Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merida mı, scott mu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Hakan güngör tarafından paylaşıldı.

1. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
  2. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merida'nın Scott'dan aşağı kalır yönü yok kalite olarak. Merida da fazladan hidrolik disk fren var ama şehir bisikletinde çok büyük bir avantaj değil bence. Benim tercihim Merida olurdu ama crossway 100 v alırdım boşa hidrolik disk frene para vermezdim.

3. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Önerin için teşekkür ederim. İlk başlarda disk fren istiyordum ama artık vazgeçeceğim galiba.

4. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Scott diyorum

5. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    ama neden ?? :) Benim için nedeni önemli.

6. emin üzün

emin üzün Aktif Üye

Seviye:
    Bir ay önce scott sportster 40 aldım uzun turlara çıkmak istiyorsanız çok uygun bir bisiklet çok akıcı ayrıca çok heybetli bir görüntüsü var tır gibi :) alın pişman olmazsınız :) Bu model hakkında başka sorunuz varsa yardımcı olurum.

7. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merida ile de çok güzel uzun turlara çıkılabilir..
    Ben Matts 100 v ile dağ bisikleti olmasına rağmen 149 km yaptım 1 günde..Üzerinde şehir lastikleri var 1.75 lik. 26 jant..
    crossway de daha ince lastik ve 28 jant olduğu düşünülürse aynı viteste aynı kadansta daha fazla hız demek ya da aynı hız rtalaması ile daha az yorgunluk...
    Scott sağlam bir marka ama onun kadar sağlam olan pek çok marka var Giant,Trek,Gt,Merida,Cannondale,Corratec vs. vs.
    Bisikletin üzerindeki aksam eşdeğer ise olay beğeni ve fiyata kalıyor bence...
    Bir arkadaşımın slx donanımlı scott dağ bisikletini de deneme şansım oldu.. Çok güzel ve akıcı bir bisiklet ama satın almaya gelince Merida'nın 2 katını verecek kadar çok büyük fark değil benim için...
    Bisikleti ilk aldığımda 24 lü vites sistemini 27ye hatta 30a çevirmeyi istiyordum... Sonra 2150 km yaptım...Bisikletten beklentilerimi daha iyi anlama şansım oldu... Hafiflik ve sağlamlık evet, bakım kolaylığı evet... Güzel görünmesi evet... Bu yazdıklarımı pek çok marka karşılıyor...
    Geriye yazdığım gibi fiyat ve şahsi beğeni kalıyor...

N.ÖZKAN bunu beğendi.
  8. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Yorumlara teşekürler. Diğer arkadaşlardan da fikirlerini bekliyorum. Benim için öncelik rahatlık. Kullanırken Beni fazla eğmeyecek bir model olsun istiyorum. Hız yapmayacağım, yol yapacağım.

9. ender77

ender77 Üye

Seviye:
    Kısa zaman önce İstanbul Bike&Outdoor mağazasında hem scott'u hem merida'yı yakından inceledim ve test süürüşü yaptım. Ancak benim kullandığım Scott Sub 30 modeliydi. Scott'un, Merida'ya göre daha tok ve seri bir sürüşü var. ayrıca görsel olarak da sade ve şık. Scott markası bana her zaman daha cazip gelmiştir. Ancak merida'nın da speciliazed gibi dev bir markanın tedarikçisi olduğunu da unutmayalım.
    Bunun yanında bisiklet seçimi üzerindeki ekipman vs ile değil, onunla ilk bakışta kurulan gönül bağıyla yapılmalıdır.
    Gönlünüz hangisine kaydıysa onu alın, pişman olmazsınız.

10. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
  11. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Kıdemli arkadaşların yorumlarını merakla beklemekteyim.

12. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Konu güncel

13. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hakan merhaba,

diğer konuya yazdığım cevabı kopyalıyorum; fakat arada speeder modeli için yorum yapmak istiyorum;

speeder kullanmadım fakat anlaşılan scott sub serisi kategorsinide bir şehir bisiketi. crosstan en büyük farkı ön süspansiyon yerine düz maşa tercih edilmiş. bu hafiflik anlamında cok yarar sağlar.
    eğer patika yollar, veya çok kötü asfaltarda gezmeyeceksen speeder diğer 2 hibrid modelden daha iyi bir seçim olacaktır. yapısı gereği daha akıcı bir sürüş elde edersin. ki genelde uzun tur bisikletlerinde ön maşa düz tercih edilir.
    bu bisikleti eksi yönü vitesler yol bisikleti vitesi, yani fazla yokuşta v.s. arka dişli küçük olduğu için sorun yaratabilir. denemeden almanı tavsiye etmem. zaten hiç bir bisikleti denemeden alma derim ;)

