Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merida ile ilk 1000 km

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ilker tarafından paylaşıldı.

1. ilker

ilker Forum Bağımlısı

Adı:
    İlker
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ekim ayında aldığım bisikletim ile yaşadıklarımı anlatmıştım Subaru forumumuzdaki arkadaşlara, buraya da kopyalıyorum. Tabi yazılanlara sizler yabancı değilsiniz ama benim gibi spora yeni başlayan arkadaşların ilgisini çekebilir, selamlar.

Sele üzerindeki yaklaşık 2 ay ve 1.200km sonunda bisikletle ilgili yazmanın zamanı geldi sanırım. Aslında yollarda sık sık duyduğum ‘hello’ lardan anladığım kadarıyla bisiklete ya yabancılar ya da çocuklar biner diye düşünüyoruz genel olarak. Oysa vücut ağırlığını, sele ve gidona paylaştırarak sizden yükü alan, nabzınızı kontrol altında tutabildiğiniz, yormayan çok keyifli bir spor bisiklet. Kalp sağlığı için de faydalı, doğal bypass bile deniyor.

İlk başlarda 20 yıl önce aldığım dağ bisikletini kullanmaya çalıştım ama olmayacağını çabuk anladım. Yol, tur, dağ ve bir çok alt kategoride çeşitler arasından, aslında yol bisikletlerini çok sevmeme rağmen biraz daha kalın lastiğe (28 jant ve 32 taban, slick denilebilecek bir lastik kullanıyorum) izin veren ve üzerinde tura çıkmak için gerekli bagaj vs deliklerini barındıran ama yol kadrosuna çok yakın, düz gidonlu, fitness diye nitelendirilen bir tane aldım. Bisikleti Forester’a yüklediğim fotoğrafı daha önce de paylaşmıştım zaten.

Alırken Merida markası hakkında çok da bilgim yoktu, bir arkadaşım tavsiye etmişti ama sayılı kadro (otomobillerde şasi) üreticilerinden Taiwan’lı bir firma olduğunu duymuştum. Şunların internet sitesine bir gireyim dedim, aman ne göreyim Mercedes’in yapıldığı yerde AR GE yapıyoruz diye övünüyorlar. Kalite algısı için bunu üstüne basa basa vurguluyorlardı. Böylece ben de bir şekilde Alman ekolüne bulaşmış oldum. ;D

Tabi sadece bisikleti almakla iş bitmiyor, kışın kullanmak istiyorsanız kıyafete de hatırı sayılır ödemeler yapıyorsunuz. Hafif, esnek, nefes alabilen ama yağmur ve soğuk geçirmeyen, fosforlu yeşil ve sarı renklerden oluşan yeni bir kreasyonunuz oluyor. Evet itiraf ediyorum, her ne kadar üstüne bir şeyler giysem de 3 tane de taytım var şu anda.

Bisikleti ne yazık ki yolda kullanıyorum, aslında daha çok sağ çizginin üzerinde. Emniyet şeritleri ya hiç yok ya da elimize geçen her şeyi yola attığımız için cam kırıklarıyla dolu. İlk teker patlatmalarımda taksi çağırıp bisikletçiye gittiğim oldu ama bir şekilde öğreniyor insan sökme takmayı. Şu sıralar ise belli bir çapa kadar olan patlakları kapatan bir slime denilen iç lastiklerden kullanıyorum. Lastiklere tam 100 PSI hava basıyorum bu arada, dikkatinizi çekerim Forester’a 32 PSI basıyoruz.

Trafikte tahmin edeceğiniz üzere aracını üstünüze sürenler her türlü manyak mevcut. Bu yüzden gerekli uyarı ve aydınlatmaları bulundurmanın yanı sıra oldukça defansif sayılabilecek bir sürüş tarzına alıştım. Daha önce hiç ihtiyacım olmamışken şimdi yanımda biber gazı taşıyorum. Geçenlerlerde yağmurlu bir akşamda, bölünmüş yolda ve karşı yönde bir araç durdu, adam o gidon bir yerinize girsin diye bağırıp kaçtı. Ne olduğumu anlayamadım *?!#

Bisiklet kullanmak otomobilde arkana yaslanarak gitmekten çok daha farklı duygular yaşatıyor, özellikle rampa çıkışları anlatılmaz yaşamak gerekir. İki teker falan ama çok rahat altından kayıveriyor hele ki yol da ıslaksa, bir kaç kere arkadan koptuğu oldu ama fren ve gövde kontrolü ile düşmeden atlatabildim. Rampa inişte ise 50-60 km/h arası hızlara çok kolay çıkılıyor tabi ilk başlarda bu bile heyecan verici olabiliyor. Yokuşta kamyon, düzde traktör solladığım oldu. Günlük 20-30 km arası yol yapıyorum ve genelde en az 20-25 km/h bir ortalama ile kullanıyorum diyebilirim.

Günlük egzersizlerin haricinde bir kere de çadırlı kampa gittim, o da ayrı bir güzeldi. Bagaj dolu olunca inmesi binmesi çok zor oluyor sadece...

6 ay önce sigarayı bırakmıştım, sigarayı bırakanlar genelde kilo alırlar, ben toplamda 10 kg civarı verdim. Ciğerlerimin de daha yeni yeni açılmaya başladığını hissediyorum. Geçen hafta başka bir arkadaşım daha benden cesaret alarak bisiklete başladı. Salon sporlarını falan sevmiyorsanız, yürüyüşten de sıkılıyorsanız bisiklet çok çok güzel bir alternatif oluyor.

Bu da bisikletime tren muamelesi yapan inekle beraber hoş bir fotoğraf

Not: Bisikletle o kocaman fotoğraf makinelerini taşımak pek mümkün olmadığı için fotoğrafların hepsi cep telefonuyla çektim.

Furkan TK ve Reha Oğuz Altuğ bunu beğendi.
  2. ozeba

ozeba Yeni Üye

Elinize saglik guzel bir yazi olmus. SCT'de mi yayinladinz bu yaziyi. Duzenli taki ederim ama gormemisim.
    Bisiklet hakkinda benim gibi yeni baslayacak birine ne tavsiye edersiniz? 1000km az bir mesafe degil. Eminim bir cok tecrubeniz olmustur.

3. ilker

ilker Forum Bağımlısı

Adı:
    İlker
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    www.subaru4ever.com 'da yazıyorum. Yeni başlayacak birine ilk öneriler, doğru bisiklet ve bedenine uyan kadro boyu olur ki bununla ilgili forumda çok güzel kaynaklar mevcut. Özellikle kadro boyunda sıkıntı olmaması ağrısız, sızısız binmeyi kolaylaştırıyor. Daha çok keyif alıyorsunuz yaptığınız işten.

SerkanH bunu beğendi.
  4. Deniz A

Deniz A Forum Bağımlısı

Adı:
    YDA
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Elinize saglik guzel bir yazi olmuş,
    Keyifle okudum