Merida crossway 500 için düz maşa önerisi

Tepki
12
Bisiklet
Merida
http://www.bike24.com/i/p/0/8/19980_00_d.jpgBisikletimi nasıl hafifletebilirim sorusunun yanıtını forum arkadaşlarımın önerileri sonucu maşa değiştirme olarak buldum. Bisikletimin orijinal maşası 1.9 kg idi
Linkteki Ritchey Pro Carbon düz maşa yaklaşık 735 gram
Ağırlık farkı 1.2 kg. ve kulağa çok hoş geliyor. Linkteki ürün kargo dahil gümrük vergisi hariç 293 euro. Sizce bu fiyata değer mi? Fiyat-performans olarak daha iyi bir ürün var mı? Birde bu maşayı alsam kendim değiştirebilir miyim. Teşekkürler.
(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vergisiyle 1000 liraya gelecek. :) Mantıklı gelmedi bana. Ağırlık bu kadar önemliyse, bisikleti satın, düz maşalı bir model alın. Fuji Absolute 1.3 var mesela, 10 kilogram kadar ağırlığı var. Bu kadar masraf da yapmamış olursunuz. 1000 lira çok para, hem de epey bir çok.

(link)

10 kilogramın çok az altında bu model yazılanlara göre.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Keşke Trek veya Giantın şehir bisikletlerini alsa idiniz.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
(link)

Aynı masanın beyazını kullanıyorum(bısıkletım sıyah agırlıklı olmasına ragmen)cok memnunum.Sızın almayı dusundugunuz masanın agırlıgına ve fıyatına bakın,bır de bunun,bol pedallar.

• Beğen
Tepkiler: caner keser

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Barış Turan Bey' in paylaşmış olduğu maşa Sedona 321' de kullanılan stock maşadır. Ağırlığına ve malzemesine baktığınız zaman bu fiyata tek mantıklı seçenek bu maşa. Almayı düşündüğünüz 900-1.000 TL arası fiyatı olan maşa yerine kesinlikle tavsiye ederim.

Tepki
12
Bisiklet
Merida
@Barış TURAN
Çok teşekkür ederim. Bu ürün karbon mudur bir de kendim montajını yapabilirmiyim acaba.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Hayır karbon degıl alumınyum,ayrıca sıtede 800 kusur yazıyor ama ben 2 ayrı tartıda tarttım 793 gram cıktı,malzemeden calmıslar zaar :) monte etmenız 5 dakıkanızı almaz.

• Beğen

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
@caner keser

Fabrikasyon olarak üzerinden gelen manasında kullanılıyor stock kelimesi :)

Tepki
12
Bisiklet
Merida
Merida crossway 500 için ölçü belirtmeniz mümkünmüdür? 6-26 mı 7-28 inç mi uygun. Renk sanırım siyah daha iyi olur. Çok soru soruyorum ama kesmek gerekiyor mu ve nasıl kesebilirim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bilmem kaç kat daha mantıklı bir seçim. :) Gelince izlenimlerinizi bekliyoruz. Güle güle kullanın.

Ek: Diyecektim ki 26" olanı almışsınız. 28" almanız gerekiyor. İptal edin hemen.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Evet caner yanlıs sıparıs vermıssın,sabah kargolanmadan ara telefonla ıptal ettır.Senın jantlar 28'' degılmıydı(700"luk).aradıgından sormayıda ıhmal etme dısk frenlı(shımanı M446)uyumlu olup olmadıgını.Hos masada lerını takacak delıkler mevcut zaten belırtmısler dısk uyumlu oldugunu.

• Beğen
Tepki
12
Bisiklet
Merida
Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. 28 inç olarak değiştirdim.

Tepki
12
Bisiklet
Merida
Arkadaslar maşa bugün geldi. Takmaya çalışıyorum ama eski maşanın borusundaki kelebeği nasıl sökeceğim onu anlamadım. Yenisini mi almam lazım. Acil yanıt bekliyorum.

anilozler

Üye
Tepki
97
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Konuyu biraz hortlatacagim ama bu degisimden memnun musunuz acaba?

Ben de Crossway 20V bisikletimin kilitli masasini sabit masayla degistirmek istiyorum. Kayda deger bir hafiflik ve performans artisi yasadiniz mi?

