Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba, yol yardımı

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında samathana tarafından paylaşıldı.

1. samathana

samathana Yeni Üye

Önceleikle herkese merhaba diyorum, uzun zamandır yazılanların neredeyse tamamını okuduğum -okurken büyük çoğunluğundan zevk aldığım- yazıların ardından ben de bisiklet sevdasına kapıldım.
    Şu ana kadar hiçbir şey yazmadım belki de foruma, son ana kadar beklemeyi uygun gördüm sizden destek almak için gereksiz yere zamanınızı almak istemedim belki de. Sözü uzatmamak gerekirse;
    Bir bisiklet aldım kendime, çok fazla para ayıramadığım için büyük marketlerde satılan bir bisiklet almak zorunda kaldım. Aslında belki okuduklarım kadar da zevk almam diye düşünmüştüm bisikletten onun için fiyatı düşük tutmuştum; ama iyiki de yanıldım; çünkü umduğumdan daha fazla zevk aldım bisikletten. Bir kaç parçasını da değiştirdikten sonra biraz adama döndü, gerekli güvenlik ekipmanlarını da tamamlayınca artık pedal çevirmek için hiçbir engel kalmamıştı ve çevirdim... gün içinde 100 km yaptığım zamanlar oldu istanbul içinde, akşamları da bir gün arayla kartal fnerbahçe arasında kullandım ve en sonunda bir arkadaşımla uzun yola çıkma kararı aldım.

Belki de çok uzun bir yolu göze aldık ilt etapta; ama kararlılığımı gördüğüm zaman ben bile korkuyorum bazen kendimden. Didim'e kadar gitmek istiyoruz ve bunun içinde hazırlanıyoruz. Maalesef ikimizinde Kron'u ya da buna benzer bisikleti yok, Hi-Ten kadrolu bisikletlerle çıkacağız bu yola. Ama Bir sürü insanın yurt dışından Türkiye'ye nasıl bisikletlerle geldiğini görünce kendimize de güvenimiz bir kat daha artmadı değil.
    Sizden istediğimiz bize teknik konularda yardımda bulunmanız. nasıl gidilir ne kadar süre de mola verilir, daha önce bu yollarda dolaşmış bisikletseverlerden öneriler bekliyoruz. 18 gün ayırdık kendimize epey bir süre yani. dolaşmak da istiyoruz geçtiğimiz yerlerde görülebilir yerlerini görmeden geçmek istemiyoruz.

Yanımızda götüreceklerimizi almaya başladık ve mutlaka bilmediğimiz eksiklikler de vardır, tamamlanması konusunda desteğinizi bekliyoruz. malzemelerimiz:

2 adet iç lastik, zincir anahtarı, aynakol çektirme, akort anahtarı, pompa, iki takım yama takımı, plastik levye, iki adet far, alyan takımı, her bisiklet için ikişer matara, ikişer adet vites, fren teli, çadır, mat, yedek giysiler vs...

Bisikletler

1. bisiklet: Hi-ten kadro, zoom maşa, sunrun aynakol, fren, vites kolları, arka aktarıcı tourney,
    2. bisiklet: hi-ten kadro, sabit maşa, sunrun vites, fren, dişli sistem

Bu bisikletler bu yolu yapacağız arkadaşlar, ama ne ekleme yapmalıyız yanımıza başka ne almalıyız, bir de yol üzerindeki güzergahlar hakkında yardım bilgilerinizi dört gözle bekliyoruz.

teşekkürler...

