Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba,

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında hasan akca tarafından paylaşıldı.

1. hasan akca

hasan akca Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Selamlar herkese, biraz geç olsada bende uzun bir aradan sonra bisiklet aldım, ama biraz acemiyim açıkçası, şehir içinde tecrübem yok. Hava şartlarından dolayı beklemedeyim, Esenyurt'ta ikamet etmekteyim, keyifli sürüşler diliyorum.

Soner Közen, Bilal K. ve Ahmet F.ELBİR bunu beğendi.
  2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hayirli olsun! Hicbirsey icin gec degildir bir yerden baslamak onemli olan :)
    Biraz uzun mesafeler turlayacaksaniz daha once baska konularda yaptigim bir yorumu size de aktarmak isterim ki tadiniz kacmasin. Gerci bunlarin hepsini zaten biliyor da olabilirsiniz. O zaman vaktinizi calmis olurum kusura bakmayin ama yeni katildim dediginiz icin belirtmek istedim...

Koruma ekipmanlari temel olarak:
    Kask, eldiven, gozluk
    Kask kafanizi ve icindekileri korur. İlk darbeyi emerek zarar goren veya kirilan kask, kucuk bir darbede dahi sisecek veya yarılacak olan kafanizi korur, bayilmaniza kan kaybetmenize beyin sarsintisi gecirmenize engel olur.
    Jelli bir eldiven hem gidon tutarken elinizin uyusmasina, titresimleri emmeye yardimci olur hem de terleyerek elinizden kayacak gidon problemini kaldirir.
    Gozluk tavsiye edilmesi gozunuze toz, bocek vb. kacarak goz sorunu ve kaza riskini minimize etmek amacli. Kendi gozlugunuz varsa ayni islevi saglayacaktir zaten.

Bisiklet ekipmanlari guvenlik icin temel olarak:
    Zil, on-arka aydinlatma, teker ve pedallarda reflektorler,

Yolda kalmamak icin tamir kiti:
    Levye, yedek ic lastik ve/veya yama seti, pompa, alyan cakisi
    Lastik sokup takmayi bilmiyorsaniz ogrenmeniz iyi olur. Boylece bisikleti bir yere kilitleyip birakmak, sonra donup almak veya surukleyerek goturmek zorunda kalmazsiniz. Ic lastik degisimi veya yamasi yapinca dis lastigin icini mutlaka kontrol ederek patlamaya sebep olan cismin ciktigindan yeniden patlamaya sebp olmayacagindan emin olun.

Konfor ve pratiklik icin:
    Camurluk, bagaj / sele veya gidon cantalari
    Sirt cantasi da is gorur ve ben hala kullaniyorum. Ama sirt cantasi temponuzu etkiledigi gibi terlemenizi de arttirir. Tabi sirt cantasinin pratikligi. Bisikleti bir yere kilitlediginizde cantalari cikarmak veya aklinizin onlarda kalmasi problemini ortadan kaldirir. Bilginiz olsun.

Bunlar disinda; ter tutmayan t-shirt ve forma giyebilirsiniz saglik icin, turlarinizi ve istatistiklerinizi takip icin km saati, akilli telefon ise bisiklet tur programlari var, suluk, kucuk bir ilk yardim seti bulundurulabilir, zincir acma anahtari ve hatta yedek zincir veya zincir baklalari bulundurulabilir. Minik bir pense / kargaburunda vites sorunlari ve lastikten diken civi vb. cikarirken kolaylik saglayacaktir.
    Elbette bunlar icin ne / nasil yapilir kismini biraz arastirip ogrenmeniz gerekecek. İlk etapta sehir icinde olacaginizi varsayarsak "bunlarin disinda" kismina sonrada gecebilirsiniz. Benim bu kisimda oncelikli tavsiyem eger cok terleyen bir bunyeniz varsa ter tutmayan polyester-lycra tshirt/forma olacaktir. Ayrıca uzun pantolon ve esofman giyiyorsaniz sag bacaginiz icin paca bandi edinin. Bu pacanizi toplayacagi icin giysinizin zincir yagi ile kirlenmesini engeller, pacanizin zincir ile ondisli arasina girip sikismasini onler. Eger reflektorlu bir paca bandi alirsaniz, gece bindiginizde gorunurlugunuzu arttirir.
    Bir hatirlatmada bagciklar icin. Hicbirimiz onemsemeyiz ancak gecenlerde bir arkadasim ciktiklari gunluk turda cozulen bagcigi zincirle on aynakola dolasinca ne oldugunu anlamaya calisirken onundeki cukuru farketmeyip ciddi bir kaza yasadi. Siyrik ve berelenmelerle atlatsada o gun turu birakmak zorunda kaldi. Mumkunse bagciksiz modeller kullanilmali veya bagciklar icin onlem alinmali aslinda.
    Bildigim, dilim dondugunce tavsiyelerim bunlar. Eksik varsa daha tecrubeli ve bilgililer eklesin. Sizde arastirip bunlari kolayca ogrenebilirsiniz.

