Mazotla çalışan kamp ocağı ?

Konu, 'Outdoor' kısmında İlkay Aslan tarafından paylaşıldı.

1. İlkay Aslan

İlkay Aslan Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bir televizyonda trekking yapan bir grupta görmüştüm. Mazotla çalışan bir kamp ocakları vardı. Bilgisi olan var mı ?

2. Muhammet Sekmen

Muhammet Sekmen Aktif Üye

Seviye:
    can akıncılar bunu beğendi.
  3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bütan propan devriminden sonra benzinli ocaklar bile çok az kullanılıyor.

4. Muhammet Sekmen

Muhammet Sekmen Aktif Üye

Seviye:
    Evet Soner abi haklısın bakalım daha ne kolaylıklar görücez bu arada bende büton propan kullanıyorum gayet kullanışlı ve deiştirmeside bir o kadar basit kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.

5. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Propan-bütan ocakları çok gelişip hafifleseler de, basınçlı kartuşları uçağa alma sorunu olduğu sürece sıvı yakıtlı ocaklardan vazgeçemeyeceğim... Ülkemizde MSR ve Primus markalarının türevlerini bulabilirsin.

6. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    mazot ile çalışan ocak var mıdır bilmem ama ben benzinle çalışan primus kullanıyorum. Bütan-Propan ülkemizde pahalı olduğundan(ha keza italyaya gittiğimde orada da pahalı idi) ve uçağa alınmadığından, benzinli ocağı tek geçerim. biraz kir, is, duman oluyor ama kolonyağı ya da aseton ile ön ısındırma yaparsanız bu sorun ortadan kalkacaktır.

7. kubilayakca

kubilayakca Yeni Üye

Seviye:
  8. Ertugrul.Arda

Ertugrul.Arda Üye

Seviye:
    Linkini verdiğiniz ocak öyle çok hafif ve kullanışlı bir şey değil. En azından diğer rakipleriyle kıyaslandığında.
    Benim kullandığım bütan-propanlı ocak tüpünü söktüğümüzde gömlek cebine sığıyor. Diğer taraftan o ocağın tüplerinde Lpg var. Bu da demektir ki rakım biraz fazla olduğunda verimli yanmaz. Yüksek rakımlarda ancak bütan-propan karışımlı ocaklar verimli yanar.

Yaklaşık 25 yıldır hemen hemen her tip ocak kullandım. İspirtolusundan tut da benzinlisi ve en son bütan-propanlıya kadar. Bunların içinde en kullanışlısı bütan-propanlı ocaklar. Ancak bazı dezavantajları da var. En önemlisi bu tüpleri uçağa almıyorlar. Biz bunun çözümünü şöyle bulduk. Uçakla gideceğimiz faliyetlerde varış noktasında bir tanıdığımız varsa tüpleri önceden kargo ile gönderiyoruz. Diğer dezavantaj tüpleri heryerde bulunmuyor, anca büyük şehirlerdeki bir kaç dükkanda var.

Benzinli ocak biraz daha pis ve tehlikeli de olsa, yakıt derdi yok. Benzini de uçağa almıyorlar ama, uçaktan inince ilk benzinciden tankı doldurma şansınız var. Yakıt bitince de her yerde benzin bulabilirisiniz. Benzinlinin dezavantajı ise pislik, yangın tehlikesi, ve ilk yatırımının daha pahalı olmasıdır. Benzinli bir ocak bütan-propanlının neredeyse 3 katı daha pahalıdır.

Günümüzde eğer yeni ocak alacaksanız bence sadece 2 seçenek var, Benzinli ya da bütan-propanlı. Başka tip bir ocağa bakmamak lazım. Ama elde diğer tip bir şey varsa da, yenisini almaktansa neden kullanılmasın.

9. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  10. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar!

Kullanıp memnun kaldığım ve konununun içindeki ürünlere bir alternatif olabileceğinden burada bir ürünü tanıtmak istiyorum.

Ürün Adı: Reşo (Güveç) Mangalı

Reşo Mangal?
    Reşo, teneke kutular içinde yer alan jel formunda bir enerji maddesi. Fransızca "rechaud" kelimesinden devşirilmiş olması ihtimali yüksek.:)
    Hali hazırda restoran ve otellerin açık büfelerinde krom servisliklerin altında ısıtıcı olarak kullanılıyor.

Dikkat: Reşo, ısıtma ve pişirme özelliklerine özel olarak iki tipte bulunuyor ve burada dikkat edilmesi gereken kullanım amacınıza uygun olanını seçmeniz.

Ben her ikisini de bulunduruyorum. Geçen haftasonu avladığım balıkları pişirmek için yüksek yanma özellikli olanını kullandım. Ama mesela daha sonra çay falan içmek isterseniz de kaynama seviyesine ulaşana kadar yüksek tipte olanını, sonrasında sıcak kalması için düşük tipte olanını kullanabilirsiniz.

Tüpü taşıması bir yana maliyetinin de yüksek olduğunu düşünüyorum.

Unutmadan bu reşo yakıtı, kokusuzdur ve jel olduğundan dökülme durumu yaşanmaz. İşiniz bittikten sonra kapağını kapatırsınız. Kullanacağınız zaman tekrar açar yakarsınız.

Bendeki ürün tam olarak şu;

Bu ürünün ölçüleri 16x33cm civarlarında. Alttaki hazneye de reşo silindir yakıtı koyuyorsunuz. O da alttaki fotoğraftaki gibidir:

Şu da bi başka modeli;

Yukarıdaki modelin bendekine göre avantajlı ve dezavantajlı tarafları anlaşılabilir.

Bir de yabancı sitelerde farklı modeller gördüm ama bunları hem bulma şansınız az hem de güçlü rüzgar olasılığını hesaba katarak yakıtın olduğu haznenin yanlarının kısmen kapalı olmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Ürünler ağır değil.
    Fiyat olarak da bilgi vermek gerekirse, bendeki, 40 lira, 2. model 30 lira civarlarında. Küçük tenekeler (200gr) 4-5 lira seviyelerinde. Bu küçük tenekeler aslında çok kullanımlıdır. Bulabilir misiniz bilmiyorum ama 14kg'lık tenekelerde bu reşo jeli satılıyor. İçini yenilemek oldukça avantajlı: Bu tenekelerin fiyatı da yaklaşık 30-35 lira seviyelerinde.

Ürünü otel ekipmanları alanında hizmet veren, hali hazırda çalıştığım firmamdan edindim. Yalnız burada bununla alakalı bir ticari faliyet göstermeyi düşünmüyorum. Ürün google ile arandıkça kolaylıkla bulanabilir. Bu arada benim ürünün markası STARJEL, Starkim Aş. tarafından 3-4 yılda bir stoklu üretilen bir ürün. Hali hazırda üretimi yoktur. Belki seneye. Ama ürünü bulabilirsiniz.

Umarım faydalı olabilir. İyi günler.