Merida Crossway 40v mi Scott Sportster 50 mi?

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sonunda gercek bisikletimi buldum galiba. ikisini de cok begendim kadro olarak. ancak hangisini sececegime karar veremedim. sizce asagida verecegim ozelliklere, kadro kalitesi ve markasina gore hangisi tercih edilmelidir?

Merida Crossway 40v

Speeds 24
Sizes 52-55-58-61
Frame Crossway DT V
Color silk matt black
Fork RST SOFI ics ML 50
Derailleur Shimano M191-48T / Alivio
Derailleur front Shimano M191 31.8 -48t
Derailleur rear Shimano Alivio
Shifters Shimano EF50-3/-8
Brake levers attached
Brakes Avid Single Digit 3
Chainwheel Shimano M191 48-38-28 CG
BB-Set Shimano Cartridge
Chain Shimano CN-HG40
Hubs Alloy QR / Shimano RM30-8
Rims Merida TFS-700 V-Black/NC
Freewheel Shimano CS-HG30-8 11-32
Spokes Stainless Silver
Tires Kenda Kwest 40 w/Silver line
Handlebar X-Mission Speed CEN Rise 600
Stem Adjustable A-Head
Headset A-Head
Seatpost Suspension Alloy 27.2
Saddle Crossway
Pedals XC Steel
Weight 13.4

SCOTT sportster 50

Frame
Sportster Alloy 6061 D.B., Integrated headtube, Scott urban kit ready
Fork
Suntour NEX 4110 V4, Susp.fork 1 1/8, 63mm travel, Integr. 700C
Headset
Ritchey OE Logic Zero, semi integrated
Rear Derailleur
Shimano Acera, RD-M 390, 24 Speed
Front Derailleur
Shimano FD-M191, 31.8mm
Shifters
Shimano ST-EF 51 L, 8R, EZ-fire plus
Brake Levers
Scott Comp
Brakes
Scott Comp, V-Brake
Crankset
Shimano FC-M171, 48x38x28 w CG
BB-Set
Shimano BB-UN 26 / 68-113mm
Handlebar
Scott Sportster OS 600mm, 9° bend
Stem
Scott Comp, JD-ST58 A, 31.8mm
Pedals
Wellgo C 127 S
Seatpost
Scott 31.6mm
Seat
Scott Sportster
Front Hub
Scott FM-21FQR
Rear Hub
Shimano FH-RM 30
Chain
KMC Z-7
Cassette
Shimano CS-HG31-8I, 11-32 T
Spokes
Stainless, 14G, 2mm
Rims
Araya GP-722, 700C, 32H, black, CNC
Tires
S207, 700x37C semi-slick
Weight
13.20 kg / 29.07 lbs

Anladigim kadariyla
-merida kilitlemeli masaya scott kililemesiz masaya sahip.
-scott 200 gram daha hafif

Kendi dusuncem; Scott'a daha sicak bakiyorum daha hafif olmasi ve kirmizi detaylarin hosuma gitmesi ve meridadan daha guzel gorunsugu icin scott'a sicak bakiyorum. ancak masanin kilitlenememesi durumu karistiriyor. Scott,ta sertlik ayari yapiliyormus. eger bunu en sert hale getirirsek kilitli masa kadar iyi performans saglar mı? eger pek bir performans farki yoksa secimin scoot,tan yana olacak

Scudo

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yardımcı olacak yok mu?

Engin Öz

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Merida
açıkçası bende son bır haftadır alacağım bisiklet konusunda araştırıyorum. Merida crosway serisini tavsıye eden sadece 1 kişi oldu . oda eski balkan şampiyonu bırı. ki şehir içinde mumkunse hergun ev iş arası kullanım amacındayım. Diğer model hakkında forumdada pek bı bılgı yok sanırım distributor kaynaklı.... Sonucta kararınızı paylaşırsanız sızden sonra okuyacaklarada bır yardımı olur... umarım guzel gunlerde kullanırsınız...

Tepki
17
Bisiklet
Trek
Meridayla 3 4 bin km yaptim herhangi bir sorunu yok 20v kullaniyorum fakat aldiginiz andan itibaren tekerlekleri degistirmek zorundasiniz. Cross 40 tekerlekler surekli patliyor 10v 20v 40v hepsi icin gecerli bu olay. Schwalbe marathon tekerlek aldigim icin meridayla sehir icinde ve sehirler arasi turlarda cok rahatca kullaniyorum.

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Engin Öz

Açıkcası merida türkiye'ye scotttan sonra daha yeni gelmiş. o yuzden pek kullanıcı bulunamıyor. scott kullanıcları ise daha fazla. forumda ve dışarıda gorduklerim kadarıyla kullanıcı sayısı soylediğinizin cok daha üstünde. tabi model değil marka olarak.Biraz daha arastırıyorum 1-2 ay daha sürem var. bu sürede en iyi bisikleti sececegimi düsünüyorum. hangi bisikleti seçtiğimi de elbette ki forumda paylaşacağım

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TugayElbasan

40 v ile arasondaki fark aktarıcıları sanırım 20-v de acera 40-v de alivio aktarıcı var. ayrıca bu tekerlekleri de o kadar kötü mü ya?

