Merida Crossway 40v mi Scott Sportster 50 mi?

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@Drst21
V frene göre mi sıkıntı yaşamazsınız? Anlayamadım. Çünkü, eğer mtb veya şehir bisikleti kullanıyorsanız hd fren her zaman v frenden daha iyidir bence. Hem frenleme performansı daha iyidir, hem de V fren yağmurda ıslandığı zaman pek tutmaz. Ben 2010 senesinde Merida Tfs 400D bisiklet almıştım. Hayes stroker ryde hd frenleri vardı. Aldığım günden itibaren ufak bir sorunu vardı. Şu an tam hatırlayamıyorum ama, sanırım sert frenlemede hafif bir ses ve vibrasyon yapıyordu ama problem olmadı öyle kullandım.

Scudo

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@Yetkin
Bence siz başka ülkelere gitmemişsiniz. Gelişmiş olarak düşündüğünüz ülkelerin yollarının kaymak asfalt olarak tabir ettiğimiz güzel, jilet gibi yollardan oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ülkemizin beğenmediğiniz yolları, pek çok ülkeye nazaran çok daha iyi.

Drst21

Üye
Tepki
0
İsim
Suat T.
Bisiklet
Merida
@S.Emre DURMAZ hocam teşekkür ederim.HD frenin bakımı zor,sorun çıkarsa tamiri uğraştırıcı falan diye,forumda epey yorum okudum.O açıdan HD açısından biraz tereddüt ettim.
Bu arada frenlerim promax DSK hydraulic 160.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@S.Emre DURMAZ

ayrupayı göz önünde bulunduruyorsak bulundugum ülkelerden sırbistan karadağda yollar kötüydü. avusturya almanya fransa italya belçika ispanya ve portekizde yollar gerçekten çok çok iyi. köy yolu bile bizim asflatlara 10 basar.

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@Drst21

Merak etmeyin, bir sorun çıkarmaz. V fren tercih etmediğiniz için pişman olmanız gibi bir durumun söz konusu olacağını zannetmiyorum. Frenlerinizin marka-kalitesi hakkında bir fikrim yok. Ancak ne şartlarda, nasıl bisiklete bindiğinizi bilmemekle birlikte, normal şartlarda kısa periyodlarda herhangi bir bakım gerektireceğini sanmıyorum. Eğer uzun süre ve uzun km ler binecekseniz, 5000 km de bir balata ve hidrolik değişimi yaptırmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@srdrmrs
Avrupa' yı göz önünde bulundurarak söylemedim. Ayrıca bahsettiğiniz Sırbistan ve Montenegro da Avrupa' dadır. Hatta Bulgaristan ve Romanya da Avrupa' dadır ve yolları berbattır. Arkadaş yollarımızı bayağı bir küçümsemiş, 3üncü dünya ülkesinden bozma yollar olarak bahsetmiş. Bu bahsi geçen 3üncü dünya ülkelerinde bulundum. Mesela Afrika.. Somali ve Djibouti' ye çok defa gittim, bırakın bozuk yolu, yol dahi yok.. Hatta eşim Tunuslu olduğundan, orada da bulundum. Büyük şehir merkezi dışında, şehirlerarası yollarda ve küçük şehirlerde yalnızca ana caddelerde bozuk bir asfalt var. Ara sokaklara girdiğinizde yollar sarı tozlu toprak şeklinde. Bir araba geçtiğinde arkasından toz bulutu kalkıyor.. Ben zaten ülkemizde "yollar süper", demedim. Avrupa' nın en gelişmiş ülkeleriyle kıyaslamak yanlış olur ancak demek istediğim, yollarımızın dünyadaki pek çok ülkeden, hatta bazen ülkemizden daha gelişmiş olan bazı ülkelerden dahi, daha iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

• Beğen
Tepkiler: mersault

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
ayrupayı göz önünde bulunduruyorsak bulundugum ülkelerden sırbistan karadağda yollar kötüydü.

Bende onu söyledim zaten :)

@S.Emre DURMAZ

Drst21

Üye
Tepki
0
İsim
Suat T.
Bisiklet
Merida
@S.Emre DURMAZ
Hocam ben merida ailesine yeni katılıyorum.Bugün bir adet crossway 40 aldım.Yanlız pazarlığın son aşamasında satıcı uygun bi farkla(300tl) crossway 100 verebileceğini söyledi.
Açıkçası kafam çok karıştı ve düşünmek için süre istedim.Yardım ve önerilerinizi beklerim.

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@Drst21
Öncelikle kullanım amacınıza göre seçim yapmalısınız. Bir de önceki bisikletiniz neydi ya da bu ilk bisikletiniz mi olacak? Bu arada kişisel tercih ve zevkleriniz de bisiklet seçiminde önemli bir unsurdur.
Örnek vermek gerekirse, uzun bir aradan sonra 2009 yılında kendime 300 Liraya Salcano Alu model bir bisiklet almıştım. Bu bisikleti almamın sebebi ise o aralar işsiz olmam ve maddi durumumun iyi olmayışı idi. O sıralar, aynı donanımlara sahip, forumda tavsiye edilen, giriş seviyesi iyi marka bisikletlerin fiyatı 700-800 Lira civarıydı. Ben bu bisiklete 1 yıl boyunca keyifle bindim. Sonrasında 2010 yılında, yukarıda da bahsettiğim, Merida Tfs 400D bisikletimi aldım. Merida' yı seçmemin sebebi ise kendi tasarladığı, aerodinamiği iyi ve şık bir kadroya sahip olmasıydı. Yoksa bütün bisikletler shimano zaten.. Şu an ise yeni bir Cube aldım. Cube tercih etmemin sebebi ise tıpkı Merida gibi kendine özel bir kadroya sahip olması. Birçok bisiklet firması uzakdoğudaki kadro üreticilerinin kataloglarından kadro seçiyorlar. Yani yaptıkları şey; kadro seçip, shimano komponentlerle bisiklet toplayıp üstüne etiket basmak. Merida, Cube gibi markaların bisikletleri kendilerine özeldir. Şu an kullandığım bisiklet Cube' nin Xt donanımlı Ltd Race modeli ve bu bisiklete neredeyse 92 model bir şahin parası ödedim. Çünkü bir önceki bisikletim Merida Tfs400D deore komponentli orta seviye bir bisikletti. Hani derlerya attan inip eşeğe binmemek.. işte o misal daha iyi bir bisiklete binmek istediğim için çıta yükseldi..
Velhasılkelam, size anlatmak istediğim de bu. Eğer ilk defa bisiklet alacaksanız, çok üst seviye bisikletlere bakmayın. Bütçeniz varsa bile, iyi markaların giriş seviyesi bisikletlerinden birini tercih edebilirsiniz. Zaten Merida düşünüyormuşsunuz, bence iyi bir tercih. Umarım memnun kalacağınız bir bisiklete sahip olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: engin444

Drst21

Üye
Tepki
0
İsim
Suat T.
Bisiklet
Merida
@S.Emre DURMAZ hocam,aktardığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.Bu durumda ilk etapta, merida crossway 40 ile başlamak benim için uygun bir planlama olacak.
İyi pedallar