Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merida MATTS TFS 100 VE SEDONA 731 ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ugur MUTLU tarafından paylaşıldı.

1. Ugur MUTLU

Ugur MUTLU Üye

Seviye:
    Merhaba ,

Aranıza yeni katılmış birisi olarak sürekli forum üzerinde konuları takip etmekteyim gerek donanım bilgisi gerekse temel bisiklet bilgileri kapsamında birşeyler öğrendiğimi varsayabilirim. Ama şu hayatta yaşayarak öğrenme yetisi olan tecrübeye bisiklet konusunda sahip değilim. Uzun bir aradan sonra bisiklet sporuna başlamaya karar verdim. Bütçe olarak başlangıç seviyesinde max. 1500 tl min 1250 tl lik bir bütçeye sahibim bu fiyat aralığında baktığım bazı modeller mevcut bunlar arasında;

Sedonaya inanılmaz bir ilgi söz konusu ve sürekli kendini geliştirmekte bu durum benide etkiliyor gerek servis gerek kolay bilgi açısından tercih edilebilir,bu sebeple belirlediğim fiyat aralığında baktığımda sedona 731 ve 741 modelleri ön plana çıkmakta , benim tercihim her zaman kırmızı siyah uyumunu sevmemden ötürü 731 modeli oldu.Donanım olarakta iyi durumda sanırım cok fazla ayrıntılı bilgiye sahip olmadığımdan kesin karara varamıyorum.

Bunun yanında birde ithal markalara bakmayı denedim ve sektör fark etmeksizin her zaman için alman üretimine sahip her markaya bir ilgim oldu.Bu sebeple merida markasını inceledim belirlediğim fiyat aralığında sedona 731 kadrosu rengine ve hemen hemen aynı fiyata sahip olan merida matts tfs 100 modeli dikkatimi çekti.Yalnız donanım olarak incelediğimizde bu 2 bisiklet arasından hangsinden birini seçmem konusunda kararsızım.

İşte bu bölümde siz değerli arkadaşlar devreye giriyor.Sizce sedona 731 ve merida matts tfs 100 arasında bir seçim yapmak gerekirse hangi modeli seçmek daha doğru ve yerinde bir karar olacaktır.Hangi modeli neden seçmeliyim?veya bu fiyat aralığında birde şu modele bakmanı tevsiye ederim dediğiniz modeller var mıdır?Tecrübe ve bilgileriniz benim için önemli.Şimdiden bu yazımı okuyup zamanını ve yorumunu esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim...

Sedona 731

http://www.sedonabisiklet.com/#!731/c1p24

Merida matts tfs 100

http://www.merida-bikes.com/en_int/bike/2013/285/MTB+Hardtails/Matts+TFS+100

Saygılarımla ,

2. Enis Avcı

Enis Avcı Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bence sedona 731 seçmelisin donanım olarak daha iyi

3. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sedona 731' i seçmelisin.sram x5 aliviodan daha üstün ve sedona 27 vites

4. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba,

Bende sizin gibi yeniyim.Bi farkim var sadece arastirma yapmak icin sizden biraz fazla zamanim oldu hepsi o.Bu sure zarfinda Ghost,Sedona ve Meridalara baktim butcem itibari ile.Ayni butceye sahibiz.

Derken bir gun Decathlon a gitme firsatim oldu.Bisikletleri. Gorunce ustun koru goz gedirdim.Zira RockRider i bisiklet markasi olarak duymamistim.Duymamis olmamida yeni olmama bagladim.Surekli forumlarda telafuz edilen markalar icerisinde yoktu.

RockRider 8.1 modelini surme sansimda oldu.Cok hosuma gitti.Donanim olarak butce ile alinabilecek en iyi donanima sahip.Hatta ustundeki donanimlari 2 kati fiyatindaki marka bisikletlerin bir kisminda goremedim bile.Hepsi icin demiyorum kisitli arastirma yapmis olabilirim 2000-3000 tl araliginda.Ama Ghost ve meridada yoktu.Heleki scott trek gibi markalarda donanim dahada dusuyordu.
    O zaman kadrosunu arastirmaya basladim.Arastirmalarim sonucunda merkezi Ispanya da bulunan Orbea markasinin kendi uretimini yaptigi Portekiz de bulunan bantlarda uretilmektedir B'Twin/RockRider bisikletler.Oyle ki ekonomik anlamdada Decathlon un vermis oldugu ozel siparisler ile ulkedeki durumu ciddi olcude fayda gormus.Anladigim kadari ile bant 85% oraninda Decathlon icin calismaktadir.
    Fiyatinin uygun olmasindaki dusuncem ise ; dunya genelinde 650 magazasinin bulunmasi.Yani uretimini satma anlaminda pazar arayisinin olmamasi ve mevcut satis kanallarinin fazlaligi buna sebep olabilir.
    Resmi olarak omur boyu kadro,handlebar garantisi veriyor.
    Kendim RockRider 8.1 de karar kildim.Henuz almadim ama en kiza zamanda niyetim bu yonde.Incelemenizi ve yorumlar almanizi tavsiye ederim.
    Ek bir bilgi olarak;bisiklette arka flasor , on far ve spd pedal bir arada verilmekte.

