İnceleme Merida Cyclocross 500 (Canlı video içerir)

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
( İlk Roman denemem çok fazla saçmalamışsam uyarınız :p)

Öncelikle bu bisiklete sahip olmamdaki yardımlarından dolayı Bakırköy Metin Bisiklet ( Metin abi'ye)'e çok teşekkür ederim. Çünkü rezerve ettiğimi söylediğimde hiçbir bilgi vermemiş olmama rağmen bisikleti beklettikleri ve kurulumundan ayarlarına, fiyatına her türlü yardımcı oldukları için.
Sonrasında gelelim bisikletimden edindiğim ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmaya. Tecrübelerimi kelimesini kullanmadım dikkat ederseniz çünkü daha bir kez sürdüm. :D 15.10.2016 Cumartesi aldığım bisikletimi geç saatlerde kurulumunu tamamlamış olmamız ve o an üstümün bisiklet sürmeye uygun olmamasından kaynaklanan arızalardan dolayı hemen üstüne atlayıp geçen kilometrelerin ve zamanın hesabını yapmadan Bakırköy - Arnavutköy arasında geçecek olan bir maceraya atılamadım haliyle. IMG_20161015_190715.jpg
Tabiki geriye tek çare kalıyordu. Taskiiii. İki yedek iç lastik, iki dış lastik, bir far yada ne bileyim herhangi orta halli bir aksesuar parasını taksici kardeşimize ödememiz mukabili (Şirine) ile beraber evimize ulaştık. (Yazının kalan kısımlarında bisikletime " Şirine " olarak hitap edeceğim yeni ismi budur bilgilerinize...) Helali hoş olsun ne diyelim "denize düşen taksiciye sarılır".:kptmya:
Akabinde tabiki eve girer girmez uzun bakışmalar, iltifatlar, sen ne güzel şeymişsin hitapları eşliğinde beraber geçireceğimiz saatlerin hatta belkide ALLAH(C.C.) izin verirse yılların hesabını yaptığım bir düşünce denizinde yüzerken buldum kendimi.
Beni rotasını bildiğim yada bilmediğim noktalara taşırken bir beden olacağımızın sözünü verdik o gece birbirimize. Yeri geldiği zaman bende onu sırtımda taşıyacaktım tabiki. "Hayat müşterek". Bu duygular ile hemhal olmuş ve geçen saatlerin farkına varmamıştık. Vakit haylice ilerlemiş öyleki ; Gecenin koyu karanlığı kızıllığa vurmaktaydı. Şirine ile geçecek zamanları doyasıya yaşamak için zinde olmam uyanık olmam gerekiyordu. Bu yüzden tabiki dinlenmem ve uyumam.
Sabahın nasıl olduğunu anlayamamıştım bile. Nasıl uyuduğumun farkında olmadığım gibi. Herneyse fazla abartmayalım :komik: sabah olmuştu işte, çoğuları için normal bir pazar sabahı benim için ise 1.5 aylık hasretin dindiği gün.
Rotamız Karadenizdi. Hırçın dalgaların oynaştığı sahillerinde, durgun insanların bakıştığı. Ama biz duramazdık şirine ile -oynaşan dalgalardık-.

Çokta birşey beklemiyordum ilk başlarda Şirineden. En azından ondan önceki tek dostum arkadaşım Sadi (Sedona 850 MTB :p) gibi düz yolları beraber aşalım, ara sıra gücümüzün sınırlarını zorlayıp engel, patika bir o yana bir bu yana zıplayalım felan. Ama Şirine gerçekten beni şaşırtmıştı. Ondan beklemediğim bir performans ile benim tüm ataklarıma karşılık veriyor fakat ben onun sınırlarına yetişemiyordum. Yani Şirine benden güçlü atik ve kararlı idi. "Şirine"nin, "Sadi"den uzak ara bir performans sergileyemeyişinin tek nedeni benim 1.5 aydır düşen performansımın yeterli desteği ona vermeyişi idi. Sonuç aşağıda :

"Sadi" ile Karadeniz turu :

(link)

"Şirine" ile Karadeniz turu :

(link)

İlerleyen günlerde benim de katkımın daha fazla artacağını ve beraberce daha uzun, daha coşkulu günler geçireceğimizin sözünü Şirineme verdikten sonra herşeyi unutmuş ve -oynaşan dalgalar-'da anı ölümsüzleştirmiştik. :agla:

IMG_20161016_103838.jpg IMG_20161016_143526.jpg IMG_20161016_143536.jpg IMG_20161016_143629.jpg

Aslında bu yazı sonrası düşündüğüm video eklemekti fakat yükleme noktasında aksilikler yaşadığımdan onu daha sonraya bırakıp genel hatları ile aşağıda yazı ile değinelim.

1- Yol performansı MTB ile %20-30 daha iyi,(farklı nedenlerle farklılıklar gösterir)
2- MTB ile yapacağımız orman gezilerindeki konfordan biraz ödün vererek, fakat hiç geri kalmaksızın hatta daha önde performans sergileyebilme,
3- Tüm hava koşullarında ve çeşitli şartlarda ilerleyebilmemizi sağlayacak ekipman takma ve taşıma noktaları ( Çamurluk, bagaj, suluk v.s.)
4- Çok çeşitli gidon tutuş şekilleri sayesinde aerodinamik ve farklı sürüş şekilleri arasında geçiş sağlayabilme ile avantaj kazanma,
5- Dişli tekerlerin silik dişsiz yada farklı yol tekerleri ile değiştirilebilme olanağı sayesinde yol performansında hatırı sayılır artış gösterme, (denemedim henüz yorumlarda söylenilen bu)
6- MTB ye oranla hatırı sayılır hafiflik,
7- Genelde v fren kullanılan yol bisikletlerine oranla, disk fren ile daha kısa sürede daha güvenli duruş mesafesi,
8- En büyük eksisi konfordaki düşüş.

