Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazeretim Var; Kibirliyim Ben (Ego ve kibir üzerine)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mariokaldato tarafından paylaşıldı.

1. mariokaldato

mariokaldato Özlem, Yün don ve epılpay

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    __Naber lan, nerelerdesin sen kaç zamandır keranacı ?
    _”Cevatçım meşkul adamım ben , yeni araba aldım .SIFIR! banka taksitlerini ödüyorum , hanım 2 + 1 e de biraz burun kıvırıyordu, aldık bir dubleks işte onu da ödüyoruz bankaya…”
    __Lan ben seni sordum seniiiiiii???
    _”Alo tatlişkom yeni çıktım işten 5 dakkaya evdeyim. Hı Hı hıhı aşkitom ne demek canım yemek yapmak istemiyor , sen emret ben şimdi pizza hattan kaparım 2 tane sucuklu mantarlı gelirim, üzme sen kendini .Tamam hayatım geliyorumm şimdi…TIK… Ne diyoduk cevatcım ha evet bu telefondan turkiyeye sadece 5600 tane geldi kaptım ben de bi tane , karfurda kampanya yapmışlar hemen böldürdük karttan 9 a ve şaşırma sadece 3550 lira , üstelik yanında kılıfı hediye …”

__Ne diyosun olm ? Dediklerinden bşey anladımsa şok mağazalarında kasiyer olayım… Neyse hadi sana iyi günlerrrrrrrrr
    ................................

Bu diyalogdan ne anladığınızı bilmiyorum ama bu olayın benzeri başıma geldi. Ve ben o eski arkadaşımın artık “eski o” olmadığından emindim.

Düşündüm yolda ; Ne olmuştu da bu adam mutant bir canlıya dönüşmüştü?.. Bu adamı sapıttıran , kendini kaybettiren, aklını alan şey neydi? Birçoğunuz eminim “karısının yüzünden bilader , karıya kul köle olmuş denyo” diyeceksiniz , ben de bu konuda sizinle hemfikirim , fakat olay hiç de o kadar basit değil cankiler.

Bi düşünün , eskilere gidin , benim gibi 70 li yıllarda çocuk olan, 80 lerde ise ergenlik ve toyluk dönemlerini yaşayanlar bunu daha iyi bilir .Biz de oyuncaktan tut , piskelete kadar herşey paylaşılırdı , “mahallede oynamak” denen şey tam olarak bizim ve önceki nesillerin yaşadığı bir efsaneydi. Ne olmuştu da bu neslin insanları 'ına kodumun virüsünü kapmış hastalar gibi tuhaf dönüşümler yaşıyorlardı bilader ? Cidden çok takıldım bu konuya.

Genel olarak o yıllarda da gerek çizgi romanlar , gerek kovboy-kızıldereli filmleri, gerek trt nin amerikan menşeili dizileri ( dallas dersem çık , şahin tepesi dersem yine çık ) tam gaz bizim beynimizi ele geçirmeye çalışarak bizleri birer gönüllü amerikan sömürüsü destekleyicilerine dönüştürmeye çalışşsa da yeterince başarılı olamadıklarını düşünüyorum. İnanılmaz bir şekilde benim neslim kovboylara ana bacı söven , onları hazetmeyen ama siulara , çayenlere ne bileyim bilimum diğer kızılderili kabilelere kendini daha yakın hisseden bir nesildi.

Bizler amerikan kültürünün tam gaz pompalandığı darbe yıllarında bruce lee fanları olan çocuklardık ( Aslında burus li filmleri amerikan yapımı da olsa genel felsefe; Yine ezilenin hakkını koruyan gerekirse döner tekmesi , saltolu çiftesi, yeri gelince tokat bombalarını eksik etmeyen gariban, çinli burus li ustanın tarafında olmaktı her daim).

Düşünsene olm iyi hatırla bana hak vereceksin .

