Mekanik disk fren hakkında

lrfan

Cyclist
Tepki
8.701
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki bu ön frenim neden ses yapıyor frene basarken? Vızzz diye ses çıkıyor ön freni kullanınca. Her hangi bir yere çarpmadım veya darbe gelmedi.
1 senedir kullandığım hidrolik disk frenli TCR ön diski de aynı durumda o ses konusunda, yeni orijinal balata değiştiği halde devam ediyor. Frenaj veya başka hususta sıkıntı yok, muhtemelen rotorun yüzeyi ile ilgili diye çok yerde yorumlar okudum (Fren Ultegra, rotor Giant fason). Agresif kullanımdan ötürü yakında rotorum da değişir, bakalım ne olacak. 3 ayda bir balata bitiriyorum :hihi:

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy
Scudo

Liqezz

Üye
Tepki
88
İsim
Tamerlan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1 senedir kullandığım hidrolik disk frenli TCR ön diski de aynı durumda o ses konusunda, yeni orijinal balata değiştiği halde devam ediyor. Frenaj veya başka hususta sıkıntı yok, muhtemelen rotorun yüzeyi ile ilgili diye çok yerde yorumlar okudum (Fren Ultegra, rotor Giant fason). Agresif kullanımdan ötürü yakında rotorum da değişir, bakalım ne olacak. 3 ayda bir balata bitiriyorum :hihi:
Başta mekanik sandım İrfan abi sonradan hidrolik olduğunu gördüm abi sen o zaman gece gündüz demeden sürüyorsun.😉

• Beğen
Tepkiler: lrfan

lrfan

Cyclist
Tepki
8.701
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başta mekanik sandım İrfan abi sonradan hidrolik olduğunu gördüm abi sen o zaman gece gündüz demeden sürüyorsun.😉
Evim Çamlıcanın eteğinde sürekli oraya inip çıkıyorum, inişte virajlar ve trafik olunca mecburen freni çok sık kullanıyorum. Balata olarak da yumuşak ürün k03S resin kullanınca ömrü çok uzun olmuyor. İnternetten bakıyorum en ucuz kimde varsa oradan alıyorum en son çifti 113 TL’den buldum. Stoklu çalışıyorum 😊 Rotor pahalı, bir sene oldu rotor kalınlığı kritik seviyeye düştü. Ali ekspres sitesinde uygun fiyatlı buldum bir görelim bakalım. 140 mm rotor bulmak da zor, adaptörle 160 kullanmak istemiyorum ama bir süre sonra mecbur kalacağız gibi

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.302
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İrfan hocam, demişsiniz ya rotor kalınlığı kritik seviyeye ulasti. Peki kritik seviye şu kadar diyebiliyor muyuz,? Senin Yazının üstüne elimde RT 66 rotorun üzerine baktım. Th min 1, 5 mm yazıyordu. Sonra rotorun kalınlığıni olctum düzgün ölcmemiş olabilirim kumpasla değil cetvelle 1,6-1,7 gibi birseydi.
%40/50/60 i bitti mi değiştirin diyebiliyor muyuz.
Teşekkürler iyi bayramlar.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.701
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İrfan hocam, demişsiniz ya rotor kalınlığı kritik seviyeye ulasti. Peki kritik seviye şu kadar diyebiliyor muyuz,? Senin Yazının üstüne elimde RT 66 rotorun üzerine baktım. Th min 1, 5 mm yazıyordu. Sonra rotorun kalınlığıni olctum düzgün ölcmemiş olabilirim kumpasla değil cetvelle 1,6-1,7 gibi birseydi.
%40/50/60 i bitti mi değiştirin diyebiliyor muyuz.
Teşekkürler iyi bayramlar.
Kullanılmamış hali 1.7 mm (mağazada sıfır olan birinden ölçtüm) bendeki orijinal standart rotorlar, markalı değil (üzerinde logo veya marka yok), Giant fason kullanıyor. Şu an 1.1 mm :D Yakında jilet gibi olacak.

Balata bitmesini bekliyorum ki balata + rotor ikilisi aynı anda değişsin. Shimano rotorlar 1.8 mm oluyor. 1.5 mm altında değişim öneriyor

1657435953288.png

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.302
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teşekkürler İrfan bey..

