Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mekanik Disk

Konu, 'Frenler' kısmında Selim Üsel tarafından paylaşıldı.

1. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,
    Mekanik disk fren almayı düşünüyorum. Baya baktımda mekanik disk fren kullananlar pek yorum yapmamış. V Frene göre tercih edilemesi sadece yağmurlu havalarmı? Ayrıca bakımı ve ayar işlemi zor mu yoksa aynı mı? Fikirlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

2. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    mekanik disk kullanan bir adam olarak her zaman dediğim gibi v frenden sonra disk benim gözümde bir numara yağmurlu havalardada gayet sağlıklı herhangi bir sorunu yok tavsiye ederim

3. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Tavsiyen için teşekkürler, sen ne kullanıyorsun. Tavsiye edeceğin bir marka model varmı ?

4. fatihgüven

fatihgüven Onursal Üye

Seviye:
    mekanik disk kullanmadım ama bildiğim kadarıyla (forumdan öğrendim tabi) frenleme konusunda v frenle çk fazla fark yokmuş yağmurlu havalar hariç bu nedenle gereksiz bi ağırlık(mış).
    ayrıca ayarlaması bayaa zor diyorlar..

paranı biriktir hidrolik al bence ya da (sende ne war bilmem ama) daha ii bi fren takımı..

5. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Ben mekanik diski önde tercih ediyorum ama hidroliğe geçersem ön-arka kullanacağım gibi görünüyor.
    1-Ayarlaması BENCE! V-frenden kolay
    2-Zorlu hava koşullarında daha iyi tutuyor
    3-Akortlar bozulsa bile gayet sorunsuz çalışıyor
    Ağırlık falanda hikaye hafifliğe önem veren insan nasıl ki v-Frenin iyisini hafifini yani pahalısını buluyorsa diskin hafifini bulamıyor mu artık hafif disk frenlerde yapılıyor kesin bilmiyorum ama belki değişik konfigürasyonlarla v-frenden daha hafif disk bile toplanabilir gibi geliyor bana.
    Veya diyelim toplanamıyor sözümü kimse yanlış anlamasın da mesela disk fren v-fren'den 50 gram ağır oldu eğer kişi bu 50 gram yüzünden yarışı kaybettim diye ağlıyorsa katılmayıversin canım

mustafa gökce bunu beğendi.
  6. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    mekanik disk fren görüntüden başka birşey değil, ekstra ağırlığı ve fiyatı cabası. gerçekten ihtiyacım var diyorsan dişini sıkıp bir hidrolik disk fren seti al, veya memnun değilsen v frenlerinden, daha iyi bir model kol bacak ve pabuçlarla değiştir.

yüksek model vites gruplarının hiçbirinde mekanik disk seçeneği yoktur fakat v fren de hidrolik disk fren seçeneği de mevcuttur. eğer mekanik disk fren v frene göre daha kullanışlı ve tercih edilir olsaydı, bu serilerde de daha hafifletilmiş ve daha güzel versiyonları bulunurdu. daha alt serilerde çeşit olsun , görüntüsüne bakıp hoşuna gidenler, biraz daha para verip v fren yerine alır diye konulduğunu düşünüyorum.

stratus bunu beğendi.
  7. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Mekanik fren var mekanik fren var

ben MTB ye tekrar başlayacak olsam Avid BB7 bulur takardım...

şekil a1 de göründüğü üzere sadece çeşit olsun diye değil ciddi anlamda kaliteli frenleme yaptığı için gary fisher gibi bir firma bile kullanıyor modellerinde...
    http://www.fisherbikes.com/img/bikes/2008/1600x1200/marlin_disc.jpg

Dirt jump modellerinde de kullanılıyor...

