Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mersin: Çevlik - Cemilli - Bozön Köyleri Gezi Güncesi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında cagdascaneroglu tarafından paylaşıldı.

1. cagdascaneroglu

cagdascaneroglu Kıdemli Üye

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Planladığım rotanın Çevlik Köyü etabını daha önceden bir defa yaptığım için bu sefer ki rotamın daha da uzun olmasını ve mümkünse hiç ana yola çıkmadan; toprak yollardan tırmanış ve iniş yaparak köylere ulaşmayı istedim. Uzun dediysem 30-40 km arası günübirlik beni zorlamayacak kısa bir gezinti diyelim. :)

Parkur: Eski Mezitli yolundan başlayarak köyün içerisinden Çevlik daha sonra Cemilliyi dağ taş arasından teğet geçerek Fındıkpınarı ana asfaltı, ardında da Bozön Köyüne kadar yörüklerin kullandığı toprak parkurlardan inerek sona ulaşacak...

20150829_110310.jpg

Evimiz Eski Mezitli'ye yakın olduğu için köyü çıkar çıkmaz ilk fotoğrafı çekiyorum. Evden çıkışım saat 11:00.

20150829_110346.jpg

Eski Mezitli köy yolu.

20150829_110357.jpg

Daha tırmanış başlamamış. Ama güneş tepemizde mangal üstünde pişirilmiş piliç gibi hissediyorsunuz kendinizi. Savunmasız ama lezzetli. :) Gülü seven dikeni misali...

20150829_110857.jpg

Asfalt kalitesi düşük tabi ki ama ileride ki fotoğraflarda toprakta tofaşçı gençlik misali patinaj hikayelerimi paylaşacağım sizlerle :) Yola devam Çevlik Köyü ilk hedef...

20150829_111706.jpg

Gölgeyi gördünüz mü? Her turum gölgeye kaçış yazıları içeriyor. :) Gölgesinde dinleneceğim ağaç; bir keçiboynuzu ağacı. Bir pekmezi vardır, o biçim...

20150829_111717.jpg

5 dakikalık bir su molası verildi.

20150829_112847.jpg

Çevlik Köyüne bu yoldan çıkarsanız eğer tepede eğimi en dik 2 tane yokuş selamlayacak sizleri. Yol kalitesi tabi ki asfalttan kurumuş, hatta kuma dönüşmeye yakın... Patinajdan çıkmakta zorluk çekiyorsunuz.

20150829_114201.jpg

Bulduk zeytin ağacını dinlendik yine...

20150829_114237.jpg

Evet sol taraf Çevlik Köyü... Küçük bir yerleşim yeri ve kahvesini de bulamadım. Insan turda çay arıyor.

20150829_121308.jpg

20150829_115844.jpg

20150829_115850.jpg

Çevlik'den çıkar çıkmaz karşınıza çıkan toprak yoldan tırmanıyorsunuz. Stravadan ölçtüğüm eğim yüzde 19... Işte modifiye edilmiş araç misali attığını patinajlar burada başlıyor. Tekerlekler de dişli mtb tekerleği olmadığı için zorluyor.

20150829_121237.jpg

20150829_121325.jpg

Trafiğin olmadığı bu yolları daha çok seviyorum. Daha çok doğa ile iç içe olabiliyorsunuz. Ama şunu da ekliyeyim: ıssız yolda içinizde bir ürperti ve kafada komplo senaryolarıda bazen dolaşabiliyor. Genellikle tek başıma tur yaptığım için hep bu duyguyu ıssızlaşan orman yollarında hissediyorum.

20150829_121348.jpg

Bu son düzlüğüde aştıktan sonra sağ tarafınızda hafif sizden daha yüksekte Cemilli Köyü'nü görüyorsunuz. Isterseniz Cemilli Köyünden; Fındıkpınarı Asfalt yoluna bağlanabiliyorsunuz ama ben toprak yolu tercih ediyorum ve bir gece önceden google earth'da oluşturduğum rotama sadık kalıyorum...

