Maxxis Detonator

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Merhabalar,

Arkadaşım Maxxis Detonator (700*32) lastik kullanmaya başladı, yaklaşık ilk 30 km'de lastik patladı. Bu lastiklerin koruma (protection) faktörlerini kıyaslayabileceğimiz bir tablo var mı, marka - model bazında?
Tabi biliyorum bu lastik patlama meselesi büyük ölçüde şans meselesi.
Ama bununla beraber patlamaları en aza indirmek için çeşitli seçenekler var.
1- Korumalı lastikler
2- Patlak önleyici şerit
3- Patlak önleyici sıvı

Bunlardan her birinin sağladığı belli avantajları ve dezavantajları vardır. Sizce patlakları önlemek ve hızdan da ödün vermemek için en mantıklı yol hangisi?
(Bu konuda forumdaki yazıların çoğunu okuduğumu sanıyorum, onu da belirtmek istedim)

Scudo

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Merhaba
bende yarış bisikleti vardır Kevlar lastik aldım kolay takabilmek için, iplik iplik oldu ve 50 km lastiğimi yardı.
Anlamadım başka iç lastik taktım onu da yardı.Taksiyle gittik gideceğimiz yere.
Şimdi schwalbe lugano aldım 45 tl ye sitesinde koruma faktörünün ne derece olduğu falan yazılmış hep,hız koruma yol tutma diye başlıklarda ayrı ayrı incelenmiş. Deneme sürüşü için 10km yaptım yol tutuşu harika.Kolay patlamayacağı da belli.
Delta daki kendiliğinden dolgulu iç lastik almayı düşünüyorum.Dıştan diken girerse, sökerim , diken çok girdiyse iç lastik yeşil korumasıyla kendini kurtarır diye umuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Bilal Demir

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Lastik alırken mümkün mertebe kullanıcı yorumlarına bakmak lazım. Bu konuda Türkçe kaynak malesef pek bulunmuyor.

Ben lastik alırken chainreactioncycles.com'dan araştırıyorum. Lastiklerin rating değerlerine bakıp listemi ona göre oluşturup daha sonra kullanıcı yorumlarını okuyarak tek tek eliyorum. Sonunda alacağım lastiği kararlaştırıyorum. En uygun nerede satılıyorsa da oradan alıyorum.

Yani lastiği almadan önce kullanıcı yorumlarını güzelce okumak lazım diye düşünüyorum.

Patlak önleyici şerit hiç kullanmadığım için birşey söyleyemeyeceğim. Ancak patlak önleyici sıvılar hakkında çok olumlu şeyler duyuyorum. Bunlar genelde "sıvıyı sıktım patlağı unuttum" şeklinde oluyor.

Sonuç olarak patlaklardan korunmak için ya schwalbe marathon plus ve bu tarz ağır ve pahalı tur lastikleri kullanmak gerek yada patlak önleyici sıvı kullanmak lazım.

İnce yol lastiklerinde patlama olayı kalın lastiklere nazaran çok daha az olduğu için ben herhangibi bir sıvı kullanmıyorum. Ayrıca yol lastikleri yüksek basınçta şişirildiği için bu sıvıları kullanmak çok zorlaşıyor. Daha bir özen göstermek gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Bilal Demir

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Ben dağ bisikletimde aynı lastiğin 1.50 versiyonunu kullanıyorum, 1 kere bile patlamadı, cross bisikletimde ise 700x32 maxxis in overdrive lastiği var 600km oldu patlamadı, yani kısacası maxxis in lastiklerinden patlamama konusunda çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Triban ve yvzgzbyk
Tepki
34
Bu önleyici sıvıları şiddetle tavsiye ederim,uzun zamandır kullanıyorum,üstelik birde marathon plus olunca ,rahat bir şekilde turlarıma devam ediyorum. Markasını yazmadım sponsorumuzun markasının dışında bir ürün diye :)).

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
bu detonator patlamıyor diyenlere çok imreniyorum 75 hava basıyorum 75 kiloyum bin km de 6 kez patladı çok yumusak lastik akıcılık zayıf cıkarttım anında kojak aldım 500 km dir kullanıyorum bebek bebek :) lastikde schwalbe geç öğrendik ama olsun :)