Trafikte herkesin birbirine saygili oldugu, kazasiz, belasiz, arizasiz, patlaksiz keyifli pedallar :)

3. hasan akca

hasan akca Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Teşekkürederim, bilgileriniz için,elbette dikkatle okudum hepsini. teknik konularda az birşeyler biliyorum ama inşallah uğraşmak zorunda kalmayız. malzemeler konusunda eksiklerim var onlarıda en yakın zamanda tamamlayacağım tabiki, tedbir önemli. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir dükkan varmıdır acaba,teşekkürler.

4. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hasan Akça hoş geldiniz, bende sizin gibi acemiyim :) Öğrenilecek çok şey var, neyse ki doğru yolda doğru araç tercih etmişiz. Bacaklarımıza kuvvet diyelim :)

Suat Akman, pratik bilgiler için teşekkürler.

suat akman bunu beğendi.
  5. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hasan Bey forum hoşgeldiniz. umarım gönlünüzce vakit geçirirsiniz. Kazasız belasız bol pedallı günler dilerim.

6. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende Bisikletimi alalı 2 ay oldu, Havalardan dolayı 1 kez kullanbildim , oda Eminönüne Kask almaya gittim, Kaskı sağlam al yeter gerisi teferruat,
    Kendime aldığım yerleri seninle paylaşayım belki yol gösterici olur;

İlk önce Kış ayları için ki ne kadar kullanacağamı bilmediğimden normaldede giyebileceğim Puma 'nın Polar Sweet ini aldım ki şapka olayı müthişti, ona vuruldum(Hem maske, Hem boğazlık olabiliyor)

Kaskı Eminönünden (Yurt Bisiklet) Selev marka (İtalyan) 90 tl'ye aldım, gitmişken bide jelli kılıf aldım 20 tl

Decathlondan 33.90 tl ye Uzun Pedli tayt aldım.

Kalan eksiklerimi ki çok fazla var, yurt dışı sitelerden alacam...( Km Saati ve Bisiklet taşıyıcı aparat hariç ) bunlarla ilgili bi excel de tablo yaptım , istersen onuda mail ine atabilirim istersen

7. Recep DOLGUNSÖZ

Recep DOLGUNSÖZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Hayırlı, uğurlu olsun genç kardeşim.. Allah kaza bela vermesin.. Ama sen yine de tedbirini elden bırakma ;)

8. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    uğraşmak zorunda kalmayız inşallah diye bir durum bence söz konusu değil :) mekanik bir aracın üzerinde olduğumuz için illaki başımıza aksaklıklar geliyor. bisikletin çalışma mekanizması çok kompleks değil. bu mekanizmayı yakından inceleyerek aşina olmak gerekiyor. tamir vb konular ile ilgili videolar falan izlenerek ön bilgiyi almalıyız.

sırt çantası konusunda arkadaşa katılıyorum performansı çok düşürdüğü denge konusunda negatif bir katkısının olduğu sürüş sırasında özgürlüğü kısıtladığı (ayağa kalkma veya oturma vb.) doğru. dur kalk sırasında eşyalarınızın sırtınızda kalması pratiklik olarak gözükse de bu durumu ben bel çantasıyla çözüyorum.

http://www.n11.com/deuter-belt-ii-bel-cantasi-P20186521

bu çantadan aldım kendime... şahsi eşyalarımın yanında bisiklet aydınlatmaları, km saat, eldivenler, gözlük, cüzdan, fotoğraf makinesi.. vs. birçok eşyamı içerisine koyabiliyorum bisikletten indiğimde. sürüş sırasında da çevirip arkama doğru alıyorum çantayı o kadar konforlu oluyor ki varlığını ağırlığını hissetmiyorsunuz bile. hatta yer yer düştü mü acaba diye kontrol ettiğim bile oluyor :) tavsiye ederim.