20150829_121729.jpg

Evet, Cemilli Köyü işte burası. Bulunduğum yerden Cemilliye gitmiyorum. Direk devam...

20150829_121724.jpg

Bu ağaç çok dikkatimi çekti. Altını tellerle kapatmış birisi; muhtemelen içinde kümes hayvanları var. Doğal gölge daha ne olsun :)

20150829_121737.jpg

Işte burada iki seçenek geliyor karşınıza. Ben rotamı sağ tarafta ki yoldan çizmişim ama orada bir problem var. 1.si inşaat alanı. Yüklü kamyon ve iş makinaları toprak çalışması yapıyor. 2.si bir diken ki sormayın yolda. Tekerlerin haşatını çıkartır. Bisikleti aldığım 8 aydan bu yana 3000km yol yaptım ve lastiklerim bir defa patlamadı. Burada yıkılamam deyip; sol taraftaki yoldan gitme kararı alıyorum. Planım şu; soldan gidip buranın çevresini dolaşacağım ve tarlanin içinden geçerek planladığım rotaya tekrar bağlanacak bir yol bulacağım. Böylelikle yaklaşık 1km boyunca uzanan dikenli yolu atlatmış olacağım...

20150829_124159.jpg

Siz gelin görün ki o plan tabi ki istenildiği gibi gitmiyor... Bırakın iki yolun birleşmesini,180 derece ayrılarak resmen birbirlerine meydan okuyorlar... Yukarıda ki resimde olduğu gibi bisikletimi elime alıyorum ve tarlaya dalıyorum." Hayaller Paris, gerçekler Mersin " diyerek, " çayır çimen geze geze " şarkısını söyleyerek planladığım rotaya doğru yürüyorum. :)

20150829_124208.jpg

20150829_124203.jpg

Bize diken göster diyenlere bilgi olsun. O yeşillik, göze hoş ama tekere boş gelen ot sandıklarımız dikenli bir bitki. Top top dikenleri olur kendilerinin. Bu yörelerde meşhurdur. Küçükken mahallede toprakta maç yaparken illa ki ayağımıza batmıştır, ayağımıza batmasa bile eve geldiğimizde terliğimizin altını temizlettirir bize :)

20150829_125510.jpg

Diken tehlikesini de atlattıktan sonra Fındıkpınarı ile 1km boyunca kesişmek zorunda kalacağım. Çünkü Bozön koyü ile aramda kalıyor bu yol.

20150829_131418.jpg

Asfalta çıktığım gibi Mersin manzarası ile karşılaşıyorum. Rakım 500 metre. Bundan sonra 85 metre daha tırmanıp orman yolundan Mersin'e iniş yapacağım. Tırmanışın bitmesi ve toprak bir parkurdan iniş yapacağımı bilmek beni heyecanlandırıyor. Inanın bu asfalttan aşağı kayıp gitsem, inişin keyfini asla alamam...

20150829_131924.jpg

Yolu buluyorum. Bu yol beni dosdoğru Karahacılı Köyü ile Bozön Köyünün arasında bir yere çıkartacak. Yola girerken bir mesire alanı edası var ama ileride taş toprak her bir yanı sarıyor. :)

20150829_132418.jpg

20150829_132426.jpg

20150829_133246.jpg

Iniş gerçekten keyifli. Emeğinizin karşılığını veriyor size...

20150829_133510.jpg

Inişler bazen küçükte olsa çıkışlar içeriyor o da olsun. Hiç zorlamıyor insanı. Bu eğimin arka tarafında en az 100 adet geçisi bulunan yörükler selamlıyor beni. Korkmuyor değilim. Şöyle bir kangal zıplar mı üstüme diye ama korkulan olmuyor. Köpek görmüyorum.

