Merhaba, yardımcı olabilir misiniz?(ayipli mal)

rslvia

Üye
Tepki
2
Merhaba,
Salcano city bisikletimi büyük hevesle yaklasik bes ay once aldim ve toplamda 10 kez dahi kullanamadim. Aldigimdan bu yana vites gecislerinde problem var toplanmasindan sonra daha donus yolunda dahi sorun yasadim.
Goturdugum baska bir tamirci ise ayarlarinin duzgun yapilmadigini bu nedenle sorun cikardigini soyledi. En sonunda da zinciri ciddi derecede eğildi disliler zarar gordu. Ustelik servisi de cok uzak, dort kez götürdüm bu nedenlerle bisiklet sevgimi oldurdu neredeyse.

Sormak istedigim sey ise kullanici hatasi oldugunu kesinlikle dusunmuyorum.
Ayipli mal olduguna dayabilir miyim. Bilgisi ya da tecrubesi olan varsa, yardimci olabilirse cok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: vatan
Scudo

BicycleLover

Forum Demirbaşı
Tepki
363
İsim
lazım değil
Bisiklet
Salcano
Salcano ng650 v ile ilgili pişmanlık konum var. Göz atabilirsiniz. Salcano kullanıcısı olarak salcano asla tavsiye etmiyorum. Servisleride bilhakis o kadar kötü! Benimde başıma daha aynı gün bazı şeyler gelmişti.. Ne kadar ekmek o kadar köfte bu iş..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hocam wd-40 alıp on ve arka arttırıcılara püskürtün iyice sıkın ayarlarınıda internetten bakarak kendiniz yapın sorun sadece vites ise eğer probleminiz böyle çözülecektir ama salcano tercih edilecek son marka benim gözümdede, siz yinede dediklerimi bi yapın.

rslvia

Üye
Tepki
2
@kutlucan. Soylediklerinizin aynini bugun profesyonel birisi yapti ama donus yolunda zincir yine egildi. Ciddi manada bisikletten sogudum kulfet oldu bana. Bu nedenle ayipli mal hukumlerine dayanabilir miyim diye sormustum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İnternetten aldınız diye okudum yukarda sanırım, hiç bu bisikletinizi gösterdiğiniz yerlerde internetten aldıgınızı ve hiçbir ayarının olmadıgını söylediniz mi yani kargoyla geldiyse hiçbir ayarı yapılmamıştır sizde üç dört kez bile oyle binip eger zincirini yamulttuysanız sanırım iade değişim haklarından yararlanamayabilirsiniz. Zincirin neresi eğiliyor ? imkan varsa fotograf yoksa da cok cok iyi bir anlatım olursa bilgim dahilinde yardım ederim size(fotograf olması şart değil ama muhtesem anlatmanız lazım :) tam neresi eğiliyor zincirin)

rslvia

Üye
Tepki
2
Evet, internet uzerinden aldim ama toplanması ve ayarlari yetkili servisinde yapildi. Goturdugum dort seferde de hicbir sorununun olmadigini soylediler. Zincirin yanisira pedal da sıkıştığı icin yakindaki bir tamirciye goturdum hicbir ayarinin gerektigi gibi yapilmadigini iddia eden de bu tamirci. Sorunu nasil tarif etmem gerektigine gelirsek, muhtesem olmamakla birlikte ozetle gecis sirasinda dislilerin arasina sıkışan zincir pedali cevirmem nedeniyle yamuldu. Ve yine yamulmuyorsam bunun kullanici hatasi oldugunu soyleyecekler.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wd40 ile dişli yağlanmaz Allah korusun göbekler bile kilitlenebilir gittiği yerde.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
Vites geçişlerini nasıl yapıyorsunuz mesela ön vites 1'de iken arkayı kaça kadar kullanıyorsunuz? Ön 2'de iken arka kaçta...

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@rslvia yok hatalı değil 2x4, en garantili sklada 1-1,1-2,1-3,2-4,2-5,2-6,3-7,3-8,3-9 gibi, zincir sorunları genelde arası çok açık vites değişimlerinde oluyor mesela ön 1'de iken arkayı 8'e atmak vesair.

Salcano'yu arayıp görüşmenizi tavsiye ederim. Hem servis ayar ve bakımını yapmış hem de garanti içinde henüz, normalde arıza yapan parçanın tamamen tamir edilmesi yada değiştirilmesi gerekiyor.

rslvia

Üye
Tepki
2
@Zfr gecis sirasinda zincir acisina dikkat ediyorum zaten o yuzden kullanici hatasi oldugunu dusunmuyorum dedim.
Salcano yetkilisi ile durumu gorustum servis araciligi ile incelemeye alacaklar. Ama muhtemelen geri geldikten sonra kisa vadede eski haline donecek. Bedel mukabili iade ya da secimlik baska hak talep etmek istiyorum acikcasi elimin guclu olmasi icin tecrubesi olan arkadaslara sormustum.
Yardimci olan herkese tesekkur ederim.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
İade sürecinde değil malesef. Eski haline dönerse gene arayıp gene götürün, düzelene kadar bu devam etsin. Sonuçta bisiklet yekpare bir alet değil, arızalı parça değişirse düzelir. Eğer tamirle düzeltilemiyorsa değiştirmeleri gerekiyor, değiştirmem derse o zaman tüketici heyetine başvurmak lazım. Her halukarda dünyanın en kötü firması bile olsa siz o bisiklete sağlıklı bir şekilde binene kadar yasalar sizden yana.

