Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Menisküs Yırtığı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında orhandemir tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Gültekin R. Demirkaya üstat geçmiş olsun sen nasılsın peki? bende kopma vs tam yok, zedelenme varmış. menüsküsle birlikte ikiside var. ama ben fitness salonda spor yapıoyorum bunu ögrenene kadar şimdi çok zorlamıyacagım. doktorda ameliyata gerek yok senin pek bişeyin yok dedi. Osgood-Schlatter var dedi. sonra MR çektiler ki ön çapraz baglar zedelenmiş tam kopmamış dedi. bisiklet sürmek ve spor yapmaya son diye çok endişelenmiştim. şimdi az az özenli yapıyorum. hatta geçen ctesi termal havuzdaydım sıcak iyi gelir diye düşündüm ama bilmiyorum tabi. sanada çok geçmiş olsun

BarisBJK bunu beğendi.
  2. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    [​IMG] @BurakLEE[/USER]. Çok şükür şu anda bir sıkıntı yok ama orda bir olay olmuş bir bıçak değmiş hissi hep var. Zaman zaman unutuyorum bile. Benim biraz sıkıntılı geçtiğinden olsa gerek sağ diz sol iç menisküs kısmı hassas. Ama bisiklete biniyorum koşuyorum yüzüyorum sorun yok. Ama şunu hiçbir zaman yapmıyorum. Ağrı sıkıntı sancı olduğunda kesinlikle bırakıyorum herşeyi. Güzel olan ise bisiklete binerken hiç olmadı :) 90-100 km yaptığımda bile öbür sağlam dizim yoruldu o derece yani.

Sizin rahatsızlığınıza gelince yakın bi tanıdığımın oğlunda vardı patella ile tibia arası bağın dize yapışık olmasından kaynaklı bi olay diye biliyorum. Zorlamada ağrı yaptığını duymuştum. Bence rekabet sporları değil de bireysel sporlar yapılarak kaslar daha da güçlendirilebilir. Böylece üst kaslar amortisör görevi göreceğinden ağrı ve yük binme işi daha da azalır diye düşüyorum. Daha önce dediğim gibi ağrı hissettiğinizde bırakmakta dinlenmekte fayda var. Yoksa işe daha da kötüye gidiyor. Yüzün özellikle bol bol yürüyün bisiklete binin oturarar egzersiz yapın ama bodybuilding gibi ağırlık kaldırarak bir spor faaliyetine girmeyin derim...[​IMG]

Bu arada geçenlerde bir arkadaşım dizine ne yapmışlardı diye sorduğunda çektiğim resim ektedir

BarisBJK, Artık Sürmüyor ve BurakLEE bunu beğendi.
  3. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    body için salona gidicem ama zorlamadan sadece plates topuyla ön ve arka adeleleri güçlendirmem lazım oldugunu ögrendim. bencede bisiklet iyi geliyor hafif vites yüksel kadans olarak.

4. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @BurakLEE Bence de...Bazı arkadaşlar büyük ağırlıkların altına girip dizlerini daha da zorluyorlar. Vites konusunda da aynen katılıyorum. Bizler yarışmacı değiliz yarışmıyoruz da. Sizin durumunuzda olunca daha dikkatli olmakta fayda var. Ben doktoruma "bisiklete de binerim sorun olmaz değil mi " dediğimde "ne yaparsan yap ama acı ağrı hissettiğinde bırak" demişti. Kadansa dikkat etmeden sürüyorum ama 3-4 gün süren turlara çıkmadım açıkçası da riske de gerek yok

BarisBJK ve Artık Sürmüyor bunu beğendi.
  5. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Gültekin R. Demirkaya üstat sen baya vida ve menisküs çekmişsin. ben ameliyat olmadım ve düşünmuyorumda şuan herşeyi yapabiliriyorum en temizi ameliyattan uzak durmak sanırım .

BarisBJK ve Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
  6. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Biraz öyle oldu maalesef. Tercih sizin tabi dikkat etmekte fayda var

BarisBJK ve BurakLEE bunu beğendi.
  7. frtbalci

frtbalci Yeni Üye

Adı:
    firat balci
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İki dizimden de farklı tarihlerde menisküs ameliyatı oldum. İyileşme sürecinden sonra aktif olarak bisiklet sürmeye başladım ve bu sene 1000 km barajını aştım. Benim için herhangi bir problem yaşatmıyorlar.

BarisBJK ve BurakLEE bunu beğendi.
  8. mehmet roy

mehmet roy Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Meniskus yirtiginda ust bacak kaslarini guclendirin
    Oncelikle izometrik egzersizler.
    Sonra
    Bulgarian squat lunge daha sonra agirlikla squat gibi
    Bisiklet aci vermiyorsa ona da devam
    Baktiniz olmuyor ameliyat olun fizik tedavi gorun sonra kaslarinizi guclendirin
    Futbolcularda cok sik gorulur duzelir buyutulecek bisey degil

9. Ismaildmr

Ismaildmr Kıdemli Üye

Adı:
    Ismail demir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sol bacak diz eklemimde agri var, sol yan alt tarafa dogru hissettiriyor, baldir kemiginin bas kismi agriyormus gibi hissediyorum.

Bacaklarimin dogustan egik bir yapisi var. Elmanin sekli gibi dusunun ust genis alt dar..bu anatomik yapi vucut agirliginin ve bacak kuvvetinin eksenini bozuyor gibi..acaba bu sebepten dolayi diz eklemimin dis yuzeyi sikintimi cikariyor bilmiyorum..dun 20 km yol yaptim. Acaba ondanmi oldu bilmiyorum..uzun yol hic yapmadim.
    Onceden kislik bot giydigim bir gunun ertesi gunune beni ayni yer cok ama cok rahatsiz etmisti...kar cok yagmisti ve ben meslegim geregi disarda olmak zorundaydim..kendimi cok yormustum.ayagimdaki botlarin agirligi ve hizli hareket etmemden dolayi ertesi gun ayaga kalkamadim..bu sikayetlerden dolayi hic hekime gitmedim..cunku cok ama cok nadir yokluyor.

10. Serkan.Sezer

Serkan.Sezer Komedon

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    80-85 ve üzeri

İmkanınız varsa bir doktora gidin, MR'larınıza göre eksen probleminiz olup olmadığı ortaya çıkar. Mümkünse spor hekimlerini tavsiye ederim.