Tepki
17
Bisiklet
Trek
Ben ic lastik maliyetine katlanamadigim ve her ic lastigin etrafi 2 3 yama oldugu icin paraya kiyip schwalbe almistim:) 10v ve 40v kullanan arkadaslarim var kucukcekmece civarindayiz bir gun gelirsen onlarin agzindan dinlersin durumun vehametini:)

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
Merhaba,
Merida Crossway 40 D kullanıyorum üç haftadır. Şimdilik memnunum bir sıkıntı yaşamadım ne lastiklerle ne de başka bir kısımda. Tabi çok kısa zaman geçti, daha erken bir şey söylemek için. Ataklık, fren sele konforu olarak memnunum. Scott hakkında bir bilgim olmadığı için bir karşılaştırma yapamayacağım.
Bu arada Crossway 20 V ile 40 V arasında aktarma haricinde maşa farkı da var. 40 V kilitli maşa diğeri düz amortisörlü.

Tepki
17
Bisiklet
Trek
Haluk bey Cross 40c lastikleri kullanan merida 10v ve 40v kullanan iki arkadasimin lastiklerinin cok patladigini biliyorum sizinkindede ayni lastikler var aradaki fark nedir cozemedim ben siz kac km kullandiniz bisikletinizi? Merida 20vninde masasi kilitleniyor.

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
@TugayElbasan

Doğrudur lastikler çok güven vermiyor görüntü olarak , ama henüz birşey olmadı. Üç hafta oldu alalı daha ancak 150 km civarı gitmişimdir fazla fırsat bulamadım havalardan.
Sorun iç lastiklerde mi, yoksa dış lastiklerde mi?

Amortisör için ssuntour sitesine bakmıştım araştırırken M 3010 amortisörde kilit özelliği görmemiştim sadece bir tipinde sertlik ayarı var diye hatırlıyorum. Belki de yanlış baktım ...

İlyas Demirtaş

Aktif Üye
Tepki
43
Bisiklet
Merida
Bende 2.5 aydır Merida Crossway 40-V kullanıyorum. Günde 32 kilometre yol yapıyorum yağmur,çamur, cam kırıkları, çukurlar vs.vs. hergün işe gidip geliyorum.
Lastiklerde ne inme var nede patlama.

Çivinin üstünden geçersen lastik patlar, sonra lastik dandik olur. Bu kadar kolay karalanması doğru değil.

Amortisörün kilitlenebiliyor olması bazen olağan üstü bir özellik oluyor.

Kilidini açtığında, bozuk asfaltda ilk sarsıntıyı kesiyor.
Kilitlediğinde ise yokuşlarda çok daha az performansla gidiyor.

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İlyas Demirtaş

hic lastiginiz patlamadi mi?

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
Bundan 3 ay kadar önce benzer bir ikilemdeydim ve Crossway kullanan bisikletçiler arıyordum harıl harıl. Gerçekten Merida kullanıcısı bulmak zor ama sayısı artıyor gün geçtikçe :)

Ben Crossway 300 D kullanıyorum, lastik konusunda görüş bildiremeyeceğim zira farklı model var fakat aynı serinin bisikleti olduğu için performansının ve kadro geometrisinin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. 3 ay içerisinde yaklaşık 2000 KM yol yaptım, bunun içerisinde uzun turlarda vardı ve herhangi bir problem yaşamadım. Bir kez lastik patladı, ona sebep olan şeyde kesik bir bira şişesinin oluşturduğu kocaman bir yarıktı. Genel olarak bisikletin performansından çok memnunum.

Engin Öz

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Merida
Merida Crossway 20 md bisikletimi alalı 3 gun oldu. Bu sabah yaklaşık 9 km mesafeye işe gıttım kı bır bolumu oldukça dik eğimli yokuş. 35 dk surdu kı oldukça uzun zaman sporsuz gecıren bırı ıcın sanırım ıyı sayılabılır. dönusum 25 dk surdu yokuş aşağı. bır amatör kullanıcı olarak son derece memnunum. İyi ki bu bisikleti almışım diyorum. Lastik konusu bıraz kullanıcıya bağlı. amortisör kilitlenmeside ayrıca guzel bısı

Drst21

Üye
Tepki
0
İsim
Suat T.
Bisiklet
Merida
Bende bugün merida crossway 40d aldım...V fren ile HD fren arasında biraz ikilemde kaldım,ama enson HD frende karar kıldım.Umarım sıkıntı yaşamam

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Drst21 frenlerin Promax Decipher değilse iyi.Bendeki sorun çıkarmıştı. 1 sene çektim.Sonunda çok ısrar ettim Tektro Hid. ile garantiden değişmişti.Sonra pek binmek kısmet olmadı,çalındı. Boya kalitesi benimkinde iyi değildi,üstünde çok leke bırakıyordu .En iyisi mat boyaymış. 2014 Merida Cw40D beyaz renk bu arada çalınan bisikletim

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Merida crossway 40v bisikletimin tekeri 900km de sadece 1 kez patladi girmedigim yer kalmamasina ve 95 kilo olmama ragmen

Çok memnunum bisikletimden :)

• Beğen
Tepkiler: Yetkin

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Onur İlker Gündoğdu lastiğiniz Kenda nın slick lastileri ise ıslak yollarda çok dikkatli olunuz. Ayrıca o lastiklerin yarılma ihtimali de yüksek. Malum 3. Dünya ülkesinden bozma yollara pek birşey dayanmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Primattan Geldim

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Yetkin Sagolasin. Kenda idi ama ozellikleri hatirlamiyorum. Evet islak zeminde dustum bir defa ama benim hiyarligim isiklarda direksiyonu fazla çevirip hareketlenmeye çalisma :)

Haricinde hiç bir sorun çikarmadi . Boyuma gòre de o parada (800 e almistim kargo dahil 2.el temiz) birsey bulabilecegimi sanmiyorum. 1.91 boyum.

Bu memlekette yatiyor yazin komple bi bakim yaptircam, geçen hafta 60cm Triban 3 aldim onunlayim yaza kadar :)

• Beğen
Tepkiler: Yetkin