mekanik disk fren

tolga çalışır

Aktif Üye
Tepki
65
salcano ng 650...bugun arka fren kolunu sıkınca frenlerden çıt diye bir ses geldi ve eskısı gibi ii tutmadığını farkettim sanki birden gevşemişti...aldığım yere götürdum sanırım biraz sıktı ve sesi kesti...fakat arka fren kolu çok sert oldu...şimdi fren kolunu istesem de çok sıkamıyorum...çat sesi neden gelir...daha sonra bana tekrar sorun çıkarır mı?

Scudo

tolga çalışır

Aktif Üye
Tepki
65
arkadaşlar bu tip bi sorunla karşılaşanınız var mı?bir de bisikletçiye dedim ki: disklerden memnun değilim v frene geçmek istiyorum...ön taraf için v fren sorun değil...fakat arka tarafa kaynak yaptırman gerek dedi...çünkü fren takacak yer yok...

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Sorun halan devam edıyorsa götürün bisikletçiye garanti kapsamına girmesi lazım yenısını takıp versin diretin yani.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Mekanik frenler özelliklede düşük modeller başa bela olur çoğunlukla, kadronda arka bacaklarda fren pivotları yoksa kaynakla pivot eklenebilir sanırım. Birde jant çemberin v fren uyumlu olması gerekiyor fln alengirli işler :) .

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
v-fren takmak için kaynak yaptırma olayına falan gireyim deme sakın; kaynak işi öyle kolay bir iş değil. fabrikalarda yapılan kaynaklardan sonra malzemeler birtakım ısıl işlemlerden geçirilerek asıl sağlamlığına kavuşuyor, yoksa kaynaktan çıktıkları gibi boyanıp satılsalar herkesin kadrosu bir yerden sonra elinde kalırdı. sen de şimdi o kadroyu ne kadar iyi bir ustaya götürürsen götür; hem ölçüleri tam tutmaz, hem çirkin durur, hem de kadronun arka bacaklarının sağlamlığı bozulacağı için bir süre sonra çatlaklar başlar ve o kadro kullanılamaz hale gelir.

çat sesinin sebebini de biliyorum sanırım. böyle büyük mağazalarda falan satılan bisikletlerin montajı, o işi en ucuza yapacak kişilere yaptırılıyor. onlar da genellikle asıl suratlı, karanlık ve tozlu dükkanları olan, hayattan bezmiş tamirciler oluyor. öyle bir şekilde montaj yapılırken fren telini tutan vida iyi sıkılmamış, tam sen fren yapınca da tel kaymış ama yerinden de çıkmamış. sonradan gittiğin tamirci de kafasına göre sert olarak ayarlamış freni. aynı adama bir daha git, abi bunun fren telini biraz daha uzun bırakır mısın böyle çok sert oldu de, o iki dakikada halleder.

bu arada bisikletin de hayırlı olsun, güle güle kullan :in:

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Padler uçmuş olabilir.Benim padler uçmuştu kaza yapmıştım.