Merlin Cycles - 105 Set - Kargo - Gümrük

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Emre Sefa SEFER tarafından paylaşıldı.

1. Emre Sefa SEFER

Emre Sefa SEFER Kıdemli Üye

Adı:
    Emre Sefa SEFER
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Shimano 105 5800 11 Speed Groupset Black | Road Bike Groupsets | Merlin Cycles
    -----
    Linkte göreceğiniz seti satın almak istiyorum. Daha önce yurt dışından alışveriş yapmıştım ancak maksimum 200-250 TL ödeme yaparak alışveriş yaptığım için gümrüğe takılır mı korkusu yaşamadım.
    Bu setin bedeli yaklaşık 1200TL, yurt dışından satın aldığımda gümrüğe takılır mı?
    Bu konuda net bilgisi olan var mı?
    Gümrüğe takılırsa eğer ne kadar daha ücret ödemem gerekir?
    Bu konuda net bilgisi olan var mı?
    İlginiz için teşekkür ederim.

2. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Emre Sefa SEFER %18 vergi ödemeniz gerekir. Yani size 344*0,18=62eur 344+62=406 euro'ya gelir.

3. Emre Sefa SEFER

Emre Sefa SEFER Kıdemli Üye

Adı:
    Emre Sefa SEFER
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Erdoğanlardan 1350TL'ye satın alabiliyorum. 200TL 200TL dir diye düşünmüştüm ancak gümrüğe takılırsa çok daha pahalıya gelecek...
    Mantıklı olan erdoğanlar oluyor bu şartlarda...

4. Hakan Beşikçi

Hakan Beşikçi Hakan

Seviye:
    105 5800 u 1350ye sıfır burdan alabiliyorsaniz burdan almak mantıklı gibi ama merlincycles şu an pedal hediye ediyor ayrıca şu an dolar yüksek yanlış zamanda alışveriş yapıyorsunuz :) bi zamanlar 900 lira falandi bu set

5. tugrulboraerkil

tugrulboraerkil Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Gittikce fakirlesiyoruz,paramizin degeri azaliyor.Alim gucumuz dusuyor ne yazik ki

6. amoush00

amoush00 Çiğdemli2tekerleri kurduk balgat çiğdem odtü

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Walla şu anda merlin cycles dan almak daha akıl karı gibi gözüküyor.. ultegra 105 fiyatına geliyor..

7. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu ara çok sık yurtdışı alışveriş yaptım. Yaptığım alışverişler genelde 75 Euro üzeriydi. Şöyle söyliyim 6-7 defada sadece 2 defa vergi ödedim. Yani kesin vergi çıkar yada kesin çıkmaz diyemeyiz. Şansınıza kalmış. %18-20 gibi bir vergi çıkar takılırsa kapınıza kadar gelir memura ödersiniz.

8. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Grupset olacağı için çıkar gibime geliyor.. Hayırlısı hele o zaman bir gelsin de... !

9. ÇaNakkaLeRuHu

ÇaNakkaLeRuHu Bisikletkolik

Adı:
    Batuhan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende set almayı düşünüyorum. Erdoğanlar bana daha mantıklı, stressiz, hızlı gelir gibi geliyor. Bakalım...

10. erenkol

erenkol Yeni Üye

Adı:
    Eren Kol
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben gümrükçülük işi ile ilgilendiğim için şu şekilde söyleyeyim size aynı zamanda da yurt dışı siparişi vericek arkadaşlar için yardımcı bilgi olsun;
    14 Ocak 2017 tarihine kadar mal bedeli 75 euro geçmeyen eşyalar için gümrük vergisi ödemeden satın alınabilecek. Ancak Bakanlar Kurulu kararı ile bu tutar 14 Ocak itibari ile 30 euro'ya düşürülecek.

Sizin ürününüz ortalama 328 euro değerinde. Free shipping olduğu için kargo ücreti ödemeyeceksiniz. %18 katma değer vergisi ödeyeceksiniz ve buna ek olarak da %4,7 gümrük vergisi ödeyeceksiniz. Yani bunun size maliyeti şu şekilde olacak ;
    Mal bedeli : 328 eur
    KDV %18 : 59,04 eur
    GV %4,7 : 15. 41 eur
    Total : 402,45 eur gibi bir maliyeti olacak.
    Ancak kargonun hangi ülkeden geldiği de burada etkili. Ben en yüksek orandan Gümrük verginizi hesapladım. Avrupa Birliği'ne dahil bir ülkeden gelecek ise sadece %18 kdv tahsil edilir.
    Ek olarak ; Bazı durumlarda eşya için Gümrük Beyannamesi açmanız gerekebilir ve bu ek bir maliyet oluşturur.

