kask var ilgilenen arkadaşlar 150 ytl
msn=aykut__676@hotmail.com

Scudo

gökhan öztürk

Daimi Üye
Tepki
9
mert arkadaşım resim koyman mümkünmü acaba görelim tamam sıfırda ürün

aykutaykut

Üye
Tepki
0
kardeş fotoraf koyarım tabi ama şu anda okuldayım ancak hafta sonu koyabilirim çünkü fotolar kendi bilgisayarımda (kask kırmızı renk 54-57 M)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kask "stradivarius mu ", "stradivairus 2" mi?

gökhan öztürk

Daimi Üye
Tepki
9
resim koya bilir misin acaba ayrıca benim yaşım 26 ve benden en za 3 yaş büyüklere ben formda konuşurken abi diye itap ediyorum kardeş demiyorum

aykutaykut

Üye
Tepki
0
@gökhan öztürk

resim hafta sonu koyıcam.bide saygısızlık ettiysem özür dilerim ben forumda yeni olduğum için yaşınızın yazdığı yere bakmak aklıma bile gelmedi neyse saygılar.:rolleyes: :rolleyes:

gökhan öztürk

Daimi Üye
Tepki
9
tşkurler anlayışın için arkadaşım bisiklet camiası gerçi kardeştir önemli degil sagol

aykutaykut

Üye
Tepki
0
arkadaşlar sınavlarım nedeniyle hala eve gidemedim bu hafta sonu fotoarı koyıcam gecikme için özür

hakan 48

Üye
Tepki
14
Abi denmediği zaman saygısız olunduğu mantığı yanlış.Kardeş,arkadaşım.beyefendi,bey,hanımefendi gibi hitap çeşitlerinin hepsi uygyndur.Bundan rahatsız olmayalım.Bu sitede bana abi demiyecek yaşta çok az kişi vardır.Bu durumu komplex yapıp herkeze abi dedirtmeye kalksam bu sitede başka şeyle ilgilenemem.Herkeze saygılar.Bu arada gökhan bey yolumuz kesişirde konuşursak bana lütfen abi demeyin,çünkü babanız yaşındayım.Bu durumda ne demeniz gerikir acaba :))) Ben bulamadım.

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Ben size katılmıyorum, Türkiye de yaşça büyük olan kişilere abi veya abla demek gelenektir. Yaş farkı çok olursa abi veya abla yerine amca ya da teyze denir. Ancak resmi ve mesafeli ortamlarda bey ya da hanım kullanılır. Abi ya da amca samimiyet ve saygı ifade eder. Mesela yaşça benden küçük birinin bana mehmet bey demesi beni rahatsız etmez ancak mehmet demesi yada arkadaşım veya kardeş demesi eder. Bu güzel bir gelenektir ancak küçükleri uyarırken daha yumuşak olmak gerekir belki..

hakan 48

Üye
Tepki
14
Çocuğum yaşındaki genç arkadaşlara bende aynı mantıkla evlat mı demeliyim.Şimdi bazı arkadaşlar bu bizim gelenek ve göreneklerimizde var falan gibi şeyler söylerlerse kabul etmiyorum.Kimse kimseye abi demek zorunda değil ve bu saygısızlık değildir.Konu burda açıldığı için bu başlık altında düşüncelerimi yazdım.Not:Yer konusunda yanlışlık yaptıysam özür dilerim.

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Sizin için önemli değilse neden hep bazı arkadaşların çocuğunuz yaşında olduğunu vurguluyorsunuz. Evlat hitabını genelde çok yaşlı kişiler kullanır siz henüz o yaşlarda değilsiniz. Kardeş, arkadaş vaya bey kullanabilirsiniz. Veya sadece adı ile hitap edebilirsiniz. Ama bu kadar alternatifinizin olması yine sizin yaşça büyük olmanızdan ileri gelir. Eğer sizin yaşça büyük olmanızın hiç bir önemi ya daetkisi olmadığına inanıyorsanız benim başkaca diyecek bişeyim olmaz, saygılar sevgiler...

hakan 48

Üye
Tepki
14
@mcaliskan23

Ayrıca abi değilde kardeş dendiği zaman bunun neresi yanlış ve neresi geleneklerimize sığmıyor.Geleneklerimize sığmayan nedir biliyormusunuz.Hoşgörüsüz olmak ve ünvan istemek.Kimse kimseye abi demesi için uyaramaz.Kardeş kelimeside oldukca sizin dediğiniz gibi geleneklerimize uyuyor.(Ben bu gelenekleri kabul etmiyorum) Güzel gelenek saygı ve sevgiden geçer.

hakan 48

Üye
Tepki
14
Yaşca büyük olmamın hiç bir etkisi olmaz.Her kez birbirine aynı derecede saygılı olmak zorunda.Bunun yaşla ilgisi yok.Saygıda abi demekle olmaz.Bende zaten evlat lafını size katılıyorum onun için kullanmıyorum3-4 yaş büyük biri abi denmesini istiyor.Aynı mantıkla bende sitenin yarısına evlat,koçum,yavrum gibi ifadeler kullanma hakkına sahibim.Olmaz öyle şey.Kimseye bu ifadeleri kullanamam.Abi içten gelirse söylenebilir.Kimse kendisine zorla abi dedirtemez.Hele kardeş diye güzel bir ifade kullanan kişiye hiç zorla abi dedirtilemez.Kardeş demek,yaşı büyükde olsa küçükde olsa aynı anne babadan veya sadece anne veya babadan dünyaya gelen insanlardır.Benim abimde kardeşimdir,küçük olanda kardeşimdir (Türkçe nin eksikliği.Kardeş denilince küçük olan anlaşılıyor galiba) dolayısıyla kardeş demekle insan karşısındakini yüceltir.Daha abi ye ne gerek varrrrr !!!!!!!!

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
@hakan 48

Evlat koçum yavrum gibi hitaplar çok samimi olan kişiler rasında geçerlidir. Sizin anlamadığınız nokta Türk toplumunda hitapların yaşa ve samimiyet düzeyine ve bulunulanortamlara göre çok çeşitli olduğudur. Ancak bunlar içinde bir sıralama vardır. Mesela bana kardeş diyebilirsiniz, mehmet bey de diyebilirsiniz ama koçum, yavrum falan diyemezsiniz çünkü o kadar samimi değiliz henüz. Ben size abi veya hakan bey diyebilirim ama hakan diyemem sen diye hitap edemem. Güzel gelenek saygı ve sevgiden geçer ama gelenekler olmadan saygı ve sevgi biraz zor olur değil mi Hakan?;)

hakan 48

Üye
Tepki
14
@mcaliskan23

Hazımlı olucaz.Bak ne güzel konuştun.Bana abi demedin.Adımla hitap ettin.Bazen yine geleneklerimiz içinde olan o abi lafının çok kullanılması yalakalık sınıfına da dahil eder insanları.Kimse bana abi demesin.Bu arada benim anlamadığım noktaları açıklamişsın.Saol iyi oldu.48 yıldır anlamamıştım.