Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Max 1000 USD bisiklet Önerisi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında emre özdemir tarafından paylaşıldı.

1. emre özdemir

emre özdemir Yeni Üye

Merhaba;

Uzun zamandır forumu takip eden biri olarak, ilk paylaşımımı yapıyorum. Yakın zamanda bir bisiklet alacağım, ağırlıklı olarak belgrad ormanı ve sahilde kullanacağım fakat arazide gezen bir grup arkadaşım da var. Onlara da zaman zaman(cok zor parkurlara girmeden) katılmayı istiyorum. Bu durumda 3 ihtimal çıkıyor:

- Salcano CYC02 APEX(onun haricinde bu fiyatlara cyclocros bulunmuyor diye biliyorum)
    - Şehir/tur bisikleti(Merida CROSSWAY 300, 2014 SCOTT SPORTSTER 40, Sedona 345 v.b). Bu araziye girme şansımı limitleyecek ama bu ne kadar sorun olacak emin degilim. Daha once şehir bisikleti kullanmadım toprak yollarda, arnavut kaldırımında v.b sorun yaşar mıyım ongoremiyorum.
    - 27.5 MTB(Sedona 840, Merida Big 7 300 v.b) alıp birde ekstra slick lastik almak. Yolda çekeceğim sıkıntıyı azaltacak ama %70 yolda kullanacağımı öngörürsem boşuna MTB alıyor olman da istemiyorum.

Yorumlarınızı, yardımlarınızı bekliyorum.

2. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Bende almışken 27 jant olsun istiyorum Merida Big7 300 arıyorum fakat piyasada yok. Bulursanız da katalogdaki görüntüsü ile aynı olmasına dikkat edin. Zira 2013 modelleri satmaya çalışıyorlar öncelikle. Mesela cazip fiyat Matts 300 alabiliyorum fakat katalogdaki ile aynı olmadığını fark ettim. Emin değilim ama belki bazı markalar için biraz daha beklemek lazım 2014 model alabilmek için.

3. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok doğru düşünüyorsunuz mtb alıp neden slick lastik takılsın ki tur yada cyclocross arasında bir karar vermelisiniz :)

4. Antares

Antares Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Ben şuna karşıyım "sahil asfalt vb. yerlerde kullanacaksan şehir bisikleti al"
    Eğer performans yapılmıyorsa MTB 'de bence genel kullanım için uygun. Yarın öbür gün fikrin değişir dağ'da bayırda kullanmaya başlarsın!
    MTB bana daha spor geliyor ayrıca bizim sahil yollarımızda kaymak gibi değil biliyorsunuz arada bozuk yolar ve engeller oluyor.
    Param olsam ikisinden de alırdım birini pazara giderken kullanırdım :)

5. Turgay AKSOY

Turgay AKSOY Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    MTB alırsın dağda bayırda gezersin . asfalt sahilde 1.75 lastık taktın mı yağ gibi akar asfaltta. yol mu mtb mı dıye kafanı kurcalama. mtb almanı tavsıye ederım. 27" sedonalara bakabılrsın 840 modeli var sanırım. kadrosu rengı cok ıyı.

Antares bunu beğendi.
  6. emre özdemir

emre özdemir Yeni Üye

cyclocross a bütçem yetmeyeceği muhakkak, geriye kalan durumda 2 farklı yorum var:

birincisi mtb iyidir slick lastik takarsın yola çıkacağın zaman.
    İkincisi, dağa bayıra çıkmayacaksan ne gerek var mtb ye, tur bisikleti al hem çok rahat edersin. Hatta giant allroad, Trek DS, merida crossway gibi modeller her yola girilebilebilen bisiklet olarak konumluyorlar kendilerini.

Açıkçası hangisi doğru emin değilim, daha tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.

7. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kararınızı verdiğinizde fikirlerinize ihtiyacım olacak. Bende aynı ikilemdeyim. Merida crossway mi cyc02 apex mi?

Loading.. %61

8. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Emre bey merhaba

Bütçeyi biraz zorlama şansınız yok mu? Şöyle 10-12.000TL gibi.
    Bakın, o rakama çıkınca günde 80 yanıt alınabiliyor :D
    1000$'a 6 yanıt gelmiş...

Şaka bir yana; her ne kadar tecrübeli olmasam da birkaç kelam etmek istedim. Şu anda yol lastiği taktığım bir 26" dağ bisikletim var. Ben de sizin yazdığınız şekilde bir arayıştaydım bir süre önce. Hâlâ da bakınıyorum. Öncelikle tavsiyem forumun eski iletilerini okumanızdır. Sırf onlarla bile karar aşamasına gelebilirsiniz. Ben çok faydalandım. Ancak tabii ki gidip görmek, deneme sürüşü yapmak daha önemli. Satıcılara ne kadar bilgili giderseniz, o kadar makul sorular sorup daha doğru bir alışveriş yapabilirsiniz. Onlar amaçları satmak olduğu için işlerine geldiği şekilde anlatıp yönlendiriyorlar.

