menisküsümde problem var yardım

çağrı sezgen

Aktif Üye
Tepki
45
Yaklaşık 5 ay önce bısıkletle bır kaza yaptım, 3 farklı doktora göründüm 3 de zamanla ıyıleşeceğını söyledı. Sorum şu 5 ay geçmesıne rağmen dızımı zorlayamıyorum hemen ağrı yapıyor, doktorlar amelıyata yanışmıyor. Bılgısı olan yardım edebıleceklerden yardım beklıyorum. Elımde MR cd'ımde var.

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
MR sonuçlarının yorumu nedir, neler zarar görmüş ayrıntılı anlatırsanız belki yardım şansı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: çağrı sezgen

ilkerikier

Daimi Üye
Tepki
251
eğer yırtık falan yok ise yani operasyonluk bir durum yoksa yapacağın tek şey bacağının diğer yerlerini güçlendirmek ve dizlerine binen yükü bacağının diğer geliştireceğin kaslarına dağıtmak olur. ben de gevşek minüsküs vardı. en ufak sporda ağrırdı şimdi bacaklarım geliştikçe çok daha rahat hareket edebiliyorum.
örneğin basket oynarken her zıplamamda ağrırken şimdi herhangi bir sorun yaşamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: çağrı sezgen

Cihan A.

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
Sana yardımım dokunacaktır.Öncelikle Menicüs amleiyatına doktarlar yanaşmaz...Artık son raddeye gelirse o zaman ameliyat kararı çıkar.Çünkü Allah yapısı başka kul yapısı başkadır.Orası açıldı mı daha hassas ve dikkatli olmak zorunda kalırsın ve iyileşme süreci en az 1 yıldır bunun artısı var eksisi yoktur...Birde bu yaralanmanın derecesini yazarsan sana daha çok yardımım dokunur...Şimdi senin bacak kaslarını güçlendirmen gerekiyor.Quadriceps adını veridiğimiz(Ön üst bacak kası)kas dize geldiğinde orda tendon olarak diz kapağının üzerinden geçerek tibiaya bağlanır(Kaval kemiği)Bunları bilmen gerekli ondan yazdım.Senin çömelme harketleri yapman lazım ama TAM çömelme değil!!!Diz 60 derece ve üzeri derecelerde olacak şekilde setler halinde güçlendirme egzersizleri yapmalısın.Doktorun sana bazı hareketler vermiştir.Onları uygulamalısın.Birde spor salaonlarında Leg Extansion adını verdiğimiz bir alet var bu alet meniscüs yaralanmalarında gçlendirmede kullanılır.Googledan bu adla aratırsan görürsün makinayı.Ve setler halinde yapmalısın...3 x 20 gibi...Umarım yarıdmcı olmuşumdur...Geçmiş olsun.Zor bir dönem sabır ister öyle hemen geçen bir sakatlık değilridir...Çok dikkat etmen gerekecek...

çağrı sezgen

Aktif Üye
Tepki
45
MR sonucum cd şeklınde o yüzden pek bı yorum yapamıyorum sadece doktorun tercümelerını aktarabılırım sıze onlarda halk dılınde laflar, kırmızı-beyaz bölgede aşırı zedelenme...
Verdığınız antremanlar ıçın çok teşekkür ederım kesınlıkle uygulayacağım.
Onun dışında hafıf tempo kısa mesafe yanı dızımı zorlamadan bısıklet sürmem de bı sakınca var mı?
Sporcu dızlıklerı konusunda ne dıyorsunuz? Yanı dızıme faydası olduğuna ınanıyorum ben fakat kasların hareketını kolaylaştırdığı ıçın kasları güçlendırmem de sakıncası olur mu?
Bu çok saçma bır soru ama; Maksımum ıyıleşme süresı nedır?
Ilgılerınız ıçın sızlere çok teşekkür ederım

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Cihan beyin dediği gibi öncelikle hasar çok fazla mı onu öğrenmek gerekir, eğer büyük değilse hafif kadanslı binerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz (bu konuda sabit olan yazıma da bakınız) Ayrıca bolca leg extension (bacak açılımı) hareketi yapmanız çok önemli ama squat (çömelme) hareketine ben sıcak bakmıyorum ilk etapta. Bolca leg extension yapın arka bacağı da dengelemek için biraz da leg curl hareketi %90 çok büyük fayda sağlayacaktır. Mr cd nizi de iyi bir hekime tekrar yorumlattırın çok ağır hasar yoksa egzersizi doktor da önerecektir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@çağrı sezgen

