Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mekanik disk fren neden tercih edilmiyor?

Konu, 'Frenler' kısmında Mesut ARAM tarafından paylaşıldı.

1. Mesut ARAM

Mesut ARAM Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Almak istediğim bisiklet Whistle Miwok 1163D ama bu mekanik disk fren şikayetleri beni soğutuyo. Aslında v fren versiyonu düşünyordum fakat bulmak çok zor.Mekanik disk fren neden tercih edilmiyor v frene göre kullanım amacı dışında daha az ömürlü bi fren sistemimi?

2. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba,
    Mekanik disk fren türü biraz sorunlu bir türdür. V fren sistemi, mekanik diske göre daha basit, daha kullanışlı,daha masrafsız ve daha hafif olması sebebiyle ben v freni tercih ederim. Tabi bu karşılaştırma sadece ikisi arasında. Yoksa hidrolik disk fren çok daha iyi.
    Forumda da bunun hakkında başlıklar ve bilgiler bulabilirsiniz.
    İyi forumlar.

3. alper turan

alper turan Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    mekanik disk mantığa ters.zaten telin uzamasından dolayı oluşan kaybınız için hidrolik kullanırsınız.Hidrolikte uzama yada sıkışma olmaz birebir uyguladığınız kuvveti frene iletir.diske tel takmak 2012 model ferrariye tofaş şahin vites kutusu takmak gibi geliyor bana çok mantıksız.Disk tel kullanmadım ama hidrolik kullanmış birisi olarak kesinlikle hidrolik diyorum.kullananlarda mekanizmadan haliyle şikayetçiler ztn.

4. utku bayburt

utku bayburt Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben mekanik disk fren kullaniyorum.bir sorun olmadi simdiye kadar ama bir v fren ya da hidrolik fren kadar konforlu degil.genelde asfalt yolda kullaniyorum bisikleti.bastan bilincli olsaydim v fren alirdim.hatta bu aralar v frene gecmek gibi bir dusuncem var.kullanim amaciniza gore belirleyin bence.ille disk fren diyorsaniz hidrolik alin.yoksa v fren en ideali normal kullanim icin.bosa agirlik tasimaktan da kurtulmus olursunuz.

2teker_üstünde bunu beğendi.
  5. Mesut ARAM

Mesut ARAM Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    zaten v modelini istiyorum ama bulunması zor piyasada hep mekanik disk olanları mevcut...

6. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sonradan takacaksanız Avid BB5 (ball bearing 5) kullanıcısı olarak tavsiye edebilirim.

Yada daha üst modeli olan BB7 yi...

Bu ikisi dışında mekanik frene bulaşmayın kesinlikle derim. :)

7. Mesut ARAM

Mesut ARAM Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Soğumaya devam o zaman v fren versiyonu bulmak farz oldu gibi Teşekkürler...

8. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Zaten bisikleti almışsın yani iki fren sistemini de kullanan biri olarak söylüyorum hidrolik çok daha iyi ancak benim bisikletim mekanik insanı zorluyor ama şuana kadar hiç el ağrısı çekmedim nede duramayıp duvara toslamadım mekanik kullanıyorsan hiç kullanma daha iyi diye bir şey yok bence ama şu da var ben kendi fren sistemimi hidrolikle değiştireceğim yapınca da fotoğrafları koyarım zaten

9. Mesut ARAM

Mesut ARAM Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Açıklama için teşekkür ederim. Fotolarınızı beklerim...

10. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dört yıl Avid BB7 kullandım.(Mekanik) çok çok memnundum. Defalarca Uludağ'dan hem arazi hem asfalt yoldan indim.Bir kere bile ne ısınma ne de zayıflık gösterdi.180 lik rotorla kullandım ve yüksek hızda bile tek parmakla rahatça arka kaldırabiliyordu. Ama shimano'nun mekanik frenlerini de biliyorum onlar hiç tutmuyor.

11. ipek yetginer

ipek yetginer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben mekanik frenlerde v frenlerde hidrolik frenlerde kullandım ama sunu soyleyebilirim hidrolik alıyorsanız en azından slx veya elixir 5-7 kullanmasınız çünkü fren gücü inanılmaz düşüyor ve bende tel uzamasından ve mekanik fren sisteminden şikayetçiydim ama hidrolikler kesinlikle bu işe çözüm :D

12. fatih karali

fatih karali Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bisikleti arazide zaman,zaman çamurlu yerlerde kullanacaksanız mekanik veya hidrolik disk frene ihtiyacınız olacaktır,Ben asfatta kullanırım çamurdan uzak dururum diyorsanız vfren'den şaşmayın

13. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Valla konuyu hortlatmak istemiyorum ama;yokuş aşağı giderken dik bir yokuşda hiç v- frenli bir bisiklette sadece ön freni sıktınızmı.yada bunu yapınca takla atmayan varmı aynısını ben disk frende yapınca sadece ön freni sıkınca takla felan atmadım ve aynen durdum.şimdi bunu neden söyledim bunun yol durumu,arazi,dağ bayırla ilgisi yok bizzat tecrübe ile sabittir.çok denedim her 2 freninde kendince artıları eksileri vardır.bir anlık telaşla v frenli ve disk frenli bir bisiklette sizce hangisi takla atmadan ve daha rahat durur.otomobilleri örnek vereyim disk fren ki volvo bu konuda tırları ve otomobillerinde efsanedir ve diğer kampanalı fren sistemleri oda volvo'nun iyi olduğu bir kulvardır ama disk frenle yapılan testlere bir bakın lütfen şimdi ne alaka canım onlar otomobil bizdekiler bisiklet demeyin.nacizane fikrim ve görüşümdür saygılarımla.

14. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Dostum BL-M 505 fren kollu hidrolik fren takımı aldım bugün elime ulaştı. Fotoları yakında foruma koyarım. Ve Oğuzhan bey disk fren çok rahat bir insanı fırlatır. Tabi nasıl panik fren yapılacağını bilmiyorsanız ki siz biliyormuşsunuz.

15. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Eray bey normal düz yolda ve normal bir hızda bile v-fren ile frenleme yapan arkadaşlarımın yerlere kapaklandığını bizzat gördüm ve o günden beri v-frenlerden uzağım;ağırlığınızı istediğiniz kadar arkaya vererek durmaya çalışın v-frende muhakkak düşer gibi ve düşüyor insan ama ben disk frende bunu görmedim eğer düşen varsa disk frende fırladığını iddia eden inanılmaz hızlarda giderse bir insan ve panik olup da sadece ön frene frenleme yaparsa tabiki uçar.(işin şakası bir yana benim kadar kaza ve düşüş yaşayan yoktur emin olun o yüzden v-fren elveda hoş geldin disk fren) bide insanlar şunu kabullenmiyor ona üzülüyorum bilmediği, anlamadığı ,kullanmadığı şeyleri hemen kötüleme vardır.bizim tipik yurdum insan mantığı yapıcak bir şey yok burda amacım herkes v -fren kullanmasın disk frene geçin kullanın değil isteyen ne isterse onu kullansın ama bir başkasına engelleme yapmasın vatandaşın biri kalkıpda disk frenli bir bisiklet alacağım ne dersiniz dediğinde kakıpda yok yok sakın alma işte şu şöyle bu böyle tu kaka felan denmesin v-fren alın kesin başınız ağrımaz deniyor bunlara çok kızıyorum kimse kusura bakmasın 50-60 tl lik bir disk fren ile 300-400 tl lik disk fren bir değildir.bunu algılasın ve anlasın insanlar yoksa bendede v-frenli bisiklet var ve yıllarca bindim arada gene biniyorum.yoksa ne kadar kaliteli vifrenli bisikletlerde var ama tercih meselesi ben şu an itibariyle tercih etmiyorum saygılarımla.

16. ozan türk

ozan türk Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Hidrolik fren daha avantajlı fakat fiyatı da pahalı başlangıç için bence pek değmez..V-fren mekanik disk fren konusunda mekanik daha avantajlı bence yağmurdan sudan etkilenmiyor pabuç derdi yok ve eğer çok hızlı giderken birden fren sıkarsanız pabuçların ve jantın anasını ağlatırsınız :) bi de dağ bisikleti için mekanik daha uygun..V frenle mekanik disk arasında da 50 tllik bi fiyat farkı var zaten .. Ben de yeni bisiklet alacağım ve tercihim SEDONA 701 md fren olacak gibi fazla araştırmalar ışığında .. ve oğuzhan beye tamamiyle katılıyorum :)

17. tolsen92

tolsen92 Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar k.bakmayın konuyu hortlatmış olacağım ama kafam çok karıştı.Ben eski bisikletimle hep yagmurlu havalarda sürerdim.Çok severim bu şekilde sürmeyi ve v fren o kadar az tutardı ki fren yokmuş gibi sürerdim.Şimd korkuyorum biraz çünkü yine ıslak yollarda sürcem.Bu nedenle mekanik disk frenlı alcagımı söyledim.Sonra hidrolik dedim ancak hidrolik epey pahalı geldi ve ben bakım felan yapamam ne yapmam gerek.Çogunlukla mekanik disk fren kötüleniyor.O kadar Kötü mü

18. ilker Coşkun

ilker Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Mekanik disk fren uygulanan kuvvetin balatalara tam olarak aktarılamaması problemine sahip.

19. tolsen92

tolsen92 Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @ilker Coşkun yani çok sert mi basmak gerekiyor.V fren çok ses çıkarıyor ıslak zeminde ve ben çok sert kullandıgım için bisikleti hemen akor bozuluyor ve v fren eziyet oluyor.NG650 de tektro varmış oda mı iyi değil:D

20. roberock43

roberock43 Rap&Bisiklet

Adı:
    Ahmet Sarı
    Seviye:
    ng 650 kullanıcısı olarak şunu söyliyim ki 1 hafta sonra disk değmeye başlıyor düzeltirsiniz fakat git git balatalarla olan mesafesi açılıyor ve fren kaybı kaçınılmaz oluyor şuan iki frenide aynı anda sıkınca durabiliyorum o duruma geldi :D hidrolik en iyisi bende hidroliğe geçeceğim daha doğrusu bianchi ye :D

tolsen92 bunu beğendi.