O yıllarda sen değilmiydin Futbolcu pelenin, boksor Muhammed Alinin hastası olan o sümüklü velet ? E tamam işte ben de ne diyorum sana ;Bizim neslimiz ezilenin yanındaydı , garibanın tarafındaydı, hatırlasana olm Küçük emrah filmlerinde küçük emrahın yıllar sonra babası ortaya zengin ve güçlü bir adam olarak çıktığında koro halinde adama söven de bizdik .Öyle değil mi bilader samimi ol benle canımı ye …

İşte yardımsever, fakir de olsa bir duruşu ,hayat görüşü olan bu nesil acaba şimdi nerede? Çok merak ediyorum cidden. Dur lan hemen akıllı telefonundan aratma yapma salak herif , mecaz bu ,altında başka mana var.

Ya bilader yaşadığım döneme bakıyorum herşey bir garip ; Eskiden cebinde beş para olmasın esnaf lokantasında tam ekmek az çorbanı içer , ordan kaveye geçer üç beş çay höpürdetir, sigaranda yoksa insanların ikramlarından geçinir , esnafa sadece ” param yok bilader idare et ” demenle Dokunulmazlığı olan milletvekili muamelesi görürdün. Kimse de senden para neyim istemezdi. Bilirlerdi ki bu adam maaşını alınca getirir verir borcunu…

Şimdi ise git bakalım en güleryüzlü kasiyerlerin olduğu bir avm ye , yap alışverişini bir güzel , sonrada “_param yok bacım maaşta vereyim” de de göreyim seni ; Olacakları söyleyeyim önce o güleryüzlü kasiyerlerin yüzleri ekşir , globallik , müşteri hizmetleri , müşteri memnuniyeti safsataları iki dakkada kaybolur ve kendini bir anda depoda özel güvenliklerin soyunma odasında dayak yerken bulursun .Benden demesi , demedi deme…

Gelelim mevzuya; Yani kibir ve ego denen iki kuduz köpeğin meselesine…
    Bunlar insanlığın başından beri bizimle yaşayan iki sinsi mikrop , dalton kardeşlerin jo ve cek’i , ya da Güncel türk dizilerinde konakta yaşayan tutkulu ve şeytan ruhlu hizmetçiyle çirkef patronu gibi yakınlar birbirine…Bunlar artık kanka olmuşlar , askerliklerini malatya pötürgede yapmış iki bursalı hemşeri gbiler, bazen Süpermen ve Batman gibiler , bazen de örümcek adam ve manitası gibiler…Dost mular düşman mı bilen beri gele…

Çok derinlerimizden, bize kısık sesle seslenen insanlığımız; Ne zaman “Sesimi duyan var mıııı ???” diye fısıldasa bu iki kahpe gelip kafasına kafasına vuruyorlar o kısık sesin.

Bazen bir dolmuşta çalan şarkı tam da bizi kendimize getirecekken ne oluyorsa artık bir kasise filan mı denk geliyoruz, yine pısıyoruz, özümüzü inkar ediyoruz. Hep ego ve kibirden oluyor bunlar .Samimiyim. Biz kibirimizi yenmeye çalıştıkça o bizi kündeye getirip nakavt ediyor.

Peki neden böyle oluyor ? Hiç düşündünüz mü bu konuyu ? Ben düşünüyorum inanın, son 20 yılımı hep buna kafa yorarak geçirdim diyebilirim…

İşin başında hep şu “BEN” meselesi var , ben bilirim , herşey bana dair , hayata rağmen ben, ben var yaaaa diye çoğaltabiliriz örneklerimizi…

Evet taa ilk insandan beri var bu ego duygusu, kibirli nefs denen şey. Hatırlasana arkeolojik keşiflerde ortaya çıkan kafataslarını ; İnsanların başını koca koca tokmaklarla ezerek öldürmüşler . 'na koduklarım bu nasıl bir vahşettir dediğini duyuyorum ama aynı zamanda senin gibi düşünmeyen insanlar için sosyal medyada yazdığın ” böylelerini teker teker sallandıracaksın ,ibreti alem olsun diye taşla ezecen kafalarını” gibisinden iletileri gördüm şimdi (hmm ok cnm)demek o hayvansı dürtülerden sende hala mevcud , ki hiç bir hayvan kolayca ve mecbur olmadıkça böyle vahşi şeyler yapmaz. 0nlarda ego yoktur kibir yoktur. Sadece hayatta kalma dürtüsü ve genlerini aktarma hissi vardır. Gerçi ne zaman tüylerini kabartıp dolanan bir tavus kuşu görsem ” artize bak zittiğim sırf hava aq” diyorum da oda gariban be abi , hayvan ekmeğinin peşinde, yuvasını kurmak için bi dişiye muhtac ennihayetinde ve bizim gbi 5 tl ye çakma sansiro da alma gücü yok hayvanın…

Durmadan iktidarda kalmak için türlü işler çeviren siyasetçi ile işyerinde terfi almak için dostlarını hunharca satan, ispiyon eden , kuyu kazan yavşak arasında teknik olarak bir fark yok.

