Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mersin'de 1 metre bile bisiklet yolu yok mu?

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında Umut Tekin tarafından paylaşıldı.

1. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Mersin'de Mezitli'deyim. Her gün ana yolda arabalarla sürmekten bıktım. Sahil yolumuz var pozcu'da orada da bisiklet yolu yok. Ya koca Mersin'de bisiklet yolu bulamadım. Yok mu benim rahat rahat kilometrelerce bisiklet sürebileceğim bir yer ? Varsa lütfen söyleyin. Sahilde insanlara çarpmamaya uğraşıyoruz onu geçtim bisiklet o yolda tir tir titriyor. Bir tarafı adını bilmediğim bir yol tipi, kare dikdörtgen taşlardan oluşmuş. Bir yol bisikletinin orada sürmesi imkansız. Yan tarafı toprak yol zaten. Ana yol deseniz trafik var 2 saniye sonra ne olacağı belli değil. Mezitli'de 1 santimetre bile bisiklet yolu bulamadım Pozcu desen gene aynı. Yok yani. O sahilde her gün 100'lerce bisikletli geçiyor. Artık oraya bir bisiklet yolu yapılsın ya.

2. levent koç

levent koç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    gerçekten umut bey size katılıyorum.. bu güzel şehre bir bisiklet yolu yapılmaması ne kadar acı değil mi? yollarımız zaten dar ayrıca mersin trafiği her geçen gün artmakta.. sahilde yayaların trafikte ise arabaların arasında kaldık resmen:) bütün turları dağ tarafına yapmak tek çare:) selamlar..

Umut Tekin bunu beğendi.
  3. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Maalesef durum böyle (. Ama 12 yıllık Belediye Başkanı değişti. Belki yeni gelen Belediye Başkanı gelmesinin verdiği bir şevkle sahile bir bisiklet yolu yapar )

4. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    Umut senin zincir sıkıştığında bir güvenlikle konuşmuştuk adam burası bisiklet yolu değil demişti neresi dediğimizde ise

burayı gostermıstı

Anıl OğuZ bunu beğendi.
  5. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi şaka mı yapıyorsun deseydin o güvenlikçiye orası nasıl bisiklet yolu ? Nerede bisiklet yolu olduğuna dair bir işaret bir şey var. Kimi inandıracaksın burasının bisiklet yolu olduğuna. 50 metre de bir insan var. 30 saniye bile süremezsin o yolda. Düz gri tonda çukurların çatlakların kol gezdiği daracık bir yol. Zaten 5 kilometre desen toplam 3 kilometresi bozuk. Bisiklet yolu amacıyla yapılmamış orası. Mecbur ya taşlı yolda ya da toprak yolda sürüyoruz. Taşlı yolda benim ince teker gitmiyor. Bisiklet hurdaya çıkacak yakında. Toprak yolda her yerimiz batıyor. Bisikleti yıkamaktan bıktım. Hele ki yeni bir bisiklet alsam buraya bu haliyle hayatta uğramam. Sırf bisiklet düşük model diye geliyorum.

levent koç bunu beğendi.
  6. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    ne desen haklısın o yol 70 80 cm genişliğinde 1 kişi anca gidebilir ki karşıdan gelen yaya olur fotoğraf çeken olur çıkmak zorunda kalırsın

7. ferda güler

ferda güler Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yeni bşb başkanının sözü var yapacakmış göreceğiz bakalım.ben sabahları sahil yolundan işe gidip geliyorum ve yol sakin ancak akşamları iş çıkışı biraz yoğunluk oluyor sürücüler genel olarak saygılı.umarım en kısa zamanda bisiklet yollarımız yapılır.kaldı ki mersin bu iş için dört mevsim uygun bir şehir maalesef mevcut yerel yönetimler hep ihmal etmiş. konya örneği bu konuda on numara çalışma yapmış bir şehrimiz. şuna eminim eğer mersinde bisiklet yolu yapılırsa müthiş bir bisikletli artışı olacaktır. insanlar sırf trafikten haklı olarak çekindikleri için bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmıyorlar.sıfır eğimli sahil yolu her yaş ve sağlık grubunda insanın rahatlıkla pedal basabileceği bulunmaz bir nimet.
    selamlar...