Bir Avid bb7 daha specialized epic sfr de ...
    http://www.hilobikehub.com/mountain/mountainbikes.htm

Mekanik diski de yerin dibine batırmaya gerek yok yani
    gerçekten çok iyileri olduğu gibi sadece görüntü için olanları da var

seçim sizin araştırmak elinizde...
    Forumda sormanız yeterli ;)

İyi forumlar

8. Ontario

Ontario Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence mekaniğin tek iyi yanı akortlar bozulduğunda frenlemede bi sorun yapmaması başka iyi bi yanı yok

9. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Ercan cok dogru soyluyorsun ve avıd bb7 modelı dunyanın en hafıf mekanık dısk frenıdır..!

10. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar fikir ve yorumlarınız için teşekkürler. Avid BB7 yi nerden bulabiliriz bilen varmı ?

11. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    yanlış hatırlamıyorsam bir ara çağrı da hiç açılmamış bir bb7 set vardı ama sattı mı bilmiyorum bir sor...

ve Sram Distribitorune bir mail at yada telefonla sor

cevap gelmezse
    www.pricepoint.com www.jensonusa.com adreslerinden
    1er 1er satın alırsın...
    (100 dolar üzerinde vergi olduğu için!!!)

12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ercan neden bu fren takımı zor mu bulunuyor. Artık üretilmiyor mu? üretilmiyorsa bunun emsalı yine çok hafif mekanik disk fren yok mu? Biraz daha detaylı bilgilendirirsen memnun olurum.

Ercan Bayram bunu beğendi.
  13. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Şahsi fikrimi söyleyeyim.
    Hidrolik disk frenlerin 3 büyük avantajı vardır. Bunlardan birisi her koşulda çok iyi fren performansı, diğeri hidroliğin verdiği hassaslık sayesinde mükemmel dozajlama ve bir diğeri de farklı piston çapları sayesinde çok hafif bir dokunuşla üstün frenleme gücü.

Olaya bu yönden baktığınız zaman, mekanik disk frenler (marka ve modeli ne olursa olsun) ancak hava koşullarından etkilenmeleri V frenlere göre daha az (ancak hidrolik disklere göre daha çok) oldukları için tercih edilebilirler. Fakat kaliteli bir jant seti ve mevsimine göre seçilmiş fren pabuçları ile bir V frenden de mekanik diske çok yakın verim alınabilir, kimseyi de pişman etmez.
    Hal böyle iken mekanik diski bisikletinizde taşımak hem tam anlamıyla disk fren konfor ve güvenliğini getirmediği gibi, bir de ekstradan ağırlık taşımak anlamına gelecek.

O nedenle benim tercihim hidrolik disk fren olurdu. Kaldı ki zaten BB7'de orta halli bir hidrolik disk frene yakın bir paraya satılıyor, ABD'de 70 $ kadar teki.. Hem Ercan hiç kullandı mı bilmiyorum fakat BB7'nin efsaneleşmesi biraz da pazarlama etkisi gibi geliyor bana.

Sonuç olarak hidroliğin o rahatlığını hiç bir mekanik diske değişmem. Onun yerine çok daha hafif bir V fren seti alırım... (Tabi bunlar şahsi görüşlerim)

14. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öyle olduktan sonra pek avantajı kalmıyor benim fikrime göre. Bilgiler için sağol Halil neyse şuan için mevsime uygun papuç ile devam edelim. zaten diske geçmek için jant göbeklerininde disk uyumluları ile değişmesi gerekecek.

15. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
  16. ApQ

ApQ Aktif Üye

Seviye:
    ben bu bayramdan sonra arka tekerime mekanik disk fren taktırmayı düşünüyorum zaten ön tekerimde vardı bence mekanikte olsa v frenden daha avantajlı öndeki diskin gücünü gördükten sonra bana v frenden çok daha güvenli geliyor ayrıca hidrolik diske göre çok daha ucuz olmasıda büyük bir avantaj bu yüzden profesyonel olmayan ve güvenli fren isteyenler mekanik disk fren almalı

17. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:

ağarlık dışında katılıyorum avantajları var hemde çok ama kaliteli olacak,

18. guneeymurat

guneeymurat Aktif Üye

Seviye:
    ercan by slm bb7 ler le ilgili konu açtım yorumunuzu bekliyorum saygılar