Mersin'e Nükleer Santral Yapılmalı mı ? Yapılmamalı mı? Tartışıyoruz !

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların attığı yalanlar içinde suradan bilgi alınabilir (link)

Scudo

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Düzgün işletilen Nükleer enerji destekçisiyim. İçinde nükleer lafı geçtiği için insanlar korkmaktadır.

Bilgi sahibi olunması sonra konuşulması gereken bir konu diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Serbay Akar

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
@Yunus YILMAZ

Ek bilgi: Türkiye yapılacak nükleer reaktörü ne yazık ki yapabilecek maddi güce sahip değil... bu yüzden anlaşmaya varılan bir şirket(ülke) reaktörü inşaa edecektir. Gelecek 50 yılda ise baştaki anlaşmada konuşulan şartlar dahilinde reaktörün %51'i Türkiye Cumhuriyeti Devletine devredilecektir. Devredilme zaman içerisinde ve taksit taksit olacaktır.

Ayrıca bizimkiler kum çalar gibi bir şey mümkün değildir. Bunların yanında Türk teknik elemanlarının ve mühendislerinin bunlar birşeyden anlamaz diye diye nitelendirilmesini kınıyorum. Hacettepe üniversitesinden dünyadaki bir çok Nükleer reaktörde çalışacak, işlerinde çok iyi ve tercih sebebi olan üst düzey mühendisler yetiştirmekteyiz. Bizde nükleer reaktör bulunmadığından mezun ettiğimiz mühendisler ya işsiz genellikle de yurt dışına göç etmekteler.

Ama siz hala bu dediklerime rağmen çok başarılı mühendislerimize güvenmiyorsanız rahat olun, reaktörler yapılıp bizlere devredilecek ama yapan firma aynı zamanda işletmesini de alacak. Kısacası siz artık hangi ülke yaparsa reaktörü onların müthiş mühendislerine güvenebilirsiniz!!!

Murat sonkaya

Aktif Üye
Tepki
361
Bisiklet
Cannondale
çernobil nükleer santrali ne depremden nede tsunamiden patladı iki kişini olagan güvenlik testini yanlış yapmalrında dolayı patladı oraya ilk ulaşan itfaiye erlerinden 50 tanesi hayatını kaybetti daha sonraki çevre felaketini biliyorsunuz ve 216 gün sonra anca betonla kapatabildiler prityap kasabası halen hayalet kasabadır ucuz bir enerji kaynağı olarak görüldüğü için sovyetler nükleer santrali kurmuşlardır. NÜKLEER santrale tamamen karşıyım ..

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Japonlar da zaten dikkatsiz millettir. Fukujima imalat hatasından bu hallere düştü.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
nükleer enerji bilgisi "çernobil" kelimesiyle sınırlı insanlara anlatmak zor tabi :) (link) 30-40 yıllık santrallerle yeni yapılana karşı çıkmak bi bizim millet de mi var acaba

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
@Murat sonkaya

Olağan güvenlik testinin yanlış yapılması değildir nedeni bu kazanın. reaktör işletmesinin ve bilim adamlarının reaktör acaba düşük güç altında soğutulabilir mi diye yaptıkları bir deneyin (rusyanın nükleer anlamdaki doymak bilmez merakı ve deney yapıp dünya ülkelerinin önüne geçmesi isteğinin sonucudur) kontrolden çıkıp felakete dönüşmesidir.

Hiç bir modern nükleer reaktör durduk yerde kontrolden çıkmaz. Aynı şekilde bir kaç kişinin yanlış hesabı ilede nükleer reaktör patlamaz.

Ayrıca Çernobil felaketinden sonra dünya bu işi daha iyi teknoloji ile yapılabileceğini anlamış ve çernobil felaketinden sorna yüzlerde reaktör geçici olarak kapatılıp, gerekli şartlarda revizyona gidilip reaktörler yeniden yapılandırılmıştır...

• Beğen
Tepkiler: Murat sonkaya

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Olağan güvenlik testinin yanlış yapılması değildir nedeni bu kazanın. reaktör işletmesinin ve bilim adamlarının reaktör acaba düşük güç altında soğutulabilir mi diye yaptıkları bir deneyin (rusyanın nükleer anlamdaki doymak bilmez merakı ve deney yapıp dünya ülkelerinin önüne geçmesi isteğinin sonucudur) kontrolden çıkıp felakete dönüşmesidir.

Hiç bir modern nükleer reaktör durduk yerde kontrolden çıkmaz. Aynı şekilde bir kaç kişinin yanlış hesabı ilede nükleer reaktör patlamaz.

Ayrıca Çernobil felaketinden sonra dünya bu işi daha iyi teknoloji ile yapılabileceğini anlamış ve çernobil felaketinden sorna yüzlerde reaktör geçici olarak kapatılıp, gerekli şartlarda revizyona gidilip reaktörler yeniden yapılandırılmıştır...

Ayrıca şu kadar madde sızıryor digi bir düşüncenizde tabiki var ama termikenerji santrallerinin salım yaptığı zararlı maddeler nükleer reaktörlerin yaklaşık 10katıdır.
Ezbere bilgi ile birşeyleri eleştirmek kolaydır teknik bilgiler bilinmeden bu tarz eleştirileri yapmak çok yanlıştır.

