Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

merhaba, fixed gear

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Mete S. tarafından paylaşıldı.

1. Mete S.

Mete S. Üye

Seviye:
    Merhaba,

Benim adım mete,
    Aşağı yukarı iki senedir haftaiçi akşamları yaz kış demeden trek 4400 üm ile caddebostan sahilde turluyor ve zaman zaman bisikletforum u takip ediyorum.

Birşeyler yazmak bu güne kısmetmiş.

Efenim gelelim meseleye;

Ben bir adet fixed gear bisiklet edinmek veya kendim toplamak istiyorum.
    Fixed gear ile bacaklarımı güçlendireceğimi, kadansımı ve sürüş yeteneğimi arttıracağımı düşünüyorum.

Hız yapmayı, yarışmayı düşünmüyorum. Benim yarışım kendime karşı. İhtiyacım olan 25-30 km ortalama ile gidebileceğim (bu mtb ortalamam)
    yüklenince 35-38 yapabileceğim bir bisiklet.

Mekanik bilgisi ve el becerisi fazla gelişmemiş bir vatandaş olarak ilk aklıma gelen hazır bir fixed gear satın almak:

Burada alternatiflerim şunlar (Türkiye için konuşuyorum):

Trek Soho s - Türkiye fiyatı 550€ civarında olan bu makineyi iceleme şansım oldu. Açıkçası single speed kullanımda
    çıkarttığı garip ses ve genel görselini çok beğenmedim. Ancak fiyat açısından, single speed de kullanılabilmesinden ve ülkemizde temin kolaylığı açısından düşünülebilir.
    Ürün web sitesinde stealthy singlespeed olarak tanıtılsa da sessiz değil.

http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/urban/soho/sohos/

Specialized Langster -Bu makineyi 2007 yazında ispanyada görüp aşık olmuştum.(Fixed gear ile
    880$ + %18 kdv (Fiyatlar tahminidir) ile aktifpedal ın türkiyeye istek üzerine getirebileceğini
    öğrendim bu da 1600 lira civarına gelecektir sanıyorum.
    http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCBkModel.jsp?spid=32712&gold_ses=

Giant Bowery Mashup - Türkiye fiyatı bilinmiyor ancak telefonda konuştuğum giant bayii araştırabileceğini ve belki getirebileceğini belirtti. En zayıf ihtimal.
    internette yer alan incelemeler fiyatına göre performansının iyi olduğunu belirtiyorlar.
    http://www.giant-bicycles.com/en-us/bikes/lifestyle/2344/32158/

Bisikleti hazır almayacaksam da iki ihtimal var.

A- Eski bir yarış/yol bisikleti kadrosundan toplayacağım. Bu seçeneği benim gibi mekanik ve parça bilgisi az bir kişi için şimdilik eledim.

B- Trek 7 serisinden bir bisiklet alır (örneğin trek 7.0 peşin türkiye fiyatı 320€ civarında) ve chainreactioncycles dan alacağım birkaç parça ile fixed hale getirebilirim.

Burada ihtiyacım olan parçaların bir listesine de ihtiyacım var :) Bu seçenek bu aralar en sıcak baktığım seçenek, hem çok
    fazla mekanikle uğraşmadan (ancak bir yerden başlayarak) kendime bir bisiklet hazırlama zevkine erişebilirim hemde bir langster almaya göre daha cüzdan/budget friendly bir bisiklete sahip olurum.
    (fixie den hoşlanmazsam kullanamaz yada sıkılırsam tekrar trek 7.x haline getirip turlarda kullanabilirim.)

Bunların dışında hazır bir el yapımı fixed gear bisiklet de alma durumum olabilir. (Türkiyede biraz zor) Ancak 30 senelik kadrolardan çevrilen bisikletlerden de
    sağlamlık adına biraz çekiniyorum.

Sizlerin fikirlerini de rica eder, vereceğiniz cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Not: Bu hafta bir iş seyahatim olduğu için foruma az zaman ayırabilirim. Cevaplarımda gecikirsem şimdiden özür dilerim.

Not: Bu işe ayırdığım bütçemin 1600 lira civarında olduğunu da belirtmek isterim. Hemen olsun diye bir acelem de yok hatta iş yoğuluğuma bakarak 2010 baharı bir fixie edinmek için daha uygun olabilir. :)

hakano ve Soner Sarihan bunu beğendi.
  2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Özel Mesajınız Var....