Tüm insanlık hastalıklı bir yaşama arzusu ile önüne geçen her şeyi, her nesneyi , her insanı çılgıncasına yok ederek ilerliyor.Aslında derin bir kapitalizm eleştirisi harika olurdu ama onuda üreten ve satan yine aynı olgunun ürünü ; Yani kibir…

Bir fikrin başarılı olması toplumların ortak düşüncelerine bağlıdır dostum. Yani bütün dünyayı saran kapitalizm ve materyalizm fikri değildir. Tüm dünya aynı fikirdedir ki kapitalizm başarmıştır…Böyle bakmak lazım olaya..Tüm kavelerde standart bir geyik var :” Bunlar hep amarikanın oyunları” İyide bilader amarika mı dedi sana kibrinin kurbanı ol, zenginliğe ulaşmak için vatanı sat, kaynın mersedese binsin, baldızın pariste sanat tarihi okusun diye casusluk yap ? Sen kendin seve seve sattın kendini, Sen tekrar söylüyorum :”_Kibirli kibirli dolanabilmek ve hava atabilmek için ihtiyacın olan objelere, eşyalara sahip olabilmek adına sattın ruhunu , Amerikanın ne suçu var ?”

Çünkü kibirin sana şu marka italyan takımı giymelisin diye emrettti, çünkü egon şu marka saati takarsan havandan yanına varılmaz dostum dedi..Anlatabiliyor muyum ?
    Benim burada parası olup o şeyleri satın alan adama itirazım yok. Benim isyanım 1000 tl maaşı olan gariban babasına bankadan ihtiyaç kredisi çektirip 3599.99 tl lik cep telefonu aldıran liseli tolgaya , kocası gece gündüz çalışıp eve ekmek getirecem diye yırtınan işçi emekçi Nejdet’ in gözü yükseklerde karısına , benim isyanım “bak görüyon mu komşunun kocası karısına sevgililer gününde 6000 tl lik tek daş almış” diye cümleye başlayan sidikli şenaya.

Ulan sen değilmiydin eskiden leğende çimen o kız , sen değilmiydin sobanın üstüne tel gerip çamaşır kurutan Emine teyzenin kızı? Hangi ara bu hale geldin ve rahat yaşarken kocanı beğenmez oldun de bakem hele ? Ben yanıt vereyim mi üç kuruşluk zekanla izlediğin o diziler senin kibrini azdırdı. Sen hayatı sana dayatılandan ibaret sanıyorsun. O yüzden evde kendi kendinize yer sofrasında yemek yerken bir misafir geldiğinde servis peçetesine kadar hazırlanmış masalarda servis açıyorsun. ( hala yer sofrasında yemek yerim asla da gocunmam )
    Sanada gelecemde bu forumda adını verip seni rencide etmek istemiyorum, merhametliyim canım tanırsın beni az çok ; Ama yinede sen fazla şansını zorlama bence...

Kibir denen şey aynı kansere benziyor gerçekten ; Kendi içimizde zaten barınıyor ama kimi onunla savaşırken kimide ona kul köle olup kendi varlığını yok ediyor..Ya bakıyorum etrafıma ; Herkes siyaset profosörü , spor eleştirmeni , mitolojik kahraman , aşk doktoru ve sanat şaheseri ve akdeniz mutfağı gürmesi…Lan harbi harbi yanıt ver bana çıldırcam , Bi insan aynı anda hem birev hart (cesur olan yürek ) hemde sibel kekilli nasıl olabilir? Bi insan hem Şirin baba hemde stalin nasıl olabilir ? Dahada çıldırtan şey : Bir insan kendini nasıl dünyanın merkezi sanabilir? Bu ne yaman çelişki kanki …