Murat sonkaya

Aktif Üye
Tepki
361
Bisiklet
Cannondale
@Alper Yıldırım

o günkü testin amacı acil durumda yedek jeneratörler devreye girene kadar santralin çalışıp çalışmayacagını görmek içindi. sonuçta su pompalamak çok önemli japonyada da bu yüzden oldu yani ha tsunamiden ha yanlış uygulamadan bu cennet vatanda bu riski almaya değmez.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Konuyu saptırmak istenmem ama bu tarz düşüncelerin bizi avrupa toplumlarından geride kalmamıza neden olduğunu düşünüyorum.

Sanayimiz ne yazık ki geri. Enerji açığımız çok yüksek. Bir düşünün bir nükleer santral kurabilecek bir maddi gücümüz dahi yok.

Nükleere bu kadar çok karşı çıkıyorsunuz ama hergün yüzlerce zehiri havaya veren (ki daha öncede soyledim nükleere göre yaklaşık 10 kat daha fazla bir zehirden bahsediyorum) termiksantrallerin açık kalmasına bir şey söylemiyorsunuz. Aynı şekilde çevreyi mahvediyor diye temiz olan hidroelektrik santralleride kurulmasın deniyor. Peki enerji açığı nasıl giderilecek?

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Aslında tartışılacak çok şeyi yok.Bir de referandum falan diyorlar.Referandum öncesi çok değil sadece 24 saatlik bir elektrik kesintisi yapsınlar görürüm referandum sonuclarını :]

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Daha öncede söylediğim gibi nükleer enerji ezbere bilgilerle değil teknik verilerle eleştirilmeli. Bu cennet vatana yapılmasın bu denirken termiksantrallerin açık durup hergün yüklerce gram zehri havaya vermesi daha mı iyi?

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Alper abi bu konuda sana katılıyorum. Kesinlikle nükleer enerjiye ihtiyacımız var. Düzgün şekilde korunduğu taktirde termik santrallerden daha az çevreye zarar veriyor. Bu konuda edinebildiğimce bilgi edinmeye çalıştım. Bu konuda yeteri kadar bilgim var. Yaşım yüzünden sen bilmezsin denmesini istemem.

• Beğen
Tepkiler: Alper Yıldırım

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Bu yaşla ilgili değil tabiki bazı şeyler dünyaya bakış açısı ve teknik şeyleri yorumlamak biraz bilgi gerektiriyor ama olayın temelinde araştırmacılık yatıyor. Doğru kaynaktan doğru bilgilere ulaşıldığında aslında kara sanılan şeylerin beyaz olduğu ortaya çıkıyor.

Ayrıca bazı şeylerede ek olarak dikkat çekmek isterim. Greenpeace ve bazı yeşilci dernekler nükleere yoğun şekilde savaşıyor ama bir kaç üyesi ile konuştuğumda aslında ne kadar da nükleer karşısında bilgisiz olduğunu görüyorum. Bu yanlış bilgilendirme ve bu protesto hareketlerinde bir kısma dış ülkelerinde teşfikleri olduğunu düşünüyorum.

Yeşil enerji çok güzel bir şey kesinlikle karşı çıkmıyorum ama tam yeşil enerji ne yazık ki dünyadaki büyük güçlerin bile ancak ufak ufak destekleyebilecekleri bir maliyette. ayrıca dünyadaki enerji ihtiyacına ne yazık ki yeşil enerji tam destek veremiyor. Yeşil enerji teşfik edilmeli buna bir şey demiyorum ama gerekli yerlerden bilgi edinilip doğru bilgi ile eleştirilmelidir nükleer enerji.

• Beğen

Murat sonkaya

Aktif Üye
Tepki
361
Bisiklet
Cannondale
Gürkan genç türkiyeden japonyaya giden bisikletçi dostumuz...selamlar olsun ona .

15 kasım 2010 - 8 Mart 2011 tarıhleri arasında japonyanın guneyınden kuzeyıne bısıkletımle pedalladım. Ulkemdeki nükleer santrallerle ilgili haber ve antlaşmaları okuyunca sizlerle paylaşmak istedim.

Buyrun Shimane bölgesinden bir görüntü. Hava güneşli bulut bile yok. Çocuklarda hemen oracıkta spor yapıyorlar.. Burası Japonya'da ki bisiklet yolundan gözüken manzara. Sanmayin ki her açıdan muhteşem bir ülke!!

http://img560.imageshack.us/img560/8792/17037410150111429475086.jpg

''Ciddi bir nükleer aksilik olması olasılığı gerçektir, bir aksilik olması durumunda meydana gelecek hasar ise sonsuzdur." Türkiye de kendi acı deneyimlerine gebe olan nükleer sevdasından bir an önce vazgeçip yenilenebilir enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine yönelmelidir. (Prof. Dr. Edward Teller)

