Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mazotla zincir temizliği

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tunahan KORKUT tarafından paylaşıldı.

1. Tunahan KORKUT

Tunahan KORKUT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    zincirimi ilk kez çıkarmayı denedim ve çıkardı. Daha sonra suyun altına tuttum ama üzerindekiler biraz olsun gitsin diye ama malesef elim berbat oldu. Temizleyeyim derken elimi sabunu küçükcük olan sabun bitti :) zinciri bi kutunun içine koydum ve üzerine mazot döktüm . daha sonra kirlenen mazotu lavaboya döküp tekrar zincirin üstüne mazot döktüm. bu işlemi bi kere daha yaptım. Fırçaylada temizlemem gerekir mi mazot döktükten sonra?

2. Sarper Tuncer

Sarper Tuncer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sarper
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    üstüne dökmek yerine fırçala kardeşim :) mazotu çok mu buldunda böyle yaptın :D Benim önerim, dışarı çıkart malzemeyi abi sonra ser zinciri gazete üstüne ve fırçala mazotla ;)

3. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben genelde bulaşık deterjanı ve ılık su karışımını eski bir diş fırçası ile kullanıyorum,ruble zincir aynakol falan detaylıca fırçalıyorum. mazot iyi bir temizleyicidir ama fırça ile daha detaylı temizlik yapılır. neticede mazot yağı çözer ama ufak toz-kum tanelerine birşey yapamaz.

atık olan mazotu lavaboya dökmezsen şebeke için daha faydalı olur :D pislikler dibe çöktükçe üstten kalan temiz mazotu alıp kullan.

A.Tahsin bunu beğendi.
  4. Tunahan KORKUT

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ilk kez mazotla temizlediğim için acemilik :)

diş fırçası mantıklı bi fikir. aslında lavaboya dökerken bunu buraya dökmek ne kadar doğru diye düşündüm. Sanırım dökmem gerekiyor.

5. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Mazot, gazyağı gibi maddelerle yapılan temizlik biraz zahmetli. Bunun yerine, kuvvetli bir yağ çözücü (degreaser) olan fren balata temizleyici spreyleri kullanabilirsin. Piyasada farklı markaların ürünleri var. En popüleri Würth marka, ama biraz pahalıdır (15 TL civarı). Ben Eskişehir'de, eski otogarın karşısındaki yağcılardan 404'ün spreyini alıyorum, kutusu 7 TL. Bu spreyle ruble, zincir, aynakol vs. temizliğini çok daha pratik bir şekilde yapabilirsin.

6. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben Gaz yağı ile temizliyorum küçük bir fırça ile bir boş yoğurt tasını önce aynakolun altına koyup kaseye gazyağı koyup fırça ile dişleri yıkıyorum yere gazyağı dökülmüyor tekrar kaseye akıyor sonra aynı şekilde arka vites ve rubleyi fırçalıyorum en son zinciri fırça ile yıkıyorum zincire sıra gelince arka lastiğe gaz yağı damlamasın diye rublenin altına bir koli kartonu kesip takıyorum mazot ve gazyağı dış lastiğe damlarsa lastik gider.Daha sonra aynakol,ruble,arka ve ön vites zinciri bez ile kurulayıp zincir,vites makarası,viteslerin yaylarını yağlayıp işlemi bitiriyorum yoğurt kabındaki gazyağını doğaya zarar veremeyeceği bir yere döküyorum.Eğer ağaç ve bitki ekili yere dökerseniz kurutur.

7. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Ben de eskiden benzin ile temizlerdim zincir ve diğer temizlenmesi gereken yağlı parçaları. Tabii ki canavar gibi temizliyor, canına okuyor yağların ama hem çevreyi kirletiyor, hem etrafı ve ellerini kirletiyor, kötü koku yayıyor hem de alması taşıması vs tehlikeli.
    O yüzden çevre dostu diyebileceğimiz yağ sökücülere baktım, birkaç detarjan tarzı şey denedim ama çok başarılı değildi. Daha sonra Clear-O diye birşey buldum, oldukça memnunum ondan. Benzin veya mazot gibi sökücülerin kötü taraflarının hiçbiri yok bunda. Tabii birebir benzin kadar sökücü değil ama yakın bir sonuç alıyorsun. Öyle bir yağ sökücü kullanmanı tavsiye ederim.