"scottun bu modeli arkadaşımda, merida ise bende var.

disk fren istenmiyor ve fiyat cıkılabiliyorsa scott alınır. fakat hem disk fren olsun fiyatta cok aşmasın deniyorsa merida uygun seçim. ikisinde sürdüm vites geçişleri esnasında doğru düzgün bir fark hissedemedim.

bu arada 341 2,5kg hafifse gerçekten iyimiş. fakat şunu ekleyeyim; disk frenler nedeniyle kafadan 1kg fazla basar zaten bisiklet. fakat aradaki 1,5kg az değil. eğer 341 ile arada gerçekten bu kadar fark varsa 341 alınmalı."

14. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    tane tane yazıyorum. Bisiklet basit olmalı. Düz maşa v fren=scott

15. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    scotta amortisörlü maşa var yalnız.

16. Erkin Karagoz

Erkin Karagoz Üye

Seviye:
    Ahmet Bey Merida Crossway 100D ile ilgili tüm pozitif ve negatif detaylı yorumlarınızı duymak çok iyi olurdu.

Keşke bunu değilde şunu alsaydım vs. dediğiniz oldu mu?

Asfalt sürüşünü, hafif arazi koşullarındaki sürüşünü nasıl buldunuz? Donanımını nasıl buldunuz? 400-500 TL daha verip 300D alsaydım dediğiniz oldu mu?

Tasarımını nasıl buluyorsunuz? Çevrenizdeki arkadaşlarınız nasıl yorumlarda bulunuyor bisikletiniz için?

17. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Selamlar,

daha önce başka bir arkadaşa gönderdiğim mesajım aşağıdaki gibi idi; :)

ondan önce şu 400-500tl verip 300d alsamıydım sorusuna gelelim, aslında bu soru çok genel ve genelde herkesin kafasını kurcalayan bir konu. fakat bence bir kişinin bisikleti kullanım amacına ve bütçesine göre max bir limiti olması gerekiyor. yoksa 200 daha çık 300 daha çık bir anda kendinizi 3-4bin tl lik bisikletlere bakarken bulabilirsiniz.

benim bisiklet alırken max alabileceğim model bu idi o nedenle kesinlikle pişman değilim. sadece bu modelde aynakolu daha kaliteli ve arkaartırıcının deore olmasını isterdim. yinede cevap vermek gerekirse; merida almasaydım yerli olarak sedona, ya da yabancı olarak scott düşünürdüm.( tabi daha fazla para lazım :) )

onun dışında bisikletin tasarımı güzel, asfalt performansı cok iyi, arazide deneyemedim fakat lastiklerinin yapısı ile arazide zorlanmayacağını düşünüyorum.

"
    Merida 100D
    tek tek maddelere geçmeden önce şunu diyebilirim; kron v.s. gibi bence kötü yerli markalar yerine kesinlikle tercih edilmeli.
    arkadaşların bisikleti ile karşılaştırdığımda bunun yerine tercih edilebilecek scott veya giantin muadil modelleri olabilir. fakat yerlide tekrarlıyorum bence sedona hariç diğerlerine bakmayın

genel olarak artıları:
    + uyumlu ve kaliteli komponentler
    + disk fren
    + güven veren kadro + garanti
    + görünüm
    + lastikler ve jant
    + distirbütorünün aslı bisiklet olması
    + vites geçişleri
    + büyük öndişli

eksileri:
    -ayni fiyata alabileceğiniz yerli markalara göre daha alt seviye komponent( fakat yukarıda belirttiğim uyumlu komponent seçimi sayesinde hiç şikayetim olmadı)
    -aynakolun kalitesiz olması
    - ön amartisörün pek kaliteli olmaması. (bu fiyat ayarındaki bisikletlerde zaten daha iyi ön amortisor bulamazsınız, ya bunu bilerek alın ya da düz maşalı modellere bakabilirsiniz.)
    -meridanın TR de pek fazla orjinal aksesuarı bulunmaması."

18. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sende o zaman sub scott lara niyetleneceksin