Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mekanikten hidroliğe...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Levent Kırça tarafından paylaşıldı.

1. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşlar şu sıralar acayip kafam karışık durumda ne yapacağıma bir türlü karar veremedim. salcano assos-x kullanıyorum. önde mekanik disk, arka v-fren.

forumda uygun fiyata hidrolik set buldum. rotorlar hariç. şuanki mekanik disk'ten nedense bir türlü ısınamadım. ilk başlarda iyi gelmişti ama balata değişti falan olmadı yani... ilk aldığım gibi değil sanki.

daha öncesinden konu açmıştım v frene geçiş diye. tam geçicektim ki hidrolik ilanını gördüm. şimdi rotorsuz ön arka 150ye geliyor ilanda. br-m486... ama benim sorun arkada göbeğin de değişecek olması. fren kolları halinde veriliyor ben de fren-vites şeklinde altus var. birde vites kolu almam gerekecek.

derken fatura kabarıyor.

şimdi sizce gerekli mi acaba diye bir sorayım dedim. yani bisikleti kullanım olarak genelde ulaşım için ve vaktim olduğunda da dağ bayır gezmek için kullanıyorum. yarışa katıldığım yok.

arkadaşım trek 4300 aldı 2.el.. ve üstünde tektra v fren vardı. şuanda kullandığım mekanik disk'ten daha iyi geldi bana. sizce benim frende mi bir sorun var. yoksa normali mi böyle. ve hidrolik gerçekten geçilmesi gereken bir nimet mi?

dogan58 bunu beğendi.
  2. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Hayır gerçekten nimet sayılmaz. Çokta abartılmamalı. Her gün ayrı bir sorun!

3. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Mekanik diske isinamamanin sebebi tam olarak nedir, ona gore oneride bulunalim. Cogu kisi hidrolik degilse disk tercih etmiyor gordugum kadariyla, cunku daha hafif v frenler de mekaniklerle ayni durdurma gucunu sagliyor genelde. Ote yandan Avid BB7 gibi guclu mekanik diskleri de hidrolige oranla daha sorunsuz bulup begenenler var.

4. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ilk kullandığımda yani 3 sene önce gayet memnundum frenden. ama zamanla balata aşındı eskidi ve ben bunu çok geç farkettim. mesela rotor caliper'in tekerin iç yüzüne bakan yüzünü yedi falan. çünkü orada balata kalmayınca artık caliper'in duvarına sürtmeye başlamış. ben bunu geç farkettim. çünkü ilk defa disk kullanıyordum. sonra internetten balata sipariş ettim. o da shimano orjinali değil muadili gönderildi. deltadan istemiştim. hatta bugün gene sordum hala muadili mi diye memnun kalmadım ondan dedim. muadil olmasına rağmen neredeyse bire bir özelliktedir. nesinden memnun kalmadınız olmadı orjinal setten söküp yollayalım yeter ki memnun kalın diye cevap verdiler sağolsunlar.

yani neresine ısınamadım sorusuna tam cevap veremeyeceğim. ama şu özellik iyi oluyor v frende en ufak bir jant yamukluğu frene sürtmeyle sonuçlanırken diskte böyle bir sorun olmuyor. mesela şuanda tolere edilebilecek bir ön jant yamukluğum var. ama v fren kullanıyor olsam sanırım bu oturup tel ayarıyla uğraşmamla sonuçlanabilir.

avid bb7 olayını bende çok okudum. ama şöyle birşey var. bunu ben seçmedim yani daha doğrusu bu mekanik diski ben taktırmadım. aldığımda böyleydi. niye tercih ettim diyecekseniz yani tercih etmedim. imkan buna elvermişti ve bunu almıştım. üründe böyle geldi.

5. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben br m486 kulanıyorum ve çok memunum. Açıkçası v fren ie bu kadar fark olacağını düşünmüyordum.Fren mesafesi kısaldı, uzun ve dik bir yokuştan inerken yokusun sonunda artık fren diye birşey kalmıyordu ve şiddetle durma sıkıntısı çekiyordum artık yok, çamurdan geçtiğimde de jantın çamura bulanmasından fren diye birşey olmuyordu.

ama btün fren sistemlerini çeşitli modelleri ile test eden arkadaşlar var. Tecrübeleri ile daha iyi yardımcı olacaklardır.

6. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Ben de Shimano mekanikten Hayes Stroker hidroliklere geçtim, ön disk çapını da 1" büyüttüm. İlk kullandığımda fren gücünde bir fark yoktu ama birkaçyüz km alıştıktan sonra özellikle hızlı inişlerde artık müthiş güçlü! Fren kolunun hissiyatı da çok hoş tabii ki ;)
    Ama böyle uzun ve hızlı inişler yapmıyorsanız çok da elzem birşey değil; normal düz yolda sürüşte fark o kadar da anlaşılmıyor.

7. Burak kandaş

Burak kandaş Üye

Seviye:
    Hidrolik disk kullanımı amaca göre değişir,ama hidrolik diskin avantajları var elbette ama her güzelin bir kusuru vardır.Bazen durduk yerde sorun çıkara bilir sızıntı yapabilir hava alabilir.......ama hidroliğin avantajı dez avatajından büyük gelir iyi tutuş sağlar ani durumlarda çok işeyarar fren mesafesini düşürür gibi her şey senin tercihin.