Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"mekanik disk frenden hidrolik frene geçiş"

Konu, 'Frenler' kısmında Alp Kuterdem tarafından paylaşıldı.

1. Alp Kuterdem

Alp Kuterdem Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar bu aralar fazla konu açıyorum biliyorum:) Ama modifiye işine girdiğim için ve bu konuda da pek fikrim olmadığım için sormak durumunda kalıyorum :)

şimdi arkadaşlar bisikletimiin fren-vites sistemi tümleşik SHIMANO STEF 40 EZ-FIRE modeli (fren-vites kolu olarak geçiyor).Üzeride dandik olduğu söylenen ,daha bisikleti kullanmadığım için bilemediğim,zoom marka disk frenler var.

1.Bu sistemden hidrolik fren sistemine update için nasıl bir yol izlemeliyim ? Yani vites ve fren kol sistemleri ayrı olarak alınıp mı monte edilsin?
    Ancak böyle bir sistem 2 katına yakın masraf yaratır kanımca:)
    2.Kendi üzerindeki vites-fren kolları kalsın.Bisikletin üzerindeki telli fren kabloları yerine, hidrolik fren kabloları balata değişmesi gerekiyorsa uygun balata ve tabiki daha güçlü rotor.Böyle bir değişim olabilir mi? Tabii üzerindeki orjinal frenlerin hidrolik uyumlu olması gerekiyorsa bu fikir baştan yatar sanırım:)
    3.Hiç hidrolik fren işine girmeyip sadece shimanonun kaliteli rotor ve balatalarını kendi sistemime monte edip mekaniğe devam mı edeyim ?

sorularım bunlar arkadaşlar cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Başka alternatif yol varsa onuda rica edeyim Ancak birazda ekonomik olursa daha mutlu olurum :)

2. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    malesef hidrolik ve mekanik disk fren sistemleri birbirlerinden çok farklı sistemler... Yani izlenecek yol şu şekilde olabilir;
    *deore vb bir takım vites kolu alınır
    *istediğiniz hidrolik fren sistemi alınıp takılabilir
    *veya başka bir seçenekse Shimanonun ürettiği dual kollar. (hidrolik fren ve vites tümleşik model)

Ama yok hidrolik kadar güçlü bir sisteme ihtiyacım yok ama biraz daha iyi tutsun diyorsanız;
    Hayes MX4 - Avid BB5 - BB7 model mekanik disk frenler sizi bayağı bir tatmin eder diye düşünüyorum, hemde fren vites kollarınızı değiştirmenize gerekte kalmaz ;) sadece kaliper ve rotorla işi bitirmiş olursunuz

HaliliOzturk ve Alp Kuterdem bunu beğendi.
  3. Alp Kuterdem

Alp Kuterdem Forum Demirbaşı

Seviye:
    saolun cevap için
    sanırım en iyi ve ekononomik çözüm son yazdığınız :) bir kaç değişiklikle performansı arttırabilirim demekki :in: