Orta göbek ve arka göbek

alican33

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
Herkeze merhaba benim bisikletim uzun süredir arka ve orta göbek dağılmış şekilde balkonda duruyordu yeniden başlamak istiyorum ancak bisikleti zamanında bakıma götürmediğim için büyük ihtimalle garantisi iptal oldu bu yüzden arka ve orta göbeği kendim alıp değiştirmek istiyorum yapabiliceğime inanıyorum.Ancak bisikletim ng650 olduğu için tam olarak göbek alırken neye dikkat etmem gerektiğini bulamadım.Sizde istediğim ise NG650 ye uygun orta ve arka göbek nereden bulabilirim uyumlu olduğunu nasıl anlarım.Bütcem öğrenci bütcesi yani fiyat/kalite ürünü arıyorum.Uygun fiyatlı olması önemli.Şimdiden herkeze teşekkür ederim.:)

Scudo

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşım, kendin yapabilirsin lakin öncesinde forumu detaylıca araştır derim.Ben bu sayede eski kullanmadığım bir bisikletin işe yarar hale getirmek adına arka göbeğini kendim değiştirdim.Hemde 5 liraya aldım göbeği.Geçen de bir başka bisikletimin orta göbeğini değiştirdim.Tabi bilya lı veya rulmanlı senin seçimine kalmış ucuz rulmanlı orta göbekler var 12 tl felan.Ng650 yi bilmiyorum ama orta göbekler genelde 68 mm uzunlukta olur ve çoğu online alışveriş sitelerinde aratırsan bulabilirsin.Sanalpazar, sahibinden vs..Orta göbeği değiştirmek için önce bir aynakol sökücü anahtara sahip olman gerek.Çekiç ve tornavidaylada sökersin ama zarar verme ihtimalin yüksek keza ben onun için yeni bir aynakol almak zorunda kalmıştım :D Lokma anahtarı, ayarlanabilir ingiliz anahtarı(aynakol tarafındaki göbek somunu 36mm ve saat yönüne açılıyor tersine sıkışıyor).Bilyalı orta göbek seti alırsan 4 tl gibi bir fiyatı var birde gres yağı gerek.Onuda aldığın yere rica et gresleyip versinler bundanda ekonomik yapamazsın hadi kolay gelsin :)

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
(link) (bilyalı yatak seti gresletip takabilirsin.)
(link) (rulmanlı orta yatak)
Göbeğin uçtan uca 68 mm olmalı bunlar uyuyor piyasada bundan hesaplı ürünler bulamazsın.

alican33

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Cem Ö.

@Cem Ö.

cevaplarınız için teşekkür ederim şimdi arka göbeği söktüm içindeki mil ve bilyaları tutan parça yamulmuş bunu değiştirirsem sorun kalmıcak galiba ancak bunu nerden bulabilirim.Orta göbeği sökemedim.(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)
sanırım bu derdini çözer.
orta göbektenten kasıtın aynakolun göbeği ise onu sökmek biraza derttir bir bisikletciye gitmeni tavsiye ederim.

alican33

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@kivilcimb

Teşekkür ederim yarın gidicem bisikletciye orta göbeğide halletiririm bu arada bu mil her bisikletçide olurmu.

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Orta göbeği sökmen için lokma anahtarına, aynakol sökme anahtarına(olmasada sökersin ama aynakol zarar görebilir),orta yatak sökme anahtarına(kaset tip değilse ingiliz anahtarıyla sökülür) sahip olman gerekir.Benim tavsiyem ucuz rulmanlı göbeklerden al yukarıdaki ilanda 12,50 başka sitelerdede mevcut ben örnek olsun diye koydum.Orta göbeği sökmen açısından şu video sana yararlı olacaktır.

alican33

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Cem Ö.

çok teşekkürler 12.50 olan göbeği alsam yeterli olurmu bide nekadar iyidir şimdi ucuz olsun diyoruzda takıp binince dağılmasın 500-600 km idare edermi.

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Alıp kullanmadım ama dediğin kilometrelerin 10 mislini yapar kanımca :) Uygunluğunu satın alacağın yere mesaj yoluyla sormanda fayda var.Sorun çıkacağını sanmam.Aynakolu çekiçle çıkarmamanı da tavsiye ederim ..

Tepki
6
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar. Benim bisikletimin orta gobeginde bir ses geliyor. Orta gobegi sokmek istiyorum ancak malzemem yok. Alet olmadan gobegi nasil sokebilirim

• Beğen
Tepkiler: Tuguj

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Alper Sayın
Göbegin modeli ney???? Gerci ne olursa olsun o göebege olan özel alet olmadikca sökemesin. Hollowtechleri ayarli pense ile cizerek ve dislerini bozarak sökersin ama digerlerini sökemesin.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Alper Sayın :) @Murat Cömez abimiz haklı, bir çok göbek türü var. Bisikletin marka / modelini, mümkünse üretim yılını ve göbeğin fotoğrafını atabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

• Beğen
Tepkiler: Alper Sayın
Tepki
6
Bisiklet
Salcano
Salcano ng450 26 hd uretim yili 2015 Gobegin markasi chin haur ch51

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Göbek eğer bu resimdeki göbekse
http://media.chainreactioncycles.com/is/image/ChainReactionCycles/prod89282_Black_NE_01?wid=250&hei=255
sökmek için şu anahtara ihtiyaç var, yoksa sökülmez.http://www.wigglestatic.com/product-media/5360078703/lifeline-professional-cartridge-bottom-bracket-tool.jpg?w=1200&h=1200&a=7

• Beğen
Tepki
6
Bisiklet
Salcano
O zaman şöyle bir soru soriyim
Pedal cevirirken hep ayni yerden gecerken tak tak diye bir ses geliyor nedeni ne olabilir

• Beğen
Tepkiler: ilker
Tepki
6
Bisiklet
Salcano
Bisikleti yeni aldigim icin gobekte bir sorun olacagini dusunmuyorum

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
2015 model bisikletin garantisi vardır, götürüp salcano servisine bir baktırmak daha mantıklı olur.@Alper Sayın

• Beğen
Tepki
6
Bisiklet
Salcano
Son bir soru daha sorucam. Aynakol donerken orta gobekle berabermi doner yoksa orta gobek sabit sadece aynakolmu döner.