3. Mete S.

Mete S. Üye

Seviye:
    Halil Bey ile görüşme şansına sahip oldum.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim :)

4. Mete S.

Mete S. Üye

Seviye:
    Amerikadan internetten alımlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mesela fuji track bike , langster yada özel yapılacak bisikletler.

Dhl in easyshop hizmeti 10 kiloluk bir paketi 75€ ya amerikadan eve getiriyor.

Gümrükte antrepo ücreti ödetmiyor , gümrükte alınan vergileri ödemek kalıyor sadece.

Acaba bisiklette bu vergiler ne kadardır? % 18?
    Hayal mi görüyorum?

Soner Sarihan bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Hayal görmüyorsun...

Olayın önemli bir noktası şu : Bisikleti almayı düşündüğün site ile mail yoluyla irtibat kurmalısın.

Yani ben türkiyedeyim , bisikleti almak istiyorum, kargo konusunu konuşmalısın ve mümkünse rica etmelisin fatura bedelini düşük göstersinler diye...

Kısacası satıcı ile alım öncesi bağlantı kurmak sağlıklı olmakta...

(konunun bir çok püf noktası var , 1 tanesi sadece bu)

Soner Sarihan ve Mete S. bunu beğendi.
  6. Ahmet Miura

Ahmet Miura Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Cemiloglu
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisiklet faturasını düşük göstermezler, özellikle Amerikalılar hiç yanaşmazlar çünkü adam öldürmekten sonraki en ağır suçlardan biri :)

İngiltere'ye bakılabilir, gümrüğe takılma ihtimalinde Avrupa Topluluğu olduğu için çok daha ucuza malolacaktır. Amerika'dan komple bisikleti tek parçada getirmek de güç. Minimum paket limitleri var.

Kısa yollu en ucuz fixed yapma yöntemi, buradan eski bir yol kadrosu alıp, arka göbeğini fixed ile değiştirmek. Bu kadar...

Modern bir kadroyu fixed yapmak isterseniz tek seçenek White Industries ENO Hub, çok kaliteli, biraz tuzlu bir göbek ama sorunu nefis bir şekilde çözüyor.

7. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:

Selam Mete,

Geçen sene gümrük mevzuatı değişti ve artık yurtdışından internet yoluyla alınan mallar için 100 euroya kadar vergi alınmıyor ve 1500 euroya kadar ise sadece %10 vergi alınıyor, bunların dışında vergi olarak ödenecek başka bir ücret yok.

Alışveriş sitesi olarak da jensonusa önerebilirim, kargosu gerçekten hızlı. Benim şansım mı bilmem ama, geçenlerde aldığım birkaç parça, siparişimin üstünden 3 gün geçmeden elime ulaştı, ayrıca fiyatının 100 euro limitinin üstünde olmasına rağmen herhangi bir vergi ödemedim.

8. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    merhaba İsa Alp bey size bir sorum olucak : bende bir fg rear hub almak istiyorum acaba sizin alışveriş yaptığınız sitede varmı ? varsa fiyatları kaç eurodan başlıyor ? bana bu konuda biraz yardımcı olursanız sevinirim.

9. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Yalnız bisiklet kutusunun hacimsel ağırlığı 40-50'leri buluyor.. O zaman da DHL vs 500 dolar oluyor...
    Geçen gün gazetede okuduğuma göre gümrük muafiyeti 100€dan 150€'ya yükselmiş, ancak bu meblayı aştığı zaman vergi %10'dan %18'e yükselmiş.

10. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Burçak Abi vergi şöyle, Avrupa birliği ülkelerinden gelen ürünlerde %18 ABD ve diğer ülkeler dahil olmak üzere %20. Muafiyette malesef hala 75£, iki gün önce gümrüğe gitmem gerekti yine. Buarada konuyu güncelleştirip biraz hortlattım ama idare edin.

11. Mete S.

Mete S. Üye

Seviye:
    Konuyu görünce hortlak görmüş gibi oldum.
    Bir Langster ,bir de kalavinka geldi o vakitten beri. :)

Bu bilgiyi yurt dışından bisiklet getirtmek isteyenlere yararlı olması amacı ile forumdaki ilgili başlıklara da yazmanızı rica ederim.
    Mutlaka yararlanan arkadaşlarımız olacaktır.