Merida scultura 400 vs giant tcr slr 2

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Claris setli bisikletimle yol bisikletine olan merakım heves mi yoksa uzun soluklu mu sorusuna cevabımı aldım. Yol bisikleti artık benim için vazgeçilmez. En azından 105 setli bir bisiklete, yani 2x11 vites sisteminin girişine ve aynı zamanda da karbon maşalı bir modele geçmek istiyorum. Merida ve Giant markalarından başka marka düşünmüyorum. İsteklerimi karşılayan iki model var. Her şeyleriyle çok benzer modeller. Fiyatları da aynı. Yorumlarınızı bekliyorum.

(link)

(link)

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Merida hoşuma gitmedi giriş seviye jantlar kendi imalatı (mosso gibi gidon boğaz seleborusu vs) giannta kendi imalatı parçaları kullanmış bence daha güzel alternatifler bulunabilir tam bütçe verirseniz

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Giant al bir jant seti değişikliğiyle uzun süre kullanırsın.

• Beğen
Tepkiler: anilimaca

anilimaca

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
H. Anıl İMACA
Bisiklet
Specialized
Giant bir tık daha iyi olur düşüncesindeyim.

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Merida için 9kg diyor sitesinde. 250gr pazarlama payı olsa 9,25 yapar.
Pedallarla 9,5kg'yi devirip 10kg'ye yaklaştı.
Bir de bu jant seti değişikliği olayı bu seviye bisikletlerin hepsinde öneriliyor.
Bundan kaçış yok sanırım. İki model arasında jant seti sanırım Giant'ta daha iyi.
Merida'da jantlar hep ağırlıklarıyla şikayet konusu.
Merida genel olarak ağırlığıyla hep şikayet konusu.
Güya aerodinamik tercihleri buna sebep oluyormuş.

Giant'ın ağırlığı konusunda bilgi yok kendi sitesinde.
Başka bir yerden de ulaşamadım.

M.Furkan Kurt

Forum Demirbaşı
Tepki
134
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
Bence cube yedé bi bakın :)

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@minimalist bence bütçeniz 3 bin ise (tam bilmiyorum fazlada olabilir) alur700 alın fiyatının en iyi bisikleti herkes tarafından kabul gördü bu üstünlüğü forumdada baya konuşuldu bence al alur 700 jantları meridadanda gianttanda iyi he dersin deiştiricem tamam deiştir :harika: zarar gelmez

105 set alur700

Meridanın ağırlığı benim claris setli bisikletimle aynı osuyla busuyla o 10 kg clarisli mossom 10.3 kg pedalıyla

M.Furkan Kurt

Forum Demirbaşı
Tepki
134
İsim
Furkan
Bisiklet
Carraro
Bence cube deki daha iyi gibi duruyor.Mavic jantlar 105 Set

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Giant derim. Kadrosu kesinlikle Merida'yı üzer. Önceki seri alüminyum TCR SL modelleri Aksium jantlar ve Force setle 7,5 kg civarları geliyordu. Bu modelin de 8 kilonun pek üstünde olduğunu sanmıyorum. Giant'ın jant setleri de çok kötü değil. Merida'dan iyi en azından. Bunlarla beraber Giant'da frenler ve aynakol da 105. Merida'da ise aynakol seri dışı, frenler ise kendi üretimleri sanırım. Giant alüminyum teknolojisi konusunda önde olan markalardan. Bisikleti canlı olarak inceleme imkanınız varsa kadro işçiliğinden bunu anlayabilirsiniz. Cube veya Merida ile kıyas kabul etmez bence.

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Benim de gönlüm Giant'tan yana ama çok fiyat farkı var.
Başta fiyatlar aynı demiştim ama yanlış bilgi almışım.
Merida 1300 dolar, Giant 2000 dolar.
Giant'ın bazı üstünlükleri var ama fiyat farkı buna değer mi?
Bir de Giant'ın bu modeli nedense sadece Asya bölgesi için üretiliyor ve satılıyor.
Avrupa'da ve Amerika'da böyle bir model yok. O da aklımı kurcalıyor.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
gördüğüm kadarıyla merida endurance kadro. arka çatal çok yukarıdan bağlanıyor sele borusuna. aynı zamanda top tube kavisli gidiyor. bu ikisi tipik endurance kadro belirtisi. yani daha dik bir sürüş, daha uzun mesafe katetmeye uygun, daha az bel-bilek-boyun ağrısı falan filan.