Not: Cyclocross um ile mutluyum. İçinizdeki sesi dinleyin ve size ne tarz bir bisiklet ile mutlu olacağınızı söylüyor ise gidin ve onu alın. Çünkü herkezin zevkleri farklıdır. Kazasız belasız mutlu mesut pedallamalar hepinize...

Scudo

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
Allah hayirli ugurlu etsin. Gule gule binin ins. Allah herkese sahip olmak istedigi bisikleti hayirlisiyla nasip etsin. Bana da ins. :)

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ÇaNakkaLeRuHu
Hayirli osun
Allah saglikli bol pedallamalar nasip etsin.
Cok guzel bir tercih.
Benim de takibimde olan bir model.
Tür olarak senin de siraladigin gibi cok fonksiyonel bir bisiklet.
Rengi de 10 numara valla.
Maşaallah diyorum.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@yusufgs3625

Teşekkür ediyorum. Daha iyileri sizlerin olsun inşaallah.

@Yusuf'san

Çok teşekkür ediyorum. Sizde biran önce alır keyfini sürersiniz İnşaallah.

@Levent_K

Çok teşekkür ediyorum. Kadro tam sıkıntı yok şu an.

@sahbaz061

Teşekkür ediyorum. Resimleri yakından incelerseniz bagaj ve çamurluk deliklerini farkedersiniz.

@deadlistcach

Teşekkür ediyorum. Sanıyorum sınıf atladım :koptum:

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ÇaNakkaLeRuHu hocam öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Allah (C.C) kaza bela vermesin inşallah.
Bir şey sormak istiyorum kadro boyu ve sizin boyunuz nedir acaba
kadro size büyük gibi duruyor.
(Metin bisikletten bisiklet almak cesaret ister sizi tebrik ediyorum:) )

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ÇaNakkaLeRuHu

Bu arada yukarıdaki mesajıma bir ekleme yapayım
Kadro boyunu özellikle bisikleti metin bisikletten aldığınız için sordum.
Metin i de çalışanı ayhanıda tanırım
İş bisiklet satmak ise metin yada ayhan 160 boyunda birine 58 kadro bisikleti bile satar. Ayhanın Üzerinde 60 tl yazan kaska 110 tl dediğini bilirim, üzerindeki fiyatı gösterdiğimde yerine bırakıp siz birde aşağı dükkandaki (diğer mağazası) kasklara bakın demişlikleri vardır.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@trabzonlu ozan

Çok teşekkür ediyorum. Daha iyileri sizlerin olsun İnşaallah.

@Deniz A

Çok teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. Kadro boyu 54 Boyum 1.75 kurdurdum denedim aldım. Gayet mütevazi idi Metin Bey. Çokta yardımcı oldular bilemiyorum. İlk izlenimim çok iyi. Bundan sonra alışveriş yaparmıyım Taksiyi tutup dükkanın kapısına kadar getiren bir esnaftan evet alırım. Hanımını da tanıdım kısa süreliğine ve çok cana yakın insanlardı.

@Deniz A

Yani deniz bey o kadar da cahil değiliz :) Hatta en ince ayarına kadar yapıp nasıl sürmem gerektiği hakkında birifing bile aldım. :D Fiyatta da çok yardımcı oldular. Hatta son bisiklet almam garanti ne söylese verecek olduğum halde beklediğimden daha uygun fiyata bisikleti aldım.

@Ahmet Zeki

Tabiki bu başlık altında izlenimlerimi ve zamanla oluşacak tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Cumartesi - Pazar ALLAH(C.C.) nasip eder ise Şile Ağva düşünüyorum. Uzun yol verilerini de böylece test etmiş olacağım İnşaallah.

@ykaya

Bagaj deliklerini bulamamış olmasın sakın :huhuu: Şaka bir yana takmaya karar verir isem çamurluk deliklerini bagaj deliği olarak kullanacağım ve çamurluğu da bagaj a monte edeceğim ve o sorununu çözeceğim. Makina imalatçısı olduğumuz için delik kılavuz açmak felan bizim işimiz ;)

@trainspotting35

Aynen doğrudur. Onu yapmak benim için zor değil karar verir isem bir delik bir kılavuz iş tamam :harika:

@YıLDıRıM26

Teşekkür ediyorum. Bekliyoruz sizinde resimleri.

@ykaya

Aynen bu model de olmaması benim için sorun değil. Onu yapmaya karar verir isem 10 dakkamı almaz o iki deliği açmak sıkıntı yok yani.

@trainspotting35

Ben ruble tarafındaki çamurluk deliklerini bagaj deliği olarak düşündüğümden net konuşmuş olabilirim. :eek:ops: Bu bisikletdeki tecrübesizliğime verin artık ne edeyim. Yada kesin cezamı razıyım :hihi:

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ykaya @ÇaNakkaLeRuHu
Fiyati ben de soracaktim ama cekinmistim nedense.
Aslinda ilgilenenler icin kistas olur.
Herkes benim gibi cingene pazarligi edemiyor nede olsa :)

• Beğen
Tepkiler: Whirlwind