EDIT: Link eklenmistir: http://www.decathlon.com.tr/Rockrider-81-Cross-Country-Dag-Bisikleti,PR-13819.html

5. Enis Avcı

Enis Avcı Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    benimde son zamanlarda duyduğum bir marka sokaklardada süren birkaç kişi gördüm gerçkten fiyatına göre çok iyi donanımı var kadrosu ne kadar iyidir bilemiyorum ama.

6. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Donanım olmadan kadro hiçbir işe yaramıyor bu yüzden Sedona derim.

7. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kadro kalitesini belirleyen kriterleri tecrubem dolayisi ile bilemiyorum.Ama mevcut mantigim ile yola ciktigimda omur boyu kadro garantisi ve you tube dan izledigim kullanici videolarindan anladigim kadari ile ve fiyatinida gozonune aldigimizda kotu olabilecegini dusunmuyorum.

Incelemekte fayda var.

8. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    O vakit Rockrider 8.1 ide incelemeli mi arkadas?

9. burak özgüng

burak özgüng Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    sedona 9 lu ruble var vites sistemi daha iyi ve çok iyi görünüyor..
    merida da çok iyi bisiklet ama donanım vasat kalıyor.
    normalde merida derim ama bu eşleşmede bariz sedona bence

10. M. Mert Babayiğit

M. Mert Babayiğit Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Rockrider 8.1 çok güzel bisiklet orada baya inceledim yalnız sezon/seri sonu olunca daha ucuz oluyordu galiba arada 300-400 lira oynuyor.

11. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sezon/seri sonu derken? Bunu bizmi soyleyerek o indirimi aliyoruz yoksa onlar belli bir vakittemi bunu yapiyor?

12. M. Mert Babayiğit

M. Mert Babayiğit Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Belli vakitler yapıyorlar, decathlonda neredeyse her ürün bu mantıkta satılıyor şuan bisikletlere talep fazla olduğu için fiyatlar yukarıda eylül ekim
    gibi düşüşe geçebilir...Eskiden daha da iyiydi artık biraz daha katı oldular.İşin diğer iyi yanı da bu markanın ülkemizde başka satışı olmaması eğer
    distribütörü olup başka bir firma olsaydı onlar bu bisikleti 2.500 liraya verseydi decahtlon da bu fiyattan satacaktı.İlk açıldığı yıl bu konuda kargaşa
    vardı neredeyse bütün distribütörler şikayet etti fiyatları çok ucuz diye.Benim aldığım bir maske ilk zamanlar orada 49 tl iken ülkemizde yetkili satıcıda
    99 tl idi sonra şikayet ettiler biz niye distribütörüz niye size para veriyoruz dediler sonra decahtlon da mecburen fiyatları yükseltti.Yani işin sonunda
    demek istediğim eğer orada başka bir marka yazsaydı(sedona,kron vs vs) bisikletin fiyatı çok daha fazla olacaktı.Fiyat/performans olarak
    rakipleri yok, büyük balık küçük balığı yer...

13. Faruk ONUK

Faruk ONUK Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende rockrider 8.1 öneririm.O fiyata daha iyi donanım alamazsın.Kadrosuda oldukça kaliteli.5 yıl garantisi var.

14. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Henuz almadigim icin uygulayamadim ama bisiklet uzerindeki seri numarasi ile kendi sitesinden kayit yaptirmaniz durumunda omur boyu garantisi oluyor.Ayrica bahsettigim ispanya merkezli bisiklet ile beraber yurtdisi haberlerindede omur boyu garanti konusu haber olmus ve bahsedilmis.

15. Ugur MUTLU

Ugur MUTLU Üye

Seviye:

Emre DEĞERLİ ,değerli yorum ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Tavsiyenize dikkat edicem.

16. Ugur MUTLU

Ugur MUTLU Üye

Seviye:

Yorum ve fikirleriniz için teşekkürler arkadaşlar.Bugün bizzat gidip 731 i inceleme sansım oldu.Burak ve Furkan arkadaşlarında belirttiği gibi donanımsal olarak baktığımız vakit 731 daha ılerı sevıyede.Donanım olmadığından sırf kadro ıcınde bu paranın verılmesının yanlış olduğunu düşünerekten 731 ı almaya daha yakınım.

17. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Orbea cape epic gibi yarışlara katılan bir takım. Benim şuan elinizde ki kadar param olsa rock rider seçerdim. Kadro dediğiniz şey öyle ham diye tek lokmada kırılacak şey değil,büyütmeyin bu kadar..

18. Faruk ONUK

Faruk ONUK Kıdemli Üye

Seviye:
    Tercih senin tabi ama rockrider ı incelemeden alma derim.Aradaki donanım olarak neredeyse uçurum var.Kadrosuda ömrü boyu garantili.Sedona da ise 2 yıl.Tamam fiyat farkıda var belki ama o farkın 2-3 katını hakediyor.