Mavic aksium ile sıkıntı acil

Tepki
4
İsim
serhat yilmaz
Bisiklet
Sedona
Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce mavic aksium jant aldım.İlk başlarda çok guzeldi en sevdiğim ise arka tekerin bosta donerken çıkardığı ses. 2 defa falan wd40 ile rubleyi zinciri temizledim ve 320 km yol yaptım şimdi ise arka tekeri kaldırıp ceviriyorum ses çok az geliyor,pedalı 2 tur geriye çeviriyorum düzeliyo sonra tekrar ses yok anlamadım önce sizlere danısmak istedim ilgilenip cevap yazarsanız sevinirim.

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
wd40 kullanma. wd40 yağ sökücü bir yağdır. Toz tutmuş (birikmiş) olabilir. Würth balata temizleyici ile temizle ardından toz tutmayan kaliteli yağ ile yağla.

Tepki
4
İsim
serhat yilmaz
Bisiklet
Sedona
@muratcolakoglu
Peki ardından ses düzelirmi ?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@serhatyilmaz

Bilemem ama würth balata temizleyicisi bu işler içindir zarar vermez. Bir keresinde ben zinciri wd40 ile temizlemiştim başka yağ sürmemiştim. Zincirimin 10 günde geldiği hal beni şaşırtmıştı. Üstünde biriken tozu görünce çok şaşırmıştım. Siyah kalın bir takaba oluşmuştu. Sesde düzelme olması lazım. Ben de aksium kullandım güzel bir sesi vardır.

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhatyilmaz Belki W40 ile temizlediğiniz için hub içindeki tırnaklar çalışmıyor olabilir, içine pislik girmiş olabilir. Tavsiyem hub ı söküp içini ve tırnakları güzelce temizlemeniz ve düzgün bir yağ ile yağlamanızdır..W40 yağı çözer, halbuki o kısım yağa ihtiyacı olan kısımdır.

Tepki
4
İsim
serhat yilmaz
Bisiklet
Sedona
@muratcolakoglu
Aynı sey banada oluyor evet parlak olan metaller bildiğin kapkara bi hal alıyor oluk oluk kir çıkıyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@serhatyilmaz

wd 40'ı sadece kadrondaki lekeleri temizlemek için kullan, parçaları yağlamak için asla kullanma.

Tepki
4
İsim
serhat yilmaz
Bisiklet
Sedona
@Enginkale
Hımm Evet bu bilgiyi öğrenmem güzel oldu çok teşekkürler.

@muratcolakoglu
Bundan sonra öyle yapıcam artık yardım için çok teşekkürler.

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhatyilmaz O dediğim tırnaklarda ince yay vardır o tıkırtıyı da zaten o yaların açılıp kapanmasıyla çıkarır.Sağlıklı çalışması da yağsız kalırsa söz konusu olmaz.

Tepki
4
İsim
serhat yilmaz
Bisiklet
Sedona
@Enginkale
Sanırım benım iyi bir bisikletciye götürüp adam akıllı elden geçmesi sonrada dikkatli olmam.

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@serhatyilmaz

Bisikletçiye götürmeden önce kendin dene. Würth balata temizleyici ile dene ses değişecek.

sceran83

Üye
Tepki
19
İsim
Sadık Ceran
Bisiklet
Canyon
selamlar, nereye sıkılacak balata temizleyici ?

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@serhatyilmaz

Valla yanlış bilgi vermek istemem ama bir an evvel müdahele etmezseniz bırakın sesi görüntüde gidebilir. Wd40'ı biraz araştırın eski yağı söküp yerine kendisi yerleşen fakat yüksek devirli işlerde zarar veren bir yağ. Ben bilyeli göbeğe kullandım ve bisiklet havada pedal çevirirken kilitlendi kaldı Allahtan yolda değildim.

Tepki
4
İsim
serhat yilmaz
Bisiklet
Sedona
Evet haklısın evde bir deniyeyim ben onu.