Anıl OğuZ bunu beğendi.
  8. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O işaretle gösterilen yer nasıl bisiklet yoluymuş öyle 2 bisiklet yan yana geçemez :D

9. Saffet Bereket

Saffet Bereket Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Toprak olan yol şu fotoğrafta görülen bisiklet yolu olarak tasarlandı, arnavut kaldırımı olan gri kısım ise yaya yolu olarak tasarlandı diye biliyorum. Lakin belediyenin üstün (!) bilgilendiriciliği ve halk bilinci sağolsun şu an her yer yaya yolu gibi kullanılıyor diye biliyorum. Bunun yanı sıra Atatürk Parkında da çok geniş bir sahil yolu var, çok yoğun olmadığından da o yolda bisiklet sürebilirsiniz, park içi yollarda turlayabilirsiniz.

10. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ya ben bisiklet yolu ne demek bilmiyorum ya da bu işte bir terslik var. Ben hayatımda topraktan bisiklet yolu görmedim. O toprak yol da bisiklet sürünce bisikletin her yeri toprak oluyor tekerler patlıyor, orada 2-3 dakika sürmemiz bile ön maşanın toprak dolmasına neden oluyor bir de denizin yanındayız nemden midir nedir o toprak yapışıyor bisiklete. Ayrıca o park içi yollar da turlamakta inanın hiç alternatif bir iş değil. En fazla 20 metre de keskin dönüş yapmak gerekiyor yürüsek daha iyi )

Bknz: Bisiklet yolu

Topraktan değil şöyle bir bir bisiklet yolu istiyoruz.

11. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şu Barış meydanının olduğu yerlerde sürüyorduk orda azda olsa bir bisiklet yolu vardı.Soli taraflarına doğru.

12. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bizde her sene Flamingo 10 ' lara geliriz. ( Atakent/Susanoğlu ( Silifkeye yakın ) orada da bir sahil var insan dolu en fazla 2-3 km sürülüyor ama bisiklet yolu için müsait akşamları çok kalabalık ama saat 7.30-17.00 arası kullansak bile yeterli olurdu

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İmkansız değil, onu bi kere açığa kavuşturalım.
    Forumda yol bisikletinden korkan bi bisiklet topluluğu var, hepsinin de nedeni bu ve bunun gibi mesajlar...

14. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:

Maalesef Soli'ye doğru hiç bisiklet yolu yok. Barış Meydanı tarafları da arkadaşın gösterdiği gibi hep bu tür yol. Yukarısı zaten sahil yolu orada hep arabalar park etmiş olur acaba kapı açılırdı kaza yaparmıyız korkusuyla süreriz genelde ) [​IMG]

Burası yaklaşık 10 kilometrelik bir sahil yolu. Maalesef belki de bisiklet yolu yapılır düşüncesiyle toprak olarak bırakılmış bir yol var ama herhangi bir çalışma yapılmamış sonradan öyle kalmış. Kalabalık pek önemli değil bisiklet sürecek düzgün bir yol pek yok. Yol bisikleti ile sahil yolunda sürmek imkansız zaten. 1.5 lastiklerle bisiklet titriyor 20 km üstüne çıkınca rahatsız oluyorsun. Dağ bisikletleri gidiyor ance. O da yaya yolunda )

Biz yarışçı değiliz en küçük parçasına zarar gelse bisikletin içimiz yanıyor. Aylarca belki de yıllarca biriktirdiğimiz para ile bir yol bisikleti alıyoruz ve her gün taşlı topraklı yolda sürmeyi göze nasıl alacağız ? Onlar yarışçı belli ki öyle bir parkur da yarış yapılmış. Onlar için önemli değil diğer yarışta sponsor firma yeni bisiklet verir. Bizim için kaldırımdan aşağı düşsek bir düşünürüz acaba bir şey olmuş mudur diye.

teknisyen9966 bunu beğendi.
  15. Saffet Bereket

Saffet Bereket Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Sayın Umut Tekin

"Tasarlandı" dedim zaten. Ama belediye zaten her işi olduğu gibi bunu da yarım bıraktı. Ne yol tamamlandı ne gerekli işaretlendirmeler yapıldı.