Anlamadım ben seni .S'kt'r git bi zahmet

Son düzenleme: 5 Ocak 2016
  2. nature_lover

nature_lover Aktif Üye

Adı:
    Nurullah Ulaşan
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    O kadar cok guzel mesaj iceren hem guldurup hem de gercekleri tokat gibi bir bir insanin yuzube vuran bir yazi ki defalarca okunabilir. Insanlar her malin en iyisi bende olsun diyip sevdikleri meslekleri secmek yerine en cok para getirebilecek meslegi secmeleri. Hikmet abinib cok sevdigi Nuriye nin sisman olmasindan dolayi hikmet abinin 110 kiloluk annesi Memnune ne der diye daha zayif bir kadin olan Sidika ile evlenmesi. Ilk okul jimnastik takiminda olan Atacan in antrenmandan sonra arkadaslariyla bir seyler icmeye oturup 2000 tl ye aldigi telefonumu bi cikariyimda neye sahibim gorsunler diyip telefonunu masanin ortasina koydugunda arkadasi berkecan in ayfon dan baskasina telefon demesi uzerine atacancigimin telefonunu 1 hafta sonra gidip 1000 tl ye satip bi 3000 tl lik daha telefon almasi ve ilk bulusmada yine hemen masanin ortasina koyup olmus mu diyen bakislar atmasi. Kalorifercilikten emekli Osman dayinin mecidiyekoyde sise su satan arkadasi sacettin in evinde 4k tv gorup sacettin kac paralik adamda benden iyi televizyona sahip diyio teknolojik markette onun tv nundan daha iyisini aramasi ve gorevliye sacettin in tv modelini soyleyip bu bundan iyimidir diye sormasi. Ayva gobekli Cagla hanimin sabahtan aksama kadar calismaktan iflahi sevilen sarkuterici kocasi Nimetullah tan 9000 tl lik kose takimi istemesi..

Son düzenleme: 5 Ocak 2016
  3. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    @mariokaldato Hızlı okuma teknikleri linkide yanında versen hemen sistemi çözüp okuyacağım.

4. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Abi kitap yaz, tutmazsa rak şokumu kırarım

yaboga, Candan Biberci ve mariokaldato bunu beğendi.
  5. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    yazı aslında çok uzun değil abi ,kısa bile esasında. yavaşça okuyabilirsin daha sakin bir anında...sevgilerimle

6. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Nurullah Ulaşan teşekkür ederim güzel kardeşim. İçimde dolanan sesleri seslendirdim kısaca, dublaj yok yani :D

7. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Yusuf !!WOW!! tutmaz abisi tutmaz .kimse gerçeklerin yüzüne söylenmesinden hoşlanmaz bu dünyada ; Kendimde dahil

Alisimsekoglu, Yusufclp ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  8. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben hoşlanıyom valla :D

mariokaldato bunu beğendi.
  9. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    Seviye:
    Latife bağbından öyle yazdırdım:) ama her ne hikmetse son zamanlarda paratoner gibi ne kadar negatiflik varsa çekmekteyim. :)

10. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    abi çokda kafana takmıcan çok samimi diyorum , bu rezil dünyada üzülmeye değecek o kadar az şey var ki çoğu derdi kendimiz çekiyoruz üstümüze..; Aynı karlarla kaplı bir dağın dbinden dağa doğru bağırıp çığı üstüne davet eden denyolar gibiyiz

11. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    Seviye:
    Tespit çok doğru :)

121.png

mariokaldato bunu beğendi.
  12. faruk akkaya

faruk akkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kötü bir üslup (hatta üslupsuzluk üslup olarak kullanılmaya çalışılmış ve hiç yakışmamış) ve çok ucuz bir romantik felsefe. Şu "eski en iyiydi, şimdikiler dandik" anlayışı bitmedi, bu gidişle de bitecek gibi durmuyor.

Deniz ve mariokaldato bunu beğendi.
  13. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sacmalamisin bilader. Burda eskiyi övme gibi bir mesaj aldinsa k9nsantre olmadan okumani tavsiye etmem.