Bu tamamen hasarın boyutuna ve sizin iyileşmeye ne kadar önem verdiğinize bağlı, eskiden bana gelen bir arkadaş muhtemelen sizden daha kötü (hatırladığım kadarıyla kıkırdak ezilmesi) haldeydi, bana gelmişti çünkü doktorlar ağrı kesici, iltihap dağıtıcı ilaç vermekten öteye gidemiyordu ki zaten bunlar da çoğunlukla belirtileri tedavi ediyor, ona sentetik, asidik, un şeker vb ve hayvansal ürünlerden yasak, bolca çiğ yeşil sebzeden doğal alkali gıdalardan oluşan bir diyet hazırlamıştım, kendisi neredeyse yürümesi bile güçleşmişti, çok fazla ağrısı vardı, ama iyileşmeyi çok istiyordu, ne dediysem yaptı, bir hafta içinde inanılmaz bir şekilde bütün ağrıları geçti, ancak kısa bir süre sonra dayanamayıp eski yeme alışkanlıklarına geri dönünce ağrıları ve sorunları tekrar başladı. "Hakan abi artık yeşil sebze görünce midem kalkıyor" diyordu :) bir tarafta vücudu temizleyerek iyileşme bir tarafta eski alışkanlıklara direnme, sanırım o damak tadını yeğledi :;)

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Selam,
Geçmiş olsun, benim de diz problemim var ağustostan beri, bana doktorun yasakladığı şey yere tamamen çömelme hareketi ve ayak sabitken üzerinde dönmeye çalışma hareketiydi. Dizin iyileşmesi uzun sürüyor yani 1 2 ay da olabilir benimki gibi daha uzun da sürebilir. Bana söylediği şey bisikletin etkilemediği idi, fakat yanlış pozisyonla daha kötü hale gelebilir bisiklete binerseniz. Selenin pozisyonuna dikkat edin derim yoksa daha kötü olabilir belki.

Cihan A.

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
Selamlar...Öncelikle çömelme hareketi için şunu belirtmek isterim...Dip Squat dediğimiz tam çömelme zaten yapılmaz...Birde 45 derecelik çömelme var.Onuda yapman sakıncalı.Senin yapacağın çömelme hareketi En fazla 75 derece oalabilir altı olmaz.Bu bir sakınca doğurmaz.Ayrıca çok yük olmamalı elinde Dumbell veya sırta alınan barla yapılan hareketlerde az kilo çok tekrar yapman güçlendirme egzersizi olur.3 x 20 gibi setler halinde...
Menisküs yırtıklarının pek çoğu kendiliğinden iyileşmez.Dış kenardaki (kırmızı bölge) küçük bir yırtığın iyi bir iyileşme şansı vardır. Ancak menisküsün iç kısmındaki yırtıklar için genellikle cerrahi tedavi gerekir. Bu bölgedeki yırtıklar bazı sorunlara yol açarlar ve giderek büyüme eğilimindedir. Bu da diz eklemi yüzeyindeki kıkırdak için hasarlanma riski yaratır.
Sen öncelikle doktorun vereceği sabit senin yapacağın egzersizler var.Onları yapmakla işe başlayacaksın.Doktorun ağırlık çalışabilirsin dediğin de ağırlık çalışmaya başlarsın ama asla asla ağır kilolarla değil!!!Ağır kilo çalışırsan dizini tüketirsin.AZ KİLO ÇOK TEKRAR...Güçlendirme egzersizidir bu sistem.Ayrıca kesinlikle futbol oynamaman lazım...sonu hastanede biter kesin ameliyat olursun ve en az 2 yıl uğraşırsın...Ve çok ızdıraplı olur.Buna Basketbolda dahil.Bisiklet çevirmende sakınca yok...Sele ayarı çok önemli...Dizin 45 derce olamayacak şekilde ayarlamalısın.pedal aşağıdayken ne düz olacak ne çok bükük bu ikisinin ortası olmalı...Ani hareketlerden kaçınmalısın.Ve diz üzerinde dönüşler asla olmamalı.Bu yüzden basketbol ve futbol yasaktır...Egzersizlerle dizi güçlendirerek koruyabilirsiniz.Umarım yardımcı olmuşumdur...Başka sorunuz olursa aklınıza takılan sorabilirsiniz.Bildiğim kadarıyla yardımcı olurum...