Gelip de bana bisiklet yolunun ne olduğunu anlatmaya çalışmayın lütfen ayrıca, bknz bisiklet yolu falan, olmuyor lütfen. Evet yeni bisiklet almış olabilirim ama şehir planlamadan da, belediyecilikten de anlayan dolayısı ile bisiklet yolu nedir, nasıl tasarlanır, ne tür malzeme kullanılması gerekir bilen biriyim. Ki 18 yıl boyunca da Mersin'deydim, dolayısı ile memleketimi de, belediyesini de iyi biliyorum.

Saygılarımla.

16. Umut Tekin

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yanlış anladınız bakınız derken topraktan tamamlanması beklenen bir bisiklet yolu değil böyle bir bisiklet yolu istiyoruz dedim. Size bisiklet yolunu öğretme amacım yoktu. Ben size değil o yolu tamamlamayan belediyeye sitem ediyordum yanlış anlaşıldım sanırsam.

17. Saffet Bereket

Saffet Bereket Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Estafurullah o zaman ben yanlış anladım. Şimdi şöyle diyeyim, aslında o yolun yapısında da bisiklet kullanılması için büyük bir sorun yok-tu. Çünkü standard toprak değil de bizim akdenizin kırmızı toprağı var o yolda ayıklanmış ve sıkıştırılmış olarak. Burada dağ bisikleti de yol bisikleti de arızaya sebep olmadan kullanılır tabii asfalt hızı yapamazsınız. Nasıl dağ bisikleti tam olarak asfaltta rahat edemezse o dişlerle. Yalnız, sizin de dediğiniz gibi toprak oldukça denize yakın ve bakımı yapılmadığı için benim görüşüme göre "tasarı" aşamasında kaldı. Bu tip sivil haklarınızı aramak için mutlaka ki belediyeye şikayetler yazın, hatta belediye dikkate almazsa siyasi görüşünüze uymasa da il meclisinde yoğunluğu elinde olan muhalefet yetkilileri ile de iletişime geçebilir, onları bir aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu forum üzerinden ne kadar birlik olur ve dilekçe verirken ya da iletişime geçerken o kadar çok isim verirseniz o kadar sıkıştırırlar belediyeyi. Burada kalmasın sadece bu isteğiniz.

Saygılarımla.

Anıl OğuZ, emrah9700 ve Umut Tekin bunu beğendi.
  18. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aynı fikirdeyim. :) Toprak parkurlar koşu için yapılırlar. Yanındaki çift bant parke yol ise ya gidiş-geliş bisiklet yolu, veya paylaşımlı yaya/bisiklet yolu olarak kullanılabilir. Ancak işaretleme yapılmamış.

19. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benim anladigim kadariyla, "millet" genellikle rahatca gezebilmek icin bisiklet yolu istiyor. "Böyle bir seyin uygulandigi ülkeler varmi dir acaba?" diyerek soruyorum. Avrupa' daki bisiklet yollarinin 1. nedeni, bisikletin, ise okula, alisverise giderken kullanilmasi icin. Motorlu tasistlara göre emniyeti daha az, daha zayif ve daha yavas hareket eden bisikletleri, bisikletlileri, hem sigorta acisindan, hem emniyet acisindan ayirmak icin yapilir. Millet gezsin diye bisiklet yolu, bazi parka yerlerinde belki vardir. Siz trafige cok sayida girmediginiz sürece bisiklet yolu beklemeniz bir hayaldir. Trafige girerek bisiklet olgusunun motorlu tasit trafigindeki celiskisini gösteremediginiz sürece bisiklet yolu yapilmaz. Bazi sehirlerde göstermelik "bisiklet yollari" -ki coguna bisiklet yolu demeye 1000 sahit ister- sizleri yanlis fikirlere saptirmasin.
    Bu konularda bazen biraz agir ve aci seyler yaziyorum, ama burada da Cumhurbaskanligi Bisiklet Tur icin kullandigim " kel basa simsir tarka" tabirini kullansam pek yanlis olmaz. Gectigimiz senenin Kasim ayinda Mersin' de idim ve hic bisiklet gördügümü hatirlamiyorum. O yörede 1 hafta gezdim ve gördügüm tek bisikletli bu asagidaki Gülnar civarindaki bisikletli!

bcn17, Umut Tekin, Abdullah.R ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. bcn17

bcn17 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mersinde bisiklet yolu yok. Ama yine de alternatif yol çok. Çogu büyük şehirde arazi ve patika yol icin çok uzaklara gitmek gerekirken Mersinde 30dk sonra kent ormandaki mtb parkuru var