menüsküs

necod

Daimi Üye
Tepki
180
arkadaşlar ramazandan evvel kanyon yürüyüşüne gitmiştim sağ dizimde ani bir hareketle ağrı oluştu ağrıdan duramadım hastaneye gittim emar cekildi iç ve dış menüsküste yırtık olduğunu söyledi doktor. bayramdan sonra menüsküs ameliyatı olucam
bu arada doktor bisiklete binmememi söyledi bende bisiklete binmiyorum zararı olurmu binsem fikirlerinizi öğrenmek istiyorum teşekürler

Scudo

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
sen doktorun dedigini bos ver !
resime bak.... fazla sorlarsan.... kotu olur ....

http://www.genbilim.com/images/stories/genresim/meniskus.jpg

onu diyen doktor doktor degilki :mad:

• Beğen
Tepkiler: necod

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Benzer bir problemden dolayı kışın hastane kapılarını asındırmıstım. Simdi sorun yok cok sukur. Bisiklete binebilirsin. Fakat kesinlikle zorlama yuksek kadans dizin ustunde cok az baskı ile sur. Kesinlikle ayakta surmek ve sert cevirmek yok.

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Problemin tipine de bağlı biraz, bu durumda senin hissettiklerin çok önemli, bisiklet sürerken dizinde ağrı oluyor mu, ne bileyim sürekli tık-tık ediyor mu? Örneğin benim arka çapraz bağda esneme oldu ters bir düşüş sonrası (bisikletten değil) ve doktor bana bisiklete binme, koşabilirsin dedi, ama tam tersine koşarken sorun yapan bağ bisiklet sürerken tamamen sorunsuz. Doktorları bir miktar dinleyin ama kendi vücudunuzu sizden iyi bilemezler, gözlemleyin ve hareket edin ;)

• Beğen

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Pedal çevirirken yapılan rotasyoner diz eklemi hareketleri eklem içi sıvının daha düzenli ve homojen dağılımına sebep olduğundan gerek eklem yüzeyi hasarlarında gerekse menisküslerdeki yırtıkların (özellikle mikro boyuttakileri) reparasyonunda faydalı olabiliyormuş diye bir tıbbi yayın okumuştum bir zamanlar.

Mealen:
Zorlamadan ve oturarak pedal çevirmek dize faydalı.
Ayrıca bir yakınımdan dolayı tecrübeyle sabit. :)

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
ağabey süpersin... Müthiş bir bilgi almış oldum ve sevindim...

İnşaallah şifaya sebep olur...

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Bu arada selenin yukarda optimum konumunda olmasına dikkat edin, yoksa yarardan çok diz ağrıları ve zararlara yol açabiliyor..

• Beğen
Tepkiler: necod ve nuhcan

necod

Daimi Üye
Tepki
180
yukarıda verilen bilgiler cok güzel ve faydalı sele yukarıda olduğu zaman fazla rahatsızlık hissetmiyorum ama sonucta arızalı operasyon şart olana kdar bu bilgiler doğrultusunda fazla zorlamadan binmeye calışıcam umarım fazla hasar meydana getirmem saygılar

sGonzales

Forum Demirbaşı
Tepki
462
Dün bende dizimdeki ağrı yüzünden bir ortapedi uzmanına muayene oldum ve sol dizimdeki kıkırdakların zarar gördüğünü öğrendim. Eğer zarar gören kıkırdaklar dizimin içine dağıldıysa ameliyat olmam gerekiyormuş. Bu gün emar çektirmeye gidicem ve sonuç belli olacak.. Ama kıkırdakların zarar gördüğü kesin bir şey dağılma yoksa bile 2 AY.. Bisikletimden uzak durmak zorundaymışım :(

necod

Daimi Üye
Tepki
180
bana verilen bilgiye göre bisiklet ters kas calıştırdığı için zorlamak iyi değilmiş veya binmemek en iyisi imiş ama binmeden duramadığım icin zorlamadan pedal ceviriyorum ne kadar hasar verdiğim ameliyat sonrası ortaya cıkacak
böyle faydalı bilgileri forumda görmek insanı hoşnut ediyor paylaşımı ise o dahada güzel teşekürler herkese sağlıklı pedallar

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
konu ile ilgili son gelişmelerden bahsederseniz seviniriz. ameliyat olmadan önce bisiklete bindiniz arızalı dizle herhalde. ameliyat oldunuz mu mesela? ameliyat sonrası hasar durumu gibi konularda bilgi. deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

necod

Daimi Üye
Tepki
180
@Volkan Çağlar

dostum ameliyat başarılı gecti bu arada capraz bağlarda dikildi bana 9 ay istirate mal oldu şu an iyiy,m turlamalara başladım fazla zorlamıyorum cünkü acısını gene ben cekicem öyle sorunu olan arkadaşlar varsa korkmasın usta elde eskisinden iyi oluyor

Tepki
1
:D Aslında bu tür konularda tek bir uzamanın görüşünde kalma bir kaç doktor bilgiside al derim.Benim öncapraz bağlarda yırtık ve iç meniküste de kova sapı yırtığı var uzun bir spor proğramı uyguladım düz koşu simdi pek rhatsızlık duymuyorum bu süre zarfı içinde de bisiklet kullandım.Tek amacım dize gelen baskıyı hafifletmekti.Bacağımdaki diğer üst ön kasları güçlendirdim.bütün bunları yaparkende diğer bacağını unutmayacaksın :D farklılık olur gelişimi acısından.Ama dizini zorlayacak ters hareketlerden kaçın derim.

doktorbean

Aktif Üye
Tepki
103
@necod

burada doktor olmayan kulaktan dolma şeylerle insanlara fikirlerini söyleyen insanlar var.ileride de olacak...bence ne öğrenmek isityorsan ya profesyonel sporculardan öğren yada doktorlardan.öyle resim,şema vs ile olmaz.menisküs nedir?menisküs eklemler arası şekil uyumunu artırıp eklem hareketini kolaylaştıran bir kıkırdak dokudur.diz ekleminde bulunmaktadır.bir çifttir.yan bağlarla da ilişki içerisindedir.sen dizini hareket ettirdiğin zaman bunlara hem yük biner hem yandaki bağlarla birlikte bir miktar yer değiştirir.bu kıkırdak doku zarar gördüğünde ya yırtılır ağrı meydana getirir yada kopar eklem aralığına girip dizinde kitlenmeye sebep olur.ilerlyici bir hastalıktır genelde ev hanımlarında ev işleri esnasında zorlamayla gelişir veya futbolcularda mekanik travmaya bağlı olur.sen de bilmediğin bir tarihte zorlayıcı bir hareket yapmışsındır sanırım.benim tavsiyem tedavin bitene kadar dizini zorlayacak hareketlerden kaçınman.ne kadar yük o kadar hasar demektir.tedavin bittiğinde umuyorum bisiklete rahatlıkla bineceksin.tedavi şekli evresine göre değişir erken evre istirahat ve ilaç tedavisi ileri evre ise cerrahi artroskopik işlemlerdir.geçmiş olsun,en kısa zamanda iyileşmen dileklerimle

• Beğen