Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mekanik Doping

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında mcanb tarafından paylaşıldı.

1. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selamlar,

Ortaya şöyle bir idda atılmış, bazı bisikletçiler bisikletlerinde mekanik doping kullanıyor diye. Youtube da videosu var, aşağıda ekledim onu da, bir de UCI ın bu konudaki cevabı var onun da linkini ekledim.

Olay şöyle, sele borusunun içerisine bir elektrik motoru yerleştiriliyor be bu motor 2 adet dişli sayesinde aynakolun milini döndürüyor.

Özellikle çok sinir oldum bunu seyrederken çünkü videoda suçladıkları kişi Cancellara, Flanders'taki atakta aynı şekilde başka yerlerde de hep bunu kullandığını söylüyorlar. Bence biraz abuk bir idda, UCI da yok böyle birşey demiş. Cancellara da dünya şampiyonu adam, kendinden beklenmeyecek bir performans değil, ama gündemde böyle birşey var, koyayım dedim.

Bu da UCI'ın cevabı
    http://www.cyclingnews.com/news/uci-denies-reports-of-motorised-doping

2. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sele borusunun içerisine konacak küçüklükte bir motor kazancı artırmak için kaç tane dişliyle aynakola bağlanırsa bağlansın hiç bir katkısı olmaz.

Motorun gücü arttıkça ağırlığı ve büyüklüğüde artar.Bu nedenle hem saklamak imkansız hale gelir hemde bisikletin ağırlığı artmış olur.

Bisiklet aksamlarında yapılabilecek tek mantıklı doping aynakolu ve bisikletin aynakol kısmına denk gelen parçalarını mıknatıs özelliği gösteren parçalardan yapıp,bisikletçinin aynakolu döndürmesiyle manyetik alan sayesinde aynakolda bir devri-daim sağlanması ve aynakolun daha rahat çevrilmesidir.

cihan yalçın ve GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  3. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla aslında 1000$ lık elektrik motoru alında o küçüklükte motorlar bile acayip götürebilir bisikleti. Önemli olan motorun ne kadar verimli olduğu, üretim kalitesi ve motor tipi. Teknoloji uygulanabilir bir noktaya kadar ama bunu saklamak çok zor. Yani bir kaza anında kadro açıldı noldu? Bütün sistem ortaya çıktı.

Benim kafama takılan asıl böyle bir şey yapılabiliyorsa kadro içerisine motor nasıl sabitleniyor? Boru profilleri genellikle düzgün değil, ayrıca karbon bisikletin dış yüzeyi temiz, içi çok pürüzlü. Yapıştırma ihtimali çok yüksek değil o yüzden bence.

Mıknatısının ters kutbuna geçince pedalı yavaşlatır o zaman. Hiç bir etkisi olacağını sanmıyorum.

4. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Boyle soyledim de bana da cok sacma geldi, uygulanabilirligi nasildir bilmiyorum. Ama hersey bitti simdi buna basladilar, bisiklette doping var diye.

Dopingin tarihi ile ilgili belgesel yapilsa bu kismi cok komik olurdu heralde :)

cihan yalçın ve felis911 bunu beğendi.
  5. Osman Şen

Osman Şen Kıdemli Üye

Seviye:
    40 yıl düşünsem belki böle bişi aklıma gelir

6. Alper Temircan

Alper Temircan Forum Bağımlısı

Seviye:
  7. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet, Cancellara bir düğmeye basıyor sonra "viiiii" diye sesler çıkararak uzayıp gidiyor ve kimse fark etmiyor mu? Son 5 dakikalık kısımda basmak için 900 gramlık motor taşımak etap boyunca ağırlık dezavantajı yaratmaz mı? Saçmalık.

Ekleme: Adam 80 kilo.

8. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu yarışı canlı izlerken (PR) bu sahne banada inanılmaz gelmişti ohaa dediğimi hatırlıyorum, sanki bir anda roketledi normalde yarış kazanmak için ilaç dopingi kullanılıyorsa bu tarz mühendislik harikası tertibata burun kıvırmazlar, şan söhret para için herşeyi yapıyorlar.

sonEr´´ bunu beğendi.
  9. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Flanders ta da Muur daki hızlanma da inanılmaz, gerçek dışı gibi. Ama bunun ortaya çıkma ihtimali çok yüksek ya, bir arıza oldu hop dişli dışarı fırladı saklamanın imkanı yok.

Umarım doğru değildir, adamı çok seviyorum, yıkılırım :p

Ha bir de aklıma şimdi geldi, bütün bisikletler yarış öncesi tartılıyor mu? Eğer tartılıyorsa bunun açığa çıkmamasının imkanı yok. Çünkü bütün bisikletler alt sınırım 200 gr civarı üzerinde olsa Cancellara ya sorarlar seninki niye 700 800 gr ağır efendi diye :)

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    100 veya 200 watt gibi bir güç sağlıyormuşki çok ciddi bir değer, dünya çapında 75-80 kilo adamların 350-400 watt bastıkları düşünülürse, 1 kiloluk bir motor (batarya vb herşey dahil 1 kilo) ile 100 watt çok harika bir değer olur... Ben de duyduğum zaman mantıksız gelmişti, ancak bu değeri bir 1-2 saat verebiliyorsa kesinlikle çok iş görür performans açısından...

