Merhaba SPD, hadi düşelim!

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
abi çankaya erdoğanlardan aldım spdyi taktı adam böyle git dedi eve full rampa aşağı 40*50yle geldim şuana kadar da Allaha şükür spdden düşmedim hiç

Scudo

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun. Bu kişisel bi durum kimisi hiç düşmez kimisi 5-10 kere düşer. Alışıp aylarsa yahut senerlece kullanıp düşen bile oluyor bazen:) Çoğu kişinin trajikomik hikayeleri vardır herhalde konuyla alakalı:) Bence ilk başlarda trafiği az olan ve betondan ziyade yumuşak zemin ve yeşillik alanlarda dene. Düşsende araç yahut zeminden dolayı zararı indirgersin en azından. Zamanla refleks olarak gelişir zaten durum;)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben ilk kilitli pedalı kullanmaya başlarken, tam yerine oturtamıyordum. Daha çok içine nazikçe sokmayı deniyordum ve oturmuyordu pedal ayakkabıya.

Sonra herhalde ayarlarından filan diye düşündüm. Şu +/- ayarı.
+ ile sonuna kadar ayarladım. Sonra denedim yok olmadı. Sonra sertçe üzerine basmayı denedim oldu. Meğer kibar olmamak lazımmış :)
Bende ne bilelim, kimse göstermedi etmedi, bir şeyde olmasın diye abanmıyordum :)

İşin komik tarafı hala sertlik ayarı en sonunda kullanıyorum :) ve hiç sorun yaşamadım :)

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Nedendir bilmiyorum saçma bir şekilde bugün sol ayağımı pedaldan çıkartırken hareketi tam ters yöne -yani topuğumu içeriye doğru- yaparak jant telini yamulttum. Bu gaflete benden başka düşen var mı, merak ediyorum :kötü:

• Beğen
Tepkiler: seomam ve lealtad

seomam

Üye
Tepki
127
İsim
Süreyya
Bisiklet
Bianchi
Pardon, birkaç amatör sorum olacak;

1) MTB ve Yol için olan SPD'lerin temel farkı nedir?

2) SPD'leri gerektiğinde normal ayakkabı ile kullanıyorken ciddi sıkıntı yaratıyor mu? (Bu önemli benim için)

3) Kal'ler, özel bisiklet ayakkabısı değil de, uygun bir spor ayakkabıya adapte edilip de kullanılabiliyor mu? (Youtube'da birkaç video var ama yaygın değil sanırım)

4) Birkaç farklı kal gördüm ilk bakışta, bunlar universal şeyler değil mi? Yani marka - yok/mtb vb. birbirinden tamamen ayrı bağlantı şekilleri mi var? Shimano pedal için shimano (ya da uygun olan diğer) ayakkabı aramak zorunda mı olacağım?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@seomam

1 - MTB kalleri takılı ayakkabılarda kaller ayağı bastığınız yüzeyden içerde kalıyor. Bisikletten inince yürümek çok daha rahat. Birde daha günlük ayakkabı görüntüsünde ayakkabı bulma şansı oluyor tabi. Yol pedal ve ayakkabıları ise sadece sürüş için yapıldığından hafif, verimli ama yürümek için ideal değil.
2 - Tek taraflı pedallar kullanırsanız bir taraf kilitli bir taraf düz oluyor. Normal ayakkabı ile kullanabilirsiniz.
3 - Bunu yapan çok ama sağlıklı sonuç alınacağını sanmıyorum. Hem açıları aynı ayarlamak çok zor olur hemde normal spor ayakkabı tabanları bisiklet ayakkabısı gibi esnemez değildir. (Ufacık bir açı hatası bilek ağrıları yaparken bu tip değişimler büyük risk bence)
4 - MTB pedalı alırsan ayakkabınıda ona göre almalısın tabi. Ama ayakkabının altındaki kalleri pedal üreticinin uyumluluk listesinden seçmen lazım. Shimano pedal ve kaller bu konuda evrensel neredeyse. Seçenek sorunu yaşamazsın. (Dağ bisikletimde exustar, yol bisikletimde shimano tek taraflı mtb pedalı var. İkisinide aynı shimano ayakkabı ve aynı kallerle kullanıyorum mesela)
5 - MTB dediğimiz pedallar SPD, yol pedalları SPD-SL diye geçiyor. Ararken kolaylık olsun :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Hazır burada hortlatılacak konu varken yazayım dedim. Bugün ile birlikte kilitli pedala pd-m8000 pedalı ve sh-mt5 ayakkabısıyla merhaba demiş bulunmaktayım ve henüz düşmedim :D Üstelik 1 kaç badirelik durumlarda söz konusuyken hiç düşme tehlikesi yaşamadım :D Mümtaz abime de onunla giderken " Şuraya yazıyorum bugün hiç düşmeden günü bitireceğim" diye :D

