Merida Matts 20 V

orko

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaşlar..

Sıkı bir motorcu eski bir bisikletçiyim.. 93 yılında küçük çaplı bir yarışta birincilik kupam da bulunmakta.. :cool:

Kron XC 500, Carraro 419, Bianchi, Sedona derken satıcının da yönlendirmesiyle 2012 model Marida Matts 20 V aldım, umarım iyi bir seçim yapmışımdır, siz ne dersiniz?
Dışarıdan forumu zaman zaman takip ediyordum, artık daha aktif olacağız sanırım.. :)

Scudo

fati

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
öncelikle hayırlı olsun güle güle eskitin ne kadara ve nereden aldınız acaba?

orko

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
teşekkür ederim.
İzmir Karşıyaka Seda Bisikletten 850 TL' ye aldım. model 2012 olduğu için bir miktar indirim yapmış oldular. İlgilendiler sağolsunlar, zaten yıllardan beri bu sektörün içindeler.
Daha önce göze hoş geldiğinden Kron XC 500 almak istiyordum. aklım Carraro 419 ve disk frenden dolayı Sedona 721' e de kayıyordu. Ama Merida'nın bir dünya markası olması ve V frenin arazide daha pratik olacağını düşünerek Merida'yı tercih ettim.:confused:

orko

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
sevgili üstatlar, tercihim ile ilgili yorum yapacak yok mu ? yada bu modeli kullanıp da tecrübelerini aktaracak kişiler yok mu ? :)

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
nedense kimse yardımcı olmuyor be hocam. bende bi konu açmıştım oralı olan yok:)

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Merhaba, bahsettiğiniz ( seçmeyi düşündüğünüz ) bisikletler hemen hemen başlangıç seviyesiymiş. Seçimi Merida dan yana kullanmanız bence de iyi olmuş, sonuçta dünya markası. Ama seçtiğiniz bisiklet te bahsettiğim gibi giriş seviyesi. (link)

Belki ödediğiniz miktarla biraz daha araştırıp, 2.el ya da bütçeyi biraz daha arttırarak daha üst seviye bir bisiklet te alabilirdiniz.

Aldığınız bisiklet sizi üzmez, işinizi görür, iyi bir bisiklet. Fakat aktif olarak kullandıkça modifiye ihtiyacı duyabilirsiniz. Tabii bu kullanım tarzınıza ve performans beklentinize bağlı. Belli şart ve ihtiyaçlar olmadıkça modifiyeye gerek yok.

Sizin yerinizde olsam, bu bisikleti kullanabildiğim kadar kullanır, zamanla ihtiyaç ve isteklerim doğrultusunda gerekirse modifiyeye giderdim. Sözgelimi, epicon gibi bir havalı maşa, slx vites/ çekiş sistemi, rulmanlı slx-xt gibi bir aynakol, iyi bir teker seti gibi değişimler, bisikletinizin performansını ve verdiği keyifi arttıracaktır. V frene gelince, sorunsuz, ucuz, bakımı kolay bir sistemdir. Çok zorlu şartlarda kullanmayacaksanız, gayet iyidir. Baredine kartuşlu fren pabuçları alırsanız ( baredine 3 renk diye de bilinir ) fren konusunda da rahat olursunuz.

Güle güle kullanın.

• Beğen
Tepkiler: orko

orko

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
@akifberkant

teşekkür ederim...
Merida'yı seçmemde de satıcı bu şekilde yönlendirmişti; sağlam, ömür boyu garantili ve modifiyeye yatkın kadro...

modifiye konusunda da aklımı okumuşsunuz resmen... bisikleti şimdilik şehir içinde spor amaçlı kullanıyorum, arada da arazi ve dağ yollarında kullanacağım... aslında yol bisikletlerine de hayranım (mesela bütçeye uygun Carraro 032 CR RACE) fakat parke yollar, kaldırımlardan atlama/zıplama mtb de çok daha kolay, keyifli ve güven verici...

bütçemi biraz daha zorlasaydım tercihim yine Merida olurdu... Kron'ların renk ve görünüşüne hayranım ama çok şikayet var... Sedona yada Salcano deseniz kadrodan ödün veriyor.. bu fiyat aralığında Carraro'lar da çok güzel görünüyor fakat o da ağırlıktan ödün veriyor... Yani biraz daha zorlamış olsaydım bana en fazla bir arka dişli fazlası ile hidrolik disk fren olurdu...

aynı zamanda motorcu olduğum için ve fren tekniklerini bildiğim için fren konusunda bir problem yaşamadım... ön ve arka freni kombine kullanırım, ki iki tekerli araçları ön fren durdurur... fren pabuçları bitince en başta tavsiye ettiğiniz fren pabucu ile değiştireceğim...

zahmet edip düşüncelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

orko

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
@kemal.bahadır

Kemal, senin açtığın konulara da baktım şimdi... bisiklet aldın mı bilmiyorum ama düşündüğün bisikletler arasında ben Merida derim. Şimdilik diğer üst donanım bileşenlerine gerek duymuyorum, Salcano' yu seçmendeki tek sebep 29" teker olabilir... kadro kalitesinden dolayı da Merida... Hatta ben neredeyse Matts TFS 100 alıyordum fakat disk frene gerek duymadığımdan fiyatı arttırmak istemedim... Bendeki Matts 20 V nin de görüntüsü gözüme hergün ayrı bir güzel gelmekte :)