11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu işler bu kadar ucuzladı mı ya?

Cancellara bile bunu yaparsa başkası ne yapmaz?

İşin iyice b:)ku çıkmaya başladı.

12. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok saçma geldi banada 200-300 gr lik bir motor nasıl olurda o kadar büyük bir performans artışı sağlar anlamadım

13. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    yüksek kaliteli elektrik motorlarından çok acayip güçler üretiliyor, teknolojik olarak imkansız değil, ama umarım doğru değildir. UCI yok öyle birşey baktık biz diyor ama çok enteresan yine de .

Ben Cancellara ya güveniyorum yapmaz öyle şey :p ama yaparsa sen de mi brütüs durumu olur :/

Cem Unden bunu beğendi.
  14. bianchiultra

bianchiultra Bisikletkolik

Seviye:
    tek kelimeyle şeytan:boese157: işi

15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Cancellara yaptıysa bile tek başına karar veremez böyle bir şeye. Bu Bjarne Riis'in işidir. Adam zamanında dopingle TdF'yi kazanmıştı .Zaten geçmişi karanlık . Böyle adamları sportif direktör seçip , başa geçiren Saxobank'da suçlu bu işte.

16. Özgür Yalçın

Özgür Yalçın Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2 şey demek isterim ben de :
    1 - bjarne riis, kendisini ispiyonlamıştır. ve CSC takımında da ivan basso ile olsun sastre ile olsun çalışmıştır (bknz : filmi vardır) şimdi saxobank'ın başında ve öyle böyle değil fena iyi bi takımı bir araya getirebiliyorsa bu bi başarıdır. geçmişinde kakalı kokulu işler yapmıştır evet ama o yolun yolcusu olmaktan vazgeçmiştir diye düşünüyorum...eğer riis bu kadar kakalı bi adam ise, o kadronun pis adamla işi ne? zaman dönüyor

2 - fabian yapmaz...artık bunu da yapmasınlar...yani bisikletten keyif almak için kimi yokuşları çıkmak için (ille de muur gibi duvarları değil tabii) bacağı, yaşı geçenlere dair güzel bi icatmış. ve piyasada internetten fln bu şekilde satılıyor ise proların bunu kullanması adamların da baya ucuz olmasını sağlar. bence popüler bir ürün ve fabian'a yakıştırmalarının kötü bir belden aşağı magazinsel yanı var.

boonen o yokuşta bence düşmekten korktuğu için yavaşladı :) genel olarak fabian hızlanabilen, boonen de düşebilen bi adam. ne zaman görsem boonen düşüyor...

Cem Unden bunu beğendi.
  17. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    videoyu tekrar tekrar izliyorum sanki fabianı görünmez bir el itiyor ama yarışın her anında değil, önemli ataklarda ve tempoyu yükselttiği zamanlarda oluyor bu bacakları aynı dönsede hızı birden artıyor yani sistem küçük roketlemeler sağlıyor olmalı %100 inanmasamda pis kokular geliyor .

Cem Unden bunu beğendi.
  18. Salih Manavoğlu

Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    konuyu yakından takip etmeye calisiyorum; cok ilginc. Cancellara'nın da ivmelenmesini izledikce düsünmüyor değilim :)

sonrasında bu kadar kolaya kacilir mi ve bu denli riske girilebilir mi hemen sorular aklima geliyor !

cünkü bu uygulamanın ortaya cikarilması gercekten cok kolay. ve biliyorsunuz ki uci tarafından bu tip konulara hic taviz yok.

sonuc olarak cok uzun süreler harcanmıs basarılı bir kariyer bu kadar kolay tehlikeye atılabilir mi ?

bana kalırsa, olmaz, olamaz ya da olmamalı.. :)

19. Mustafa ÇAKAR

Mustafa ÇAKAR Forum Demirbaşı

Seviye:
    Fabian'ın motorlu bisiklet kullanması kulağa saçma geliyor. Fabian dan da böyle bir şey beklemem doğrusu.Öte yandan herkesin belirttiği gibi o atağı kaldırmak da çok kolay değildi. Cancellara ve saxobank iddiayı kesinlikle reddediyorlar. Aksamın içinde bu düzeneği saklamak da zor bir yandan. Yakalanma olasılığı çok yüksek.
    Bütün bunlar bir yana kimyasal olsun mekanik olsun doping saçmalığından artık bu sporu arındırmak gerek yoksa yakında seyredecek kimseyi bulamayacaklar.

Can Özbek ve Cem Unden bunu beğendi.
  20. kayhan

kayhan Misafir

specialized kadrolarımız diğer markalardan çok farklı derdi de, ben de hadi len diye düşünürdüm. atalarımız büyük lokma ye büyük laf etme demişler, ne kadar haklılarmış. mahçup oldum. ergonomik tasarım esnemezlik ömür boyu garanti ve + 200 watt. :)

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.