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.645
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@JusTiMe düşersin elbet düşersin sen de düşersin :D:D:D düşmemen dileği ile sağlıcakla kal.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35 ve JusTiMe

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@scottrek Kısa mesafeden dönme, %25lik(muhtemelen) bisikletlerin gidebileceği altgeçit sağ tarafta düz yol sol tarafta merdiven olan altgeçitler vardır ya işte onlardan hele ki 32 aynakol 16tek dişlim ile bana %50lik hissettiren bisikletim işte :D Yanımda kaza yapan kişilerin yanında durma :D

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Geçtiğimiz ay kilitli pedal ile ilk düşüşümü yaşadım. Üçüncü yılımdayım bu arada. İlk kez havlayan, hırlayan, atılan bir köpeği uzaklaştıramadım. Aşırı azimli çıktı.
Tam ayağımdan ısıracaktı ki kilitten kurtarıp suratına tekmeyi savurdum. Hayvanın refleksleri kuvvetli çıktı, geri çekildi. Ancak ne hırsla savurduysam ayağımı, dengemi kaybettim.
Öteki ayağımı kilitten çıkartmamıştım, devrilmeye başladıktan sonra da beceremedim. Sağ tarafıma yumuşak şekilde yıkıldım.
Tabi gözüm düşmeyi görmüyor, saldırıya konsantre olmuşum. Köpek şaşkın şekilde beni izlerken hemen doğruldum. Gel lan buraya derken adi yaratık kaçmaya başladı.
Kovaladım ama yakalayamadım, kafasını kıracaktım vicdansızın. :mad: Ayaklarımız yere basmıyorken savunmasız görüyorlar herhalde.

Tepki
10
22 nisan pazar günü spd pedal ile kartal sahilde bisiklet kullanırken (spd ye geçeli 2 ay falan olmuştu. bir kere düşme tehlikesi atlatmıştım ama düşmemiştim son anda ayağımı çıkarabilmiştim) çocukların oynadığı top ön tekere geldi ve beni kaydırdı. hızım çok yavaş olmadığı için devrilemedim, sol kolumun üzerine düştüm ve sürüklendiğimi hatırlıyorum. kaza sonrası dirsekte çıkık ve kırık, ameliyat sonrası 6-8 tane platin vida ve plakla eski haline getirilmeye çalışılan bir kol. 6 ay geçmiş üzerinden daha bisiklete binme cesaretini gösteremedim. en kısa zamanda geri dönmeyi ümit ediyorum

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tolllllllllga geçmiş olsun. bence sahil yolları trafikten daha tehlikeli, istedikleri kadar bisiklet yolu yapsınlar o yollara girmem.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@JusTiMeHocam sh mt5ten memnun musunuz ? Yolda mi kullaniyorsunuz mtbde mi? Ben de almayi dusunuyorum ama turkiyedeki fiyatlarla yurtdisi fiyatlari arasinda ucurum var resmen

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@furkanbr Ayakkabılar normal spor ayakkabı gibi yol bisikletine göre değil tur bisikletine göredir normalde. Tek vitesli bisikletimde denedim 33 vites dağ bisikletim var ona henüz takmadım muhtemelen ctesi günü takarım yağmursuz olursa :D yol bisikletim yok zaten :d

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@JusTiMeMemnun musunuz peki genel olarak hocam? Ben de mtb ve yol kullaniyorum tek ayakkabi iki pedal seklinde kullanmayi dusunuyorum bide ulasim amacli cok fazla kullaninca kiyafet altinda siritmasin diye dusundum tasarimi da cok hosuma gitti. Internetten mi yoksa bayiden mi almistiniz siz? Internetten almayi dusunuyorum ama ilk spd ayakkabim olacak bedeni uymazsa diye celiskideyim

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@furkanbr Spor ayakkabımla aynı rahatlığı buldum bu ayakkabılarda n11de erdoğanların mağazasından aldım. Fiyatı fena açıkçası ama bundan öteye kullanacağım başka ayakkabı da yok zaten (link) buyur bak buradan incele ayakkabıyı dediğim gibi bildiğin spor ayakkabısı kaç numara giyiyorsan aynı şekilde bu ayakkabı da aynıdır :) spor ayakkabılarıyla aynı formatta :)

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@JusTiMeNiketa 42.5 skechers ve kalenjide 43 numara tam oluyor acikcasi markaya gore fark eder mi diye dusunuyorum ben de [emoji3] yatiyorum muhtemelen en iyisi decathlona gidip oradaki shimano marka mtb ayakkabilari bi deneyeyim ben