Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

menisküs

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında serhat1923 tarafından paylaşıldı.

1. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    3 ay önce dizimde ağrı ve takur tukur sesler ile başladı. Çekilen MR sonucunda menisküste dejenerasyon ve sıvı artışı çıktı. 3 aydır antreman yapamıyorum. Yürürken pek sorun yok ama 5 dakika bile ayakta sabit duramıyorum. Ayakta durunca dizimde batma hissi duyuyorum. Doktorum buz tedavisi, dizlik ve üst bacak kaslarımı kuvvetlendirme egzersizleri verdi. 1 haftadırda fizik tedavi görüyorum.

Merak ettiğim şu:

Menisküs dejenerasyonu ile menisküs yırtığı aynı şeymidir?
    Menisküs dejenerasyonu yahut yırtığı ameliyatsız geçer mi ?
    Yani vücudum menisküsümü onarır mı ?

Yanıt verirseniz sevinirim.

2. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    cevap vermeden önce ,doktorunuz nededi?

3. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun; iş takur tukur seslere kadar geldiyse bi hayli vahim olmalı.

4. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    iki ayrı doktora gittim, her ikiside ameliyat olup olmamam hakkında kesin bir şey demiyor.

şu an fizik tedavi görüyorum, bacak güçlendirme egzersizleri yapıyorum, ancak zaten bacaklarım eskidende güçlü olduğunda pek bir şey farketmedi.

yürürken bir sıkıntım yok, ama ayakta sabit olarak dururken ağrı ve batma hissi yaşıyorum. ayrıca dizimi bükerken takur tukur sesler var.

bir de dizimi sabit bir pozisyonda sürekli tutunca enteresan bişeyler oluyor. örneğin araba kullanırken 5 dakikada bir ayağımı pedallardan çekip düz bir pozisyona getirip tekrar pedallara götürüyorum.

menisküs dejenerasyonu ile yırtığın farkını tam anlayamadım. bu durumda ameliyat olmam mı gerekir acaba?

5. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sesler çok çeşitli nedenden gelebilir,sadece ses tek başına blirleyici faktör değil,normalde dejenere ile yırtık aynı şey değil,ama anlamdada kullanılabiliyor,
    aslında menisküs yıtıkları ön arka çaparaz bağ ile yan bağların elle çok basit bir muayenesi var.anlattıkların ,buradan çözülecek şeyler değil,en basitinden sorarsak alaturka tuvalete oturup kalabiliyormusun ,merdiven veya yokuş aşağı inerken durum nedir,dizlerini büküp topuklarının üzerine oturbiliryomsusun?
    ama sen ,memnun değilsen dr. değiştirmeni tavsiyeden başka bir şey yapma ,quariceps i güçlendirmeye devam et !.geçmiş olsun

6. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    maalesef iyi bir doktor bulamadım, bir tanesi mr öncesi yarım saat muayene etti, kireçlenme dedi, sonra menisküs olduğunu mr sonucunda anladı. diğer doktor önce ameliyat dedi, sonra ameliyata gerek yok, bacak güçlendirme egzersizleri yap dedi, inanın sizin yazdıklarınızdan benim doktorlarımdan daha bilgili olduğunuzu seziyorum. merdiven veya yokuş aşağı inerken çok dikkatli oluyorum, eğer dikkatli inmezsem ya da sırtımda bir yük olursa ağrı yapıyor.

benim dizim 2 farklı açıda ağrı yapıyor. dizimi bükerken yahut dimdik ayakta dururken. bunun dışında ağrım sızım yok. alaturka tuvalet kullanamıyorum, çömel kalk egzersizleri yapamıyorum, araba kullanırken bile koltuğu en geri noktaya getirip kullanıyorum.

quariceps üst bacak kası anlamına mı geliyor?

istanbul'da tavsiye edebileceğiniz iyi bir doktor var mı?

teşekkürler

7. ozgurxk

ozgurxk Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun,
    Bende de koşudan sonra menisküsde sorun oluştu. İlk gittiğim doktorlar menisküs yırtığı olduğunu ve ameliyat gerektiğini söyledi, en son gittiğim doktor ise dejenerasyonun yırtıktan farklı olduğunu ve şu an için ameliyat gerekmediğini söyledi ve egsersiz verdi.
    Tavsiye edebileceğim doktor olarak Özel Huzur Hastanesinde ortopedi uzmanı Şamil bey var, alanında tanınmış bir doktor, yardımcı olucaktır.

8. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    sanırım sizinle aynı durumdayız. benim de mr sonucumda menisküs dejenerasyonu yazıyor.

egzersiz yapıyor musunuz? olumlu ya da olumsuz değişiklikler oldu mu?

doktor tavsiyeniz içinde teşekkür ederim.

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    merhaba quadriceps arkadaşın resimde gösterdiği kas grubu gerçi orada 3 başlı gösterilmiş ama dört başlı ,bu işine yaramaz sadece ek bilgi olarak yazıyorum,istanbulda neredesin,genellikle menüsküs belitirleri,ayakta güç kabı ,dizde ani boşlamalar,diz çökerek oturamamak,oturunca şiddetli acı,dizde ödem şişme,merdiven veya yokuş aşağı inereken ağrı,ama bunlara ek olarak mr sonucu,ve elle muayene.bir süre uygun egzersizlere devam et ,gerekirse dr. ismi önerebilirm.

10. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:

istanbul bakırköydenim. dizde ödem ve şişme dışında sözünü ettiğiniz belirtilerin hepsi var bende.

mr sonucu hatırladığım kadarıyla her iki dizimde de ''ön ve arka menisküste dejenerasyon ve effüzyon''

effüzyon sıvı artışı diye biliyorum.

11. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Polyanlacılık yapmayalım ama ,ciddi derecede müsabık spor yapanların tüm eklem,omurilik yapılarında sıkıntı sıvı artışı,kas sorunları var ,tabi siz ne yapıpta sıkıntı oluştu bilemem .size yarın özelden yardımcı olmaya çalışacağım ,buradan yazarsam ,reklam olur yanlış anlaşılabilir.

12. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    yardımınız için teşekkürler.

özelden size cevap verme yetkim olmayabilir, 50 mesaj sonrası özel mesaj yazabiliyorum sanırım. ama yazdıklarınızı okurum.

benim mesleğim postacılık. her gün saatlerce ayakta durmak, çanta ile yürümek epey yıprattı beni, bir de üstüne haftada 3-4 gün koştuğumu eklersek benim sıkıntım bu yüzden oluştu. 15 gündür raporluydum ama yarın sabah iş başı yapıyorum.

mr sonucum tam olarak şöyle:

SAĞ DİZ :
    * Lateral menisküs anterior hornunda grade 2 intrameniskal dejenerasyon.
    * Suprapatellar bursada minimal effüzyon.

SOL DİZ :
    * Lateral menisküs anterior posterior hornlarda grade 2 intrameniskal dejenerasyon.
    * Suprapatellar bursada minimal effüzyon

13. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    anladığım kadarı ile 1. dış yan menisküs bölgesinde ön boynunda dış bir dejenere var 2. ise gene dış menisküsün ön ve arka boyunlarınlarnda bir dejenereden bahsediyor gibi,yani yıpranma.birde bursa denilen sıvıda küçük bir durum var ,tabi,bunlara bağlı olarak gelişen bir hadise gibi.

14. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:

sanırım bu durum şu an ameliyat gerektirmeyen bir durum.

bildiğim kadarıyla dış menisküs kanlanabilir bölge, yani az da olsa kendini tamir edebilme özelliğine sahip bölge.

yanılıyor muyum acaba?

15. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sonuçta ben dr.değilim ,size ameliyat olun ,yada olmayın deme lüksüm ve yetkim yok, o sizin ve dr. un kararı olacak,diz bölgesinde özel hareketler ile dizin kanlanmasına yardımcı olabiliyor.sizede uygunsa bir süre özel egzersizlere ve ağırlık çalışmasına devam edin derim.

16. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:

verdiğin bilgiler ve öneriler için çok teşekkür ederim, hepsini uygulayacağım.

bu sabah Ali Bahadır köyünde kürsüde ismin okununca seni tanıdım, başın kalabalıktı yanına gelmedim, tebrik ederim, başarıların devamını dilerim.

17. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sağol teşekkür ederim keşke gelseydin ayağına bakma şansım olurdu ve tanışırdık ,olsun birdahakine ,siz hangi nedenle oradaydınız?

18. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    aylardır antreman yapmıyordum, dizimi sınamak istedim, bende yarışa katıldım, ilk duatlon denememdi ve çok zevkliydi. bundan sonra bu spora yöneleceğim umarım.

19. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    yarışı bitirdinizmi? ayağınızın durumu neydi?

20. serhat1923

serhat1923 Üye

Seviye:
    bisikletimin çok kötü olmasına ve 2 kez zincir atmasına rağmen yarışı bitirdim, dizimin durumu iyi değil, yarış esnasına sorun yaşamadım ama şimdi ağrıyor, özellikle ayakta dururken çok ağrıyor.