jamssea bunu beğendi.
  2. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar!Ben size yol yardımının psikolojik destek kısmını yapmaya çalışacağım.:)
    Nereye gittiğinizin hiçbir önemi yok.Önemli olan karar vermeniz.Öncelikle bundan dolayı sizi kutluyorum.Sizinde belirtiğiniz gibi bisikletin ne olduğunun da hiç önemi yok bence.Çünkü bu iş yürekte bitiyor.Elbette ki daha iyi bir bisiklet size kolaylık sağlayacaktır.Gördüğüm kadarıyla yürek kısım sizde fazlasıyla var.Başlamak bitirmenin yarısı derler ya.Siz bu işi yarılamışsınız.
    Şimdi fiili olarak sorduğunuza cevap verebilecek benim aklıma gelen;Konya'dan Mesut bey,şu anda Türkiye turunda olan Serkan kardeşim umarım size ulaşırlarda fazlasıyla yardımcı olurlar.Sizden tura başladığınızın bilgisini ve 18 günün fotoğraflarını heyecanla bekliyorum.
    Yazım konusunda da Konya'dan Ironman Mesut beyin yazım biçimini okumanızı öneririm.
    Kolay gelsin.Sağlıcakla kalın.Saygılarımla:D :D :D

3. samathana

samathana Yeni Üye

"Jamssea" desteğin için teşekkürler. Ironman Mesut Bey'in yazılarını okumuştum. Dönünce fotoğraflarla birlikte elbette ekleyeceğim yazımı buraya; öyküleştirme konusunda da fena sayılmam; çünkü işim bu :)

4. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    bizi çok güzel yazılar bekliyor sanırım:D

ben de çok eski sayılmam bu işte ama 3-4 defa uzun yol yapmışlığım var. kendi tecrübelerimden söyleyebileceklerim;
    - sırt çantası almayın, mümkünse bisikletinize çanta asın
    - molalarımızı, 3 kısa su molası, 1 uzun mola şeklinde ayarlarlamıştık biz. tabi bazen hiç beklemediğimiz anda mola vermek zorunda kalıyoruz. yorulunca mola vermek en iyisi, bir plan yapınca mutlaka sekmeye uğrar
    - mümkün olduğunca çok fotoğraf çekin;)
    - her ihtimale karşı yanınıza savunma amaçlı bir şeyler alın, bıçak olabilir mesela
    - yolda kamp yapacaksanız, yoldan uzak bir yere kamp kurun ve insanlara pek yaklaşmayın
    - bol bol gezin, 18 gün bir gezi için çok uzun bir süre. geç kalma riski çok düşük. hiç olmadı otobüsle geri dönersiniz ama bol bol gezin, sonra pişman olmazsınız:)

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sizin de dediğiniz gibi kron falan işin tuzu biberi bunlar. benim de kilometreler devirdiğim bisiklet çok hafif sayılmaz, hatta çok ağır:D

iyi eğlenceler, resimli anlatımı bekliyoruz...

alaskha bunu beğendi.
  5. samathana

samathana Yeni Üye

"mcyc" umarım beklentileri boşa çıkarmam :)

tavsiylerin kayda geçecek elbet.

bu arada sırt çantası kullanmayacaktık, eklemeyi unutmuşum, bagaj çantaları var.

teşekkürler

6. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    evet eklemeyi unuttuklarım yavaş yavaş geliyor:)
    - (güvenlik ekipmanları dediğiniz için kaskınız var sayıyorum) kask aynası alabilirsiniz, arkayı daha rahat takip edebilmek için
    - kilometre saatiniz de var sanırım, yoksa edinmeniz gereken ilk şeylerden birisi bence
    - mutlaka yanınızda ayrıntılı bir harita bulunsun ( ayrıntılıdan kastım şehirlerdeki tarihi eserleri falan gösteren)
    - güneş gözlüğü alabilirsiniz
    - içinde temel malzemeleri bulunduran bir ilk yardım seti ve tabi ki ilk yardım bilgisi(olmazsa bir ilk yardım kitapçığı), bence bu çok önemli, çünkü yolda ne olacağı belli olmaz...

beklentilerimizi boşa çıkaracağınızı sanmıyorum, kesinlikle bu turu başaracağınıza inanıyorum.

şimdiden iyi yolculuklar;)