Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mekanik disk frenlerim durdurmuyor

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Gökhan Akkaya tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar KRON XC150 model dağ bisikleti aldım. Mekanik disk frenler ile birlikte geldi. İlk günlerde frenleri çok iyi tutuyordu, güllük gülistanlıktı.

1 ay kullandım ve ön frene yağ döküldü, balataları değiştirdim, ustasına götürdüm.
    Bana 20 liraya bir balata taktı ve az çok fren tutmaya başladı. Daha sonra ben bu frenleri köpüklü su ile yıkadım ve bisiklet yine durmamaya başladı.

Aynı bisiklete sahip arkadaşım ile karşılaştırdığımda bisikletim resmen durmuyor derecede.
    Aldığım dükkana geri götürsem garantiye yollamak zorunda kalır mı ? Bu süreç nasıl işler ?
    Ne yapmalıyım ?

Adam resmen mekanik disk frenlerin temel problemi bu, bişey yapamam. Hidroliğe geç dedi bana.

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Aslında kısmen doğru söylemiş. Mekanik disk frenlerin kaliperi rotora tek taraflı baskı yapıyor ve karşılığında da onu taklit eden metal bir parça var. Ped baskı yapınca sabit olan metal ile hareketli ped' in arasına sıkıştırması sonucunda frenleme gerçekleşiyor. Rotor hasar görmüş olabilir. (Disk)

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Balatalarin birbirine olan mesafesi fazla olabilir. Teli gererek diske surtmeyecek sekilde ayarlayabilirsiniz. Dış taraftaki balata hareketli teker gobegine yakin balata sabittir. Gobege yakin balata fazla aciktaysa bunu ayarlayabilirsiniz bazi modellerde. Ince alyan vidasi kullanabileceginiz bir yuzeyi vardir tekerlek gobegine yakin tarafta. "Pad-in yazan tarafa cevirirseniz diske yaklasir, diger tarafa cevirirseniz uzaklasir. Dış taraftaki balata mesafesi sorunsa onuda tel gerginligi ile ayarlarsiniz. Bunlari kontrol edip deneyin...

4. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konuyla yarin alakali ama yeni alinan balatalardan fotodaki metal zimbirtilar cikiyor mu?

5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bazı marka ve modellerde cikiyor. Ama genellikle fotoda en sagda duran klips cikmiyor.

6. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zamanında Aynı hatayı yapıp BR-M445 HD gectim...MTB de Mekanik Disk sahip bisiklet kesinlikle alınmamalı...Ya almısken V-Fren alıcaksın yada Hidrolık Disk Mekanık basta iyidir sonradan cıvıtır...Ama asıl tehlıkelı olan tehlıke anında V-Fren veya HD olan gucu yakalamazsınız cat dıye gırersiniz..Mekanık tehlıkedir..Konuyu okuyan arkadaslarada tecrube olsun burdan..Senın sorununada arkadaslar net cevap vermıs zaten kolay gelsın

7. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Sabit olan klipsin ileri geri gelmesini sağlayan ayarı buldum ve denedim ancak durum farksız değil.

Ben, yağ döktüğüm zamanlarda biraz bızıklamıştım bunu. Klipsleri bozmuş olabilir miyim ? Çünkü arka tekere hiç dokunmamıştım ve çatır çatır çalışıyor. Arkaya bastığım anda kitliyor tekeri.
    Ancak ön teker kesinlikle fren yapmıyor :)

Ayrıca kliplerde bir sıkıntı mı var ne sürekli kitleniyor. Tam güç fren yapsam elimi çektiğimde hala fren yapar halde kalıyor. Trafikte ani bir şey olsa ne yaparım ben ?
    Servisine götüreceğim arkadaşlar.

Sizden isteğim, bana önerilerde bulunmanız. Şunu yap veya bunu kesinlikle yapma demenizi istiyorum.

8. kaan ergin

kaan ergin Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    aynı sorun bende de var sanırın tektro novela mekanik disk fren kullanıyorsun
    sorunu halletmek için ben harketsiz balatanın arka tarafında bir vida var onu alyan anahtarı ile sıkman lazım boylece sabit balata rotora yaklşıyor
    ama fazla sıkmamak lazım 2 3 denemenin ardından benimkiler cok iyi tutuyor ve bir sorun cıkartmadı
    frenin takılı kalma problemi içinde fren tellerini sok güzelce temizle ve sonra tellerin dış halata gelen kısımlarını sıvı gresle yağla hatta yapabilirsen dış halatların içine bir miktar gres enjekte et ben oyle yaptım hidrolik fren hassasiyetine yakın çalışıyorlar.