Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maxxis Detonator

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Bilal Demir tarafından paylaşıldı.

1. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhabalar,

Arkadaşım Maxxis Detonator (700*32) lastik kullanmaya başladı, yaklaşık ilk 30 km'de lastik patladı. Bu lastiklerin koruma (protection) faktörlerini kıyaslayabileceğimiz bir tablo var mı, marka - model bazında?
    Tabi biliyorum bu lastik patlama meselesi büyük ölçüde şans meselesi.
    Ama bununla beraber patlamaları en aza indirmek için çeşitli seçenekler var.
    1- Korumalı lastikler
    2- Patlak önleyici şerit
    3- Patlak önleyici sıvı

Bunlardan her birinin sağladığı belli avantajları ve dezavantajları vardır. Sizce patlakları önlemek ve hızdan da ödün vermemek için en mantıklı yol hangisi?
    (Bu konuda forumdaki yazıların çoğunu okuduğumu sanıyorum, onu da belirtmek istedim)

2. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba
    bende yarış bisikleti vardır Kevlar lastik aldım kolay takabilmek için, iplik iplik oldu ve 50 km lastiğimi yardı.
    Anlamadım başka iç lastik taktım onu da yardı.Taksiyle gittik gideceğimiz yere.
    Şimdi schwalbe lugano aldım 45 tl ye sitesinde koruma faktörünün ne derece olduğu falan yazılmış hep,hız koruma yol tutma diye başlıklarda ayrı ayrı incelenmiş. Deneme sürüşü için 10km yaptım yol tutuşu harika.Kolay patlamayacağı da belli.
    Delta daki kendiliğinden dolgulu iç lastik almayı düşünüyorum.Dıştan diken girerse, sökerim , diken çok girdiyse iç lastik yeşil korumasıyla kendini kurtarır diye umuyorum.

Bilal Demir bunu beğendi.
  3. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Lastik alırken mümkün mertebe kullanıcı yorumlarına bakmak lazım. Bu konuda Türkçe kaynak malesef pek bulunmuyor.

Ben lastik alırken chainreactioncycles.com'dan araştırıyorum. Lastiklerin rating değerlerine bakıp listemi ona göre oluşturup daha sonra kullanıcı yorumlarını okuyarak tek tek eliyorum. Sonunda alacağım lastiği kararlaştırıyorum. En uygun nerede satılıyorsa da oradan alıyorum.

Yani lastiği almadan önce kullanıcı yorumlarını güzelce okumak lazım diye düşünüyorum.

Patlak önleyici şerit hiç kullanmadığım için birşey söyleyemeyeceğim. Ancak patlak önleyici sıvılar hakkında çok olumlu şeyler duyuyorum. Bunlar genelde "sıvıyı sıktım patlağı unuttum" şeklinde oluyor.

Sonuç olarak patlaklardan korunmak için ya schwalbe marathon plus ve bu tarz ağır ve pahalı tur lastikleri kullanmak gerek yada patlak önleyici sıvı kullanmak lazım.

İnce yol lastiklerinde patlama olayı kalın lastiklere nazaran çok daha az olduğu için ben herhangibi bir sıvı kullanmıyorum. Ayrıca yol lastikleri yüksek basınçta şişirildiği için bu sıvıları kullanmak çok zorlaşıyor. Daha bir özen göstermek gerekiyor.

Bilal Demir bunu beğendi.
  4. Ozan Güner

Ozan Güner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben dağ bisikletimde aynı lastiğin 1.50 versiyonunu kullanıyorum, 1 kere bile patlamadı, cross bisikletimde ise 700x32 maxxis in overdrive lastiği var 600km oldu patlamadı, yani kısacası maxxis in lastiklerinden patlamama konusunda çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

5. Nüvit Becan

Nüvit Becan Üye

Seviye:
    Bu önleyici sıvıları şiddetle tavsiye ederim,uzun zamandır kullanıyorum,üstelik birde marathon plus olunca ,rahat bir şekilde turlarıma devam ediyorum. Markasını yazmadım sponsorumuzun markasının dışında bir ürün diye :)).

6. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu detonator patlamıyor diyenlere çok imreniyorum 75 hava basıyorum 75 kiloyum bin km de 6 kez patladı çok yumusak lastik akıcılık zayıf cıkarttım anında kojak aldım 500 km dir kullanıyorum bebek bebek :) lastikde schwalbe geç öğrendik ama olsun :)