Bu maşayi tavsiye eder misiniz?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Araziye girmeyecek olanlar icin amortisor bisiklet aleminin en sacma kavramidir. Masayi duz masa ile degistirmeniz hem maliyetli hem de bisikletin mevcut aerodinamisini bozacak bir aktivite olacaktir. Satin bisikleti, duz masa bir fitness alin.
Satmakta sikinti yasamazsiniz, cunku hala sehirde yasayip da amortisorun gerekli oldugunu dusunen superzekali bircok alici adayi var, sizin yerinize onlar tasisinlar o gereksiz agirliklari.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@Kuzey Ege

:)
Süperzekâlıların temsilcisi olarak konuşayım (izin veriyorlarsa eğer), bisikletimi şehirde kullanıyorum ve amortisörlü aldığıma öyle memnunum ki, çatlak asfaltlardan geçerken, daralan yollarda kaldırıma çıkıp kaldırımdan inerken, üniversite kampüsünde arnavut taşlı yoldan geçerken düz maşa kullananların nasıl olup da bozuk yolun verdiği âni sarsıntı dolayısıyla bileklere, omza, boyna verdiği sıkıntıdan rahatsız olmadıklarına şaşıyorum; "bir deneyeyim" diye düşünüp amortisörü kilitlediğimde aynı rahatsızlığı tekrar yaşıyorum.
Amortisör şehirde zarurî olmayabilir, ama gerekli olduğunu düşünmek, bizleri 'süperzekâlılar' diye küçümsemenize sebep olmamalı. Ayrıca, yaşadığımız ülkede şehirler ve şehirlerin yolları aynı standartta değil. Hattâ aynı şehrin farklı semtleri arasında dahi ciddi farklılıklar olabiliyor.
Bize "süperzekâlı" dediğinize göre şehirde MTB kullananlara nasıl lânet okuyacağınızı düşünemiyorum. :D Ha bir de arabaların arasında incecik lastikleri, altlarında pedli taytlarıyla performans yapmaya çalışanlarımız var. Tanrı onları gazâbınızdan korusun :)
Bana kalırsa, bir kişiye "şurada kullanıyorsan şunu almaya mecbursun" cümleleri kurmadıktan sonra, her türlü iyi niyetli tavsiye, yol gösterici olur; yeter ki tavsiye alan kişi araştırmayı bilsin.
Ayrıca şu da karıştırılıyor: Evde canım sıkılmıştı, altımda pantolon, üzerimde tişört ve kot ceketle, başımda başlık, ellerimde eldiven, aydınlatma falan tam olarak bisiklete atlayıp çıktım, epeyce turladım, sonra bisiklet topluluğuna uğradım, bir-iki kişi "bi şöyle olamadık, kot giyip çıkamadık." diyerek ufaktan laf attılar. Karıştırılan nokta şurası: Ben bisikletçi değilim, bisiklet benim dünyâ görüşümün yüzdelik kısmında ufak bir yer kaplıyor, gündelik hayâtımı buna vakfetmediğim gibi, bisiklet olmadan da mutlu-mesut yaşayabilirim. Yaşamımı buna endekslemiş değilim. Ben bisiklet üzerinde olmaktan, rüzgârın bedenimi okşamasından, benzin, mazot gibi çevreye zarar veren yakıtlar kullanmadan işlerimi halletmek için mesâfeler arası yol almaktan mutlu oluyorum ve bunları yaparken güvenlik tedbirlerimi alarak (başlık, eldiven, reflektörlü yelek, ayna, aydınlatma, tâmir için gerekli malzemeler ve sair) rahat ettiğim şeyleri giyiyorum. İşte, bunları yaparken kullandığım araç üzerinde ben rahat olduktan sonra, bu aracın ön lastiğinin arka lastikten ince olması, çift amortisöre sâhip olması, 17 kilo olması kimseyi ilgilendirmeyeceği gibi, bu saydıklarımın hiçbiri zarurî, gerekli olmasa da tamâmen kişisel tercihimin neticesi olabilir.
Ha diyeceksiniz ki, "benim lafım amortisörün illâ da gerekli olduğunu düşünenlereydi, siz niye alındınız ki!" :) Sırf "süperzekâlılar" diye küçümsediğiniz için yazdım bu kadar şeyi.

anilozler

Üye
Tepki
97
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Bisiklete grupset degisimi gibi bazi modifikasyonlar yaptim, cok para harcadim :(

Hem satarsam harcadigimi geri alamam, hem de cok emek verdim.

Aslinda memnun degilim diyemem, benim ki sadece forumda pek cok kisinin soyledigi gibi %95 masa kilitli gezmem nedeniyle varsa sabit masanin bir avantaji ondan faydalanmak istemek.

Bu geometri bozulmasi olayina kafam takildi.