Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba, yeniyim, yol bisikletçileri yardımcı olurlarsa sevinirim.

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında basar tarafından paylaşıldı.

1. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeniyim, 32 yaşında bir yazılım mühendisiyim.

Bisikleti taşıt olarak şehirde yıllarca (92-99 arası) kullandım. Yani bu konuda biraz tecrübem var. Son olarak hayatımı tehlikeye atan bir şöfor yüzünden soğudum. Şimdi bir yol bisikleti ile tekrar başlamayı planlıyorum. Trek 1200 aldım. Hem taşıt hem spor amaçlı kullanacağım. Yani bisiklet yalıtılmış ortama göre tasarlanmış tam bir yarış bisikleti olmayacak. (ki Trek 1200 zaten öyle değil) Taşıt olarak kullanmayla ilgili önerilerinizi bekliyorum. Bisikletin çalınması veya zarar görmesi, kaza yapmak gibi endişelerim var)

Ortalamanın üzerinde bir mekanik bilgisine sahibim, bütün bakım ve parça değişikliklerini kendim yapabiliyorum. Tabii ki öğrenmem gereken bir çok şey var, özellikle yol bisikleti konusunda.

Bisikleti henüz kullanmadım, şu an salonun ortasında duruyor! Bütün ayarlarını ve hazırlıkları cumartesi yapıp bu pazar yola çıkmayı düşünüyorum. Fakat 23 lük lastiklerin şehir içi kullanıma uygun olmadığını düşünüyorum. 28 lik lastik olarak ne önerirsiniz? Beklentilerim: Hafif, hızlı ve sağlam olması, turlara ve istanbul yollarına uygunluk. Bir ara bisikletle şile ye gitmeyi dahi planlıyorum!

Araştırdığım bazı lastikler şunlar:

Schwalbe Marathon Racer, 700 x 30c 360 gr $ 44.00
    Schwalbe Marathon Slick, 700 x 30c 510 gr $ 26.00
    Schwalbe Stelvio 700 x 28c 350 gr
    Continental Ultra Sport 700 x 28c 350g $15
    Continental Sport Contact 700 x 28c 430g

Başka seçenekler de olabilir fakat 28 den incesinin kullanışlı olmayacağını düşünüyorum.

Marathon slick ağır, marathon racer ise pahalı görünüyor. Sport contact ın fosforlu kenarının olması bir avantaj, ultra sport ise düşük fiyatlı ve hafif, fakat "taşıt" değil de "spor" amaçlı geldi bana. istanbulun yollarında kullanışlı olmayabilir. Stelvio veya ultra sport gibi bir şey alsam, şehirde çok sıkıntı çeker miyim? Yol biraz kirli ise düşmeme neden olur mu? Ya da kolay patlar mı? Yoksa akşam kullanımına da uygun olan fosforlu spor contact gibi bir şeye mi yönelsem?

Tabi bu benim internetteki kaba bir araştırmam. Sirkeci de ne seçenekler vardır bilmiyorum.

Bir de: Bisiklette önde 20 arkada 24 telli jantlar ve bontrager göbekler var. 105 göbekleri kullanmayı düşünüyorum. Metcut jantları takmam mümkün olabilir mi?
    (Aslında rublesiyle birlikte komple ikinci bir tekerlek seti oluşturmak, kullanım amacına göre lastiğiyle birlikte değiştirmek daha mantıklı galiba?)

Pedal: Mevcut pedalları beğenmedim. Yol SPD ayakkabıları da taşıt amaçlı kullanıma uygun gelmiyor (bisikletten inince yürünmüyor) ne önerirsiniz?

Eldiven olarak ne önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler,

Başar

2. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    hoşgeldiniz....

3. burgazz

burgazz Forum Bağımlısı

Seviye:
    slm bence aldıgın bısıklet sehır ıcı kullanım ıcın uygun degıl.bır kere fıyat olarak pahalı zıncırle dahı bırakmaya gelmez bence hemen yurur gıbıme gelıyor.onun yanına uygun fıyatlı bır mtb alman daha mantıklı olurdu yol bısıkletlerı bence ulasıma uygun degıller.ama genede ben bunu kullanıcam dersen 23 mm lerde denge sorunu yasamazsın hatta daha atık kullnma sansına sahıpsın(yetenek muhım)gunluk gectıgın yollarda mazgalları ezbere bılmelısın bu ısın sakası yok.spor olarak ıse yol bısıkletlerını tek gecerım;)

4. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler. Uygun fiyatlı MTB 'm zaten var. Aslında Trek 7.3 fx alıp bazı parçalarını (göbeklerini) yükseltmeyi düşünüyordum. Kesinlikle şehir içi kullanımına daha uygun olurdu ama bunu seçerek ikisi arasında daha anlamlı bir fark olsun istedim. Daha uzun mesafelere gidebileceğim, daha spor bir bisiklet. Yollarda dağ bisikletini kullanmanın verimsiz olduğunu düşünüyorum. Belki yol bisikleti turları/antrenmanlarına da katılır, yolun 4 ye birinden sonra geri dönerim diye de düşündüm :)

Mazgal konusunu tahmin edebiliyorum. Şehir içinde bir kaç bin kilometre yol yapmışımdır. (90 lı yıllardı, trafik daha rahattı tabii.) Bu tarz engelleri (dağ bisikleti için daha nadir oluyor) son anda gördüğüm oldu. Yol bisikletinin hızı ve hassasiyeti ile ne kadar tehlikeli olabileceğini tahmin edebiliyorum...

23 lük lastiklerde korkum bir çukur, yada asfaltta bir çatlak gibi sert birşeyle karşılaştığımda bir problem olması. Ayrıca küçük cam kırıkları falan da oluyor yollarda. İkide bir patlasın istemediğim için touring tipi ama hıza da gelen bir lastik istiyorum.

28 lik lastik için önerileriniz nelerdir? IRC road winner II yi de düşünüyorum...

Aslında spor olarak yapmak isterdim ama haftada bir kere binebileceğim... O da bazen...

5. burgazz

burgazz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ulasım ıcın gercekten mtb almalısın yol bısıkletıyle bır cukura denk geldıgınde kazara hızın da yuksekse Allah yardımcın olsun.(benım 1 seneden kalma hala vucudumda yaralar var)
    lastık patlatma konusunda hıc dert etme zaten 120 150 psı hava basılıyor lastıklere aynı beton oluyor F1 lastıklerı gıbı 23 lukler tabıkı.cantlarında problem yoksa bılerek camlardan gecmezsen de kolay kolay patlamazlar.28 lıkler hakkında hıcbır bılgım yok 25 lıklerde ısını gorur kalın lastık ıstıyorsan

6. Bibendum

Bibendum Bisikletkolik

Seviye:
    Hoşgeldin ....
    Bisikletçiliğini geliştirmek istiyorsan Her Cumartesi Pazar saat 09:00 da topiğine girmeni tavsiye ederim Anadolu yakasını en kalabalık yol bisikletçisi grubu orada yazdıklarına daha fazla cevap bulma şansınız da olur bence...
    Onların turlarına katılmanızı şiddetle tavsiye ederim....

7. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler.
    Bunu görmüştüm ve katılmaya çalışacağım. Eksiklerimi tamamlayabilirsem...
    Özellikle lastik konusunda çok kararsızım.