• Beğen
Tepkiler: lrfan

erman karabaş

Aktif Üye
Tepki
83
İsim
haplo
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletimin mekanik disk frenleri güven vermiyor hissiyatı pek iyi değil o yüzden hem rotoru hemde kaliperleri değiştirme niyetindeyim shimano BR-M375 kaliper ve shimano SM-RT10 160MM rotor alacağım...kaliper tek pistonlu piyasada bazı markaların çift pistonlu olanları var çift olanlar daha iyi sonuç verir gibime geldi ama bilemiyorum kaliper hangisini tercih etsem

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Disk ve fren pedi ölçüleri, fren tellerinin kalitesi ve açıkta kalan kısımlarda , çanta, suluk kafesi , çamur vs gibi etkenlerden kastırmaya sebep oluyor mu gibi pek çok detaya bakılması gerekiyor. Bende avid in serisi vardı, fren pedleri 50 krş tip idi. Ne kadar iyi baskı yapsa da disk yüzeyine temas eden kaliper küçükse, fren performansı yine düşük sayılır. O yüzden fren mekanizmasına da uyacak şekilde, maks geniş fren kaliperi, daha iyi bir fren performansı sunacaktır.

images (13).jpeg

Markayı kullanmadım , fren balataları tipleri için paylaştım. Bazen de, yoğun kış ya da yarış programı ardından, bu fren kaliperleri ile diskler arasındaki kum taneleri de, fren kaliperleri ve disk yüzeyleri üzerinde yol yapıyor. Bu da aslında fren yaparken durma süremizin uzamasına sebep oluyor. Yani bazen ort ömrü, tamamlanmadan çok önce de, disk ya da kaliperler aslında bitmiş oluyor.

m_scott

Üye
Tepki
2
İsim
Mithat
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Merhabalar, Carraro flexi 121 D kullanıyorum. Mekanik disk frenden sıkıldım. Bu bisikletin frenlerini V frene çevirebilir miyim sizce? Ya da ille de hidroliğe mi geçmeliyim?

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.755
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
Merhabalar, Carraro flexi 121 D kullanıyorum. Mekanik disk frenden sıkıldım. Bu bisikletin frenlerini V frene çevirebilir miyim sizce? Ya da ille de hidroliğe mi geçmeliyim?
bence ille de hd ye geçin :D

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.569
Bisiklet
Scott
Mekanik disk frenden sıkıldım.
Çok özel değilse, neden sıkıldığınızı öğrenebilir miyiz? :)

V frene geçmek için jantların V fren uyumlu olması ve kadro ve maşada V fren bacaklarının takılabileceği uygun yerler olması lazım. Bisikletinizin fotoğraflarından anladığım kadarıyla ne kadro ne de maşa V fren uyumlu. O yüzden tek seçeneğiniz hidrolik disk fren setleri.

• Beğen
Tepkiler: m_scott

m_scott

Üye
Tepki
2
İsim
Mithat
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Çok özel değilse, neden sıkıldığınızı öğrenebilir miyiz? :)

V frene geçmek için jantların V fren uyumlu olması ve kadro ve maşada V fren bacaklarının takılabileceği uygun yerler olması lazım. Bisikletinizin fotoğraflarından anladığım kadarıyla ne kadro ne de maşa V fren uyumlu. O yüzden tek seçeneğiniz hidrolik disk fren setleri.
Özellikle arka frenimi bir türlü istediğim ayarda tutamadım. İstediğim sıkılıkta olunca disk sürtüyor. Sürtmesin diye açınca fren gevşek oluyor.
sırası ile vfren/ kalıper den hıdrolik/mekanik sonunda da hd kullanmış biri olarak diyorum boşuna eziyet etmişim kendime bu güne kadar
Peki madem şunu da sorayım hocam, bi kere hidrolik yapınca bir daha ne sıklıkla bakım için uğraştırır? Bu hava alma olayı ne sıklıkla yapılmalı?

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.397
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Özellikle arka frenimi bir türlü istediğim ayarda tutamadım. İstediğim sıkılıkta olunca disk sürtüyor. Sürtmesin diye açınca fren gevşek oluyor.

Peki madem şunu da sorayım hocam, bi kere hidrolik yapınca bir daha ne sıklıkla bakım için uğraştırır? Bu hava alma olayı ne sıklıkla yapılmalı?
Sızdırmadıkça, hava da almaz. 12 13 senedir 1 kez yağ değiştirdim , o da sorun olduğundan değil , can sıkıntısından. Balata değiştirirsiniz en fazla.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.755
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona

bakım için pek uğraştırmıyor ya kullanımınıza göre rotor ve balata değişimi oluyor yağ ilavesi/hava alması da sistem de bir sorun yok ise uzun zaman götürür