mekanik frenden v frene gecis?

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
merhaba

ben 3 seneden fazla bir suredir mekanik disk kullaniyorum.alirken bilincsizce almistim.satan arkadas almisken disk al diye tutturmustu.ben de bilmeden almistim.ancak ben bisikletimi hep sehirde kullaniyorum.yani diskleri tasimanin pek bir anlami yok bence.hic sorun cikarmadi bana bugune kadar fakat bi hidrolik ya da v fren konforu yok bence.sizce v frene gecmelimiyim?ve v fren onerileriniz neler olur?

Scudo

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
Ben hiç disk fren kullanmadım, ihtiyaçta duymuyorum. V-fren : basit, etkili, sorunsuz, tamiri kolay.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
"bisiklet alıcam, mekanik disk mi v mi olsun" diye sorsaydın, ben dahil pek çok kişi v dedi...

ama bu durumda kişisel fikrim... sorun çıkartmıyosa ve tek memnunniyetsizlğin azıcık konforsuzluksa niye değiştiriceksin ki...
o kadarcık hafifleme ciddi bi fark yaratıcak mı gerçekten senin için?

(EDIT EK: ama illaki değiştiriyim diyosan; bende shimano (xt, xtr gibi uzatmaları olmayanından, en sadesinden =) )var, memnunum... pabuç olarak baradin 3 rengi tavsiye ederim ama.. pabuçları değiştirdiğimde, farkı fark etmiştim...)

• Beğen
Tepkiler: utku bayburt

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Ben olsam mekanik disk'den v-fren'e geçmek yerine Hidrolik disk'e geçmeyi düşünürdüm. Dönüşümü daha kolay olur çünkü.

• Beğen

alper turan

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Giant
Memnunsan eğer neden değiştiresin ki?Ağırlıkla alakalı bir sorunun var gibi fakat en kaliteli frenide alsan agırlık en fazla 200-250 gr azalır tahminimce.sence vereceğin onca paraya değermi?İllahaki değiştircem diyorsan ve şehiriçi kullanıyorsan hidrolik diske gerek yok orta kalite bi v fren işini fazlasıyla görür.

• Beğen

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
agirlik takintim neredeyse hic yok.bisikletim 14.5 civari bir kiloda.hic sorun olmadi su ana kadar yokuslarda bile:)hatta simdi yeni 530 gram olan brooks b17 sele de aldim:)sadece konfor aslinda derdim.bir hidrolige ya da v fren bisiklete bindigimde cok daha keyif aldim.ve bisikleti amacina uygun kullanmak isteyenlerdenim.4 senede mantigim bu noktaya geldi diyebilirim.sehirde arazi araci kullananlara hep antipatiyle bakmiisimdir.simdi de aslinda buna benzer bir acidan kendimi sorguladim diyebilirim:)v fren xt xtr gibi bir sistem ortalama ne kadara gelir acaba bilginiz varmi?

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
xt ve xtr modellerinden emin diilim =)
bi ara kendim için araştırmıştım... aklımda kalan; shimano'nun x'Li t'Li r'li uztmaları olan iyi v frenlerinin olduğu,
bi de düşündüğümden pahalıya (500 tl gibi bi'şeyler kalmış aklında, emin diilim) geldiği sadece =)

bi sürü mağaza ve site var... araştırmak kolay ama =)

EDIT2: aslında deore de iyi olabilir...

(ama değiştirmeyin yahu... boşuna masraf, zaman, ayarı tuttu tuymadı... ben üşendim sizin yerinize =)
sorun çıkarmaya başlarsa değiştirirsiniz :) )

• Beğen

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
mekanik disk fren sadece ağırlık oluyor ondan daha hafif v fren daha iyi ucuz,tamiri kolay,parçası her yerde rahatlıkla bulabilirsin.Ben senin yerinde olsam v fren yerine hidrolik disk frene geçerim.:eek:

• Beğen

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
500lere cikmam sanirim:)o kadarina da gerek yok bence.biraz daha arastirayim.bakalim artik beni arastirmalarim neye goturecek:)belki de kalirim mekanikte bellimi olur:)

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
masa uygun v frene.hidrolik te evet cok pahaliya patliyo.tesekkurler bu arada yorumlar icin

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
"mekanik frenden v frene gecis?"

Gayet yerinde olacak olan bir karar.
Paralel baskı bir xt fren ve 3 renk baradine ler ile dönüp bir daha arkana bakmazsın :)

• Beğen

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
bakalim cok pahaliya kcmadan bir sistem satin alicam sanirim

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
Bence değiştirme kalsın derim boşuna masraf yapmayın ama değiştiriceksenizde çok pahalıya kaçmayın derim karar sizin tabi.

• Beğen