Edip Dinçer bunu beğendi.
  8. Tunahan KORKUT

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    çevreye zarar vermeyen bu tip yağ sökücüler olduğunu bilmiyordum. bunlardan kullanmak isterim. ilk kez mazotla temizledim bundan öncede decathlondan aldıklarımla temizliyordum . onlarda gerçektende güzel temizlik yapıyor

9. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    hsnbykkls ve semih59 bunu beğendi.
  10. Tunahan KORKUT

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    vay be lastiğe zarar veriyor he bunu duymamıştım. Artık biraz daha dikkatli olma vakti :)

bu da işimizi görür :) teşekkürler...

semih59 bunu beğendi.
  11. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    SerkanH bunu beğendi.
  12. hsnbykkls

hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün yaptım mazot ve fırçayla temizliğimi. Yeteri kadar mazotu bir kaba döktüm, 2,5 boyutundaki fırçayı da sulu boya gibi mazotladım. Ardından ruble, aynakol, zincir sürdüm Allah sürdüm :D
    Not: Şişedeki mazotun kapağını kapatın da yanlışlıkla çarpmayın...

Ekleyeyim, pazartesi günü gelecek olan Zefal Pro Lube ile de yağlayacağım :)

13. Tunahan KORKUT

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    teşekkür ederim sağolun.. Şişenin ağzını kapatmak şart :) malüm mazot 3.66 tl olmuş

hsnbykkls bunu beğendi.
  14. ahmet emin aydın

ahmet emin aydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben balata spreyi kullanıyorum oda etkili zincire sıkınca pislikler yere dökülüyor sonra fırçalıylrum birazdaha balata soreyi sıkıyorum sonra bisikleti yıkayıp zinciri yağlıyorum

15. Furkan BOZKUR

Furkan BOZKUR Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bende temizlemek için mazot kullanıyorum. Hatta mazotu koymak için cam temizleyici pıspıslarından buldum onunla sıkıyorum pedalı terse döndürdükçe yağlar akıyor sonra suyla duruluyorum Ardından bol köpüklü bi süngerle iyice köpürterek siliyorum. en sonunda da kurulama işlemi. Rubleyi kurulayıp, boşluklarını bezle siliyorum tüm yağı alıyor ve İLK GÜNKÜ GİBİ :cool: :krsn:

16. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
  17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Cevreci ve uygun fiyatli bir yag cozucu ile ilgili daha once 1-2 konuda yorumum olmustu. Mazottan daha cevreci. Kullaniyorum ve tavsiye ederim :)

Zincir ve dişlilerdeki yağı ve kiri temizlemek ve rubleyi sıkmak??? | Sayfa 2 - BisikletForum

Bu arada zinciri ilk kez fircalayacak ve temizleyecek olanlara kucuk bir uyari; dikkat etmez ve sert hareketlerle kapali alanda girisirseniz duvarlari ve ustunuzdeki giysileri kolay kolay cikmayacak kirli yag lekeleriyle bezeyebilirsiniz. Gozlerinizede dikkat edin ;)

18. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Zincir ruble göbek vb. yağlama öncesi temizliklerde diskleri yağlandırmamak adına sanırım gaz yağı yada mazota göre benzin yada tiner daha mı mantıklı olacaktır?

19. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Zincir, ruble, aktarici sag tarafta, disk ve balatalar sol tarafta. Biraz dikkat edilir, sprey puskurtucu kullaniliyorsa kullanirken disk ve balatalara puskurmeyecek bir acida tutulursa sorun olmaz Inceltilmiste olsa tiner veya benzinde balatanin yapisini bozacak kimyasallar yag bazli maddeler icerir. Zaten en cok temizlikte sıkıntı ve kir cikaran kisim ruble. Ruble temizliginde tekeri sokerek ise baslarsaniz, kaliper ve balatalari uzak tutmus olursunuz. Disk ise metal. Yag bulassa dahi ilik sabunlu su ve bezle kolayca arindirabilirsiniz. Sorun balatanin yag almasindadir zaten.

emrah9700 bunu beğendi.
  20. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de mazot ve gazyağı kullananlardanım :) Würth ile ilgili bir detay vermek istiyorum. Uzun süreli kullanımda zincirin rengini (kaplama diyelim) soldurduğunu düşünüyorum. CN-HG93 (9 uyumlu Shimano zincir) üzerinde 1.5 yıl içerisinde renk solması yapmıştı. mazotta böyle bir sıkıntı yaşamadım, bilginize.