Umuyorum ki sizin için aydınlatıcı olmuştur ve kafanızdaki soru işaretlerini silmişimdir :) Euro'nun Şuanda 3,97TL olduğunu hesaplarsak yaklaşık 1600tl'ye gelecek. 1350 tl'ye Erdoğanlar'dan almak çok daha avantajlı olacak ve beklemekten kurtulacaksınız :):)
    Şimdiden hayırlı uğurlu olsun Kazasız sürüşler.

Konunun eski olduğunu şimdi farkettim ve cortlatmış gibi oldum ama belki almayı düşünenler için yardımcı olurum :)

11. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Erdoğanlar bisiklette şu an 105 set 2000 ultegra 3000 tl.. o da stokta yok.. Yeni fiyat ne olur bilinmez. Merlin de ultegra vergisi vs ile azami 2500 e gelir sanırım. .

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Bisikletkolik

Seviye:
    @erenkol Hocam yazdıklarınız için teşekkürler. Size direk özel mesajla değil de buradan soruyorum çünkü yardımı dokunabilir başkalarına diyerekten.

Gümrük vergisi ne gibi durumlarda karşımıza çıkar, bütün alınan ürünler de ödenmesi gerekli midir? (Benim bildiğim bir ürünün AB ülkelerinden geliyorsa %18, AB haricinden geliyorsa %20 vergisi ödenerek alınır. Ekstra durum 1500 Euro geçtiğinden ortaya çıkar diye biliyorum.)

13. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @amoush00 İyi akşamlar. Eski setiniz 105 miydi. Eski setinize talibim :) Maksat eskiler degerlensin.

Ömer Murat bunu beğendi.
  14. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Vay be..

Gün gelecek, grupsetleri Türkiye'den almak daha cazip olacak deselerdi acayip gülerdim. Çok kötü olmuş durum :(

Geçen yıl bu zamanlar Merlin'de ultegra setin 1350 lira olduğunu hatırlıyorum :eek:

Osman Tuğrul ve kobalamin bunu beğendi.
  15. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @erenkol Ben geçenlerde 520€ alışveriş yaptım merlinden fakat gümrük vergisi ödemedim sadece kdv ödedim o da hesapladığımdan 70TL daha düşüktü.

Osman Tuğrul bunu beğendi.
  16. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yok Sora. . 105 olsa değiştirmeyebilirdim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

trainspotting35 bunu beğendi.
  17. erenkol

erenkol Yeni Üye

Adı:
    Eren Kol
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Gümrük Vergisi söylediğim gibi eşyanın geldiği ülkeye göre değişiyor. Örneğin Avrupa Birliği ve EFTA ülkelerinden geliyorsa çoğu eşyada gümrük vergisi 0, ancak Çin - Tayvan vb ülkerlerden geliyorsa değişiklik gösteriyor.

@Osman Tuğrul hocam söylediğiniz aslında bir şehir efsanesi. Yani mevzuatta AB ise %18 değilse %20 var ancak her zaman uygulanmıyor. Her kanunumuzda olduğu gibi bununda önünü açık bırakıyorlar ve biraz memurun kanunu yorumlamasına kalıyor. Bunu hava alanı gümrüğünde daha önce yaptığım bir işte gördüm. 189 euro'luk eşya için ödenen vergi-kdv-beyanname tutarı-ve taşıma senedi tutarları eşyayı getiren arkadaşımın bu eşyayı geri göndermesine sebeb oldu :) Bu söylemiş olduğum evrakları istediğini de gümrük muayne memuru söyledi. Bu ve bunun gibi çok ama çok fazla örnek mevcut.
    Extra durum 1500 Euro geçince değil çok daha az tutarda geçiyor. Mevzuatta 75 euro sınır idi ancak burdan zarar edildiği görüldüğü için 14 ocak itibari ile bu sınıra 30 euro'ya çekecekler.

Osman Tuğrul bunu beğendi.