Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merkezden Kuzeye Londra

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında philamelian tarafından paylaşıldı.

1. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Londranın merkezinden kuzeye doğru sürüşüm sırasında fotoğraflar çektim. Forumumuzla paylaşmak istedim.

Burası Russell Meydanı sağ tarafta duran güzel bina Russell Oteli sol tarafta da burada bol bol bulunan küçük parklardan biri var.

Camden Town bölgesi genelde donuk olan Londra sokakları gibi olmayan canlılığıyla ilk geldiğimizde şaşırtmıştı. Burada genel bir yol görüntüsü olduğundan pek anlaşılamasa da burayı gören Türkiye'den arkadaşlar Ortaköy'e benzetiyorlar.

Camden Lock Camden'in de içinden geçen kanaldaki su seviyesini düzenlemeye yarayan bir sistem. Burada Panama kanalındaki gibi iki taraftan gelen kanal motorları su seviyesi ayarlandıktan sonra devam edebiliyorlar.

Bu da aynı köprünün üzerinden çektiğim bir başka fotoğraf. Binanın mimarisi dikkat çekici.

Archway de otoyolumsu bir ortama çıkınca nereye geldik dediğim bir anda çekilmiş fotoğraf. Kafamın arkasındaki binanın mimarisi de hoştu aslında fakat kafa biraz büyük olduğundan buradan pek anlaşılmıyor :)

Uzun süre dümdüz yolda dümdüz gittikten sonra trafik ışıklarında durdum. Işıklardan kalkıp dümdüz gittim. Karşıma yol çalışması için ayrılmış bir yer çıktı. Oradaki barikatları geçip normal yola çıkayım dedim bir baktım ki yol tek yönlüymüş. Demekki ışıktaki bütün arabalar ondan sola dönüyorlarmış :) Bir miktar kaldırımdan ilerledim yol oradaki binaların arkasından dolaşıp tekrar benim yanıma geldi. Nerdeyim ben fotoğrafı.

Güzel bir köprü ve ayağındaki arması. Artık dönüş yolundayım.

St Pancras Uluslararası tren istasyonu ve güzel binası

Ve tekrar ben kapımın önündeyim. Sizleri Londra'dan selamlıyorum.

skyline_gt, swunk, cedrick41 ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  2. elmas

elmas Yeni Üye

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş paylaştığın için teşekkür ederim 2 sene önce gidipte resmini çekemediğim yerleri çekmişşin bu güzel şehir londradan özellikle piccadilly circus london eye ve buckingham palace dan resimler bekliyorum iyi pedallamalar

3. BülentBayraktar

BülentBayraktar Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler,bu arada Londradan başka fotolarda bekliyoruz

4. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Binalardaki mimari çok dikkat çekici. lonradan başka gezilerinide bekliyoruz artık.
    Ayaklarınıza sağlık ve çok tşkler paylaşımın için.

saygılar

5. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ayaklarına sağlık
    devamını bekliyoruz

6. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Londra, bisiklet kültürünün yerel yönetimin başarısı ile sonradan hangi boyutlara gelebildiğine güzel bir örnek. 10 yıl öncesinde pek de yaygın değilken yapılan bisiklet yolları ile kuzey avrupa (iskandinav) ülkeleriyle yarışır hale geldi.

Ben de aralık ayında Camden Market civarını bol bol gezmiştim. Brit Rock'un doğduğu yerdir orası. Oasis'ler falan hep oradaki barlarda çalardı.

Özellikle parklarda bisikletle gezmek çok keyifli olur. Şanslısın ki bisikletle işe gidebilen, bisikletini ofisine çıkarabilen insanların yaşadığı bir şehirde yaşıyorsun. Çok güzeldir Londra. Bana çoğu Avrupa şehrinden daha sıcak gelir...

Keşke bu kadar pahalı bir şehir olmasa :) Oyster card yoksa tek yön metro 10 YTL ??? En iyisi bisiklet :)

7. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Resimler çok güzel, teşekkürler.

8. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Evet hakikaten keyifli bir şehir. Şehirciliğin ve bisikletin başarısını ben burada biraz da cağrafi şartlardaki şansa bağlıyorum. Burada birçok şey çok daha yerleşik. Şehirdeki binaların yaşlarının ortalamasını alsanız 1930lar civarında çıkar muhtemelen.

Bisikletin başarısı ve bisiklet kültürünün yaygınlığı bir yana bu kadar önleme rağmen burada kullanmak bazen çok daha zor olabiliyor. Taksiler burada da üzerine üzerine sürebiliyor. Bisiklet yolları ayrılmış olmasına rağmen tırlar dönerken bisikletli ezebiliyor. Herşey kurallı evet fakat herşeyin bu kadar kurallı olması galiba insanları biraz aptallaştırıyor. Ara bir yol nasıl bulunur bilemiyorum.