Candan Biberci bunu beğendi.
  14. faruk akkaya

faruk akkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Konsantre olarak bir kez daha okudum, değişen birşey yok. Sadece
    Bu ifadeye verilen bir kahvehane cevabı gibi duruyor sadece. Fikirlerinizi belirtmişsiniz. Katılmıyorum, beni de ilgilendirmiyor. Ancak yazım biçiminiz tam bir Türkçe katliamı. Eğer yabancı ülkelerin ülkemizi yıpratmaya çalıştığını düşünüyorsanız, dilimize sahip çıkarak bunu uygulamalı olarak önlemeye çalışabilirsiniz. Düzeltilmesi gereken o kadar çok yazım yanlışı var ki, tek tek belirtmek neredeyse imkansız. Günlük dilde küfürlü konuşuyor olabilirsiniz (ki bunu da tasvip etmiyorum) ancak yazı diline bunu aktarmak yanlış sonuçlara neden olur. Samimi yazmakla lakayıt yazmak farklı şeylerdir. Anadolu dilinin yazıya aktarılmasını görmek isterseniz Fakir Baykurt ve Yaşar Kemal (sadece bu ikisiyle kısıtlı değil) romanlarını tavsiye ederim.
    Not: Düzeltme yapmayacaktım ama virgül kullanımınıza değinmeden duramadım. Virgül önündeki kelimeye bitişik yazılır, bir boşluk bırakılarak sonraki kelime yazılır. Akıllı telefon ve bilgisayarlar gerekli ayarları yaparsanız bunu otomatik olarak düzeltirler.

Deniz ve Soner H. Arslan bunu beğendi.
    Son düzenleme: 7 Ocak 2016
  15. nature_lover

nature_lover Aktif Üye

Adı:
    Nurullah Ulaşan
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @faruk akkaya

Bu kadar elestiri yapmissiniz da size zorla okutan mi oldu veya kufreden. Bilmiyorum Turkce ogretmeni falan misiniz? Ancak yazi sahibi degil buraya bilimsel bir makale de yazmadigina gore bu kadar imla hatalarini onemsemeyede gerek yok. Diger dillerde de sizin bahsettiginiz gibi cogu kimse noktalama isaretlerine ve dilbilgisine dikkat etmiyor. Bir iki ornek them kelimesinin 'em, get you nun getcha diye yazilmasi.
    Goruslere gelecek olursak eskiyi ovmek degil maddeciligin ne boyutlara geldigi anlatilmis.

16. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tesekkur ederim arkadasim
    Bu kadar hassas meseleleri kendi uslubumla dile getirmeye calistim fakat elestiriler sanki bir edebiyat yazısının degerlendirmesine yönelik olunca diyecek kelime bulamadim. Ayrica artik cumhuriyet edebiyati öldü yeni stil edebiyat turleride var dunyada.

Candan Biberci ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
    Son düzenleme: 7 Ocak 2016
  17. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @faruk akkaya Siz akıllı tefondanmı ayarlıyorsunuz nokta ve vitgülü?Ha pardon siz sanırın Tdk çalışanıydınız.Biz edebiyatçı değiliz yazıyorsakta yüreğimizden geldiği gibi yazıyoruz kusura bakmayın.Önemli olan anlayabilmek noktasına virgülüne takılacaksak edebiyat sitesinde olurduk şu anda bisiklet sitesinde değil.Konuya cevabım Ahir zahir zamandayız ve bu bir süreç..Bu durum dahada kötüye gidecek malesef..Hızlı tükeim çağı daha iyisine layık olma düşüncesi ve kibir..

Bati, Bati der çırpınırlar,
    Bati tükürük hokkasında.

Makine dimdik demirden put,
    İnsanoğlu ruh laçkasında.

Hürriyet nerede söyleyeyim:
    Hakka esaret halkasında.

Zamanda hersek kopuk, kesik;
    Biçkisi kader makasında.

Ey insan, sana son sığınak,
    Son peygamberin hırkasında!
    N.F.K

18. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Candan Biberci .En azindan ben biseyleri savunuyorum, omurgasizlik bana gore degil candancim. Romantizmde yok yazdiklarimda ;sadece gercekler ; Sadece gercekler

nature_lover ve Candan Biberci bunu beğendi.
  19. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Candan Biberci bunu beğendi.
  20. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @mariokaldato Bazı arkdaşlara ithafen noktasına virgülüne kadar haklıdsın diyorum:)Yüreğine sağlık

nature_lover ve mariokaldato bunu beğendi.