Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mental Antrenman

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Murat Çiftci tarafından paylaşıldı.

1. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Hep fiziksel yönden gelişmeyi konuşuyoruz.Pekii ya psikolojik?Mesela çok ağır antrenman dönemlerinde ya da zihinsel olarak yorgunluk,bıkkınlık hissettiğimiz zamanlar ne yapmalıyız?Bir yarışa odaklanmamız gerekirken neler yapmamız gerekir?Bu işin püf noktası nedir?
    İyi forumlar.

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Zaten en önemli konu bu sevgili Murat ! Zihin bir şey istemezse vücut da bir şey yapamaz. Öncelikle zihin beden ilişkisi üzerinde araştırmalar yapmalıyız, bu konulara spor psikolojisi, hipnoz, kuantum fiziği, çekim yasası vb de dahildir.
    Yine bu konuda şiddetle önerebileceğim iki adet film var, Biri dingin savaşçı (the silent warrior) (dan millman). Diğeri de The secret.

Teorik olarak yeterince odaklanırsak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur, bunu kesin bir hakikatlikle söyleyebiliyorum, önemli olan bizi kanalize edecek insanları ve kaynakları hayatımıza çekmek ve bunun dışındaki şeyleri hayatımızdan çıkarmak (dingin savaşçıda söylendiği gibi "çöpü dışarı çıkarmak")

3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bir de Arnold Schwarzeneger den bir vücutcunun eğitimi adlı kitabı da okumak gerek, orada hayat hikayesinin yanısıra nasıl antrenmana odaklandığı, nasıl imajinasyon ve zihin gücüyle kaslarına enerji gönderdiğini çok iyi açıklıyor ve antrenmanın türünden ziyade mental açıdan odaklanmanın önemini her fırsatta öne çıkarıyor...

Erhan_Yılmaz, Raven_35 ve d.berkay bunu beğendi.
  4. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler hocam.Biraz sonra ilk yapacağım şey gidip şu iki filmi almak. :)Pekii başka önerebileceğiniz kaynaklar var mıdır ?
    İnternetten araştırdığım kadarıyla bir de zihinsel antrenman metodu varmış.Uzanıyorsunuz ve yaptığınız işte kendinizi başarılı olarak hayal ediyorsunuz falan.Günde 2-3 kez yapmak gerekiyormuş ve gün geçtikçe verimin arttığını söylüyordu.Siz ne diyorsunuz bu metoda ?

5. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Dingin Savaşçı filmini herkese öneririm.Fiziksel açıdan iyi ama psikolojik açıdan yerlerde olan beni bile gaza getirdi film.O kadar iyi.Filmde geçen deyişleri iyi anlamak gerekiyor.100 kezde olsa seyredin.

6. Nur Yeşil

Nur Yeşil Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel bir başlık. Şu sıra hep bunu araştırıyordum. Uzun bir tura(15gün) nasıl mental olarak hazır olabilirim diye.. Çünkü yoruldum dediğim anda her şeyin değiştiğini gördüm.
    Daha fazla bilgiye ya da örneğe ihtiyacımız var.

Hakan Yazman ve Murat Çiftci bunu beğendi.
  7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet bu çalışan bir yöntem, hipnoz, kuantum fiziği, çekim yasası plasebo hepsi birbiriyle bağlantılı çalışan yöntemler.

Uzanıp iyice gevşeyin, gözleriniz kapalıyken gözlerinizi en yukarı çevirin, uzun derin nefes alın, vücudunuzu zihinizi iyice gevşeyin, zihninizi boşaltın, zihninizde akan düşünceleri sokaktaki akan trafiği izlermiş gibi izleyin ve onlardan uzaklaşın. Sonra kendinizi olmak istediğiniz yapmak istediğiniz şeyleri yaparken hayal edin, bu deneyimi yine başarılı deneyimlerinizle ilişkilendirin ve aynı şekilde hissedin, daha bunları elde ettiğiniz için teşekkür edin. Herşekilde isteğinize ulaşacaksınızdır. Ne kadar iyi ve net hayal ederseniz ve ne kadar sıklıkla yaparsanız emelinize o kadar çabuk ve kolay ulaşırsınız... Zaten The Secret de de yeterince açık anlatılıyor çeşitli yöntemler.

8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    mental antrenman,aslında en zoru ,bir kriteri yok ,veri yok,istatistik yok,nabız yok,yüklenme? dinlenme?hiçbir şey yok.Tabiki aslında iş beyinde başladığı doğru,ama vüdunuzun,ciğer,kalp,enerji rezervleriniz,kas kitleniz,tipiniz,ağırlığınız,boyunuz vs bunların izin verdiği ölçüde karşılıklı bir çekişme var,aslında 3. bir boyutta var:örneğin,siz artık nabız ve laktik asid sınırını geçmişsinizdir,beyin sürekli bırak uyarıları yollar ,ama sizin içiniden ayrı birşey devam etmeniz gerektiğini söyler,benim için mental bu anlama geliyor.yani fizyoloji ve anatominin ,hormonların ve bunlara emir veren beyinin dışında peki bu nedir? nereden gelir? nasıl olur?zaten bu belkide başarıyı getiren farktır.Bunu yapan başaran bir adım önde olabilir.Tabi bunun için zaten fizyolojik ve anatomik en üst seviyede olmak şart,oarada bir sıkıntı olmıyacak,en önemli şeylerden biri de sürantrenman kadar,sürmenaj olayıda çok önem kazanır,bazen vücud etkilenmesede beyin kadırmaz ve artık istek biter vücud gitmez.Tabi müsabakalara hazırlanmakta önemli noktalar nasıl bir müsabakaya hazırlanacağız parkurun durumu ,kısa sert ,uzun,günlük ,burada parkurun size nasıl hitap ettiği,(standart parkurlar için değil ön pist yarışları,havuz,salon sporları vs)önemli,ayırca yükseklik,nem,basınç ,sıcaklık,herşey hazırlanmada önem kazanır,rakiplerinizi takip edip son durumlarını bilmek,o günkü parkuru önceden gezip kritik nokaların belirlenmesi,rüzgar siddeti,yönü.Bu tür kriterler önceden bilinip,hazırlıkm yapılması önem kazanır,örneğin iniş yapan kayakçıları görmüşsünüdür,gözlerini kapar,parkuru ezberlemiştir,tüm vucud ve başlarınla sürekli pisti mental olarak inerler.Mental antrenmanın diğer antrenman gibi hazırlanma şekli vardır ve çeşitlilik gösterebilir.

Nur Yeşil ve Murat Çiftci bunu beğendi.
  9. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    evet zihin dediğimiz olay uzay gibi sonsuz yıldızlarla dolu

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Murat Çiftci bunu beğendi.
  11. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Başlık çok güzel..
    Mental antrenman, evet! Özellikle tip-1 diyabet biri olarak kendimi bisiklete binmenin öncesinde yaptığım birkaç şey var. gün içerisinde kendimi sürekli motive ediyorum daha önceki mesafem ne kadarsa bugün daha fazla gitmeliyim, bisiklete binersem çok daha sağlıklı olcam, şekerim düzelcek diye bilinç altıma mesajlar vermeye çalışıyorum gün boyunca. bisikletimi almadan önce şekerimi sürekli ölçer sürekli fazladan insulin alma ihtiyacı hissederdim.fakat artık bisiklete bindiğimde şekerimin zaten düzeleceğini kafama yazdım ve şeker ölçümlerimi bir hayli düşürdüm. :)

mental olarak kendimi eksik hissettiğim zamanlar da ise bisiklete binemiyorum veya fazla yol yapamıyorum.

bisiklet öncesi gerekli fakat, aynı şeyi bisiklete bindiğimde de yapmaya devam ediyorum. özellikle yorulduğum noktalarda mental açıdan başarılı bir şekilde kendimi motive edebilirsem yokuşları zorlanmadan çıkabiliyorm, veya gözüme kestiremediğim bir yokuşu veya yolu gdebiliyorum. sanki vücudum da biten bi enerji yeniden açığa çıkıyor.

Bilinç altının biz farkında olmadan bizi yönetmedeki üstünlüğü tartışılmaz, o bizi yönetmeden bizim ona müdahale etmemiz çok daha önemli...

bu başlık bir çok şey için geçerli ve paylaşılan bilgiler çok güzel. herkese teşekkürler.

12. Güney Mertkan

Güney Mertkan Aktif Üye

Seviye:
    Dingil savaşçıyı izledim bugün sizin önerinizle ve muhteşem ötesi!
    Bunun gibi olan ana fikir aynı bir yaşanmış olayın kitabını okumuştum. Aslında Dan'e yardım eden adam onun olumlu tarafıydı. Dan olumlu yönünü takip ederek doğru yolu buldu.

Harika film anlamlı cümleler var dikkatli dinleyin ve üzerinde düşünün.

''Yolculuk. Aslında hedefe yolculuktur bizi mutlu eden.Sonuç değildir.'' Muhteşem.

Hakan Yazman bunu beğendi.
  13. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
  14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bir de Fransa turu esnasında bahsedilmişti, Radishack den Levi leipheimer bir hipnoterapist in bisiklet sporcuları için hazırladığı hipnoz cd sini kullanıyormuş. Önce pek önemsememiş bu cd yi, daha sonra ise devamlı ve çok önemseyerek kullanmış...

Cem Unden bunu beğendi.
  15. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence bu konu sabit konu olmalı çünkü bu sadece bisiklet değil yaşamla iletişimimizle ilgili olan bişi.... u konuyu daha ayrıntılı okumak ve sindimk istiyorumgerçi annem bu konuda kurslara falan da gitimişti bana abayağı öğretmişti ama farklı yakalşımlarda var...