Eski teknoloji nükleer enerji, gelismis ülkelerde yavas yavas terkedilmekte: 1997den beri dünya çapinda 2 nükleer santral siparisi verilmis, Kanada 1975ten, ABD 1978den , Almanya 1982den beri siparis vermiyor.ABD son 17 senedir santr...al yapmadi, enerjisinin %75ini nükleerden elde eden fransa 2010a kadar nükleer programini askiya aldi.%60 nükleer enerji kullanana Isveç 12 santralini 2010a kadar kapama karari aldi ve uyguluyor. Italya 87de referandum la mevcut 3 santralini da kapatti.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
@Alper Yıldırım

Katılıyorum.Geçende bir televizyon kanalına bir greenpeace ci çıkmıştı nükleer konusunda uzman kişilerle birlikte.Söylediği şeyler de buralarda araştırma düşmanı insanların söylediklerinden farksızdı.Basit basit cümleler örn. rüzgar var şu var bu var nükleeremi kaldık.Bilmiyorlarki rüzgar enerjisinin gerçekten iyi olduğu bir ülke olduğumuzu varsaysak bile bir nükleer santralle eş güç vermesi için 2000 den fazla rüzgar gülü lazım.

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Sanayimizin geri olmasının enerji eksikliği ile ilgisi yok bu tamamen hükümetlerin tercihleri ile ilgili. Globalizm adı altında ulusal sanayi yok edildi yapılan fabrikalar üç kuruşa özelleştirildi. Otomobil üreten bir ülkeyken fabrikalar kapatıldı.
Nükleer enerjiyi nükleer enerji lobilerinin web sayfalarındaki bilgilerle savunmakta ne kadar bilgi sahibi olmaktır tartışılır. Bir dönem yine Türkiye de nükleer santral yapımı tartışmaları alevlenmişti. Mesut Yılmaz başbakandı. O dönem durduk yerde elektrik kesintileri olmaya başlamıştı. Enerji yetmiyor diye kamu oyu oluşturmaya çalışyorlardı. Derken tartışmalar kesildi ve elektrik ksintileri de bitti nedense. Her haltı yurt dışından ithal etmeye bayılıyoruz ( en son bakanın biri doktor bile getirtiriz demişti) bi elektriği mi alamıyoruz dışardan. Tamam pek güvenli bu iş, hatta biz eminim japonlardan daha iyi yaparız bu işi ama kardeşim es kaza bir şey olursa gidecek başka bir memleketiniz var mı? Tamam kimisi İngiliz vatandaşı aynı zamanda o gider londrada oturur, başkalarına cenabıhak Cleaveland der o da oraya gider. Bu memlekette yine biz kalırız. Radyasyonumuzla baş başa. Nükleer temizmiş. Siz hiç güneş ve rüzgar enerjisi nedeniyle yok olan şehirler duydunuz mu?

• Beğen

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
(link) Burdan da yok son bilmemkaç senedir a.b.d birşey yapmıyor yok millet vazgeçiyor lafının nasıl yalan olduğunu görebilirsiniz.A.b.d örneğiyle gittik orada şuan inşaat halinde 1 reaktör,tasarlanmış inşasına geçilecek 9 reaktör ve yapılması için öneri verilen 23 reaktör var.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Nükleer enerji büyük ölçüde suyu ısıtır ve buda buhar çıkartır. Fotoğraftaki buhar ise ben bir sorun göremiyorum ama bir termik santral gördüğümde buhar yanında siyah dumanda görüyorum daha da kötü olanı ise göremediklerim. Termiksantraller bir çok renksiz ve zehirli atığı sürekli olarak salmakta.

Eğer bizimde zamanında sanayimiz, teknolojimizi ve ekonomimiz gelişmiş olsa idi, bizimde şu anda eminim en az 5 nükleer reaktörümüz olurdu ve evet bizde bu 5 nükleer enerjinin verdiği verimli enerji ile ekonomimizi şahlandırır ve yeşil enerjiye büyük yatırımlar yapabilirdik. ama yapamıyoruz! nedeni gelişmiş bir ülke değiliz. Santral kuracak bir maddi durumumuz dahi yok.

Bu zihniyeti (yanlış anlaşılmasın hakaret değil bir eleştiridir söylediklerim) Osmanlı döneminde matbaanın ülkeye alınmaması gibi görüyorum. Sonunda aldık bizimde matbaamız oldu ama iş işten geçmişti.

Merdivenler 3 er 5 er çıkılamıyor ne yazık ki. Zamanında merdivenlerde geri adımlar atmasaydık duraklamasa idik bizde yeşil enerjiye milyar dolarlar ayırabilirdik. ama ne yazık ki önce önümüzdeki merdivene bakmalıyız ve enerji açığını kapamalıyız. bir sonraki merdivende sanayinin gelişmesi var. sonraki merdiven enerji fazlası olması, sonra ekonomik olarak zaten gelişmiş olduğumuz için yeşil enerjiyi destekleriz.

Ama bunlar bir hayal çünkü zaten dünya bizden 5-6 basamak ileride, biz onların basamağına geldiğimizde onlar dahada ilerlemiş olacaklar. Çözüm halkın DOĞRU bilgilendirilmesi ile aceleci olmayan ama zaman kaybınıda ortadan kaldıran bir şekilde ilerlemek.