20150829_133826.jpg

Gölgeden tam belli olmasa da ağacın altında çok sayıda keçi dinleniyor :)

20150829_134652.jpg

Iniş yolunda bolca nar ağacı ve ekilmiş tarlalar mevcut tabi ki göz hakkımızı aldım. Sonradan neden buralarda nar ünlüymüş paylaşacağım :)

20150829_134701.jpg

Evet, Mersin'de Mezitli-Gözne yolu yol ayrımına kadar olan otoban yolunu bir çok kişi bilir. Bir çok viyadüğe sahiptir. Işte o viyadüklerden biri hemen sol on tarafı ise Bozön Köyü.

20150829_134712.jpg

20150829_134959.jpg

Toprak yolun bitişi. Artık rakım 190 metrelere düşüyor ve asfalt yola bağlaniyorum. Sağ tarafımda oyulmuş bir kayalık bölge.

20150829_135115.jpg

Gök gürlemeye başlıyor sanırım yağmur yakın. Hemen eve gitmeliyim diye düşünüp pedala kuvvet veriyorum.

20150829_135531.jpg

Evet, nar ünlü olsa gerek buraların. Karahacılı Köyü geleneksel Nar Festivali yapılıyormuş...

20150829_140733.jpg

Bozön Köyünü fotoğraflıyorum. Tepeye tırmanıp içimden kahvede çay içmek geçiyor ama eve sürme isteği ağır basıyor devam ediyorum. Rotamız ev ve yemek :)

20150829_145344.jpg

Yemek derken eve giderken birşeye ihtiyaç var mı demeye kalmadan ekmek diye lafı toparlamama fırsat kalmadan yapıştırıyorlar. Ee napacaksın? Yaş olmuş 24 ama hala ekmeği biz alıyoruz. :)

20150829_150957.jpg
    Eve geliyorum ve aşağıda ki yemeği miğdeme gönderiyorum...

20150830_185756.jpg

Turdan sonra ve öncesinde iyi beslenmek önemli !!

Okuyan ve konuyla ilgilenen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Keyifli sağlıklı günlerde pedallamalar...

Strava kaydım aşağıdadır.

Screenshot_2015-08-31-14-31-02.png

Ekli Dosyalar:

2. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tur güzel olmuş hoş olmuş ama son fotoğrafı görünce gözlerim büyüdü.(Neden bilmiyorum)Paylaşım için çok teşekkürler.Benim gibi tur yapamayanlar için yazılan tur hikayelerini okumak bir nebze de olsa iyi oluyor.

cagdascaneroglu bunu beğendi.
  3. kronik

kronik çılgın çoban

Adı:
    volkan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Gene guzel bir tur tebrikler. Yolun gozne tarafina ugrarsa haberim olsun.

4. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Tayfun Sezer

Teşekkür ediyorum beğenmenize sevindim. Sizden de yakın zamanda bir tur yazısını keyifle okuyalım o zaman...

@kronik

Teşekkür ederim. Eskiden Gözne Yayla'sında yayla evimiz vardı. Sonra sattık gitti. Aşağı Gözne tarafında. O bölgelerde çok pedal çevirdim. Mükemmel parkurlar var. Tabi ki ana hat yollarını kullanmamak kaydıyla. Geldiğimde forumdan sizi haberdar ederim, beraber turlarız.

ziyainal bunu beğendi.
  5. ziyainal

ziyainal Forum Demirbaşı

Adı:
    Ziya
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @cagdascaneroglu her tur sonrasında bu ziyafet varsa hiç durma sürekli tur yap :) yine otantik toros kokan yörük kokan bir tur olmuş ayağına sağlık da 3000 km ve sıfır patlak baya iyiymiş çağdaş levye elimize yapıştı bizim :)

6. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @ziyainal Vallahi yine yorum bomba gelmiş. "Levye elimize yapıştı" lafına ciddi anlamda fena güldüm :) Bende bilmiyorum bu Continental Country Plus dış lastiklerin bir sihiri varmış. Bide yolu iyi süzünce torunlarına saklayacağın bir lastik çıkıyor sanırım. Bazen demedim değil; "ulan bir defa patlasada tamir etmek konusunda pratik yapsam" diye. Inadına patlamıyor hahaha :)