Dediğin gibi ulaşımın bu adar pahalı olması da insanların bisiklete yönlenmelerini bir nedeni. Özel araçları zaten bir kenara bırakıyorum toplu taşıma için de bir servet harcanıyor. Şehirin boyut olarak İstanbuldan çok çok daha küçük olmasına rağmen İstanbuldaki gittiğim mesafeyi burada aylık oyster kartla metroyla gitmeye çalışsam 130 küsür pound gibi bir miktara geliyor ki bu öğrenci fiyatıydı yanlış hatırlamıyorsam.

Şehri gezerken ortam hareketsiz bir izlenim verse de müzik ortamları güzel. Çok küçük konserlerde bile bir sürü dinleyici geliyor. Ben de şahsen britrock olmasa da iki konserde çaldım. Güzeldi... :)

9. Hay.alper.est

Hay.alper.est Aktif Üye

Seviye:
    Biraz londra havası iyi oldu gezilerin devamını diliyorum.

10. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    çok teşekkürler,,
    resimlerin ve yazıların merakımı bir nebze olsun giderdi :)....
    toplu taşıma araçlarının fiyatlarına bakılırsa birgün oraya gezmek için gittiğimde yeni bir bisiklet alıp onunla gezmek daha ucuza gelecek gibi... :D

peki şehrin yakınlarında çadırla konaklanabilincek camping alanları var mı? Londrada birkaç gece kalmanın en hesaplı yolu nedir sizce?

11. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Resimler çok güzel ve herşeyi çok güzel ifade etmişsiniz fakat ben sizden biraz daha oranın yaşantısını, insanlarını ve bisiklete bakış açılarını değişik(enteresan) fotograf kareleriyle ilgimizi çeken anları yakalamanızın taraftarıyım ama gerçekten de bu çalışmanız güzel:) Tekrarını bekliyor olacagım iyi günler :)
    not:Ayrıca eylül-ekim gibi İngiltere ye eğitim amaçlı gitmeyi planlıyorum bana ne tavsiye ederseniz ki benim yararıma olur:)?
    ve son soru bisikletimi yanımda götürebilme ihtimalim var mı? Teşekkürler

12. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Sabiha Gökçeni kullanan easyjet diye bir hava yolu şirketi var. Ucuz taşımacılık yapıyor fakat içeride suyu bile parayla veriyorlar. Onların sitesinde online bilet alımı yaparken ekstra spor eşyası eklenebiliyor bunların arasında da bisiklet var. Yanlış hatırlamıyorsam 23pound gibi bir miktar alıyorlar. Genel olarak uçaklarda bisiklet taşınması avrupa birliği tarafından desteklenen birşey bildiğim kadarıyla. Diğer firmalarda da fiyatları o civarlarda olması lazım.

Ümit camping konusunda bir bilgim yok fakat biz eylülde buraya geldiğimizde London School of Economics'in öğrenci yurtları kullanılmadığı zaman hostel olarak değerlendiriliyor. O zaman en ucuz onu bulmuştuk. Bir kişi 23pound gibi bir fiyata kahvaltı dahil kalınabiliyor. Sitesi bu:www.lsevacations.co.uk

Bunun haricinde burada kısa sürelik ev kiralanabiliyor ve genelde evler eşyalı. Bir iki haftalığına belki böyle de bişeyler bulunabilir. Hatta evlerinin odalarını kiralayanlar falan oluyor. Bunun için de http://www.gumtree.com

13. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    :D CRC nerde burda görmek isterdim mağazasını

14. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Showroomları Kuzey İrlanda'da Belfast yakınlarında biryerlerde. Başka yerde de showroom vs yok bildiğim kadarıyla. Londra'da her yerde Evans Cycles var. İnternet ve mağaza ikilisini belki de adam gibi kullanan tek firma olduğu için çok büyük bir mağazalar zincirine sahipler. Diğer birçok mağazası olan firmanın internet sitesi çok kötü.

15. dbr

dbr Üye

Seviye:
    Bu form u bu yüzden seviyorum.Londra nere Kocaeli nere sayenizde oralarda dolaşmış gibi olduk,çok teşekkürler.

Şerif Şentürk bunu beğendi.
  16. ErhanYılmaz

ErhanYılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    daa çek laa az çekmişin :) haftaya görüşmek üzere bedri

17. lukunku86

lukunku86 Aktif Üye

Seviye:
    yapıların mimarisi, köprü, su seviyesinin ayarlanması vs. çok ilginç
    inş bize de bir gün görmek nasip olur
    haritalı fotoğrafı çok beğendim çok estetik olmuş gerçekten
    gezilerinin sürmesi dileğiyle, sağlıklı günler