Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merida mı yoksa Sedona mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ali Özer tarafından paylaşıldı.

1. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar, yarın bisiklet almaya gideceğim ve 12 sene aradan sonra tekrar pedal çevirmek nasip olucak inşallah :) Merida veya Sedona alıcam.Şu an Merida tfs xc 100D modelini alıcam nasipse.Fakat almadan önce sizlere de danışmak istedim.Alıcağım yerde ağırlık Sedona ve Merida olmak üzere satılıyor.Merida'nın kadrosu gerçekten muhteşem.

Disk freni tam olarak bilmiyorum.Disk frenli alsam dağa, bayıra senede 1 kere hadi bilemedin 2 kere anca çıkarım.Birde burada okuduğum kadarı ile disk frenle uğraşmak oldukça zahmetli galba.

Son olarak Merida 100D, 100V ve 300V serileri aklıma yattı.Eğer Sedona kadro ve diğer bileşenleri bakımından daha kaliteliyse, fikrimi değiştirip Sedona alırım.Sadece sizlerin değerli yorumlarına ihtiyacım var.Sedona ve Merida kullanan arkadaşlar, yada bisiklet işine gönüllerini vermiş arkadaşlar, lütfen yeni bisikletimi seçmemde yardımcı olun.Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

2. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    sedonanında istediğin yada bütçene uygun olanlarını söylersen daha yardımcı oluruz bende sedona 761war ve gerçekten süper bir bisiklet benimkinde disk yok istememde v-fren işimi görüyor disk gerçekten zahmetli ama disk alacaksanda hidrolik al en azından bi işe yarar çünkü mekanik diskle v-fren arasında pek fark yok hidrolik elini ağrıtmıyor vs. meridayı bilmiyorum ama sedona markayı tavsiye ederim

seda ak ve Ali Özer bunu beğendi.
  3. Yavuz Bozkurt

Yavuz Bozkurt Aktif Üye

Seviye:
    hıı bence 2 markada sağlam marka istediğinide gönül rahatlığıyla alabilrsin fakat bütçen ne kadar daha cok yardımcı olabılırız belki.. Bu arada kazasız pedallamalar :)

Ali Özer bunu beğendi.
  4. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben olsam merida alırdım yeşil kadrolu olan çok hoş gözüküyor.Disk fren ise öyle sürekli sorun çıkaran birşey değil balatalara yağ bulaştırmamaya dikkat gösterin yeter.

Ali Özer bunu beğendi.
  5. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Verdiğiniz cevaplar için çok sağolun arkadaşlar,

@Halid Bey 761 sanırsam 1500 ytl civarı, benim en son verebileceğim miktar 1000 TL, bisiklete fazla para harcamak istemiyorum, amatör olarak, ter atmak için kullanıcam şimdilik, zamanı geldimi modifiye ederek hafifletip, uzun yolda bile kullanılacak bir kadroya sahip bisiklet bakıyorum.Merida bu konuda bayağı iyiymiş.

@Yavuz Bey, bütçem 1000 ytl, gerçi daha fazla para bağlamak isterim fakat şimdilik değil, bana yeticek bir bisiklet istiyorum.

@Samet kardeş evet söylediğin doğru Merida yeşil-siyah çok hoş duruyor kadro da çok kaliteli hissi veiryor.Fakat V fren bana yeter diyorum esasında, dağlarda, tepelerde pek yarışmıycam, V freni kendim düzeltebiliyorum ama hidrolik disk fren de böyle bir şey söz konusu değil.Zahmetli bir iş gerçekten.

Son olarak forum da fazla Merida sahibi yok, Merida başlığı altında da fazla konu açılmamış.Merida galba yeni yeni boy göstermeye başladı.

Samet Şenel bunu beğendi.
  6. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Sedona 761 1000tl den fazla doğrudur. Merida 100d ye denk gelen sedona 751 dir. 1000tl nin altında diye hatırlıyorum. Alivio deore karışımı vites sistemine sahip. Açıkcası görünüm ve kadro açıları olaraka sedona bence daha güzel. Ancak merida da kendini kanıtlamış bir marka. Sağlam bir kadroya sahip ve arka aktarıcısı deore.Bu iki model arasında kalsam ben 751 alırdım. Ama senin için pek geçerli değil bu çünkü ileride geliştireceğini söylüyosun. Merida yı alıp adım adım donanım yükseltmesi yapmak daha mantıklı gibi.
    Kolay gelsin..

Ali Özer bunu beğendi.
  7. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Semih, Sedona 751, 711 ve Merida 100, 300 serileri arasında bir seçim yapmaya çalışıyorum.İki bisikletide yanyana gördüm ikisi de çok güzel fakat Merida aklıma biraz daha fazla aklıma yattı nedense.Ayrıca V fren ve hidrolik disk arasında hala kararsızım.Karasız olmak gerçekten çok kötü bir şey :) Ancak gaza gelipte senede 1-2 kez dağa, bayıra çıkarım her halde onun için V vites daha uygun gibi.

8. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İçinize sineni alın mutlaka sonradan keşke ötekini alsaydım demeyin benim gibi :) Hatta imkanınız varsa 1-2 tur atmaya çalışın almadan önce.Disk fren konusuna gelince bu kadar korkuya gerek yok ama hidrolik olsunlar eğer olucaksa.Eğer ben bile soğumadıysam hidrolikten hiç kimse soğumaz,başıma gelmeyen kalmadı:p Dağ bayır gerekmiyor illa disk fren için,tek parmakla mükemmel frenleme gücü ve hassasiyeti daha ne olsun:rolleyes:

Ali Özer bunu beğendi.
  9. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Hidrolik disk güzeldir v-fren den daha avantajlıdır. Samet bey in dediği gibi dağ bayıra gerek yok hidrolik disk için. Bana kalırsada içinize sineni alın donanım olarak birbirlerine çok yakınlar hatta aynılar.

Ali Özer bunu beğendi.
  10. ByAtilla

ByAtilla Aktif Üye

Seviye:
    Benim söyleyeceğim şey şudur illa disk fren olsun die mekanik disk firen alacaksanız V fren alın. V fren her halukarda mekanik disk frenden daha iyidir ben kendi deneyimimden yararlanarak yazdım size bunları artık karar size kalmış.

Ali Özer bunu beğendi.
  11. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fren konusunda Atilla'ya katılıyorum. Boş ver Sedona'yı.. Merida varken!

Ali Özer bunu beğendi.
  12. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için çok sağolun arkadaşlar, birazdan bisikletimi almaya gideceğim.Orada her halde denerim bi hidrolik disk frenli bir de v frenli denerim hangisi uygun gleirse, kafama yatarsa onu alırım, resmini de buraya koyarım sonra.İyi forumlar herkeze.

13. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba herkeze, yeni bisikletimi almış bulunmaktayım.Merida tfs 300V, en son bunda karar kıldım.100D alıcaktım ama disk frene pek güvenemedim, belki çok avantajı var ama şu an için sahilde ter atmak isteyen biri için, hem çok lüks hem de bisikleti çok sık kullanamayacağım için öyle bir lüksün bir kenarda yatmasına gönlüm el vermedi.Bisikletin resmini yarın koyarım artık, şimdi çok yorgunum, hem kondisyonum yok hem de hamlamışım bayağı.:)

Bisiklete ekstra olarak suluk taktırdım, led fener aldım, ve de bi taşıma çantası.İleride bir de km saati taktık mı iyi olur her halde.

Gerçi şunu da eklemeden edemiyecem kadroyu 18 inç aldım biraz yüksek geldi.Durduğumda yere ancak parmaklarımın ucuyla basabiliyorum.Boy 1.78 bacak boyuda 80 cm olmasına karşın yinede yüksek geldi.

14. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:

Kadro boyundan değilde selenin yüksek olduğundan ayağınız yere yetişmiyor olabilir. Selede otururken ayak parmak uçlarınız yere değicek şekilde ayarlayıp deneyin. Güzel bir seçim yapmışsınız resimleri görmek isteriz. Bu arada km taktırırken kadans özelliği olmasına dikkat edin.

Ali Özer bunu beğendi.
  15. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    bisikletiniz hayırlı olsun,

mahsuru yoksa ne kadara mal olduğunu ve nereden aldığınızı yazabilirmisiniz. bende 100 d almayı planlıyorum. belki fikrimi değiştirip sizin yaptığınız gibi 300 v alabilirim.

merak edip 300 v nin fotoğrafına baktım, güzel bisiklet, güle güle kullanın.

16. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Semih sağol, yarın ilk iş seleyi kısaltmak, peki km için hangi markayı önerirsin?Gerçi aldığım yerde Sigma vardı, ışıklandırmalı ama fiyat 30€ olduğu için sonraya erteledim.

17. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Sağol Mahmut Aslan kardeş, bilmiyorum ama burada dükkan adını verebilirmiyim acaba!Ben Bostancı'da oturuyorum Anadolu yakasından aldım 825$.Zaten bende bugün bisikletçiye gittiğimde 100D, 100V ve 200V yi tekrar karşılaştırdım.300V sanki daha hafif geldi bu arada 100D 14 kg.İkisini de elimle tarttım, yan yana koydum baktım.300V daha çok aklıma yattı.

mahmut aslan bunu beğendi.
  18. Ali Özer

Ali Özer Yeni Üye

Seviye:
    Tarık kardeş link için teşekkürler, dediğini yapıcam.

19. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    bence söylemenizin bi mahsuru yok, çünkü daha önce bisiklet firmalarının başlıkları bile vardı forumda.alternatif olarak rica etsem maille gönderseniz.
    kuazimolo@yahoo.com

20. Ahmet Zerman

Ahmet Zerman Üye

Seviye:
    ben sedona 761 kullanıyorm v frenli hiç sıkıntı çıkartmıyor uzun yıllar cvp verebilir

Ali Özer bunu beğendi.