giant biraz daha agresif ve performans kadrosu. sele borusunun (seat tube) lastiğe çok yakın geçmesi hatta bir ara içine alması baya şekil ve aero bir olay. cervelo S5 gibi yapmışlar. hatları daha keskin, yine aero bir özellik. ve arka çatal sele borusuna aşağıdan bağlanıyo. bu da aero. bir bakışta 3 tane tipik aero özelliği var giant kadroda.

meridada anlamadığım bişey, özelliklerde 24 tel yazmışlar, görselde 32 tel jant var..
ayrıca, meridada 105 set falan yok.. aynakol,fren kaliperleri 105 değil.. merida kendi malzemelerini kullanmış, ve bunu belli ki maliyeti düşürmek için yapmış. firmalar genelde bunu yapar..

fakat giant full 105 dizmiş bisikleti. bu çok iyi bişey
ama gianttan da anlam veremediğim bişey; maşaya composite yazmışlar. karbon değil yani. şaşırdım

ben giant seçerdim, herkes kendi ihtiyacına ve isteğine göre seçer. herkesin hayatına kimse karışamaz :D

• Beğen
Tepkiler: minimalist

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merida endurance değil.Scultura yarış geometrisine sahip.Giant yurtdışında üç kuruş etmeyen burada pahalı olan bir marka.Aslında Merida da öyle.Kaliteleri arasında çok fark olacağını pek düşünmeyin çünkü yurtdışında muhtemelen kafaya kafaya modeller.Muhtemelen diyorum bilgim yok çünkü.Ancak Alu konusunda Giant biraz daha ovuluyor gerçekten hafif olan alü bisikletler toplamak mümkün giant kadro ile.Kendi imalatı diye kötü gözüyle sakin bakmayın.Dün aktifpedaldayım.Bilmem kaç bin liralık Venge Elite vardı.Grupset hariç tüm parçalar Specialized.S works modelleri ya da, hepsinin parçaları Specialized'in.Oyle 3t falan yok hiçbirinde.

Kafa kafaya söyle diyeyim: Benim bisikletim burada nakit ile 2600 gibi alınır şimdi.Aynı donanım da bir Caad 8 neredeyse hatta kesin 1000 lira daha fazlaydi geçen aylarda.Tamam Cannondale daha iyi olabilir( kime göre) ancak kıyaslama sitelerinde fiyat olarak benim bisikletim full 105 Caad 8 ile kafa kafaya duruyor.Anladınız dediğimi.Merida üzmez beğeniyorsanız

• Beğen
Tepkiler: minimalist

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
merida TT kadro bence. geniş alın borusu, alın borusuna oldukça uzak noktalarda bağlanan top tube ve down tube, arka janttan uzak kalan bir sele borusu..
tam arkaya disk jant takmalık bir kadro :D vuhu

s-works komponentlerin seviyesi hakkında bir örnek:
(link)

TT yarışlarında çok kez s-works aynakol gördüm. ama merida aynakol görmedim :D lol

ikisi aynı şey değil, üretilme amaçları aynı değil. birisi ultegra - dura ace ile kıyaslanacak komponentler üretip piyasada pazar payı yapmayı hedefliyo, diğeri maliyeti kısıp satışı artırmayı. s-worksun ayakkabı,kask vs. birçok komponenti kendisinin ürettiğini, bunların oldukça kaliteli ve 1. sınıf ürünler olduğunu da hatırlatmalıyım sanırım

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
@Serkan Mıstınoğlu
Bu benim de kafamı karıştırdı şimdi.
Alexrims var görselde. Alexrims'in bu görseldeki Comp24 diye bir modeli yok, bulamadım ben :D
Listede de Alexrims markası geçmiyor, Merida Comp24 demiş jant için. 32 tel var görselde.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
görseldeki jantla gelceğini düşünüyorum ben

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
@Serkan Mıstınoğlu
Alexrims'in Merida için özel ürettiği bir jant galiba.
Başka bir şey gelmiyor aklıma.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@Serkan Mıstınoğlu

giant'in en üst serilerinde de composit yazıyor. Ben carbon olarak biliyorum bunu? Aralarında bir fark var mı?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Atacan evet iyi ki kurcalamışız bunu, karbon çıktı :D ben de şaşırmıştım zaten

(link)

Fork11/8-1¼in tapered carbon

• Beğen