@mehmet.ali
Hadi ya gerçekten öyle bi durum çok sıkıntıya sokar çünkü bazı noktalarda 40 dan aşağı düşmüyorum,heleki e-5'te başıma gelse bittim.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
1-) Göbekteki yağ azaldıkça ses artar, sen göbeği güzelce yağlayarak sesi öldürmüşsün diye düşünüyorum. Zamanla düzelir (göbekteki yağ azaldıkça)

2-) Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla WD-40'ı bisikleti yağlamak için önermiyorlar. çünkü WD-40'ın uçuculuğunun fazla olduğu söyleniyor. Kısa bir süre sonra buhar olup gidiyor WD-40. Örneğin biz zinciri WD-40 ile henüz birkaçgün önce yağlamışız ve yağlı olduğunu düşünüyoruz ama yağ mağ kalmamış halbuki. uçmuş..

daha fazla WD-40 sıkmadan bi süre kullan bisikleti :)

--------------------------

Temizlik konusuna ek olarak, rubleye doğrudan kir-pas sökücü sıkmak problem çıkarabiliyor. ruble temizliği için ben şu şekilde bezle alıyorum aradaki yağı-kiri. beze wd-40 sık cillop gibi yapıyor :D
https://i.hizliresim.com/N5oPNg.png

full video:

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@muratcolakoglu Yanlış bilgi vermeyin.

WD40 eğer dişlilere(Ruble yatağının içinde ki dişliler) bulaştıysa gres yağını incelterek ruble yatağının içinde ki dişlilerin sesini arttırır.
Ruble yatağına kesinlikle Würth filan kullanmayın Zincir değil çünkü, Ruble yatağı içine kullanılan yağ farklıdır.

Şimdi sesin azalmasının bir kaç nedeni olabilir, öncelikle ağır bir darbe almış ve dişli kırılmış olabilir.
Bunu kendiniz söküp anlayamazsınız rubleyi sökmeniz gerekir bunun içinde elinizde Ruble sökme aparatı olması gerekir.

Bende Aksium kullanmaktayım. Acaba Video'ya çekip atabilir misiniz? çünkü aksium'da dönerken seste dalgalanma mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Hüseyin Gündoğdu

Siz yanlış bilgi veriyorsunuz. Şu yazdıklarınızın hiç bir dayanağı yok. Balata temizleyici güvenle kullanılır (servislerin hepsi kullanıyor) ardından toz tutmayan bir yağ uygulanır.

Mesele gres yağını inceltme değil toz tutma meselesidir.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hüseyin Gündoğdu Ruble yatağının içindeki dişlilerden kastınız Freehub ise onun içerisinde gres yağı olmaz. Sıfır hiç kullanılmamış ve kullanılmış, ömrü bitmiş onlarca freehub söktüm. Hiç birisinde gres yağı yoktur. Sadece fabrikasyon (Benzetme amaçlı söylüyorum) WD-40 benzeri (Kullanınca çok çok çok ince bir yağ tabakası) olur. Gres yağı yada makine yağı türünden bir kimyasal yoktur. Hatta en tehlikeli olaylardan birisi de göbek bakımı yaparken yatak üzerindeki gres yağının bir şekilde freehub ın içerisine kaçmasıdır. Çünkü en küçük bir gres yağı damlası içeride tortu oluşmasına neden olur ve zamanla freehub içerisindeki tırnakları iten yaylar işlevini göremeyecek kadar katman ve kirden sıkışır. Sonuç olarak pedal döner arka ruble döner ve bisiklet gitmez.. Bu konu ile ilgili yakında detaylı bilgilendirmenin olduğu bir konu açacağım. Keyifli sürüşler dilerim..

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
3 sarımsağı iyice ez, 2 limonun suyunu sıkıp karıştır 7 gün boyunca 20sn karıştır 8. günden sonra bitene kadar hergün 3 yemek kaşığı rubleye dök sonra bak gör zipp ten farkı kalmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak