Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maxis ignitor hayal kırıklığım.

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Alperen ERTEN tarafından paylaşıldı.

1. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İyi akşamlar. 2 gün önce alıp kısa sürede olsa deneme fırsatı bulduğum Maxxis İgnitor lastik hakkında deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bu lastiği alacak olan arkadaş arazide mi daha çok yoksa asvalt beton gibi sert zeminlerde mi daha çok kullanacağına karar verip de seçim yapmalı diyorum.Ben çok sert zeminlerde kullanmama rağmen bir hata yaparak bu lastiği seçtim.

Lastik ve Genel Görünümü:

Bisiklet Üstündeki Görünümü:

Resimleri internetten aldım boyutları değişik olabilir özür dilerm bunun için.

Lastiği bu kısa sürede 2 madde altında inceleme fırsatı buldum.

1.) SERT ZEMİN PERFORMANSI:

Sert zeminde traktör gibi hissedebilirsiniz ve oldukça da normal. Çamur lastiği diye geçen bu lastik adından da anlaşılacağı üzere bu tür zeminlere gelemiyor. Lastik resmen dönmüyor bu tür zeminlerde. Akıcılık çok az. Hele benim gibi kilo problemi olup da yokuşa tam olarak gelemeyen tiplerdenseniz bu lastikle yokuşlar daha acılı oluyor.(30km üstü bir yokuş çıktım 150km gibi geldi:) ) Dönüşler konusunda oldukça başarılı kaydırmak oldukça zor.

2.) ARAZİ, ÇAMUR, YAĞMUR, KAR KISACASI YUMUŞAK ZEMİN PERFORMANSI:

Bu zeminlerde kullanma fırsatı buldum. Bu tür zeminler için biçilmiş kaftan. Resmen canına okuyor altındaki toprağın. Fethiye'de yaşıyorum yaylalara kar yağdığını duyunca ben de gideyim hem lastiği dener hem de vakit geçiririm dedim ve 30km yokuş ve ardından arazi sürüşü yaptım. Arazi sürüşü içinde kar, çamur kısacası hakkını vererek bir sürüş gerçekleştirdim. Bu lastik bu işler için üretilmiş demekten başka bir seçenek yok. Traktör kavramı burada olumlu yönde geçerli ve size üst seviye bir performans sunuyor. Bu tür zeminlerde rahatlıkla hareket edebilirsiniz.

Henüz yeni kullanıyor olmam sebebiyle patlama direnci dayanıklılık vb. süre gerektiren incelemeleri yapamadım ama kullandıkça güncelleyeceğim.

Fiyat Olarak Ben 2 ignitor + 2 cst iç lastik:150 TL'ye aldım.

Değer verdiğim yorumları buraya ekleyeceğim.

Vakit harcayıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sertaç EKİCİ abimizin kendi yorumları:

Maxxis Ignator çamur lastiğidir.Çamur lastiklerinin dönüş direncinin çok düşürülmesi istenmez.Düşük dönüş direncine sahip lastikler çamurlu zeminlerde çok kötüdürler.Asfalt zeminde asfalt lastikleri kullanın.Bir çok dönüş direnci çok düşük asfalt lastikleri var.Bir de arazi lastikleri asfaltta kötü yol tutuşu sergilerler hele ki ıslak asfalt ise; arazi lastikleriyle gitmek buzun üzerinde gitmek gibidir.

Maxxis Ignator kullanmış biri olarak kışın çamurlu zeminden ve balçık tarladan bile rahatıkla geçebilen bir lastik olduğunu söyleyebilirim.

Maxxis Ignator lastiği sert zeminlerde kullanımından kaçınılması gerekir.Sert zeminlerde hem yol tutuşu çok zayıftır,hem de dömüş direnci yüksek olduğundan çabuk eskiyecektir.

Raven_35 ve Atilla.C bunu beğendi.
  2. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Maxxis Ignator çamur lastiğidir.Çamur lastiklerinin dönüş direncinin çok düşürülmesi istenmez.Düşük dönüş direncine sahip lastikler çamurlu zeminlerde çok kötüdürler.Asfalt zeminde asfalt lastikleri kullanın.Bir çok dönüş direnci çok düşük asfalt lastikleri var.Bir de arazi lastikleri asfaltta kötü yol tutuşu sergilerler hele ki ıslak asfalt ise; arazi lastikleriyle gitmek buzun üzerinde gitmek gibidir.

Maxxis Ignator kullanmış biri olarak kışın çamurlu zeminden ve balçık tarladan bile rahatıkla geçebilen bir lastik olduğunu söyleyebilirim.

Maxxis Ignator lastiği sert zeminlerde kullanımından kaçınılması gerekir.Sert zeminlerde hem yol tutuşu çok zayıftır,hem de dömüş direnci yüksek olduğundan çabuk eskiyecektir.

Semih_ÇELİK ve Alperen ERTEN bunu beğendi.
  3. Alperen ERTEN

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Evet abi aynen dediğin gibi telefondan yazarken sorun oluyor uzun yazmak onun için artılarını sonra yazarım diye düşünmüştüm şimdi düzenliyorum konuyu.

Raven_35 bunu beğendi.
  4. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Güzel bir konu olmuş, bende ön tekerim için bu lastiği seçecektim başlığı görünce korktum :) hayal kırıklığı yerine, inceleme şeklinde değiştirirsen daha iyi olur.

Lastiğe gelirsek tabiki kullanım tarzınıza göre doğru lastiği seçmek gerekir. E ben araziye çıkıyorum v.s. ama asfaltta da sürüyorum derseniz ben yinede bu lastiği alırdım, asfaltta bu lastikle bir şekilde gidersiniz ama bir yol lastiği ile araziye girmek hoş olmaz sanırım.

Alperen ERTEN bunu beğendi.
  5. Alperen ERTEN

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İlk başta telefondan yazmıştım farklı şeyler yazıyordu kısa bir yazıydı. ancak daha sonra yanıltıcı olmasın diye bilgisayardan mesajımı düzenledim ama başlığa izin vermedi. Yönetici abilerim başlığı incele olarak çevirirse çok mutlu olurum.Teşekkürler.

6. MehmetErtuğrul

MehmetErtuğrul Kıdemli Üye

Seviye:
    kar performansından memnun kaldınız mı alperen bey?

ben de almayı düşünüyorum ancak genelde şehir içinde süreceğim. tavsiye etmez misiniz?

7. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Eğer asfalt üzerinde sürecekseniz tavsiye etmem.Asfalt zeminler için asfalt lastikleri tavsiye ederim.Hem dönüş dürençleri düşük olur hızlı gidersiniz,hem de yol tutuşu iyi olduğundan güvenliğiniz artar.

8. Alperen ERTEN

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Mehmet sen de yanımdaydın gördün durumu :) Sen bir arazicisin sana tam gider bu lastikler.

9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ignitor sınıfı için çok iyi bir mtb lastiğidir. Son birkaç yıldır bu lastiğin tubeless olanını kullanıyorum. Elimde ayrıca, özellikle yurtdışında çok popüler olan, Panaracer Fire XC Pro ve kışlık jant setimin üzerinde de 2.35 lik Maxxis Minion downhill lastikleri var. Bu lastikler de agresif sürüşün en iddalı olanları olmasına rağmen özellikle viraj performansı olarak 2.1 lik ignitor lar hepsinden daha iyi.
    Asfalt/arazi karışık gidiyorsanız bu durumda Maxxis Crossmark lara bakabilirsiniz. Orta dişlerin sık ve yan dişlerin ufak olması asfalt üzerinde çok iyi akıcılık sağlıyor ama arazide agresif sürüşe geldiğiniz zaman işler değişiyor.

10. Alperen ERTEN

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Lastik hakkında ekleyeceğim bir kaç şey daha oluştu kafamda:

Yaklaşık 300km kullandım. Çamur performansı daha da göz dolduruyor.

Ancak çabuk eriyor arkadaşlar okula gidip gelirken bile eridi yani :) Ön ile arka arasındaki fark oluşmaya başladı. asvalta gelemiyor lastikler.
    Asvaltda tam bir traktör. O kadar yapışıyor ki taşları sökecek. Düşük hızda bacaklarını kastırmak isteyenlere birebir. :)
    Patlak konusunda oldukça dayanıklı daha kilometre az diyebilirsiniz ama kötü ortamlarda da kullandım.
    Eğer çocuğunuza filan alacaksanız alın yokuş aşağı bile hızı sabitliyor asvaltta :p hız yapamaz kolay kolay.

Biraz şakayla karışık aktardım ama benim gözlemlerim bunlar. Teşekkürler...