Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merİda Nİnety Sİx Carbon Xx

Konu, 'Merida' kısmında gabalı tarafından paylaşıldı.

1. gabalı

gabalı Bisikletkolik

Adı:
    ertuğrul
    Seviye:
  2. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sanırım Merida'dan başka marka bisikletim olmayacak. :) Yaptığım seçimden son derece memnunum.Tavsiye edilir..

3. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Gerçekten güzel bisiklet 2010 yılına ait sram komponentlerle dolu.Daha iyisi olmalıydı dedirten tek parçası sanırım Çemberleri ?

4. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    hmm Harika!

5. gabalı

gabalı Bisikletkolik

Adı:
    ertuğrul
    Seviye:
    Reha bey o çemberlerde mükemmeldir.
    ALEXRIMS XCR 100D SCANDIUM 300 gr
    Daha iyisi DT SWISS XRC 300C carbon olabilirdi.

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ayrıca o çemberler Shimanonun XTR setlerinde kullandığı çemberlerin aynısıdır...

Deniz ve Önder Tarım bunu beğendi.
  7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu tarz tasarımlar "arka amortisör" gözüme pek sağlam görünmüyorlar. Üstdeki pivot vidası çok ilerde olduğu için özellikle yanal güçlerde kuvvet kolu daha uzun oluyor boru ve pivot bölgesi daha fazla yüke maruz kalıyor. Üstüne üstlük bir de karbon :) Laylaylom sürüşler için böyle bir bisiklet değil ama Merida'nun karbon hardtailini tercih ederdim..

8. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Scott Sparkın birebir aynısı gibi...Aslı varken niye kopyasını tercih edelim...Bu uzakdoğu kökenli firmalar kendileri birşey üretmekten çok başka yerlerden almayı tercih ediyorlar ya da kolaylarına geliyor...

İbrahim sarı bunu beğendi.
  9. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merida gibi bir marka için ilginç bir yorum.

10. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben size başka alanlardan da örnekler veririm ama gerek yok...Merida ve Giant taiwan kökenli bir firma çoğu batı kökenli bisiklet firması bisikletlerini burada yaptırıyorlar ama ürün geliştirmesini kendileri yapıyor sürekli yeni modeller geliştiriyorlar....3-4 sene önce çıkan sparkın hemen hemen aynısı olan bir bisiklette neyi geliştirmişler acaba?

11. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Evet bu da bir bakış açısı. Elbette Merida'nın teknik yönden yenilikleri var.

Fakat bu "aslı varken" bakış açısı için bir noktaya değinmek lazım. Ne karbon kadro üretimi, ne de Merida 96'daki tasarımı ilk Merida yapmış değil. İşin garibi ilk Scott da yapmamış. Daha eskisi var mı bilemiyorum ama resmini bulduğum örnek altta. Eminim daha eskisi de vardır.

12. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunun günümüzdede birçok örneği var.Benzer tasarımı kullanan

13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Burada bir kaç notum olacak. Artık bu büyüklükteki firmaların bir milletten yada merkezden oluştuğundan bahsetmek yanlış olur. Bir markanın merkezinin bir yerde olması onun üretim biçimini (genellikle) değiştirmediğini biliyoruz. Yani Scott'un merkezinin Tayvanda olmaması bir şey değiştirmiyor. Üretim yine Tayvanda ve Çinde yapılıyor. Bu hemen tüm markalar için böyle.

Haa diyeceksiniz ki olay araştırma-geliştirmede bitiyor. Evet haklısınız. Bu durumda da Merida'nın ar-ge'sinin Almanyada olduğunu belirtelim. Başında da bir Alman var. Bu yapı Specialized'ın yada Scott'unkinden farklı değil. Farklı olan Merida aynı zamanda fabrikanın da sahibi. (Scott'un bir çok modelini Giant fabrikası, Specialized'ı ise Merida üretir).

14. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Şunu açıkça söyleyeyim "aslı varken" kelimesi fazla uygun olmamış olabilir bunun yerine "bu modelde 3-4 senedir kendini kanıtlamış" desek daha uygun olurdu...
    Söylediğiniz şeylere gelince; scott'ın ya da başka markaların bisikletlerini orada yaptırdıklarını yazmıştım yani orada kaliteli bisikletler yapılıyor bunu kabul ediyorum ama birşeyi açıklamak istiyorum firmanın sahibi Çin'li ya da Taiwanlı olduğu zaman kalite konusunda; kullanılan malzeme,sağlamlık ve güvenlik önlemleri gibi konularda gerekli özeni göstereceklerinde şüphem var...Bu benim Çin'lilerle ilgili düşüncem...Taiwan'lılarla ilgili de şüphelerim var..O yüzden gönül rahatlığı ile o kadar para verip bu bisikleti alamam.Belki bisiklet çok sağlam ve kalitelidir ama test edilmesi lazım.Benim demek istediğim buydu.

Ama kullanıp beğenen arkadaşlar varsa güle güle kullansınlar ben "bu kötü markadır bu bisiklete binilir mi" demem.Zaten dediğim gibi Giant'ın anthem ve trance serisi hoşuma gidiyor ama bu şüphelerimden dolayı çok fazla üstüne düşmüyorum...

15. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:

930 gr. karbon Mtb kadrosu üretti adamlar, daha ne geliştirsin.

16. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    Not:

Merida’nın FLX serisi karbon gövde, 5 Avrupa Şampiyonası, 5 Dünya Şampiyonasında kürsü görmüş, 15 Dünya Kupası Birinciliği elde edebilme başarısı göstermiş, kendisini fazlasıyla kanıtlamış bir geçmişe sahip.

Bu gövdeyi bu denli başarılı kılan başlıca özellik tabii ki sadece hafifliği değil. Gövdenin arka üçgeninde kullanılan FlexStay teknolojisi zemin şartları kötüleştiğinde sürücüye ilave konfor ve kontrol sağlıyor. Bu bölgede kullanılan Spectra ve Vectran Fiberleri söylenen o ki arka üçgenin yukarı aşağı belli ölçülerde hareket etmesine imkan tanıyor. Merida’nın kullandığı özel karbon teknolojisi ise pek çok dünya bisiklet devinin tercihi olmaya devam etmekte.

(Alıntıdır.)

Sıradan bir üretici için biraz fazla......:rolleyes:

17. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Elbette haklısınız böyle düşünmekte. O kadar spekülasyon ve dandik Çin (yada Tayvan) kökenli mal var ki piyasada.

Öncelikle testler konusuna değinelim. O düzeye gelmiş her markanın onaylı test merkezi var. Ve kadrolar test edilir buna şüpheniz olmasın. Yani Merida ve Giant gibi iki firmayı sıradan çinli tayvanlı firmalardan ayırmak lazım. Mesela Specialized'ın Merida içinde çalışan bir elemanı var. Kadro üretimi orda yapıldığı gibi testleri de yapılıyor. Bu eleman Specialized ile ilgili işleri içerde takip ediyor. Temelde farkları yok diyebiliriz (yani Scott-Giant yada Merida-Specialized)

Ben burda anlatınca insanın inanası gelmeyebilir. Ama Çine ve Tayvana bu işin üretimi ve ticareti için gördükleri manzaralar aslında bu ürünlerin birbirine ne kadar yakın olduğunu gözler önüne seriyor.

Bırakalım bisiklet kadrolarını... Mesela Suntour ülkemizde (ve hatta Dünyada) yeni yeni kendini kanıtlamakla meşgul. Oysa yıllardır beğendiğimiz bir zamanın efsanevi markası Marzocchi'nin nerdeyse tüm üretimi ve testleri Suntour'da gerçekleşiyor. Yani kalite ve test konusunda farkları yok.

18. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Seri ütetim yapan markalar arasında çok fazla uçurum olmadığını bende düşünüyorum.. Mesela Hknbykl nikli arkadaşım, Giant Anthem/Trance'i beğendiğini ama şüphelerinden dolayı sıcak bakmadığını eklemişsin. En iyi test sitelerinden birisi olan BikeRadar'ın Giant Anthem testinde şöyle bir yorumu var :

http://www.bikeradar.com/gear/category/bikes/mountain/product/anthem-x-2-09-32590

"If the idea of technical terrain on such a featherweight scares you, then consider that we only trust Giant to go this light with alloy"

Hafiflikte sadece Giant'ın aluminyumuna güveniriz demişler. Anthem X veya Trance X modeli hoşunuza gidiyorsa düşünmeden gidin alın.. Taş gibi esnemez, arka shock dahil 2.3 kg luk bir 18" aluminyum kadroyu 'Anthem' başka hangi markada bulabilirsiniz bilmiyorum.. Malzemesine günenmiyorum diyebilirsiniz. Burada görmeniz gereken şey sahip olduğu hafiflik/esnemezliktir ve ardından tasarım ve mühendislik.. M5, Zirconium, 6000, 7000 vs vs hikaye bunların hepsi. Göz var nizam var. Ben gittim gördüğüme para verdim ve Anthem X aldım. Mükemmel bir mühendislik, hafiflik, persormans ve en önemlisi fiyat.. Böyle bir kadro varken nerdeyse aynı ağırlıkta, hatta daha ağır, saçma sapan plastik kadrolara dünya para sayanları aklım almıyor..

19. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Güney abi seni tecrübelerine sözüm asla olamz,Yanlışda anlama lütfen ama göz var akıl var dedin ya abi çoğumuz da bende dahil tecrübe yok.Bu forumun amacıda bu.
    İnsanları her şekilde maddi ve manevi şekilde tecrübelendirmek.
    Her şey zamanla..Bir anda "Merida daha ucuz,Bak bu karbon bu daha karlı,Şu malzeme'nin ömrü uzun" diye zamanla insanların doğru ve kendi menfaatları için bilinçli bir düşünce ortaya çıkıyor.
    Umarım konuyu dağımadım veya yanlış anlaşılmadım.
    Bütün bilgi veren ve emeği olan herkese çok tşk ler.
    İyi Forumlar.

20. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Benim de bildiğim günümüzde Specialized'ın terralogic sistemli kullandığı Brain modeli diye geçen amortisörlerini de Suntour'a yaptırdığı.

Şerif Şentürk bunu beğendi.