9. Turker.E

Turker.E Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaslasim hayirli olsun benim kazandigim bir tecrube var kesinlikle kask aynasi gibi bir urun kullan ve elini kolunu kullanmaktan kesinlikle kacinma...sola saga donuslerde kollarini kullan kavsaklarda saga donecek arkandaki aravalari yavaslatmak icin kolunu uzunca acarak yavaslamalari icin elinle isaret yap...allaha cok sukur 3 yildir aktif olarak biaiklet kullaniyorum bu sekilde bayagi temkinli kullaniyorum...

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Bilal K.

Bilal K. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    hoşgeldiniz ben de sizin gibi yeniyim yaza 1 seneyi dolduracam kısmetse...ben de avcılar parsellerdeyim.şimdilik avcılar eminönü arası gidip geliyorum.geçen sene şarköy'e kadar bi deneme yaptım.sizin gibi amatörüm yani.malzeme temini için mahalle arası bisikletçilerini tavsiye ederim.bizim orada bi bisikletçiden 80 liralık kaskı 30 liraya almıştım.
    son olarak avcılar'da salı akşamı turlar yapan bi grup var.onlara takılabilirsiniz.vaktimiz denk düşerse haftasonları ufak ufak tur atabiliriz.
    kazasız sürüşler...

Turker.E bunu beğendi.
  11. Engin Kalkan

Engin Kalkan Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Merhaba,

Foruma dün üye oldum.Ancak keşke daha önceden üye olasydım dedim bu başlığı ve yazılanları görünce.Yeni üye 'Ben üye oldum acemiyim ' diyor,oradan herkes elinden geldiğince yardımcı olamaya çalışıyor.Vallahi hayran kaldım.Emeklerinize sağlık.

B.Konak ve Bilal K. bunu beğendi.
  12. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tespitin doğru:in:

Açtığımız konulara muhakkak yazacak iki satırı olan arkadaşlar vardır hep , herkes bilgi ve tecrübesini sıcak kanlılıkla paylaşıyor bu sitede, bende yeni üye olduğumda aynı şeyleri hissetmiştim. Bu forum donanımhaberden daha sıcak ve samimi gelmişti bana

Engin Kalkan bunu beğendi.
  13. hasan akca

hasan akca Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    oooo siz iyisiniz valla, Eminönü,Şarköy falan ben gidemem kestiremiyorum gözüme, ama ilerleyen zamanlarda yapabileceğimden eminim. Avcılar salı tur grubunu duydum, tanışmak ve katılmak isterim tabiki gruplarına. Hafta sonları genelde boş oluyorum sizinlede tanışıp turlayabiliriz memnuniyetle, malzeme tavsiyeleriniz içinde teşekkürederim bu haftadan itibaren yavaş yavaş almaya çalışacağım, sizede kazasız sürüşler...

14. yusuf dağ

yusuf dağ Üye

Seviye:
    Hoşgeldiniz kazasız ,belasız keyifli şürüşler dilerim...

15. hasan akca

hasan akca Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Teşekkürediyorum sizede keyifli sürüşler kazasız belasız...

16. AşkınY.

AşkınY. Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hoşgeldiniz Hasan bey bende sizin gibi yeni üyeyim ama üye olmadanda takip ettiğim bi yerdi ve bisiklet almamda çok yardımcı oldu ve bi çok şey hakkında bilgi edindim bu site sayesinde sizede çok yararlı olacaktır emin ol iyi günler :)

17. umut tanrıverdi

umut tanrıverdi Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    decathlon var marmara forumun ve forum istanbulun orda.malzeme için bak istersen