Ben şimdiye kadar Merida Crossway 300, Trek Fx 7.2, Spec. Sirrus Elite ve bugün de son olarak Spec. Crossover modellerine baktım. Trek Ds, Scott ve Corratec bakacağım. Spec. Crossover Elite, 2012 olduğu için indirimli ve 2700TL civarı. Fiyat haricinde en iyisi bu gibi geliyor. Fiyat olarak da Merida en uygunu. Ancak mağazadaki güzel duruşlarıyla bunlar pek toprak yollara girecekmiş gibi gelmedi.

Umarım kafanızı daha çok karıştırmamışımdır.

Umut SÜRÜCÜ ve mustafa genç bunu beğendi.
  9. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Trek ds 8.4 üm var ve evet her yola girer bu bisiklet.kafan mı bozuldu mtb mi istiyorsun? Değiştir jantları lastikleri ve ön süspanaiyon al sana mtb, yolda daha hızlı mı gitmek istiyorsun? Değiştir lastikleri :)yada hiç elleme öyle kalsın kendi haliyle bile yeter hepsine ;)

10. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Tutmaz bu başlık :)

11. emre özdemir

emre özdemir Yeni Üye

Vallahi gelen cevaplar ve devam eden araştırmalarım sonucu amortisorlu şehir tur(cross) bisikleti konusunda kararımı verdim. Aşağıdaki bisikletlerden birini seçeceğim.

- Merida Crossway 300
    - Sedona 345
    - Trek DS 8.3
    - Ghost cross 1800
    - 2014 SCOTT SPORTSTER 40

Aşağı yukarı benzer fiyata sahip olan bu bisikletler arasında Scott ve Trek komponentleri diğer markalardan geride, fakat kadro ve genel marka kalitesi bu markaları seçmeye yeterli olur mu? İleride komponent değiştirilebilir sonuçta. Bu konuda görüşleri alabilir miyim?

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Sen çok hızlı karar verdin ama :)

13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ekipman değiştirme, dediğiniz gibi, her zaman olur; ama kadro, eğer karbona geçmiyorsanız, bayağı bir şans işi değiştirmek için.
    Fakat fikrime göre Merida'nın da çok geri kalır bir yanı yok Trek ve Scott'tan. En fazla marka kalitesi olarak yarım tık altındadır bu iki markanın, bir tık bile değil :).
    O yüzden tipini beğendiniz bir bisikleti almanız önemli. Ekipman ikinci aşama bence. Önce bisikleti görsel açıdan beğenmek lazım ki keyif alınsın binilirken :).

emre özdemir bunu beğendi.
  14. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu listede bana Ghost Cross 1800 gibi geldi. bir ay önce bende değiştirdim bisikleti. Focus Lost Lagoon 3.0 aldım fiyat donanım olarak yakın. Bir bak derim.

15. Tarık K

Tarık K Yeni Üye

Seviye:
    Kendi başlığımda da bahsetmiştim...Cross hibrid modellerin lastiğinin daha ince olmasından başka hiçbir avantajları yok mtb lere karşı....Ağırlıkları hemen hemen aynı hatta ufak oranlarda fazla bile diyebilirim...Bu hobiyle ciddi olarak uğraşan km lerce yol yapan bir insan kesinlikle safkan yol bisikleti almalı , hem arada ki ağırlık farkı ciddi açılıyor hemde aradaki ağırlık farkı bu tür bir kullanımda çok önem kazanıyor...Ama benim gibi haftasonları keyif amaçlı bu hobiyle uğraşacak arkadaşlar için yol bisikleti arada bir toprak yollara girmek için nazik kalacağından pek bir avantajı olmayan cross lar yerine mtb kullanımının daha mantıklı olacağını düşünüyorum....

16. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tam karar veriyorum böyle yorumlar görüp aklım allak bullak oluyor. Kendi başlığımda da sormuştum burada da sorayım; aynı kiloda mtb ve hibrit modellerinin yol performansında fark var mı? Kadro geometrileri fark oluşturur mu? Sorum sadece yol için.

Loading.. %61

17. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    mtb ve hibrit modellerin kiloları aynı ise eğer kadro geometrisi ve lastik ebatlarından dolayı hibrit modeller yolda mtb ye göre daha avantajlılar. (mtb den hibrit e geçen biri olarak farkı hissediyorum şahsen.)
    edit: dişli oranlarında da hibrit modeller yolda mtb den daha avantajlılar.

Tarık K ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  18. Tarık K

Tarık K Yeni Üye

Seviye:
    Bende benzer şekilde sormuştum , sadece lastiğin ince olması ne kadar fark yaratır diye...Umut SÜRÜCÜ bey sağolsun konuya açıklık getirmiş...Ama yinede aradaki farkın ne kadar efektif olarak yansıyacağı ne kadar yol yapacağımızla alakalı bence...

Umut SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  19. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    geçen gün yaptığımız 10 kişilik yakın civar turunda arkamdan gelen ses yüzünden şeridin en sağına yanaşma gereği duydum. 3-5 saniye sonra yanımdan 2.2 lastiği olan mtb li arkadaş geçti benim bilinçaltımda oluşan arkamdakinin bir araba olduğuydu :)) demem o ki ince lastik asfaltta çok ciddi farklar yaratıyor.

ayrıca lastiğin içerisindeki hava basıncının doğru olması bile inik tekere göre çok fark ediyor.