• Beğen
Tepkiler: rslvia

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmet.ali
Dişli değil aktarıcı harekerli parca oldugu için rahatlar ama servis heryere sıktıysa wd40 bilemem

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
salcanodan uzak durucan..

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@kutlucan dostum daha sıfır başlamış kişilere öyle tavsiyeler verme bence, motora bile yeni başlayan önce 125 cc sonra 250 daha sonra 400-500 gider, sen direk 1000 cc vermiş gibi oldun yeni motorcuya :) wd40 telafiye gelmez yanlış biyere kaçsa parçanın parasını biz ödemeyeceğiz. Servis düşünsün orasını, garantiden çıktıktan sonra ne istersen yap

F

Ferhat Fırat

Misafir
Merhaba, uygun fiyatlı bisikletlerde alt seri donanımlar kullanılır. Bu her markada böyledir. Salcano kötüdür şeklinde bir genelleme yapmak bence haksızlık olur. Biraz kilonuz varsa ve bir yokuşa yanlış vites konumunda başlamışsanız ve pedala max. Güç verirken vites düşürmeyi denemişseniz (-ki her bisikletçinin başına gelir) aynakolu rahatlıkla eğlebilir, zincire zarar verebilirsiniz ve maalesef bu gerçekten bir kullanıcı hatasıdır

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@rslvia buraya sizin lehinize ve guzel seyler yazmayi cok isterdim fakat durum hakkinda objektif bir degerlendirme yapmak istiyorum.
Oncelikle ilk once, parcalarin, yani vites sistemi ve jantin hicbir sekilde garanti kapsamina girmedigini belirteyim. Benzer sekilde sele, gidon da girmez. Cunku bunlarin ureticisi salcano degil. Salcanoya sikayette bulunabileceginiz tek sey kadro ve masa.
İkinci onemli nokta, bisikletinizin kitapciginda, garanti belgenizin oldugu sayfanin hemen yaninda iki adet kupon vardir. Bunlar ucretsiz bakim kuponlaridir. Birisi, bisikleti ilk aldiginiz gunku kurulum ve ayarlama icin ucretsiz servis kuponudur, ikincisi 30 gun sonraki ilk bakim icin ucretsiz servis kuponudur. Siz aslinda bisiklete para verirken, ufak bir miktar bu kuponlar icin de para vermis oliyorsunu. Yani bu kuponlar kesinlikle sizin hakkiniz ve bunu kullanmalisiniz. İste bu kuponlarin amaci, ozellikle vites ve jant (akort) problemleriyle ilgili kullaniciyi magdur etmemek adina birer jokerdir. Ozellikle ikinci kupon, gercekten onemlidir. Cunku vites sisteminin ilk kurulumdan sonra 100 200 km kadar kullanilinca bir oturma suresi olacaktir. Yani vites sistemi bisikletinize adapte olacaktir, fakat bir miktar da ayari kacacaktir. Yani tekrar ayarlanmalidir. İste bu kupon bunu saglar. Bu ayardan sonra cok uzun bir sure, yani dusmedikce, kaza yapmadikca veya bisikleti islak havada kullanmadikca vites ayari yapmaniza gerek kalmaz. Benzer durum jant icin de gecerlidir. Jantlarin hem cemberlerinin hem gobeklerinin de bir alisma ve oturma suresi vardir. İkinci bakim kuponu, aslinda tum bu kontrolleri ve ayarlari icerir.
Durum degerlendirmesi yapalim, sanirim servis size uzak oldugundan, vitesinizde bir ayarsizlik oldugunu hissetmenize ragmen servise gitmemis olabilir, ayarlama girisiminda de bulunmus olabilir veya pek anlamayan birisine ayarlatmis olabilirsiniz. Ve binmeye devam ederek sisteme Kalici zarar vermis gorunuyorsunuz.
Gelelim sonuca, siz boyle bir seyle karsilasacaginizi bilmiyordunuz. Cunku size bisiklet satilirken bununla alakali bilgiler verilmemisti. Siz bu yukardakileri bilmiyordunuz, belkide ucretsiz bakim kuponu haklarinizi bile bilmiyordunuz, hatta belki de satici, size farkettirmeden garanti belgenizdeku bu kuponlari aldi, ve firmaya yolladi. Firnadan para aliyorlar bu kuponlar icin.. Bunu yapabilecek cok esnaf var...

Surec icin uzuldum, ihmal var :(

rslvia

Üye
Tepki
2
@Serkan Mıstınoğlu toplamda 100 kmyi bulmamis biri olarak dort kere servise goturerek uzerime dusen sorumlulugu yerine getirdigimi dusunuyorum. Yani vites ayarlari daima ehil kisiler tarafindan yapildi. Oyle cok ekstrem araliklarda da kullanmis degilim. Sorun kimde hicbir fikrim yok.
Evet kuponlarin ikisi de daha toplandigi gun alinmisti. Ama kotu niyetli olduklarini dusunmuyorum.
Uzun ve aydinlatici yaziniz icin tesekkur ederim. Ben uc ayda bir ne olursa olsun vites ayarinin yapilmasi gerektigini saniyordum ogrenmis oldum.

*Salcano incelemeye alacagini soyledi. sonucu emsal olması icin editleyecegim.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@rslvia 30 gunluk bakim kuponunu almasi resmen suc ve dolandiricilik. Bunu mutlaka bildirin

• Beğen
Tepkiler: rslvia