mekanik ve hidrolik disk fren özellikleri

Tepki
0
arkadaşlar pekı bu dıskler zamanla erir mi değiştirmek zorunda mı kalırız ?

Scudo
Tepki
34
Bisiklet
Geotech
Arkadaşım disk frenli bir bisiklet aldı, açıkçası benim pek hoşuma gitmedi, disk te eğrilik var , haliyle bu da her turda sürtme yapıyor.Bence en iyisi V fren.

onur ti

Aktif Üye
Tepki
95
V frenin de disk frenin de çalışma prensipleri en basit şekilde düşündüğümüzde tabiki aynıdır. Birinde papuç janta sürterek durmayı sağlıyor, diğerinde balata rotora sürtüyor.

Hidrolik ile mekanik arasındaki fark da; mekaniğin balatayı tel ile sıkması, hidroliğin sıvı basıncı ile sıkması.

3 sistemi de kendi arasında düşünecek olursak malzeme kalitesi, işçilik kalitesi, durdurma performansları, estetik görünümleri, sağlamlıkları, kararlılıkları, ömürleri vs. vs. vs. aralarındaki fiyat farkını getirmektedir.

Ucuz ein yahnisi çoğu zaman yavan olmaktadır. Ama iyi et de ülkemizde nedense çok pahalı. :)

• Beğen
Tepkiler: Doğu Biçer

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ONUR CAN KARA

tabikide..:) zaman içinde onlarında değişime uğraması gerekir..

berknafiz

Üye
Tepki
24
fren konusunda bence ya v-fren kullanılmalı yada hidrolik disk fren kullanılmalı makanik diskler ağırlık yapıyor ve v-frenden daha kötü bir tutuş salıyor

Tepki
0
TeŞekkÜr Ederİm ArkadaŞlar... Pekİ Sİzce Salcano Mu Bİanchİ Mİ İyİ Her YÖnden ? ? ? ? Tercihiniz Ney

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Mekanik disk frenler görsel olarak v frnlere göre avantajlılar. Ben kadromun arka tarafında yuva olmadığı için arkaya disk takamıyorum, öte yandan maşamı değiştirdim ve mecburen mekanik disk taktırdım. Benim gibi olanı azdır herhalde, aynı bisiklette iki ayrı tarz fren. Şöyle söyleyim tabii ki ağırlık disk frenler için dezavantaj. Ancak daha önce de söylendiği gibi tozlu, yağmurlu, vs şartlarda disk frenler elbette iyidir. Mecbur kalmadıysanız v freni çıkarıp mekanik disk taktırmayın derim, taktırsanız da zararı olmaz ama, sadece eliniz biraz fazla ağrır.
Gelelim bianchi mi salcano mu kısmına. Arkadaşım hangi bianchi ve hangi salcano. Genelde her firmanın bir modeli diğer muadilindn kötüyken, aynı firmanın başka modelı öteki muadilinden iyi olabilir. Yol bisikleti mi, dağ bisikleti mi bu da önemli. Benzer fiyatlı kadroları söylersen işte o zaman yardımcı olabiliriz. Çünkü marka salcxano da olsa bianchi de olsa aynakolu, vitesi freni yine shimano oluyor. Bileşenlerdn ziyade kadrolar önemli.

• Beğen
Tepkiler: ONUR CAN KARA
Tepki
0
agırlıktan kastınız nedir anlayamadım orayı... ! ayrıca bianchgi magnum mu iyi yoksa salcano astro 212 hd mi hangısı ıyı tum ozellıklerıyle bakınca ? yardımcı olursanız..

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
hd tavsiye ederim md de çok sorun yaşarsınız

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhabalar,

Diskleri bu şekilde temizlemek istiyorum, aşağıdaki ürünü gördüm. Sizce ürün nasıl? Ve kaliteli bir disk/balata temizleyici sprey önerebilir misiniz?

(link)

lrfan

Cyclist
Tepki
8.048
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,

Diskleri bu şekilde temizlemek istiyorum, aşağıdaki ürünü gördüm. Sizce ürün nasıl? Ve kaliteli bir disk/balata temizleyici sprey önerebilir misiniz?

(link)
404 veya Würth marka Fren Balata Temizleyici, güvenle kullanabilirsiniz