Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba yeni bisiklet alıcam 1-2 sorum var

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında walegx tarafından paylaşıldı.

1. walegx

walegx Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar benim bisan mountain cat bisikletim var yaklaşık 12 yaşında abimden kalma.

ben 16 yaşındayım boyum 175cm benim sormak istediğim soru şu?

kaç vites bir bisiklet ve tekerlek inç i kaç olan bi bisiklet benim için normaldir?

profesyonel anlamda bi kullanıcı değilim sadece can sıkıntısı , okula gitme vs.

için vede inç boyu ile jant sayısı aynı şey mi?

vede bu bendeki bisiklet bilen vardır kaç vites ve kaç inc ?

2. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    vites sayısı önemli değil. kullanım alanına mtb-yol tercihi yapmalısın. boyuna 17" kadro uygun ama 18 alırsan pek bi zararı olmaz. büyüme çağındasın 1 yılda 18e uygun hale gelirsin. 26" jant bisikletlere bak. eğer yol istiyorsan 28 tabi bunları bilirsin. madem günlük kullanım için istiyorsun deore setli bir mtb ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

3. walegx

walegx Yeni Üye

Seviye:
    walla tabi bunları bilirsin demişsin de hiç anlamam ben :D

şimdi demek istediğin 18" lastik ölçültlü 26"jant kapasiteli bir bisiklet mi demek istedin?

hiç anlamam bisikletden

4. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kadro ölçüsü 17 "
    jant ölçüsü 26"

erdem öncel bunu beğendi.
  5. walegx

walegx Yeni Üye

Seviye:
  6. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  7. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    vitesin hiç bir önemi yok. boyunuza uygun bisiklet seçimi için mtb (dağ) bisikletleri için bacak içi uzunluğu önemli. bunu da şu formülle bulabilirsiniz:

bacak içi x 0,67 - 10 cm = sonuç (cm cinsinden sele sütünu mesafesi)

bu çıkan sonucu da 2,54 cm'e bölerseniz inch cinsinden boyunuza uygun bisikleti bulabilirsiniz. (buradaki hesaplama dağ bisikletleri için geçerli)

ya da pratik olarak bisikletin destek sütünu üzerinde ayağa kalktığınızda 8-10 cm bir mesafe kalmalı dağ bisikletleri için.

hayır. inç ölçü birimidir. 1 inç 2,54 cm'dir. genelde bir tekerlek üzerinde 32 ya da 36 tane jant bulunabilir. inçin ölçü olarak kullanıldığı bisiklette iki parça vardır. bir tanesi lastik boyutunu belirtmek için diğeri de aşağıdaki resimde koltuk sütünu olarak ifade edilen genişliği göstermek için.

örneğin 700c ya da 29 inç olarak bilinen tekerleklerin sadece jant çapı (lastikler olmadan) 622 mm'dir. bunun üzerine örneğin genişliği 32 olan lastik kullanıyorsak bu rakama lastik genişliğini ekleyerek 622+(2x32)=686mm olarak tekerleğin çapını buluruz.

bir de bisikletler koltuk (sele) sütünu mesafesine göre farklı boylarda gelir. örneğin 17" (inç) bir bisiklet için sele sütünu mesafesi 17x2,54cm'dir.

walegx bunu beğendi.
  8. walegx

walegx Yeni Üye

Seviye:
    Erdem abi peki bu bisan mountain cat in tekerlekler kaç jant? söyleyebilir misin?

google da aratsan çıkar bendeki bisiklet de biraz büyük geliyor sanki tekerlekleri bana bi bakıp söylersen sevinirim

9. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    kaç tane olduğunu bilmiyorum ama jant sayısı bisiklet seçiminde en önemsiz konulardan bir tanesidir. genelde 32 ya da 36 jant bulunur. bunu sayarak görebilirsin. örneğin 32 jantlı bir tekerde tekerin her bir tarafında 16 jant bulunur.