Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mekanik Disk Fren - Hidrolik Disk Fren kapışması

Konu, 'Frenler' kısmında can bülbül tarafından paylaşıldı.

1. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben Mekanik Disk Fren kullanıyorum Ve şu ana kadar bana hiçbir sorun yaratmadı. Yağmur olsun kar olsun çamur olsun. Ancak Ben nerede okursan okuyim Herkes Mekanik disk Freni kötülüyor.! Kişi de iyi demez mi ya. Bence Mekanik disk Fren hidrolikten daha avantajlı. Yağ derdi yok. hava Yapma derdi yok. Fiyat olarak daha uygun. Kablosu yırtılsa tutmama derdi yok. Soğuk havada yağın donma derdi yok, Hoplama zıplamada yağın köpürme derdi yok.. BU liste uzar gider.

Ben de size soruyorum NEDEN MEKANİK DİSK SEVİLMİYOR?

D.Cengiz, Rayko, mariokaldato ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    6-7 aydır hidrolik disk fren kullanıyorum (Deore m595) dediğiniz problemlerin hiç birini yaşamadım. Bozuk zeminlerde sarsıntılı inişler de yaptım, şu anda soğuk havalarda da kullanıyorum (-10 dereceyi görmüştür sanırım) henüz fren sistemine anahtar vurmadım (bisikletin hiç bi yerine anahtar vurmadım gerçi, lastik patlağı dışında).

Bisiklet seçerken sağdan soldan okuduğum yorumlarda mekanik disk kesinlikle önerilmiyordu. Kullanmışlığım yok ama sevilmemesinin sebebi internette hakkında çok fazla kötü yorum olması.

mariokaldato, zemberek ve can bülbül bunu beğendi.
  3. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bende mekanik disk fren kullanıyorum aynen dediğiniz gibi yağ derdi yok sürekli bakım derdi yok çok rahat bence

belki seçilmemesinin nedeni fazla ağır olduğu için olabilir

bu benim şahsi fikrim

can bülbül bunu beğendi.
  4. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    levent beyin dediği gibi bugune kadar ne yağ köpürdü(20 km iniş yaparsanız olabilir ona diycek bir şeyim yok:) ne ya dondu (-15 dereceye kadar kullandım bir sıkıntı yok)ne kablo yırtıldı ki onu ilk kez duydum.... muhtemelen hiç hidrolik fren kullanmamış birisi olarak bu konuyu actınız.
    1.ilk başta mekanik fren kullanıp daha sonra br 445-xt- avid elixir cr kullanan biri olarak ilk hidroliğe gectiğimde o güne kadar bisikletin freninin calışmadıgını düşündüm. performans da inanılmaz bir fark var bir kere.
    2.düz yolda 40 yılda bir fren yaparız ama arazide öle değil sürekli frene bas cek yaparız mekaniikde fren kolu sert oldugu için bas cek belli bir süre sonra kolda uyuşma olmaya başlıyor ve ağrı yapıyor ama hidrolik de kesinlikle öle bir şey yok
    3. aralarında ciddi şekilde ağırlık farkı var

bunlar düşünüldügünde mekanik fren hakkında iyi bir şey duymak imkansız. mekanik fren alacagınıza v fren alın hiç olmazsa daha hafif . v frenden tek avantajı ise yagmurda camurda biraz daha iyi performans saglar mekanik frenler.

5. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben bayağ fazla kullandım mtb mi hem arazi olsun hem yol sizin dediğiniz gibi bir ağrı olmadı elimde

benim ŞAHSİ firkrim şudur hidrolikte siz basarsınız frene yağ gerekli yerleri iter ve fren yapmış olursunuz burada siz sadece fren kolunu çektiniz ve sizin işinizi yapan yağ oldu yani bi nevi işinizi başkasına yaptırdınız ama ben işimi başka birine yaptırmam ben işimi kendi gücümle yaptığım zaman o işi yapığıma inanırım mekanik te fren kolunu çektiğinizde freni kendi gücünüzle yapmış olursunuz başka birine (yağa) güvenmek zorunda kalmazsınız

bu tamamen benim fikrimdir lütfen yanlış bir şey yazdıysam(hakaret filan yaptıysam) affedin

6. mustafa apçin

mustafa apçin Aktif Üye

Seviye:
    O zaman bisiklete hiç binme. PEdalı cevirdin. İşi zincir ve dişliler yaptı. Ayrıca tekerler de. Heryere yürüyelim . Evde yemekleri de sen pişiriyorsun o zaman? Başkasına yaptırmayı sevmiyorsun ya.

Böyle garip bir yorum ilk defa okuyorum.

7. ATiCO

ATiCO Kıdemli Üye

Adı:
    Atakan K.
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dediğim gibi bu benim fikrim her türlü yoruma açıktır olumlu olumsuz farketmez

mariokaldato ve can bülbül bunu beğendi.
  8. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Yani sonuç olarak mekanikle hidrolik arasındaki tek fark kolun sertliğimi .Hidrolikte yumuşk bir tutuşlar kaydırma yapılırken mekanikte sert bir tutşla kaydırma yapmak.Peki Hidrolik frende Ön lastiğe Hafif dokunsak takla atacağız galiba bunu nasıl ayarlıycaz.Yanlışlıkla Ön frene dokunsak Takla atacaz galiba :(

mariokaldato ve Ahmet A. bunu beğendi.
  9. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende v fren kullanıyorum ama hep bu sorunun cevabını merak etmişimdir. Evet en ufak ön frene basmada taklamı atarız?

10. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Evet onu nasıl ayarlıyorlar acaba merak ediyorum :)

11. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    neden cevap yok :D Gerçekten böylemi

12. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Geçen yolda giderken bir arkadaşım yanlışlıkla ön frene bastı.Takla atmadı ama koltuktan fırladı ayağı yere deydi .arka lastik kalktı.daha fazla süratli olsaydı takla atardı Hidrolik fren de böle bir sorun var.ama kullanan bilir kullananlar nasıl ön frene basıyor ????

mariokaldato, Ahmet A. ve CandanC bunu beğendi.
  13. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben de ilk hidrolik fren kullanmaya başladığımda takla atma meselesini duydum ve çok tedbirli davrandım. Zamanla ön freni yavaş yavaş daha fazla kullanmaya başladım. Şu anda ön freni de normal bi şekilde kullanıyorum, çok kısa mesafede durmaya çalışsam bile sadece arka tekerleğe gelen yük azaldığı için arka tekerlek erken kayıyor o kadar, yani arka tekerleği henüz yerden kesebilmiş değilim bu şekilde. Ön amortisörün çok faydası var bu konuda. Bisikletle çıkamayıp elimle çıktığım diklikteki yokuşlardan bisiklet üzerinde indim. Bu diklikte sadece arka frenle inemiyorsunuz kayıyor çünkü tutmuyor, ön ve arka frenle bu yokuşlardan indim hiç takla tehlikesi geçirmedim. Belki "dur bi takla atayım" diye birden sonuna kadar basarsanız frene belki atabilirsiniz. Benim tecrübem bu şekilde.

14. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Çok dik yokuşlarda dediğiniz gibi Sadece arka fren yeterli olmuyor.Ön frenide kullanmak gerekiyor bi yerden sonra ama yokuş aşağı giderken onu ayarlamak ... hele dik bir yokuşta galiba tecrübe gerektiriyor.Hele hele hidrolik disk frende . :(

kullanmadan anlayamam belki hidrolikle mekanik arasındaki farkı ama mekanik disk fren kullanmayan kişilerde kötülemesin mekanik freni lütfen.varsa eksi si nsöylesin.bence yok .

Ahmet A. bunu beğendi.
  15. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    İlginç bi tartışmadır almış başını gidiyor :) Farklı yorumlar var.. 5 aydır hidrolik fren kullanıyorum, Shimano seri dışı.. Öncesinde V-fren vardı.. Takla konusuna gelince, arazide de kullandım, şehiriçinde de.. 2 frene birden yapıştığım çok olmuştur.. Yükünü öne verirsen her sağlam fren takla attırır.. Önemli olan frenlerken dengeyi sağlamak.. Benim v-fren daha çok arkayı kaldırırdı yani :) Şükür bi sorun yaşamadık şimdiye kadr, rotorların ısınma sorunu oluyo sadece, o da genel bi sorun zaten..

16. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sadece mekanik freni denemiştim.. İnsan hidroliğe alışınca sert geliyo.. Başka bişey de gelmiyor aklıma.. Ama hidrolik fren için konunun başında bahsettiğin sorunları yaşamadım şükür..

Ahmet A. bunu beğendi.
  17. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mekanik fren yerine V-fren alın.Ben zamanında kullandımda şok oldum.Arka tekere ayakkabımı sokup fren yapsam mekanik frenden hızlı dururum.Yağmur çamur olayıda tam bir saçmalık zaten.Ben hiç bir farkını göremedim,diskten su atılıncaya kadar v frenle aynı hesaba geliyor.Ben sağanak yağmurda v frenli bisikletimin ön frenine bastım resmen takla atıyordum,mekanik frende aynı işlemin olması için dünyanın en iyi ayarını çekip en pahalı balataların kullanılması lazım.

18. can bülbül

can bülbül Üye

Seviye:
    Bana Öyle geliyorki En Doğru Ayarlar yapılırsa Bütün frenler Aynı :eek: Mekanik miş,Hidrolikmiş.V-fren miş farketmez.

Seyyah özkan bunu beğendi.
  19. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hiç aynı olur mu bütün frenler :) Benim seri dışı shimano ile XT arasında ne fark olabilir ki dedim.. Sadece 1 kere kullandım, fark inanılmaz derecede.. Düşüncen böyledir tabi ama katılmıyorum yani.. ;)

20. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Fren ayarı elbette önemli ancak frenler arası kalite de fark ediyor...
    Ben 1 sene arkadaşımın bisikletini kullandım isimsiz pabuçlarla birlikte hiç memnun kalmadım...
    Merida'nın üzerindeki standart v fren donanımı ve pabuçları ile 1100 km civarında yol yaptım frenler %40 ömre indi.. Eskisi kadar çabuk tutmuyor ancak yine de çift fren sıkarak güvenle kullanabiliyorum.. En başından beri de maksimum süratimde (58 km) çift fren ile yavaşladım Ne kayma ne başka sıkıntı.. Bisikletim üzerindeki avid fren bacakları ve merida pabuçlarında çok kaliteli olduğunu düşünmesem de sonuç güzel..
    Bu arada bir başka arkadaşımın slx hidrolik frenini de kullanma şansım oldu... Benim frenlerimden kat be kat başarılı.. Ancak şahsi fikrim dağa çıkmdıkan sonra , çamura girmedikten sonra hidrolik için vereceğim para çok da gerekli değil..