Cihan A.

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
@çağrı sezgen

Rica ederim.Geçmiş olsun...

Tepki
1
merhaba.. öncelikle geçmiş olsun. 5 ay yırtık bir menisküsün kendi kendine iyileşmesi için çok kısa bir süre olabilir. her iki dizimde de yırtık oluşmuştu. sol dizimdeki yırtığın 10 yıllık bir hikayesi var ve halen iyileşmiş değil. şunu fark ettim ki spordan uzak durdukça ağrılar artıyor. dizimi ağrıya dayanmayı göze alarak her şekilde zorlayabiliyorum. 2-3 saat bisiklete binebiliyorum, 10km koşabiliyorum, leg extensionda 50 kilolara kadar çıkabiliyorum. bunlar aşırı zorlama grubuna girmiyor benim için. Ama her gün yapmak, 80 kilo kaldırmak, 5 saat binmek aşırı zorlamaya giriyor.
Sağ diz menisküsüm ise kayak yaparken düşmem ve dizimin sağa doğru esnemesiyle yırtıldı bundan 4-5 sene kadar önce. İlkinde çekmediğim ağrıyı ve acıyı çektim. 6 ayda eğilebilir hale geldim. Şimdi en ufak bir ağrı bile yok. Sol dizimden daha ciddi bir sakatlıktı ama %100 e yakın iyileşti gibi.
İlk iyileşme sürecinde dizi kendi haline bırakmak önemli. Güçlendirme çalışması değil hareketsiz kalmamasına yönelik çok basit çalışmalar yapmalısın. Durumunu bilmiyorum ama ben yerinde olsam ağrırken bisiklete binmezdim. Squad çalışmasını bazıları öneriyor ancak bende dayanılmaz ağrılara neden olmuştu. Ağırlıksız çalışmış olmama rağmen. Yırtığın nerede ne boyutta olduğuna bağlı bi durum bu. Leg curlun de (arka bacak) dizleri zorladığına inanıyorum. Bana etkisi tersti. Leg extension denilen hareketlerde çok fayda gördüm. Ağırlıksız bile yapabilirsin. Zamanla daha yüksek ağırlıklara çıkabilirsin. Bir de dizdeki yırtık parçanın hareketini azaltmak için dizlik kullanmakta fayda var. Ancak ilk etapta ağrıları minimuma indirip sonrasında hafif egzersizlere geçmen önemli. Yoksa hala hasarlı bir dizi daha çok zorlayıp tedaviyi uzatabilirsin. Tekrar geçmiş olsun.

ÜmitKARAOT

Forum Demirbaşı
Tepki
153
mrb benimde sol dizimde problem var aniden kilitleniyo ne olduğum yerde kalıyorum :) kötü bişey doktora gittiğimde flim istedi çektirdim sadece ağrı kesici ve kram werdi şimdilik bi derdim yok ama ağrı geçmezse dizlik kullanman gerekebilir dedi:)

bu arada geçmiş olsun

serhat1923

Üye
Tepki
3
3 ay önce dizimde ağrı ve takur tukur sesler ile başladı. Çekilen MR sonucunda menisküste dejenerasyon ve sıvı artışı çıktı. 3 aydır antreman yapamıyorum. Yürürken pek sorun yok ama 5 dakika bile ayakta sabit duramıyorum. Ayakta durunca dizimde batma hissi duyuyorum. Doktorum buz tedavisi, dizlik ve üst bacak kaslarımı kuvvetlendirme egzersizleri verdi. 1 haftadırda fizik tedavi görüyorum.

Merak ettiğim şu:

Menisküs dejenerasyonu yahut yırtığı ameliyatsız geçer mi ?
Yani vücudum menisküsümü onarır mı ?

Yanıt verirseniz sevinirim.