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Maxxis detonatör 700 32 kullanıyorum gayet memnunum 60 km şehir içi yol yapıldı . Şimdi bir de şu (link) jeli alıcam içim rahat olsun . Yol yarış gibi ince görünümlü. Benim anlamadığım lastiklerin üzerinde max 100 psi yazıyor. Başka hiç bir yerde görmedim . Bir de max 70 kg yazıyor . Bunu başka bilen gören var mı buna uymak gerekir yoksa basınçtan dolayı patlar diye düşünüyorum

alterno1903

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
altan
Bisiklet
Dahon
bende kullandım bu lastiği asfaltta süper akıcı Çok hafif ve 100 psi hava basılıyor. . Ancak çabuk patlıyor. Patlak öneyicilerle daha rahat kullanılır.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Maxxis detonator, bir saat arayla iki kez patlayarak gidecegim yere otostopla varmak zorunda kalmama neden oldu.
Maxxis firmasinin sahibi arkadaslarini toplayip gelse, balkonun altinda yalvarsa yine kullanmam. Ama olur da Beyonce'u getirir, "kanka senin bahcede bitek sana ozel konser verecek" dese belki dusunurum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aslinda kullanici yorumlari olarak ingilizce kaynaklarda begeniliyor ama tabi bizim yollara göre üretilmemistir :) bu typer jel bakalim herkes çok acayip beğeniyor 150 ml iki lastige de toplam 300 ml. Diger turlu lastik al 120 150 lira on arka . Bi de 1.5 kg gibi oluyor bu swalbe maraton felan . Onun yerine koruyucu jel daha mantikli gibi

gvnc

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Detonator ün patlama direnci gerçekten iyi değil. Kullanılacaksa mutlaka patlak önleyici tedbir şart. Şahsen ,zefal patlak önleyici şerit ile kullanıyorum ve çok başarılı,sıvıya gerek yok ,bana göre.Ancak basınç sınırları çok önemli,gerek lastikte belirtilen ,gerekse şerit için belirtilen sınırlar...Daha önce hafta 2-3 kere patlamışlığı varken, artık 4-5 ay gidiyor.

Ahmet H

Üye
Tepki
18
İsim
DADDY.THECYCLIST
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yeni aldığım bisikletin lastiği kendisi. Yorumları okuyunca gıcık oldum ama yapacak bir şey yok. Sıvı falan basarız artık ..

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Kullandığım en kötü lastik kısaca. Gül dikeniyle patlamışlığı vardır :snzdglsn:

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dağ bisikletimi yolda kullanırken 27.5x1.50 modeline geçiş yapmıştım. Daha önceden kullandığım Mitas hook 1.50'liklerden sonra çok ciddi fark yaşadım. Çok hafif ve yuvarlanma direnci de oldukça düşük. Yukarıda bahsedildiği gibi patlak konusu biraz can yakabiliyor.
Ayrıca 27.5x1.50 Detonator satıyorum. İlgilenen varsa lastiklerim oldukça temiz. (link)

ordi

Daimi Üye
Tepki
331
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletimin üzerinde gelen lastiktir kendisi, yumuşaklığı yuvarlanma direnci iyi ama çok kolay patlıyordu. Sırf patlakla uğraşmamak için schwalbe maratona geçtim.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bisikletimin üzerinde gelen lastiktir kendisi, yumuşaklığı yuvarlanma direnci iyi ama çok kolay patlıyordu. Sırf patlakla uğraşmamak için schwalbe maratona geçtim.
Ilk surusumde patladı. Değiştirdim lastikleri. Bisikleti satmak için ilana koyduğumda satmadan önce birdaha süreyim orjinal lastıklerle dedim. belediye sağolsun gül dikenlerini bisiklet yoluna sacmıstı :D. Gidişi gerçektende güzel ama doğru

Son düzenleme:
  • Hahaha
Tepkiler: Road_Runner

m3r3n

Üye
Tepki
11
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de bu lastiklerden muzdaribim.1 metre otun üzerinden geçsem mutlaka sivri birşey bulup patlıyor.Önceki iç lastik yamalı bohçaya dönmüştü.Daha 1 hafta önce yeni iç lastik taktım yine patladı.Artısı ince, hafif ve 100 psi basılması.Aynı özelliklerde 700×32 ne alabilirim schwalbe ya da başka bir marka olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.125
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de bu lastiklerden muzdaribim.1 metre otun üzerinden geçsem mutlaka sivri birşey bulup patlıyor.Önceki iç lastik yamalı bohçaya dönmüştü.Daha 1 hafta önce yeni iç lastik taktım yine patladı.Artısı ince, hafif ve 100 psi basılması.Aynı özelliklerde 700×32 ne alabilirim schwalbe ya da başka bir marka olabilir.
Performans kaygınız yoksa Lugano2 700x32 tatmin eder. Lastik basıncını max değere yakın tutmak patlak konusunda daha önleyici.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik