Mekanik Disk Fren - Hidrolik Disk Fren kapışması

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
770
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
hd yle mekanik kıyaslanamaz bile bence tabikide hd

• Beğen
Tepkiler: emre6003
Scudo

alicilin

Üye
Tepki
22
İsim
Ali Fırat Güler
Bisiklet
Kron
Konuyu hemen hortlatayım :D
Benim fikrim mekanik disk ile hidrolik disk fren arasında eğer aynı markanın ürünüyse iki fren de sadece sertlik farkı var. Ama markalarda farklıysa olay farklı yerlere kayıyor. Hemen örnek vereyim.

Bende 2017 model mekanik disk frenli (zozo marka) kron xc 100 model bir bisiklet var. Fren yapıldığı zaman diskin solundaki balata diski sıkıştırıyor. Sağındaki hareket etmiyor. Disk esniyor ve sağdaki balataya sürtüyor. Hatta bu sebepten dolayı iç taraftaki balatanın aşınmasını da göz önünde bulundurarak milimetrik ayar için bir ayar vidası gibi bişey koymuşlar. Kalite yerlerde...

Eniştemde yanlış hatırlamıyorsam kron spx 500 hidrolik disk frenli bisiklet var (shimano marka). Yukarıda belirttiğim sorun yok. Çünkü frene basıldığı zaman yağ iki balatayıda diske doğru itiyor ve sağlıklı bir şekilde fren tutuyor. Al sana kalite işte.

Diyeceğim o ki marka çok önemli.

Not: Şimdi öğrendim tüm mekanik disk frenlerin balatasının birisi sürekli sabitmiş. Mekanik alınmaz. siz biraz fazla verip hidrolik alın

burak09

Üye
Tepki
8
İsim
burak
Bisiklet
Giant
Tektro rk 1312 fren performansı nasıl?

alicilin

Üye
Tepki
22
İsim
Ali Fırat Güler
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar ben toy mtbciyim. Yeni başladım. O cahillikle gittim kron xc100 aldım. Hoş hala cahilim, toyum.
Az önce yokuş aşağı bayağı bi süraatliydim. Hızımı çok düşürmek için frenlere biraz sert asıldım. Kayma olmadı lastiklerde. Fakat bisiklet dengemi bozdu yalpalamaya başladım. Aynı durumu çok uzun zaman önce cross motorumda da yaşamıştım. Bu arada frenler mekanik disk. Bunun olmasındaki en güçlü ihtimal nedir sizce. 1 ay sonra bakımı var bisikletin gittiğimde söyleyeyim yaparsa tabi. Pek sallamıyor gibi buradaki servisi de

bsdnreal

Üye
Tepki
0
İsim
Arif
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba! Ben Kron XC 100 2019 model mekanik disk fren almak istiyorum bu bisikleti kullanan varsa iyi veya kötü diye bana cevap yazabilir mi?

Arkadaşlar Kron XC 100 2019 model alıcam ama hangi fren sistemini almak istediğimi bilmiyorum sizce hd fren mi? Md fren mi? V-fren mi?

Son düzenleme:

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
@bsdnreal
Camura girmeyecekseniz disk fren almayin bulundugunuz sehir kucukse hidrolik disk fren almayin bozarlar onu cok ornek var

Tepki
29
İsim
Mustafa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@bsdnreal

Şimdi v-fren de yağmurlu havalarda istediğin performansı alamayabilirsin,çamurlu yerlerde de tavsiye edilmez.Fakat böyle sulu,çamurlu,yağmurlu günlerde kullanmayacak isen v-fren en iyi tercih olur hem ucuzdur diğer frenlere göre.Disk fren ise pahalıdır ama çamurlu havalarda vb. işini görür hassasiyeti iyidir ama bakımları uğraştırır yani kullanım amacına göre fren tercihin değişebilir.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@bsdnreal
Mekanik disk al doğru ayarlarla, yıpranmamış balata ve teller ile yolu kazırcasına durur; yağmurda fren mesafesi büyük ölçüde korunur. Mekanik diskli 2016 kron tx 150 kullanıyorum önceki v frenli süpermarket ürünü bisikletimden kesinlikle daha iyi duruyor.

• Beğen
Tepkiler: Aruera

Maykıl

Üye
Tepki
7
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Claud Butler
Şimdi bazılarınıza komik gelecek belki ama, bence ön fren mekanik, arka fren hidrolik olmalı. Hidrolik ön frenin tehlikeli olduğunu düşünüyorum, çünkü hidrolik freni kilitlemek çok kolay, ve herhangi bir acil durumda (tehlike anında), istemsiz bir biçimde de olsa ön freni kilitlerseniz kesinlikle takla atarsınız. Bisikletin ağırlık merkezi sizsiniz çünkü. Araba gibi değil bu. Arka freni kilitlemek ise genellikle çok sıkıntı yaratmıyor, en fazla arkayı kaydırıp durursunuz. Ben mesela bir sonraki bisiklet toplama maceramda böyle garip bir sistem yapmayı düşünüyorum eğer parçaları ayrı ayrı eşleştirebilirsem.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son 5 yıldır hidrolik disk frenli üç ayrı bisiklet kullandım son ikisi de yol bisikleti idi. Konforunu ve hassasiyetini de dikkate alarak başka tür bir fren kullanmayı hayal dahi edemem artık.

bsdnreal

Üye
Tepki
0
İsim
Arif
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar Kron XC 100 2019 model bisiklet almak istiyorum. Nasıl bir bisiklet, iyi veya kötü diyerek açıklarmısınız? Ayrıca hangi fren sistemini kullana bilirim açıklarmısınız?

Tepki
29
İsim
Mustafa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@bsdnreal

Kron XC100 hakkında yorum yapamam fakat dağ bisikleti alıyorsun amacın çamurlu,sulu yani zor koşullarda gitmek olacaktır.Eğer amacın böyleyse hidrolik fren alman mantıklı olacaktır.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bsdnreal
bisiklete baktım da frenleri için zozo diyor. hiç bilmediğimiz görmediğimiz bir marka. ancak o fiyata da ne bekliyoruz tabi oda bir başka soru sonuçta doların durumu ortada.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mekanik fren tercih etmektense V fren tercih etmeni öneririm.. Mekanik fren bir bisikleti ileride Hidrolik frene geçmek istersen al. Diğer türlü önermem.

saydalan

Üye
Tepki
22
İsim
Sefa Ç
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
Başlık mekanik disk fren ile hidrolik disk fren karşılaştırması için açılmış. Disk freni V frenle kıyaslamak için değil.

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben çamur ve zorlu yollarda gezme sebebiyle değilde akord bozulduğunda da yola devam edebilme özelliğinden dolayı mekanik disk frenli bisiklet aldım. Ama ayarlarınımı yapamadım nedir bilmem tadını hiç alamadım. Sürtme ötme fren yaptığında ön frenin 1 saniye kadar takılı kalması gibi. Belki ucuz marka olmasından da olabilir Sparkle marka. Bugün Hidrolik Disk fren aldım taktım. Oda en ucuzundan Shimano MT200 modeli idi ama diyeceğim şu. Çoooook zevkli ve rahat. Bu arada ağır bi sürücüyüm güvenle durduruyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İmkân varsa hidrolik disk fren kullanılmalı diye düşünüyorum. "Bozulursa zor tamir edilir!" mantığı bana çok anlamlı gelmiyor. Bu mantığa göre otomobillerde de sürüş destek sistemi olmasın, bilgisayar falan kullanmayalım... Teknolojiye ayak diremeye gerek yok. Hidrolik disk sistemlerde normal şartlarda uzun inişlerde abartıldığı gibi ısınıp sorun çıkarmaz, yani normal koşullarda Uludağ inişi vs yapıp diskleri kızaracak kadar ısıtmanız imkânsız. Ya da Gürkan Genç gibi 4000 m rakımda -30 derecede kamp yapmıyorsanız, uzun turlarda da pekâlâ kullanılır. En fazla yedek bir minik şişe hidrolik yağ ve ve nasıl değiştirildiği konusunda bilgi sahibi olunursa iş çözülür. Uzun süre frenlemelerde hidrolik olmayan sistemlerde tel kopması da ciddi bir ihtimal neticede.
Daha önce Altus hidrolik diskli bir bisiklet kıllandım, şimdiki bisikletimde Avid mekanik disk fren var. Hidrolikteki konfor ve frenlemedeki kesinliği aramıyorum desem yalan olur. Hidrolik sti kolların pahalılığı dropbar'lı çoğu bisikleti mekaniğe mahkûm ediyor.
Mekanik disk de fena değil elbette, güzel bir şekilde ayarlı olunca hidrolikten tek eksiği biraz daha fazla fren kolunu sıkmak oluyor.
Bence düz gidonlu bir bisiklet alınacaksa üç kuruş fazla verilip hidrolik disk tercih edilmeli. Yol bisikletlerinde hidrolik sistem bütçeyle doğru orantılı.

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@Haggard1963
Dediğine katılıyorum hocam yanlız ben şöyle bişey yaptım. Hidrolik fren kollarını yarış gidonuna taktım. Boru genişliği olarak biri 21.5 mm diğer 24 mm gibi bi rakam haliyle dar. Tornavida ile açayım dedim çaat diye kırıldı dökümmmüş. Bende hemen demiriciye gidip parça demir kıvırttım sonra onu kesip delip kolu montajladım. Hortumlar uzun kaldı doğal olarak ilerde hava alma kiti alırsam yada kendim bi kit yaparsam kısaltıcam. Estetik kaygım yok çok rahat.200514

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 Bin kilometredir hidrolik disk yarış bisikleti kıllanıyorum Uludağ'dan aşağıya inerken birden yağmur sağanak halde yağmaya başladı, yanımda ki yarış bisikleti V frenliydi ben normal tempomla inerken V frenli bisikleti olan arkadaşımın fren pabuçları ses yapmaya frenleri az tutmaya başladı, fren performansı düştü ve iyice yavaşlayarak dağdan aşağıya çok yavaş inmek zorunda kaldı. O gün HD frenin ne kadar iyi işe yarar bir sistem olduğunu anladım. Sert inişler de de ani frenlerde de güven veriyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Pisiklet Süren Adam
Yapılabilir elbette ama fren kolunun üstünden bu şekilde tutulmaz gibi, sadece alttan tutmak mümkün sanırım.