7. becoca

becoca Aktif Üye

Adı:
    Bayram
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş. Seneye bende buna benzer geziler yaparım inşallah :) Lastiğinizin patlamaması güzel. Ancak bu günden sonra kesin patlayacak :) :)

8. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim umarım sizde dilediğiniz turları yaparsınız ve bizlerle buradan paylaşırsınız. Vallahi teker rekora koşuyor ama kesinlikle kaliteli teker önemliymiş. Sizin başınızı ağrıtmıyor.

9. OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tebrikler güzel bir gezi olmuş :harika:

10. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  11. caesar

caesar Forum Demirbaşı

Adı:
    caesar
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @cagdascaneroglu dostum tebrik ederim. Keyifle okudum :) yalnız şu ıssız yollarda ürperti meselesine dikkat çekmen iyi olmuş. Pek kimse itiraf etmez fakat herkes yaşar o ürpertiyi ve tabi hemen akabinde senaryolar beyinde oluşmaya başlar :)

12. emre_s

emre_s Kıdemli Üye

Seviye:
    @cagdascaneroglu Sana bir kaç sorum var cevaplarsan sevinirim
    1- Lastik ne marka
    2- Kaç yıldır bu bisikleti kullanıyorsun
    3- Emeğine sağlık çok güzel olmuş.

13. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim güzel yorumunuz için, neyse en azından benim de içim rahatlamış oldu. Acaba tek başına turlayanların genellikle yaşadığı bir duygu mu diye düşünürken, yaşanılan birşey olduğunu bilmek hoş :)

Teşekkürler,

1- Continental Country Plus. 28" bir lastiktir.
    2- Bisikleti aldığımdan beri düzenli bir biçimde kullanıyorum. Sanırım 9 aya yakın bir süre oldu. Bisikleti ve dolayısıyla lastikleri sıfır bayiden aldım.

14. emre_s

emre_s Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet modelin ne bu arada tam okunmuyor ? ( onu yazmayı unutmuşum )

15. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisiklet modeli: Salcano City Sport 40 - V Brake. 2015 piyasa fiyatını 900 tl'ye alabileceğiniz, giriş sınıfı bir bisiklet. Ama benim tüm ihtiyaçlarıma cevap vermesi ve beni bir kere bile yarı yolda bırakmaması aramızda telepatik bir güç ve sevgi oluşturdu :)

16. cpt.erhan

cpt.erhan Kıdemli Üye

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    hayaller Paris gerçekler Mersin :) Uzun yıllar Mersinde yaşamış birisi olarak sayenizde o güzelim köyleri tekrar görmüş oldum. Kış aylarında Soğucak-Gözne-Ayvagediği sucuk ekmek turu bekliyorum sizden :) Ayağınıza sağlık

17. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim yorumunuz için. Kış ayında burada olmayacağım ne yazık ki ama Gözne'yi Eylül ayı içerisinde fırsat bulursam yapacağım. Antalya'da olacağım kışın. Akdeniz Üniversitesinde okuyan bir öğrenci olarak malum :) Sizde Antalya'dasınız sanırım. Gözne olmasa da sizinde müsait olduğunuz bir zaman; Saklıkent'te mangal turu düzenleyebiliriz :)

18. cpt.erhan

cpt.erhan Kıdemli Üye

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @cagdascaneroglu tabiki seve seve sizinle tur yaparım. Geldiğiniz zaman haberleşelim :) Forum Antalya buluşması yaparız olmazsa.

19. cagdascaneroglu

Adı:
    Çağdaş Can
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @cpt.erhan harika bir fikir... Forum Antalya buluşması ayarlanıp, zaman zaman toplu halde turlar düzenleyebiliriz. Buradan sizinle haberleşelim o zaman. Iyi günler.

20. cpt.erhan

cpt.erhan Kıdemli Üye

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye: